ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2021
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Vacanţă ȋn Sicilia – informaţii practice

Ȋncep această recenzie prin a mulţumi utilizatorilor acestui site, ale căror informaţii m-au ajutat foarte mult să ȋmi planific această vacanţă. Eu am să ȋncerc să actualizez şi să pun la un loc informaţii găsite ȋn mai multe locuri. Descrieri ale locurilor vizitate nu am să fac, se găsesc din belşug şi aici şi pe net, şi nici eu nu am talent de povestitor.

Am ales să ne petrecem vacanţa de anul acesta ȋn Sicilia, 10 zile, ȋn perioada 22.06 – 01.07.2021. Am decis să stăm 5 nopţi ȋn Catania şi 4 nopţi ȋn Palermo. Ȋn Catania am fost cazaţi la Catania Central Flat, apartament cu 2 dormitoare (un pat dublu într-o cameră și unul de o persoană în cealaltă) ȋn plin centru, foarte bine, preţ 259 euro (din care 24 euro taxă de oraş, plătită cash la faţa locului), iar la Palermo am fost cazaţi la Maqueda Balcony Apartment, tot apartament cu 2 dormitoare (câte un pat dublu în fiecare dormitor) ȋn plin centru, tot foarte bine, preţ 240 euro (din care 18 euro taxă de oraş, plătită cash la faţa locului). Ambele cazări au fost luate de pe booking, unde se găsesc şi evaluări ale acestora, prin urmare nu are rost să intru ȋn detalii, spun doar că am fost foarte mulţumiţi.

Zborul a fost Bucureşti – Palermo – Bucureşti cu RyanAir la preţul de 249 euro 3 persoane, un bagaj de cală de 20 kg şi locuri rezervate, durata 2 ore pe sens. PLF-ul ne-a fost verificat la Otopeni iar dovada cu testul negativ ne-a fost verificată acolo, după ce am preluat bagajul de cală, la ieşire. Ambele au putut fi prezentate şi pe telefon.

Din aeroport (Punta Raisi) pȃnă la Palermo (36 km) am luat trenul, care face puţin peste o oră din cauza deselor opriri, preţ 5,90 euro/pers. Există şi autobuz care am ȋnţeles că face ceva mai puţin timp, la preţ apropiat, prin urmare puteţi merge cu cine pleacă mai repede. Ambele circulă de 2 ori pe oră. Noua ne-a fost mai comod cu trenul deoarece pleca în câteva minute, și nu trebuie să ieși din aeroport pentru a-l lua.

Lȃngă gara centrală se află autogara, de unde am luat autobuzul spre Catania, drumul durează 2,35 ore şi costă 14 euro/persoană, plata cu cash sau card. Las şi linkul către firma de transport pentru orar: SAIS Autolinee.

Catania este un oraş frumos pe care l-am vizitat cam o jumătate de zi, şi este locul ideal de plecare ȋn vizitarea altor destinaţii, fiind cam la aceeaşi distanţă de Siracusa, Taormina, Etna. Am vizitat şi Teatrul Roman din Catania (6 euro/persoană, copiii sub 18 ani gratis) care nu e impresionant, dar ȋţi face o idee despre ce urmează să vezi ȋn celelalte destinaţii.

Pentru a beneficia de gratuitate pentru copii este indicat să aveți la voi un act de identitate pentru ei, deoarece unele muzeee îl cer, altele nu. Biletele pentru transportul ȋn comun se găsesc la automate (noi le-am văzut doar la capete de linie) şi la tutungerii, şi costă 1 euro cu valabilitate de 90 min. de la validare.

Excursia la Siracusa: am fost cu autobuzul (firma interbus.it, link pt. orar Interbus – Sempre in Viaggio) preţul biletului fiind de 10,30 euro/pers. dus-ȋntors, durata 1,20 ore. Autobuzele pleacă din autogara de lȃngă gară iar biletele se cumpără numai cu cash de la casa de bilete care e ceva mai ȋncolo. Este recomandat să cumpăraţi bilete dus-ȋntors, de la şofer nu se poate.

