ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2021
MAY-2021
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Paște cu adevărat fericit la Sunny Day!

Am hotărât să sărbătorim Paștele la vecinii noștri bulgari deoarece avem foarte mult respect pentru felul în care ei știu să facă turism și așteptările nu ne-au fost înselate.

Am fost primiți înainte de ora 14, ora check in-ului, pus brățări, invitați la bar la masă, deși întram cu masa de seară, iar în cameră ne-a așteptat o șampanie de bun venit.

Palace Hotel este o unitate de cazare de 5 stele, aflată în Sunny Day, lângă Varna. Raportul calitate preț este unul foarte bun, anul acesta, pentru cei care am sărbătorit Paștele aici ne-au fost oferite și serviciile SPA-ului la liber.

despre SERVICII

Totul a fost de vis, angajații, masurile sanitare, amabilitate de la primul la ultimul angajat.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera mare, produse consumabile de calitate, curățenie, vedere spre parc, triluri de păsări toată ziua ba chiar și noaptea????

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

O multitudine de produse, toate de calitate, de la aperitive la desert, ireproșabil!

Voi evidenția ciorba de miel și friptura de miel, ca la "mama acasă"!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cadrul natural de excepție, chiar pe malul marii, plajă largă, curată iar parcul din spatele hotelului te îmbia la plimbare, benefică dealtfel după mesele copioase.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Având în vedere vremurile pe care le trăim pot spune ca am fost mulțumiți de cele două seri în care un pianist ne-a delectat auzul cu muzică de calitate, în surdină la lobby bar.

De menționat piscina cu apa termală cu o temperatură de 38 de grade, aflată afară în vecinătatea plajei, dar și piscina interioara, 25 metri lungime cu o temperatura a apei de 28 de grade.

Deasemenea SPA-ul excelent, sauna uscata normala, alta cu arome, una cu aburi, jacuzzi, sucuri naturale de 4 feluri la discreție, bazin revigorator, zone de relaxare cu muzică ambientală sala de fitness, cameră de sare, într-un cuvânt excepțional!

Trimis de istratescu in 07.05.21 09:36:15
Validat / Publicat: 07.05.21 10:42:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (istratescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Palace by night
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.57 EUR pe cameră

[07.05.21 10:41:17]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "The Palace Hotel, SUNNY DAY" (nou-creată pe sait)

​​​

[07.05.21 10:45:14]

@webmasterX:  Din păcate reprezentarea pe harta nu este corecta, ați vizat la nr. 1 hotelul Marina, Palace este mai sus pe hartă!

[07.05.21 10:54:32]

@istratescu:  rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=26799.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • istratescuPHONEAUTOR REVIEW
    [07.05.21 11:34:23]

@webmasterX:  coordonatele sunt: 43.244757, 28.019557

[07.05.21 11:38:13]

@istratescu:  Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

webmasterPHONE
    [07.05.21 17:33:37]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[07.05.21 21:39:53]

Bravo pentru alegerea facuta, cateva cuvinte despre formalitatile vamale (pandemice) ar fi utile va multumesc. ​​​​

[08.05.21 09:44:38]

@istratescu:

Felicitări pentru alegerea inspirată!

Mă bucur că ai avut un sejur plăcut la acest hotel, care mi-a atras şi mie atenţia încă de acum mai bine de zece ani. Pe vremea aceea nu practicau sistemul all inclusive, iar preţul total al unui sejur mi s-a părut nejustificat de mare. Acum mi se pare chiar ok pentru ceea ce ştiu că oferă.

​Piscina exterioară cu apă termală foarte fierbinte mi se pare extraordinară mai ales iarna​. De Crăciun îi invidiam pe cei cazaţi acolo care se puteau bucura de aceasta, indiferent de temperatura de afară. ​

[08.05.21 09:57:26]

@ceasornicarul:

Pentru că şi eu am fost în Bulgaria în aceeaşi perioadă, aş putea să te lămuresc eu.

Cei care au intrat în Bulgaria până pe data de 30 aprilie inclusiv, cazul meu, au fost obligaţi să prezinte un test RT-PCR negativ, tradus în limba engleză, recoltat cu maxim 72 ore înainte. Testele ne-au fost oprite la vamă de către poliţistul de frontieră. Ulterior nu ne-a mai intrebat nimeni de aceste teste.

Începând cu data de 1 Mai, s-a putut intra în Bulgaria şi cu adeverinţă de vaccinare, dacă au trecut mai mult de 14 zile de la rapel, sau cu dovada că ai avut covid.

La întoarcerea în România am prezentat adeverinţele de vaccinare, aici trebuia să avem doar maxim 10 zile de la rapel, ​au fost citite şi înapoiate imediat. Astfel noi am scăpat de carantinare.

​În cazul celor cu copii, lucrurile sunt puţin mai complicate, deoarece aceştia nu sunt încă vaccinabili şi trebuie emisă decizie de carantinare. ​​​​

[08.05.21 11:09:35]

@ceasornicarul:  vaccin cu rapel, TEST PCR, sau dovada ca ai trecut prin boală, anticorpi etc

[08.05.21 11:11:42]

@nicole33:  Ok, pentru adulti este mult mai simplu (vaccinare) si ai scapat de teste, carantina in schimb la copii este mai complicat sa speram ca, incepand cu luna iunie copiii sa poata intra fara test in Bulgaria si in acelasi timp sa iasa si de pe lista galbena... sunt cam pretentios.

[08.05.21 11:14:40]

@istratescu:  Multumesc, masurile le stiu dar eram curios daca se si respecta.

[08.05.21 11:24:55]

@ceasornicarul:

Eu ţi-am povestit cum au decurs lucrurile în perioada Sărbătorilor Pascale şi a zilelor care au urmat acestora.

Spre deosebire de alţi ani, multe hoteluri nu au fost deschise de Paşti, staţiunile au fost destul de pustii. Era clar că mulţi turişti români au renunţat la minivacanţă din cauza restricţiilor care dublau costul sejurului şi sunt destui cei cărora jobul nu le permite o carantină de 10-14 zile după 3-4 zile petrecute la bulgari.

Cu toate acestea, eu nu am sesizat cu mult mai puţini copii ca de obicei, hotelul în care am stat fiind populat majoritar de români. ​

În funcţie de interesele economice, pot renunţa la condiţia testului PCR la intrare, eventual înlocuindu-l cu test rapid, mult mai ieftin.

​Să nu uităm totuşi că obligativitatea prezentării unui test PCR negativ a fost introdusă în iarnă chiar la debutul sezonului de schi şi al competiţiilor de profil.

Bulgaria poate ieşi uşor de pe lista galbenă dacă va testa mai puţin, chiar fără o îmbunătăţire a situaţiei epidemiologice - cum ar fi de preferat pentru siguranţa noastră a tuturor. ​​​​​​

[08.05.21 13:19:12]

@ceasornicarul:  Fără îndoială!

⭐ValentinB_88⭐
    [18.05.21 08:31:29]

@nicole33: Buna. Noi am fii toti vaccinati (adultii) dar cea mica evident nu. Daca am vrea sa dam o fuga prin BG, inteleg ca este ok pentru adulti daca au trecut 14 zile de la doza 2 dar pentru cea mica? Cer test PCR Negativ ei bulgarii si apoi la retur spre RO cum se procedeaza? Carantinare impreuna cu unul dintre adulti? Multumesc

nicole33PHONE CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [18.05.21 09:24:02]

@Maskatu:

Sincer, cu copil sub 16 ani nu mi se pare deloc momentul potrivit pentru o vacanța in Bulgaria, cel puțin pana la sfârșitul lunii mai. Adulții vaccinați cu minim 14 zile de la rapel nu au restricții nici la plecare și nici la întoarcere. Pentru copii trebuie test PCR sau test antigen rapid la intrarea in Bulgaria iar pentru întoarcerea in țara se va emite decizie de carantinare. Nu cred ca merita toată complicația.

Este posibil ca după data de 31 mai sa se schimbe condițiile, in sensul relaxării restricțiilor. Vom vedea cum va fi.

olteanul2010 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [20.07.21 21:03:22]

Buna seara,

Cunosc hotelul la exterior si sunt atras de el. De regula vara mergem in Grecia dar se pare ca pandemia complica vacantele in Grecia. Parca am merge la acest hotel pentru ca am avut senzatia ca respira luxul.

Am o teama cu AI care pare cam sumar in prezentare, ar fi mai mult AI Light. Am impresia ca lipsesc gustarile dintre mesele principale si inghetata.

Nu ati scris nimic despre caltatea bauturilor (inclusiv sucuri si cafea) si daca sunt incluse si cateva bauturi de import. Stiu ca oferta de sarbatori este diferita de oferta din sezon. Totusi as dorii sa cunosc cat costa parcarea si unde ati parcat. De exemplu in Albena de sarbatori parcarea este gratuita dar in Nisipuri se plateste.

Desi este alta oferta as fii interesat daca se permite accesul la SPA (saune, jaccuzi). Hotelul are AI cred de 3-4 ani din aceasta cauza nu prea este pe lista turistilor romani.

Cred ca ne-am plimbat pe langa hotel in 3 ani in perioade diferite (sezon, Revelion si Pasti) si am avut impresia ca este preferatul turistilor bulgari cu bani.

Cu multumiri anticipate pentru timpul alocat raspunsului.

[20.07.21 21:14:28]

@olteanul2010: Salut!

Gustări între mese la SPA, fructe, sucuri naturale. La lobby bar, gustări.

SPA Free, super dotat.

Băuturi din import-lobby bar.

Parcare în resort închisă, păzită gratis

Apa piscina interioara 28 grade, piscina exterioara cu apă termală 38 grade!

Baftă!

ceasornicarul, istratescu, olteanul2010, ⭐ValentinB_88⭐