ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2021
JUL-2021
Familie
BUN

încărcat de pe telefon!

Terasa Cerna: 'Bagi la ghiozdan' rapid, ieftin si bun!

Am ajuns din nou la marea noastra dupa 10 ani. Asa cum am descris conditiile de cazare la hotel Siret (vezi impresii), am fost redirectionati catre o alta unitate de servire a mesei. Am ales Cerna, puteam oriunde la THR, dar, asa ni s-a pus noua pata. Mai ales ca am decis sa ducem totul in camera.

Terasa e pe malul marii, are linia de autoservire un bar si ceva "ceterasi" in fiecare seara. Mi s-a parut curata, personalul cam de nota 6, erau cu bune intentii, dar lipsea experienta cu turistul, sa-l faca si mai fericit. Aveau ceva tineri practicanti, care batatoreau zilnic gresia de pe jos aiurea. Sefa era o batrana ce invatase ea cumva, ca se facea servire prin anii ' 50. Mi se pare aiurea ca un angajat sa umble dupa un pahar sau o farfurie, cand debaraseaza o masa. Carucioarele speciale pentru debarasare sunt ideale pentru locurile aglomerate. Dar fiecare isi cunoaste mai bine meseria...

Mancare cu gust, tipic romanesca, un fel de meniul zilei pe la noi.

Ciorbele: 7 lei cea de perisoare, 8 cea de pui cu galuste, 14 cea de vacuta, 8 cea de legume. Fripturile au fost sub forma de pulpe de pui la cuptor - bine sarate, snitel de pui -bun, cascaval pane - cred semipreparat, file de salau prajit cu pesmet - i-a placut enorm lui bebe, ceafa la tava si celebrele griluri: pui, porc, mici, carnati - buni dar mai trebuiau tinuti pe gratar. Nu mai retin preturile, dar cu garnitura nu depaseai 20-22 lei. Langa carne puneai orez sarbesc - la fel, adorat de copil, cartofi pai -semipreparati, piure - facuti loco prost, in sensul ca nu erau tocati cartofii, legume-semipreparat prost facute. Mai era mamaliguta, sarmale si macaroane cu branza facute la cuptor. Evident erau mujdeiuri, smantana, ardei iuti, salate. Preturi corecte la calitatea si portia primita, poate pentru unii erau mici. La noi a fost ok.

De baut la autoservire gaseai: bere Bergenbier la 0.33 - 10 lei, beri la doza 8 lei, sucuri giusto 5 lei si ape la jumate - cred tot 5 lei. Lipseste vinul sau o cinzeaca inainte sau dupa servirea mesei. Ok! Se putea la bar, dar nu aveam acces la el cu cardul primit. Acolo vodca era la 10 lei, berea la pahar la 6, cafeaua 8 LEI! WTF!

Ceva prajiturele bunicele, pe la 15 lei caserola iti potoleau uneori setea de dulce si intregeau meniul terasei.

Tot timpul puteai sa gasesti locuri la mese, sevirea se facea destul de bine, desi coada era de cativa metri.

Am comparat preturile doar cu terasa galbena. E drept ca acolo portiile erau mai mari, dar si tarifele erau duble.

Recomand terasa romanilor nepretentiosi, care nu doresc nu stiu ce lux si servire ireprosabila.

Aici "bagi la ghiozdan" rapid, ieftin si bun.

Zile urmatoare va mai povestesc cu ce am umplut timpul in cele 7 zile de la noi, de la mare.

Trimis de avumit in 03.08.21 13:25:33
Validat / Publicat: 03.08.21 13:43:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 1319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (avumit); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Nu s-au mai chinuit sa o puna in drum.

MioritikPHONE
[03.08.21 17:22:42]

Era cât pe ce să servim și noi la terasa asta dar fix că era închis când am vrut noi să mergem, respectiv pe la ora 15:30 adică de la 15:00 la 18:00 e închis, nu mergi când ai tu chef ci doar la prânz sau cină.

Adevărat, era mult personal ce plutea pe acolo și care părea că nu a înțeles care-i rostul lui în propoziție, părea cam haos deși era închis.

Altă dată nu am mai încercat să merg, am văzut că e autoservire dar chiar la așa coadă nu aș fi stat ever.

Plus că, deși oferă priveliște super okei, cu vedere la mare, totuși, ambientul nu-i din cale-afară de atractiv, mese și scaune banale, atmosferă zero, chiar dacă seara sunt ceterași și cam atât.

neimportantPHONE
[03.08.21 19:25:32]

Mâncarea e destul de apetisantă, dar cred că prin noiembrie-decembrie e mai accesibil, iar prețurile se mai contractă, acum e totuși prea aglomerat...

MioritikPHONE
[03.08.21 19:52:24]

@zapacitu: ????

avumitPHONEAUTOR REVIEW
[06.08.21 13:24:34]

@zapacitu: Nu dam cu pietre unde nu trebuie. Unde e de dat, dam. Totusi am servit masa 3 persoane, un copil de 2 ani, foarte pretentios, a mancat, am avut din ce alege. Chiar mai bine decat in Egipt. Au fost 1200 lei din care strict pentru mancare cred ca am consumat 800 lei, cu 3 ciorbe si fel 2 sau 3 fel 2, desert. Pt o autoservire e bine. Ca nota e mai slaba din cauza personalului e partea a doua. Mancarea e de 10 raportat la o autoservire. Fara greturi, fara medicamente atidiareice.

Nu am avut crevetii si friptura de la Dokos Parga - Grecia...

avumit, Mioritik, neimportant
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Saturn?: