ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2021
Business
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Piscina Balada

Piscina Balada se află lângă hotel Balada, în Saturn. Am văzut-o din poze și mi-a căzut fața: wow, ce fain! Vreau și eu!

Poza era făcută de sus și se vedea clar întreg ansamblul de bazine: multe cercuri intersectate, cel mai probabil de diferite adâncimi. Așa este. Eu nu am văzut-o de sus ci de la nivelul solului și nu am avut imagine de ansamblu însă am încercat diverse adâncimi: de la jumate metru la 1 metru apoi 1 metru jumate și tot așa (aproximativ). În zona cea mai adâncă nu am mers.

Deși se numește Balada, la fel ca hotelul verde de alături, cu multe etaje și multe balcoane, totuși, piscina este de sine-stătătoare, are gard din bare albe (sau argintii) din fier de jur împrejur și stâlpișori portocalii iar intrarea se face de pe faleză. Gardul nu e prea înalt, maxim 1 metru și, clar, se vede de pe faleză ambientul de la piscină. Adevărat, are intrare dinspre hotel Balada – o poartă care este mereu încuiată.

Am întrebat la recepția hotelului Balada cât costă să intri la piscină, ne-a spus că 25 lei adult și 15 lei copil și când am ajuns la intrarea în piscină ne-a întrebat de la ce hotel suntem. Dacă nu venim de la hotel nu avem acces la piscină și dacă suntem de la hotel, accesul este gratis. Nu am înțeles cui se adresează tarifele de mai sus dar nici nu mi-am bătut mult capul. Ne-a cerut totuși, legitimație de la hotel. Am mers la recepția mea și mi-a dat un bon pe care scria perioada de cazare și cu ăsta am intrat la piscină. Am avut nevoie doar prima dată că apoi ne-a ținut minte. Ne-a pus doar ștampilă pe bon și atât.

Astfel, am petrecut 2 zile pline la piscină, fără să-mi fie dor de mare – deși marea se vede din curtea piscinei și plaja cu toate acareturile ei: umbrele, șezlonguri, baruri și m-am bucurat că nu mai trebuie să mă lupt cu nisipul și cu valurile care, realmente sunt o mare provocare și nu mai trebuie să stau o oră întreagă la duș să curăț tot nisipul.

Programul zilnic la piscină este 9:00 – 19:00.

Deși piscina era ocupată peste 50%, erau, totuși, șezlonguri libere pe tot parcursul zilei pentru că majoritatea turiștilor invadau plaja.

Adevărat că apa sărată de mare are beneficiile sale însă mi-a plăcut prea mult la piscină ca să mai plec de acolo. Au o insulă în centru pe care se ajunge peste un pod, cu o ciupercă și ceva mese la mijloc dar care nu erau folosite, mai sunt niște pinguini pe margini care țin un duș în cioc și pe partea cu intrarea există un bar de unde cumperi diverse, apă Borsec 0,5 l = 5 lei și Mirinda 0,5 l = 7 lei sau tot felul de diverse cocktailuri. Nu e permis să vii cu băuturi de afară. De mâncare nu zice nimic. De asemenea, poți intra și ieși de câte ori ai chef, nu te deranjează nimeni, te ține minte de prima dată și nici cu brățară nu te deranjează.

Bazinul copiilor avea la mijloc ciupercă de apă și mai erau și două zone în semicerc cu jacuzzi.

În bazin ai voie cu minge sau colac dar nu ai voie cu saltea gonflabilă pentru că este prea mare.

Am de gând să mai merg acolo.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

VIZUALIZĂRI: 2743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Piscina Balada, Saturn

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.07.21 20:17:44]

@Mioritica: În explorările mele pe net pentru descoperirea unor hoteluri frumoase şi la preţuri OK, am fost fost atrasă şi de acest hotel, în special pentru piscina lui cu o formă foarte atrăgătoare. Însă recenziile sunt negative în marea lor majoritate, aşa că l-am exclus din lista mea de preferinţe la fel de repede cum a intrat.

Sunt nerăbdătoare să citesc review-ul tău despre hotel şi poate va intra pe lista mea pentru următorul sejur!

MioritikPHONEAUTOR REVIEW
[15.07.21 20:28:00]

@cris1982: Piscina nu aparține doar de hotel Balada ci de mai multe hoteluri din jur. Noi nu am fost cazați la Balada.

O altă piscină se construia vara asta la hotel Cleopatra care e mai spre Mangalia dar nu știu dacă au deschis-o până acum pentru că am văzut la piscina Balada și turiști cazați la Cleopatra.

Mie hotelul meu mi-a plăcut, chiar serios. Singurul deranj era că nu aveau plase de țânțari la ferestre în rest mi-a plăcut. Am fost la ei de 2 ori anul ăsta și mai mergem și în septembrie, e ok.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.07.21 20:43:34]

@Mioritica: Aştept review-ul cu hotelul tău, chiar dacă nu este Balada!

MioritikPHONEAUTOR REVIEW
[15.07.21 20:51:19]