Am vizitat Parcul Arheologic (foarte interesant, tarif 10 euro/persoană, copiii sub 18 ani gratis) şi Insula Ortigia (frumos), oraşul nu ni s-a părut interesant. Recomand vizitarea celor două ȋn această ordine deoarece distanţa ȋntre ele e destul de mare şi e bine de vizitat Parcul Arheologic atunci cȃnd sunteţi ȋncă odihniţi. Ȋn acest scop, cȃnd intraţi ȋn oraş să anunţaţi şoferul că doriţi să coborȃţi acolo, altfel e posibil să nu oprească (noi am fost singurii care am coborȃt) şi să vă lase la cap de linie, adică ȋn apropierea insulei. Insula poate fi vizitată după aceea, ȋn funcţie de cȃt şi cum vă ţin picioarele.

Excursia la Taormina: cu aceeaşi firmă de mai sus (Interbus şi Etna par să fie aceeaşi firmă, oricum biletul pentru una e valabil şi pentru cealaltă), preţul biletului fiind de 8,50 euro/pers. dus-ȋntors, durata 1,10 ore. Am vizitat Teatrul antic (13,50 euro/ persoană, copiii sub 18 ani gratis), parcul şi oraşul (foarte frumos totul).

Am făcut şi o excursie pe Etna, pe care o voi detalia ȋntr-o postare separată - vezi impresii. Ȋn ziua a şasea am revenit la Palermo pentru a doua parte a vacanţei. Oraşul merită să i se dedice mai multe zile, deoarece are mult mai multe obiective turistice de vizitat ȋn comparaţie cu Catania. Ne-a plăcut mult la Palermo, dar am ieşit şi din oraş.

Excursia la Agrigento: dacă vă plac ruinele antice greceşti merită să mergeţi! Siteul locului este acesta: lavalledeitempli.it.

Am fost cu autobuzul (link pt. orar Autoservizi Cuffaro - Palermo - Agrigento Orari Autobus) preţul biletului fiind de 14,20 euro/pers. dus-ȋntors, durata cca 2 ore. Autobuzele pleacă din autogara situată ȋn Piazetta Cairoli (e tot lȃngă gară, dar e o autogară secundară) iar biletele se cumpără numai de la şofer. Evident, numai cu cash. Ȋn autogara din Agrigento este un bar şi o agentie de transport, din ambele se pot cumpăra bilete pentru autobuzul local, preţul fiind de 1 euro şi un pic. Se merge cu autobuzul 2 barat (luat din aceeaşi autogară) vreo 10 minute, spuneţi şoferului unde vreţi să coborȃţi. Accesul ȋn Valle dei Templi costă 10 euro/persoană, copiii sub 18 ani gratis. A fost ceva deosebit.

Vizită la Plaja Mondello: sunt multe autobuze care merg acolo, siteul firmei de transport local recomanda folosirea aplicaţiei moovit. Am folosit-o, şi am ajuns cu succes la Mondello mergȃnd cu 2 autobuze şi folosind biletul de autobuz pt. transportul local, care costă 1,40 euro şi este valabil 90 de minute. Este plin de controlori pe traseu dar scopul lor e să se asigure că validezi biletul, nu neapărat să te prindă fără. Noi am fost doar să o vizităm şi să facem o baie. Peisajul este frumos, dar nu ne-a plăcut că mai mult de 95% din plaja lungă de peste un km era ȋngrădită, dotată cu şezlonguri, cu acces contra cost, deci practic nu poţi să te plimbi pe plajă. Plaja la liber este f. mică şi se află ȋn partea dinspre oraşul Mondello.

Ȋn final, pot spune că a fost o vacanţă (poate prea) activă, din care am rămas cu multe amintiri frumoase, ceea ce vă doresc şi vouă în vacanțele voastre.

Trimis de DanSta in 07.07.21 16:13:42
    Validat / Publicat: 07.07.21 18:09:55

VIZUALIZĂRI: 11187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanSta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.07.21 18:09:03]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Sicilia, #EXCURSII și CĂLĂTORII - SICILIA / INS. SUDULUI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Catania]

webmasterPHONE
    [07.07.21 19:25:53]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Aurici
    [07.07.21 20:02:35]

Foarte util articolul tău, mulțumim.

Una din vacanțele plătite și anulate în pandemie ar fi fost în Sicilia, în aprilie 2020. Noi am vrut 5 nopți în Catania, dar am luat 7 din cauză de zbor mai bun sau mult mai ieftin, nu mai știu exact cum a fost atunci. Nu voiam să combinăm săptămâna aceea cu Palermo pentru că voiam să-i dedicăm alt sejur. Acuma, nici nu știu cum să mai zic că o fi bine. Că și tu zici că Palermo merită mai multe zile, dar nu cred că ajung eu în Sicilia de 2 ori, când lista e atât de lungă.

Ai luat bilete foarte bune de avion. Noi luasem ptr 2020 cu 71 de EUR/persoană, bagaj de cabina de 10 kg. Dar oricâte simulări am făcut anul acesta nu am găsit sub 130-140 de EUR. Este adevărat că încerc doar la compania cu care trebuia să zbor atunci, unde am bani în vouchere.

Vremea cum a fost în iunie în Sicilia?

Mulțumim încă o dată pentru atâtea detalii, vacanțe frumoase și active în continuare.

icata24
    [07.07.21 20:07:07]

Şi nouă ne-au anulat Sicilia de două ori, foarte precise info, mulţumim, sper ca prin toamnă.

[07.07.21 20:14:07]

@Aurici: A fost îngrozitor de cald, temperaturi de la 38 de grade în sus, la Palermo a fost si mai rău, f. multa umiditate în aer.

[07.07.21 20:16:54]

@DanSta: Temperatura nu a fost normala pt. aceasta perioada, dar cu schimbările climatice nu te mai poți baza pe temperaturi specifice în functie de perioada anului.

[07.07.21 20:26:22]

@webmasterX: poate reușiți să faceți linkurile funcționale, probabil eu nu m-am descurcat.

[07.07.21 20:35:32]

@DanSta: la care linkuri te referi?

Rog mai multe detalii

[07.07.21 20:47:26]

@webmasterX: la linkurile către firmele de transport, dacă e posibil.

[07.07.21 20:58:34]

@DanSta: AM setat 2 hyper-linkuri (ale firmelor de transport)

Dacă sunt mai multe, rog scrie-ne (detaliază)

[07.07.21 21:20:26]

@DanSta:

in Catania am fost cazaţi la Catania Central Flat, apartament cu 2 dormitoare

iar la Palermo am fost cazaţi la Maqueda Balcony Apartment,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

DanStaAUTOR REVIEW
    [08.07.21 08:07:27]

@webmasterX: Ar mai fi acestea: SAIS Autolinee (alineatul 5) si Autoservizi Cuffaro - Palermo - Agrigento Orari Autobus (excursia la Agrigento). Multumesc.

cryangel
    [22.07.21 09:30:11]

Super util articolul, multumim!

As avea o intrebare: consideri utila inchirierea unei masini? Inteleg ca traficul e destul de aglomerat si in unele parti nu se poate circula cu masina. Multumesc anticipat pentru raspuns

Rofri
    [06.08.21 15:30:30]

@Aurici: La fel și noi, vacanță plătită și anulată în 2020, la Taormina... ????

[15.08.21 22:42:58]

@cryangel: Scuze pentru răspunsul întârziat, nu sunt înștiințat când apar ecouri. Depinde f. mult de ceea ce intentionezi să vizitezi. Atâta timp cât transportul în comun e f. bine organizat, noi nu am considerat necesară închirierea unei mașini, ținând cont de ceea ce am vizitat. Si după ce am vizitat un obiectiv, oricum nu mai aveam energie să mai vizitam și altceva, unde poate nu am fi putut ajunge cu autobuzul. Și mai trebuie ținut cont de faptul că dacă ai cazare în centrul orașului, e cam problemă cu parcarea. Și, intr-adevar, circulația în cele 2 orașe e f.haotica, dar noi românii suntem destul de obisnuiti cu așa ceva.

Aurici, cryangel, DanSta, icata24, Rofri
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Sicilia: