ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2021
Cuplu
RĂU

încărcat de pe telefon!

Plaja Reyna - "Cea mai frumoasă" dar nu prea

Deoarece avem posibilitatea de a rămâne în Constanța această vară, vrem să încercăm locuri/plaje/restaurante noi.

Săptămâna aceasta, într-o plimbare pe faleza din Santa Maria Bay, am văzut plaja Reyna pe care ne-am propus să o încercăm.

Pentru cine nu stie, Santa Maria Bay este, parca, un orășel desprins din Constanța. Un complex de vile foarte frumos, civilizat și cu arhitectură interesantă. Marcaj rutier nou, străzi iluminate, coșuri de gunoi la discreție, băncuțe din piatră... ce să mai... ne-a plăcut și vă recomand sa vedeti acest loc.

Revenind la subiectul principal: Plaja Reyna. Am vazut o mulțime de turiști ce își petrec vacanța la mare pe această plajă și încerc să îmi dau seama care ar fi motivul pentru care au ales aceasta plajă, numită ca fiind "cea mai frumoasă din Constanța" în alte articole studiate pe internet.

Am plecat să ne convingem (sau nu) de condițiile oferite, ne-am pus ' in pielea' a doi turiști ce vor sa vină la această plajă însă rezultatul a fost total dezamăgitor.

Am ales să mergem seara, in jurul orei 20:00. Surprinzător, încă erau oameni pe plajă și în apă. Dacă mergeți cu mașina, pe lângă ' locurile' de parcare pe care le puteti găsi pe strada, există o parcare (singura) pentru plajă tind să cred, chiar lângă scările de acces. Parcare total neamenajată, rupi mașina încercând să intrii in ea. Sunt convins că parcarea respectivă nu ține de Reyna dar, având în vedere că este singura parcare din zonă... putea fi puțin amenajată. (Vezi pozele atașate)

Accesul pe plajă: Daca am rupt mașina, să ne rupem și picioarele, zic... Noi nu am văzut o altă cale de acces, în afară de niște scări periculoase părerea mea. Periculoase din toate punctele de vedere pe care nu le voi înșiruii aici... dar dacă ne gândim ca există turiști cu copii mici, ne putem imagina și ce accidente pot apărea. Odată ajunși jos, sunt făcute ' alei' pe care poți merge până mai aproape de zona de sezlonguri... și aici cu grija... (Vezi pozele atașate)

Plaja: Locul este frumos amenajat, asta ne-a plăcut chiar foarte mult. Luminițe, beculețe, terasă curată și îngrijită, loc special amenajat cu perne colorate de şezut, zona de șezlonguri curată (mai vezi mucuri de țigară ici colo dar este rezonabil). Interesantă este ideea de a inlocui umbrelele cu niște plase care țin umbră (1 plasă = umbră pentru cel puțin 4 șezlonguri). *Deasemenea există loc pentru cearceaf/prosoape.

Şezlonguri: 30Lei/zi

La ora respectivă încă erau oameni în apă, așadar, am zis să facem o baie. Intrarea in apă este lină dar de scoici nu scăpați nici la 2-3m de mal. De alge nu mai vorbesc... dar nouă ne creează un discomfort să le simțim în apă. Adâncimea apei este rezonabilă dar trebuie avută grijă cu trecerea de geamandură. Cum se trece, cum apare acel ' hop' de adâncime.

Terasă: Când am plecat, am trecut prin terasă gândindu-ne că poate ne lipim de vre-un meniu pentru a vedea prețuri. Meniu nu am găsit însă am văzut câteva produse afișate pe aleea principală. După părerea mea, prețurile sunt cam mari... că să nu spun exagerate la propriu. Ba chiar este menționat cum că trebuie să ai o comandă minimă de 50Lei. Absurd! Nici nu poți scoate consumație de sub 50Lei la aceste prețuri.

Ca să vă faceți o idee:

Hamsie prăjită cu mujdei - 40Lei (fraților, nu suntem in Mamaia...)

Gujoane de pui cu cartofi si sos - 39Lei

Pizza - preturile sunt intre 26 si 35Lei, decente pentru o pizza, nu știm totuși dimensiunea acesteia.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Acord aceasta notă de 100% pentru împrejurimi și atât (adică pentru Santa Maria Bay). Cel mult pentru cum este amenajată terasa Reyna.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Noi nu am putea să ne relaxam aici, nimic nu ne-a făcut să ne simțim comfortabil.

Trimis de Mihnea-Alexandru in 29.07.21 10:05:58
Validat / Publicat: 29.07.21 10:36:16

VIZUALIZĂRI: 9750 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihnea-Alexandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Parcare - fiecare parchează unde apuca dar de iesit nu garantează nimeni..
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[29.07.21 22:10:08]

Bună! N-am înțeles de fapt, ce anume nu recomanzi și pentru ce ai acordat nota mica? Ai acordat nota mica pentru plaja sau pentru terasa Reyna?

Mihnea-AlexandruAUTOR REVIEW
[29.07.21 23:08:08]

@Florris: Salutare!

Vorba aia... ' la pomul laudat sa nu te duci cu sacul' . Plaja nu este cea mai rasarita din Constanta. Desigur ca, atrage multi turisti prin pretul de 30Lei/zi pentru sezlonguri dar in rest nu vad niciun punct forte al acesteia... Accesul pe plaja lasa de dorit cat si accesul in apa. Iar terasa... doar pentru ca este frumos amenajata nu ma incalzeste cu nimic la preturile pe care le au pentru mancare.

Notele mici sunt pentru tot ceea ce reprezinta ' Plaja Reyna' .

Consider ca am scris articolul in detaliu, suficient cat sa traga fiecare cate o concluzie. Pe de alta parte, acestea sunt impresii proprii, pe baza carora poti merge (sau nu) in locul respectiv.

Daca mai sunt si alte nelamuriri, astept ecou.

Multumesc si iti doresc o seara frumoasa!

[29.07.21 23:36:34]

Buna ????

Hai sa iti spun cum sta treaba. Plaja din zona Reyna, nu a fost dintotdeauna asa cum ai găsit-o acum. (" comercială " ) Era o plaja, pe care se "refugiau" localnicii din zona, din dorința de a scăpa de aglomerația din stațiunea Mamaia.

Din momentul în care a luat amploare inchiriatul apartamentelor în regim sezonier, zona a devenit oarecum comerciala și mult mai cunoscuta pentru turiștii veniți din țară, care închiriau in zona. Și apoi a început nebunia. Localnici care nu mai aveau unde sa își parcheze mașinile, din pricina celor care au închiriat cazări aproape de mare, turisti care lăsau mașinile pe unde apucau șamd .

Asa a devenit cunoscuta pentru turiști plaja din zona Reyna...pentru ca era cumva retrasa, departe de balamucul din Mamaia și oarecum salbatica (neamenajata).

Legat de terasa Reyna: "Burger cu cartofi prăjiți - 34Lei (la maxim 15min de mers pe jos de la Reyna este McDonald' s, unde, cu 34Lei mănâncă 2-3 persoane) Hamsie prăjită cu mujdei - 40Lei (fraților, nu suntem in Mamaia...) "

Pentru cine nu știe, Reyna faleza nord nu este doar o simpla terasa sau doar o terasa, este mai mult decât atât. Este un restaurant (de 4* chiar, ca și hotelul situat deasupra), deschis in tot timpul anului, și este unul din cele mai căutate restaurante din oraș. Ce crezi, chiar pentru mâncarea bună pe care o servesc, pentru poziția pe care o are și atunci când vremea/ anotimpul iti permite sa stai pe terasă, pentru panorama deosebita.

Nu vad rostul comparației cu MC, ce comparăm... mâncatul unui burger proaspăt făcut, servit la malul marii pe terasă cu un super view cu o chiftea congelata servita fie cu ochii în intersecția aglomerata fie în partea opusa, in boscheții de lângă parcarea mc drive? Bine ca te-ai oprit la mâncare și nu te-ai uitat și pe lista cu vinuri, ai fi scăzut nota considerabil ????

In alta ordine de idei, cam astea sunt preturile la burgeri în Constanța, de la 35 in sus fie ca ii mănânci în locațiile in care sunt făcuti, fie ca ii comanzi acasă sau la serviciu (iar Reyna nu face bani din hamsie prăjită, care este într-adevăr scumpa, dar astea sunt preturile ???? (dacă vrei hamsie proaspătă și ieftina, direct de la pescari, știu un loc)

Reyna are încă 2 locații in portul turistic Tomis, Reyna și Suada si in toate 3 locațiile, se mănâncă foarte bine (pește, fructe de mare și multe altele), dar la niște preturi care nu sunt mici, pentru ca... renume, pentru ca... poziție... șamd

Toate locațiile sunt elegante, ospatarii sunt super oameni, curatenie peste tot, servire fără reproș si per total se justifica într-un fel, aceste preturi... ????

Toate cele bune !

Mihnea-AlexandruAUTOR REVIEW
[30.07.21 01:20:29]

@Florris: Salut!

Asa cum am mai spus, review-ul a fost facut din punctul meu de vedere, e ok pana aici? Trebuia sa cer voie sa scriu ce nu mi-a placut? Nu stiu cum era plaja Reyna inainte si sincer putin ma intereseaza in acest moment. Eu am scris review despre cum am gasit-o eu, in momentul la care am fost.

