ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2022
JUL-2022
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Poate cel mai liniștit și civilizat hotel din Bulgaria

Am ales acest hotel pentru că am hotărât în ultimul moment să mergem câteva zile la mare și aceasta a fost cea mai tentantă oferta disponibila. Au contat și impresiile foarte bune ale unei bune colege și prietene care merge de mult timp la acest hotel.

Am ales la ducere drumul recomandat de Waze prin Silistra dar am stat peste o oră la bac și o jumătate de oră la vamă. Chiar dacă drumul a fost scurt (253 km) și bun, la întoarcere am ales varianta prin Ruse.

despre SERVICII

Am ajuns aproape de oră 14,30 și am fost cazați imediat deși era afișată oră de întrare 15 dar nu am primit prânzul pentru că întrarea se face cu cina iar ieșirea cu prânzul. Au fost fermi la aceasta regula. Am solicitat la rezervare cameră cu pat dublu amplasată la etaj superior și exact aceasta am primit, chiar cred că o directoare (șefă) a precizat că am primit exact ce am solitar. Am primit imediat brățări și câteva indicații despre programul hotelului. Pot spune că am întâlnit profesionalism și amabilitatea aproape de maxim. Când am revenit după aproximativ o jumătate de oră șefa m-a condus la barul al inclusiv și a chemat foarte autoritar pe fata de la bar se vedea că este o șefă.

În prezentarea hotelului apare că se află la 300 m de mare dar în realitate se află la 700 - 800 m. Am găsit imediat parcare în curtea hotelului iar parcarea este gratuita.

Nu am acordat nota maxima pentru că la plecare au sunat camerista să verifice camera, jignitor pentru un hotel de 5*.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera este exact ca în prezentarea hotelului. Este o cameră foarte spațioasă care chiar cred că are 36 mp., cu un hol l televizor a întrarea larg și o baie mare. Patul este mare cu saltele foarte bune. Spre balcon se află zona de relaxare ce cuprinde o canapea confortabilă, un fotoliu și o măsuță iar în fața acestora se află un birou cu minibar și televizorul Sony cu o diagonala de 80 cm, cred că la dimensiunea camerei mergea unul de 100 cm. Balconul este mediu că mărime, dotat cu măsuță, 2 scaune și uscător de rufe pliabil. Aerul condiționat deși centralizat a funcționat perfect fără zgomot. Prosoapele sunt aproape noi de calitate, la fel și lenjeria de pat. Prosoapele de plajă sunt în cameră și sunt colorate.

În cameră se face curățenie zilnic dar în 4 zile au fost schimbate în totalitate doar o dată iar lenjeria de pat niciodată. Am fost la un hotel de 5* în Kavala unde se schimbau zilnic. Recunosc că nu am dat nimic la camerista pentru că o întâlneam pe hol dimineața când plecam la plajă și nu aveam bani la noi.

Curățenia în hotel este foarte bună.

Acest hotel este mic, are aproximativ 50 de camere de diferite tipuri, toate cu vedere spre mare, piscină sau parc astfel holul etajului are camere doar pe o latură și este iluminat natural. Când am fost noi hotelului era ocupat doar 2/3 din capacitate. Deși este un hotel nou construit după anul 2000 acesta are un aspect exterior și interior interbelic care respiră un aer aristocrat.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurant are și el un aer aristocrat cu mese cu fața de masa și scaune tapițate elegant. Aici intervine noutatea spre deosebire de alte restaurante cu Al la prânz și cina felurile principale se serveau de bucătari la un bar pentru mâncare și aranjau puțin mancarea pe farfurie. Exista un meniu afisat in bulgară și engleză. Surpriza a fost că bucătari și barmeni vorbeau limba română, cei drept cu dezacorduri dar erau foarte amabili și simpatici. Sistemul acesta este dinainte de pandemie. Salatele, aperitivele, desertul și fructele sunt cu autoservire. Nouă ne-a plăcut mâncarea care nu avea gust de condimente bulgărești. Nu am simțit mâncare reciclata dar diversitatea nu a fost foarte mare dar suficientă. Deși bucătăria este semi deschisă în restaurant nu se simțea miros de mâncare. Intr-o seara au încercat să facă un grătar în curte cu un grătar nou cu gaz dar bucătarul cel tânăr, singurul care nu vorbea românește nu se pricepea să îl mânuiască iar unele preparate erau crude iar altele arse. În rest se făcea friptură la plită. Mi-a plăcut de-asemenea că fructele nu erau secționale inclusiv bananele și portocalele. În restaurant existau 2 sau 3 ospătari care eliberat imediat maesele și le pregăteau imediat pentru următori turiști cu tacâmuri și șervețele. Nu a existat să mergem în restaurant să nu găsim o masa liberă. Băuturile sunt numai bulgărești marca Savoy, berea Kamenitsa destul de buna, vinul de-asemenea era bunicel, sucurile acidulate marca Coca-Cola au fost de dozator iar sucurile neacidulate era cu autoservire din cutii de 2 l. Turiști bulgari comandau la ospătari care îi serveau la masă. Tot personalul din restaurant și bar purtau uniforme elegante și curate. Cafeaua a fost de-asemenea bună din aparate noi care o preparat din boabe și era disponibilă toată ziua. Gustarea de la ora 16 a fost în schimb modesta și nu era de 5*.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plajă este foarte întinsă cu nisip fin cu șezlonguri elegante aproape noi dar fără saltele. Tot timpul se găseau șezlonguri libere. Marea a fost curată fără alge și scoici iar pe fundul marii este nisip fin. Intrarea în mare este destul de lină. Nu am găsit măcar o piatră. Nu exista obiceiul de a rezerva șezlonguri cu prosopul. La ora 9,30 găseam șezlonguri libere în rândul 2 de la mare. Pe plajă se afla bar Al cu aceiași gamă de băuturi că la hotel inclusiv băuturi alcolice dar servite în pahare de plastic. Tot pe plajă se află salvamar, grupuri sanitare, dușuri și cabinet medical. Terma Palace face parte dintr-un resort format din 4 hoteluri și niște vile cu 3 apartamente pe 2 niveluri și care sunt lângă plajă. Se putea merge la oricare bar și piscină din resort dar la acestea era aglomerație și gălăgie. Se pare că aici români era majoritari. Am fost o singură datala un bar care servea pizza și nu mi-a plăcut atmosfera. Foarte ciudat a fost faptul că deși plaja este comună pentru tot resortul și se puteau închiria șezlonguri de turiști care nu stăteau în resort nu exista să nu agăsești șezlong liber. Singură explicație este faptul ca plajă este foarte întinsă are reafoarte multe șezlonguri și că nu se rezervare șezlonguri. Nu există o zonă rezervată pentru cei care plătesc cum este la alte hoteluri. Pe plajă lunga se află câteva zone cu plată ale unor terase elegante. Cred că este cea mai frumoasa plajă din Bulgaria pe care am fost.

Pentru transportul turiștilor la plajă hotelul are o mașinuța electrică cu 10 locuri care circula după un program stabilit din oră în oră. Timpul cu mașinuța este de 3 minute iar pe jos de 8 minute o

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Punctul forte al acestui hotel este centrul Spa care este foarte frumos și curat. Mi-a plăcut forte mult zona de saune care funcționau foarte bune la orice oră. Piscinele au fost foarte curate cu puțin clor. Au niște jacuzzi amenajate în butoaie pe lângă jacuzzi gen mini piscină în aer liber. Foarte multă liniște și destul de multe șezlonguri tot timpul se găseau șezlonguri libere. La piscine și în toate spatiile comune ale hotelului este o muzică ambientala foarte plăcută și relaxantă. Totuși nu mi-a plăcut că în piscinele mari nu a fost apă termală. După spusele colegii mele în extra sezon este apă termală. La fel este și la hotel Palace din Suny Day.

Într-o seară au avut un mic spectacol folcloric susținut de 4 tineri bulgari care păreau școliți și noua ne-a plăcut. Poate că în weekend sunt mai multe spectacole.

Hotelul este amplasat cam la 15 minute de mers pe jos de centrul stațiunii dar unde nu există o viață de noapte. Pe lângă hotel mai sunt multe hoteluri modeste și pensiuni. Hotelurile elegante de 4 și 5* sunt amplasate lângă plajă.

În hotel au fost mai mulți turiști bulgari decât români, de toate vârstele. Existau și multe familii cu copii, inclusiv cu sugari iar pentru acestea există un frumos loc de joacă exterior și un loc de joaca în interior. Hotelul are teren de fotbal pe iarba și teren de tenis pe zgură. Majoritatea turistilor au fost oameni civilizați și educati. Nu am întâlnit un hotel atât de liniștit. La un moment dat a apărut un grup format din 6 tineri rromi bulgari, care au fost ținuți în recepție după ora 15 dar care de nevoie s-au integrat în peisaj. Nu știu ce făceau pentru că nu i-am văzut pe plajă sau la piscina, mai stăteau la terasă cu băuturi ușoare.

Hotelul are un parc foarte îngrijit și frumos.

In resort există și un patinoar care era deschis, nu cunosc dacă este inclus în Al.

Datorită distantei mari până la plaje am reveni la acest hotel numai în extra sezon pentru Spa și atmosfera boierească.

Trimis de olteanul2010 in 15.08.22 21:26:44
Validat / Publicat: 15.08.22 22:32:09

VIZUALIZĂRI: 2508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P35 Șezlonguri la piscina exterioară
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.10 EUR pe cameră

webmasterPHONE
    [15.08.22 22:45:09]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[17.08.22 20:16:27]

@olteanul2010: O alegere inspirata, felicitari, votat cu mare drag!

olteanul2010PHONEAUTOR REVIEW
    [18.08.22 07:34:43]

@mishu: mulțumesc mult pentru aprecieri și felicitări.

danutza_angPHONE
    [30.11.23 08:53:31]

Bună dimineața! M- ar interesa pentru primăvara viitoare acest hotel care pare liniștit, dar îl aleg pentru centrul spa. As dori un pachet cu de demipensiune. Îmi spuneți, va rog frumos, dacă accesul la centrul spa (piscina interioara, jacuzzii, sauna, salina) este inclus sau se plătește separat? Va mulțumesc!

olteanul2010PHONEAUTOR REVIEW
    [30.11.23 17:13:50]

@danutza_ang: noi am [avut] AI și accesul a fost gratuit. Cred că și pentru demipensiune accesul este gratuit pentru că nu am văzut pe nimeni la Spa să verifice brățările. Am văzut că erau brățări de culori diferite.

Așa cum am scris hotelul este relativ izolat, cei drept pe plajă este un restaurant cu plată și specific pescăresc dar care este posibil să fie închis. La fel presupun că restaurantele și hotelurile de pe strada de acces să fie închise. Eu cred că aveți posibilități foarte reduse să aveți unde manca în zonă. Am fost de exemplu la Eforie Nord la Steaua de Mare în perioada octombrie februarie și toate restaurantele erau închise. Sezonul estival atât în România cât și în Bulgaria începe după 1 Mai.

Vă doresc concediu plăcut

danutza_ang, hlli, mishu, olteanul2010