"Si mie mi se pare absurd ????, (ca tot ai folosit acest termen) sa nu recomanzi un loc în care nu ai fost sa mănânci, doar din cauza preturilor mari din menu. "

"Bine ca te-ai oprit la mâncare și nu te-ai uitat și pe lista cu vinuri, ai fi scăzut nota considerabil ????"

In primul rand, nu stiu ce te deranjeaza, de ce te ' ataci' atat de tare ca eu nu recomand acest loc? Nu il recomand si nici dupa cele spuse mai sus nu il voi recomanda.

Pe de alta parte, se vede cata atentie ai acordat review-ului meu. Daca citeai mai cu atentie, am precizat ca nu am gasit vreun meniu ca sa vedem mai multe produse/preturi. Asadar am facut poze la ceea ce am gasit.

Intr-o alta ordine de idei, review-ul se adreseaza persoanelor care probabil vor sa mearga in acest loc. La ce se gandesc? A... 30Lei/zi sezlonguri... dar mancare? Sunt oameni cu copii si nu toti isi permit sa manance burger sau hamsie la 40 de lei. Ai adus in discutie, cum ca turistii inchiriaza apartamente/garsoniere in regim hotelier. De ce oare fac ei asta? Pentru ca isi permit toti luxul sa stea la 4*? Sunt convins ca nu sunt multe familii copii care isi permit sa manance la Reyna, asadar, nu vad rostul comentariilor aduse la adresa mea, pentru review-ul meu.

Daca pe tine te incalzeste mancatul unui burger proaspat facut pe terasa de 4* cu un super view, gandeste-te ca sunt turisti care merg pe plaja cu lada frigorifica si cu pachetul cu mancare de acasa... asa pentru ca ne permitem luxul de 4*!

[30.07.21 08:54:33]

Bună dimineața!

Ai înțeles greșit mesajul meu!

Eu nu ma atac pentru absolut nimic si nici nu vreau sa te fac sa iti schimbi părerea formata deja si exprimată aici, în review-ul tau. E părerea ta, o accept dar nu pot sa fiu de acord cu ea si ti-am scris mai sus, de ce :

1 Spuneam doar, ca porțiunea aceea de plajă, a devenit "celebra" pentru ca turistii cazati in zona, au făcut-o sa fie asa... ALTFEL, este doar o porțiune de plaja in vecinătatea unui cartier, fără amenajări speciale... tocmai de aceea prețul unui sezlong este 30 de ron, pentru ca plaja este cum este...

2 Ca nu mi se pare ok sa notezi ca fiind slab un loc în care nu ai mâncat, mai mult decât atât, nici macar un meniu complet nu ai văzut, si sa il compari cu un fast food.

Si cam atat! N-am nici o problema cu oamenii care isi iau cazări la particulari, nici cu cei care aleg sa meargă la plaja cu sandwich si lada frigorifica, asa cum nici ei n-ar trebui sa aibă una, pentru ca eu aleg sa mananc chiar și un burger (deși nu sunt fan), pe terasă unui restaurant la malul marii.

E scump ca naiba in România, știu și sunt de acord cu asta! Preturi mari, servicii slabe, multe experiențe neplacute daar pana la urma fiecare merge unde vrea si unde isi permite!

Ca sa fac o comparație, este ca si cum aș sta in fața unei mașini scumpe si aș spune ca nu o recomand, doar pentru ca este scumpa și nu mi-o pot permite. Nu se face!

Suntem diferiti, avem gusturi diferite si posibilitati materiale diferite. Nu trebuie sa ne dam în cap unii altora pentru ca unii isi permit anumite chestii iar altii nu, dar ar trebui sa fim corecti atunci când evaluam ceva.

Eu am fost de multe ori la Reyna și chiar daca mâncarea este scumpa, merită din punctul meu de vedere si îl recomand.

La final, as vrea sa nu iei acest ecou ca pe o chestiune personala, am făcut referire la situația expusa și nu la persoana ta.

Vacanță placuta in continuare si sa aveți parte numai de experiențe frumoase!

cosminpPHONE
[30.07.21 10:02:07]

Calmi, fratilor!

Nu va incingeti! ????

Autorul a scris parerea proprie, asa cum a simtit locul acela, iar nota mica este pentru distractie si relaxare.

Pe de alta parte, preturile date sunt intr-o limita relativ decenta, cu exceptia, parerea mea, a hamsiilor, care sunt la kilogram, probabil. 40 lei o portie de hamsii? Parca e cam mult. La pretul asta ai putea manca fructe de mare. Asta este.

Altfel, plimbari multe si review-uri frumoase!

cosminp, Mihnea-Alexandru
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Constanța: