ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2010

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Fugiti cat mai puteti - Hotel Erma Nisipurile de Aur

Am fost la Erma in perioada 27. 06-03. 07. 2010. Eu am platit din martie sejurul si n-am stiut ca e atat de jalnic. Apoi am vazut parerile celor care au fost acolo de Paste si de 1 Mai, dar nu mai aveam ca sa fac (stiti clar clauzele din contractele de turism - nu-ti mai primesti inteaga suma inapoi si retinerile sunt chiar mari). Mi-am spus ca mie nu mi se va intampla chiar ceea ce e mai urat, dar exact asa a fost.

1. La sosirea in statiune, desi am platit transportul pana in parcarea hotelului Erma, am fost pur si simplu dati jos din autocar in parcarea hotelului Melia, ni s-a aratat directia de mers pe jos si soferul ne-a dat niste hartii prin care ne anunta ca la plecare sa venim tot pe jos la Melia la ora 14. Acum, ce sa va spun: cand stii ca te duce cineva pana la hotel iti faci alfel bagajele ca nu le cari in brate, vorba ceea, decat pana in camera, insa de unde ne-a lasat am mers cam 10 min pe jos, intr-o caldura infernala (era ora 12. 30), pe o sosea in panta si la fel si la intoarcere.

2. Hotelul: holul mare, curat, personalul la inceput foarte dragut, cazarea in 5 min maxim - zic: Ia uite ce bine e! Atentie: NU VA LASATI ACTELE DE IDENTITATE SI PASAPOARTELE (ale copiilor) LA RECEPTIE MAI MULT DE O ORA PENTRU INREGISTRAREA DATELOR. Legea spune ca trebuie sa le ai asupra ta tot timpul si ei stiu acest lucru - ca sunt obligati sa vi le dea! Veti vedea mai jos si de ce insist.

3. Camera: mare si la prima vedere suficient de curata.

4: Baia: primul soc: prosoapele erau asa: 4 curate, noi, insa 2 erau JALNICE, zdrente gri. Fiindca am citit pe forum ce au patit cei dinaintea mea cu prosoapele, le-am luat pe cele doua si le-am pus direct pe jos in baie (asa e regula in hoteluri: daca le vrei schimbate, le pui pe jos in baie), cu gandul ca le va schimba a doua zi menajera.

5. Vine ora de culcare - tarzie, ca in concediu. Dau jos cuvertura de pe pat si stupoare: gasesc niste ceaceafuri care erau gri si putin zdrentuite pe alocuri. Insa pareau oarecum spalate si calcate- de 2000 de ori si trebuiau casate de multa vreme. La ora aia nu mai aveam ce sa fac, era 12 noaptea si ne-am culcat.

6. A doua zi: ma duc la plaja si pe la ora 12 vin inapoi. Surpriza: unul din prosoapele care trebuiau schimbate fusese schimbat cu altul la fel de prost, insa CELALALT FUSESE IMAPCHETAT SI PUS DIN NOU PE SUPORTUL DIN BAIE. Incep sa ma enervez le iau pe amandoua, ma duc la menajera de pe etaj si i le pun in brate si ii cer prin semne (energice) deoarece nu intelegea engleza prosoape curate. Mi le da! Ma simteam fericita deja! Nu va bucurati! In ziua urmatoare a venit lovitura!

7. A treia zi plec iar devreme la plaja, iar cand vin in camera gasesc lenjeriile de pe pat si o perna schimbate cu unele mai albe (nu albe-albe), dar si mai rupte (cu GAURI IN ELE) si surpriza: la o jumatate de ora dupa ce am intrat in camera vad in dreptul usii pe jos in camera un biletel (fara antet, fara semnatura, fara stampila) in care imi spuneau in engleza ca - atentie - LE FACE PLACERE sa ma anunte ca am da platit 70 lv pentru acele 3 cearceafuri si o fata de perna pe care le schimbasera deoarece eu le-am murdarit si nu mai pot fi spalate!!! si ca ma invita la receptie sa platesc. Am coborat imediat si le-am cerut lamuriri. Mi-au aratat acele cearceafuri gri si in momentul acela le-am cerut telefonul de la OPC Bulgaria. In 30 sec au disparut de pe birou si cearceafurile si biletul si mi-au spus ca nu stiu telefonul.

Bineinteles ca nu am platit nimic, dar daca nu aveam actele deja luate de la receptie sunt convinsa ca nu mi le-ar fi dat la plecare pana nu plateam cei 70 lv.

8. In ziua de 30. 07 vin de la plaja si gasesc apa in baie. Nu bag in seama si sper sa faca macar a doua zi curat. In ziua de 01. 07 vin iar de la plaja pe la 12 si gasesc apa prin baie, care apa deja incepea sa miroasa urat. O chem pe menajera si in loc sa stearga pe jos, ia telefonul si suna, vorbeste ceva in bulgara - evident ca nu am inteles nimic - si da sa plece. O opresc, iau mop-ul si i-l pun in brate si prin semne o conving sa curete podeaua. Curata, pleaca, INCUI USA, facem baie si ne culcam de pranz. Pe la 3 fara un sfert ma trezesc brusc (eu am un somn usor) - CINEVA DESCUIA USA SI INTRA PESTE MINE IN CAMERA. Sar din pat aprope dezbracata si imi dau seama ce facuse menajera: chemase INSTALATORUL!!! in loc sa faca curat (spera ea), care instalator a crezut de cuviinta sa vina peste aproape 3 ore si sa intre peste noi in camera. Deci, sfat: cand sunteti in camera lasati cheia in usa astfel incat sa nu poatea descuia cineva usa si sa intre peste voi, iar cartela frumos la locul ei - altfel nu functioneaza lumina si nici aerul conditionat.

9. Mancare: limitata ca si varietate, fructe nespalate corect

10. Fetele de masa: EXECRABILE, JEGOASE DE-A DREPTUL!

11. NU EXISTA CAFEA, ci doar un gen de cafea solubila (ness), un suc din prafuri si apa la micul dejun. La cina doar apa la dozator.

12. Preturi: bere pe plaja - 3 lv halba, la magazin 1, 5-2, 5 lv functie de marca. Inghetata: intre 1, 5- 3 lv - proasta toata, cu ace de gheata in ea. Plin de case de schimb (atentie la fetele celor de la case si la comision) - in general 1 lv = 2, 38 ron. Cocteiluri la terase si bar: de la 5, 5 lv nonalcolice pana la 8 lv alcoolice. O pizza 8-14 lv.

13. Marea si plaja: SUPERBE - curate. Un sezlong - 7 lv, o saltea pt sezlong - 3 lv, o umbrela - 7 lv => total 2 sezlonguri, 2 saltele si o umbrela = 27 lv x 2, 38 = 64, 26 ron!!!

E foarte tarziu si nu am apucat sa descarc pozele, deci poze si alte amanunte - maine.

Trimis de doinadrg1 in 04.07.10 02:21:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doinadrg1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cearceaful de 4 stele de la Erma

[06.07.10 23:16:34]

doinadrg1, astazi m-am intors de la Erma si exista o singura impresie cu care raman dupa o sapt de vacanta, e de fapt o confirmare a ceea ce credeam inainte... imi e jena ca am fost inconjurat de romani la Erma. Mai multe nu comentez... daca nu iti convine si vrei conditii de lux de ce ti-ai ales unul dintre cele mai ieftine hoteluri din statiune si nu te-ai dus la 4-5 stele?

In alta ordine de idei nu scrie nicaieri ca autocarut trebuie sa te duca pe tine in fata hotelului, asa ai citit tu in contract? Nu vrei sa te bage si in pat sa te inveleasca? Autocarul opreste in centrul statiunii dupa care fiecare se duce la ce hotel are cazarea. Te-ai nascut cumva in puf si iti este atat de greu sa mergi 5 minute pana la Erma, deoarece sunt 200 de metrii pana acolo.

Am fost inconjurat de englezi, germani, norvegieni, suedezi si asa mai departe dar romanii ii puteam identifica fara probleme dupa tavile incarcate cu mancare de parca nu mai mancasera de ani de zile, rasetele si galagia pe care o faceau de fiecare data, atat la masa cat si in hotel... in concluzie ne meritam apelativul de tigani si meritam sa fim tratati in felul acesta.

N-am auzit un roman sa multumeasca servitoarei care ii lua tava de pe masa sau sa se aplece sa-si ridice mancarea care le cadea pe jos din gura.

Din punctul meu de vedere vacanta a fost excelenta la erma, conditiile foarte bune in raport cu pretul, nu am avut niciun fel de probleme si sunt 100% multumit.

sandu.53
[07.07.10 11:29:48]

nu sunt de acird cu cod take ca daca nu-ti convine ia-ti bilet la un hotel de lux... atata timp cat platesti trebuie sa ai conditii decente... in plus aceiasi intamplare cu prosopele si lenjeria am patit-o si eu... deci se confirma ceea ce scriam in mai cand am zis ca si daca ma costa 1 euro nu mai trec prin acest hotel... cat despre romani... noi mergem in vacanta in afara de 5 ani si am vazut si alte natii galagioase etc... am mers la muntele athos cu vaporul e drept romanii erau galagiosi, doar suntem latini... dar cea mai mare mizerie au lasat-o englezii, cutii si resturi de mancare peste tot...

anul asta am fost in sarti in grecia... incomparabil cu bulgaria... si acolo erau unguri, sarbi le dadeam buna dimineata in enegleza si uneori nu raspundeau desi erau tineri si sigur stiau engleza...

[07.07.10 21:27:12]

Stimate Cod Take, cred ca nu ai identificat corect problema. Iti explic punctual:

1) Problema este in primul rand lantul cerere-oferta-plata-primirea serviciilor ofertate si platite.

Am cerut agentiei o oferta pentru hotel Erma de 4 stele asa cum au afisat chiar ei pe site. Am primit aceasta oferta. Am intrebat-o de mai multe ori pe reprezentanta agentiei daca hotelul este de 4 stele si mi-a confirmat acest lucru.

Nu este vorba de suma platita, ci de ceea ce am gasit la Erma. Nu i-a pus nimeni sa minta pe cei de la agentie si nici sa puna acel pret.

De fapt, desi le iei apararea celor de la agentie, chiar si tu afirmi clar ca Erma nu e de 4 stele, citez "daca nu iti convine... de ce... nu te-ai dus la 4 stele?"

Tocmai, ca am cerut la 4 stele si am primit mizerie.

Trebuia sa mi se spuna clar ce voi gasi la acest hotel si nu m-as fi dus nici gratis.

2) Transportul mi-a fost oferit chiar de catre cei de la agentie pana in parcarea hotelului Erma. Si nu numai mie. Toti cei care au fost pentru Erma in acelasi autocar au fost deasemenea informati ca vor fi dusi in parcarea Erma si nu in alta parte. Daca mi se spunea ca merge pana la Melia alegeam oferta de transport a altei agentii care avea un pret mult mai bun si ma lasa tot la Melia. Tocmai acest criteriu a fost definitoriu pentru alegerea mea.

Deci este vorba de a minti sau nu.

Si nu, nu m-am nascut in puf, dar nici in jeg!

3) Si eu am vazut oameni care isi umpleau farfuriile cu disperare, dar nu pot sa afirm daca erau sau nu romani.

In timpul sejurului meu niciun roman nu a deranjat, in schimb au chemat politia pentru niste rusi.

Si eu am urcat in lift cu nordicii asa zis emancipati si puteau efectiv de nespalati.

Si eu i-am vazut pe stilatii englezi cum horcaiau de beti pe canapelele barului intreaga zi.

Insa eu nu am scris nimic despre cei de mai sus deoarece forumul este dedicat impresiilor lasate de locurile vizitate, de locatiile in care ne cazeaza agentiile si de comportamentul personalului, cat despre ceilalti oaspeti, ei se schimba la fiecare sejur asa ca nu e relevant.

In concluzie, vorbeste in dreptul tau despre ce apelativ meriti si cum meriti sa fii tratat. Imi trezesti in memorie ceva ce a zis candva Leon Sestov: " Pare-se ca exista doua teorii, cu totul potrivnice, despre originea speciei umane. Unii sustin ca omul coboara din maimuta, altii ca a fost creat de Dumnezeu. Se cearta grozav. Eu unul cred ca se inseala si unii si altii. Teoria mea este urmatoarea: cei care cred ca omul coboara din maimuta, coboara cu adevarat din maimuta si alcatuiesc o rasa aparte, in afara rasei oamenilor creati de Dumnezeu si care cred si stiu ca au fost creati de Dumnezeu".

4) Ma impresioneaza in mod profund felul cum ii numesti pe cei care curata si intretin cantina, cu deosebit respect "servitoare". Bravo!

Ma bucur mult pentru tine ca iti place sa dormi in jeg pe cearceafuri rupte, sa mananci din farfurii ciobite pe fete de masa infecte, sa bei suc din prafuri, sa te stergi cu prosoape jegoase, sa fii mintit...

Felicitari, esti expresia vie a omului educat...

Sandu.53 ai scris cumva despre Sarti? Conditii, preturi si altele?

[07.07.10 23:08:53]

Draga mea din folclor, ma intristeaza scrierea ta de jale exprimata printr-o bagatie metaforica asa cum doar Octavian Goga mai reusea sa o faca... hai sa iti explic clar...

1) De ce nu indrepti atunci vina catre agentia de turism care ti-a oferit o informatie gresita referitoare la hotel? Cred ca nu-ti lua mai mult de 5 minute sa intri pe net sa te convingi singura ca hotelul este de 3 stele.

2) Daca tu iti alegi hotelul dupa cum te lasa autocarul in statiune este mai mult decat ciudat. La fel de ciudat este ca mie, desi am fost prin aceeasi agentie, nu mi s-a spus ca ma duce autocarul in fata hotelului, si in mijlocul statiunii, si daca m-ar fi interesat cu adevarat as fi citit cu atentie contractul in care evident ca nu e stipulat acest lucru. In alta ordine de idei, cred ca mai inteligent din partea ta era sa intrebi direct agentia de transport unde te lasa.

4) Incerci sa fii spirituala dar acest aspect ma lasa extrem de rece... tin sa te anunt, si chiar o spun cu compasiune, ca am dormit pe cearceafuri foarte curate. Orice om inteligent isi ia propriul prosop de acasa, sper ca si tu ai facut la fel. In ceea ce priveste farfuria ciobita, sper ca nu ti-a ramas niciun ciob in gat si ai fost cat se poate de atenta ca nu cumva sa-ti rupi vreo unghiuta in fetele de masa rupte pe la colturi.

Sucuri din prafuri... a fost decizia mea daca am vrut sa beau sau am preferat sa-mi cumpar singur o sticla de suc de la magazin, evident daca bugetul mi-a permis.

Dar asa e romanul, da trei lei pe o vacanta si vrea sa se simta ca in Bora-Bora. Sper pentru binele si confortul tau ca la anul sa-ti permiti o vacanta mult mai "stilata".

webmasterXY*
[07.07.10 23:19:12]

V-as ruga sa va linistiti, n-as vrea sa inchid firul de discutie si sa impart cu generozitate cartonase. Puteti discuta civillizat fara apropouri si intepaturi pe la spate, ok?

[07.07.10 23:36:03]

webmaster18 eu personal imi cer scuze daca am fost deplasat in limbaj insa realmente m-am plictisit de romani si de fitele lor... astfel de oameni ar fi meritat sa se nasca in Malaezia, sa se plimba cu lianele de la un arbust la altul. Doar un roman putea comenta referitor la faptul ca nu l-a lasat autocarul la hotel. Daca in autocar sunt 15 familii care fiecare coboara la un diferit hotel... ea probabil prefera sa se plimbe vreo ora prin statiune asteptand ca fiecare sa coboare pe rand, sa-si ia bagajele, decat sa mearga 2 minute pe jos... nu mai vorbesc de a-si permite un taxi... Seara buna.

[08.07.10 03:34:22]

oameni buni, incetati sa mai luati criteriul "numar de stele" ca sfant/universal si sa construiti asteptarile folosindu-va DOAR de acest indicator!

Studiati FOARTE ATENTI si la pretul pe care il platiti pentru un hotel de X stele, comparandu-l cu pretul altor hoteluri ce au acelasi numar de stele!

Si daca veti gasi destule altele care au pretul simtitor mai mare (ori simtitor mai mic), trageti concluziile ce se impun si ajustati-va asteptarile -- daca e cazul, schimbati hotelul.

[08.07.10 12:19:58]

Stimate Cod Take,

te rog sa imi spui pe ce site ai putut vedea ca hotelul este de trei stele. Eu am intrat chiar si pe site-ul oficial al hotelului si nu scrie nimic.

Inca o data iti multumesc ca vii in sprijinul afirmatiilor mele despre conditiile din acest hotel (jeg, rupturi, sparturi s.a.m.d), asa reiese clar din tot ceea ce ai scris.

Si repet, nu pui corect problema:

ESTE VORBA DE CEEA CE AI CERUT, AGENTIA A OFERIT, AI PLATIT SI NU AI PRIMIT SERVICIILE OFERITE DE CATRE AGENTIE SI PLATITE DE TINE!!!

O zi buna!

[08.07.10 20:25:24]

Doina, am vazut pozele postate de tine si intr-o oarecare masura iti dau dreptate desi cred ca exagerezi in unele privinte. Nu stau sa postez poze din camera insa am impresia ca am stat in hoteluri diferite. Te-ai gandit totusi ca tot un roman a adus cearceafurile acelea intr-o asemenea stare si de aceea doar noua ne sunt rezervate asemenea locuri, si trebuie sa tragem ponoasele nesimtirii altora? Eu persoanal am stat intr-o camera foarte curata, fara niciun pic de mucegai, pata pe cearceafuri, fete de perna sau pe oglinzi. Imi pare rau ca ti s-a rezervat o asemenea camera.

In ceea ce priveste faptul ca li s-a imputat unor romani o punga de cartofi inlocuita, tin sa precizez faptul ca intr-o seara si eu am vrut sa consum din bar o bere si s-o inlocuiesc a doua zi de la magazin deoarece imi era foarte lene sa cobor. Am remarcat insa ca ambele cutii de bere avea coduri de bare similare ( 393 si 394) sau ceva de genul acesta, si am apucat sa ma prind inainte de a face acest gest.

[10.07.10 20:51:23]

prin ce agentie ai fost

[11.07.10 08:52:16]

Cod_take, tu chiar continui sa ne jignesti pe toti. In opinia ta este exclus ca perechea aceea care a spus clar ca nu a manancat chips-uri sa spuna adevarul si doar niste romani puteau murdari cearceafurile, iar eu exagerez. OK, asta e opinia ta.

Webmaster, unde esti???

Cod_take, te rog frumos doar sa imi spui unde ai putut vedea, pe ce site, ca Erma are 3 stele. Doar atat te rog. In rest refuz sa mai intru in polemica.

Chiar te rog frumos sa imi spui unde ai vazut ca Erma e de 3 stele inainte sa platesti sau sa pleci sau chiar dupa. Multumesc si o zi buna.

BogdanAL
[12.07.10 14:25:53]

Buna ziua,

ma scuzati ca intervin in discutia asta "aprinsa" dar am revenit si eu de curand de la hotelul Erma din Nisipurile de Aur (sejur rezervart prin Karpaten turist in perioada 03-10.07).

Treaba sta in felul urmator: hotelul erma are 2 corpuri, unul de 4* stele adevarate si unul 3* stele nerenovate (la agentie apareau ca si camere de 3* standard).

Eu am stat in corpul de 4* renovat si nu am ce comenta - camere noi, frumos aranjate, curatenie, prosoape OK! Legat de mancare nu am ce comenta -> decenta.... CE POTI SA VREI LA BANII ASTIA????? LANGUSTA?????

Dupa cum spune take mai sus, romanul tot roman e.... dupa o viata petrecuta in vacanta la saturn sau navodari iese si el din tara, da 200 euro pe o saptamana pentru tot familionul cu tot transport si se intoarce si incepe cu reclamatii... aia nu e bine aia a fost asta si pe dincolo, etc.... mai oameni buni, terminati cu chestiile astea. In hotelul erma erau nemti, olanezi, scandinavi, etc care nu mai ziceau nimic... se gaseste tot romanul sa comenteze....

Doina, daca vrei o vacanta de vis, te invit sa dai 1000-1500 euro pentru toata familia si sa te duci in turcia, spania, coasta de azur, etc... daca dai 300 euro si te astepti la "Vacanta de vis in paradis" mai bine stai acasa si fa plaja pe bloc....

-> apropo, daca va uitati pe poza P07 se vede ca asternutul nu este al hotelului - e colorat cu modele in loc sa fie alb deci e adus de acasa..... nu cumva erau si prosoapele rupte tot "importate" din romania?

Cand ajung diseara acasa o sa incarc si eu niste poze cu camera si hotelul sa vedeti si partea buna...

PS: sa fim seriosi nu ai dat 401 euro cum ai zis mai sus... am fost saptamana trecuta (deci dupa tine) si am dat 300 euro inclusiv transport (cu autocar mercedes jos palaria)

[12.07.10 23:12:48]

Bogdane, in poza P07 se vede ca cearceaful rupt este cel asa zis alb. Ceea ce se vede inflorat este camasa mea de noapte deoarece eu stateam pe pat cu mana sub cearceaf ca sa se vada bine gaurile de 4 stele si se vede clar ca nu e corp comun cu cearceaful. Tie chiar nu iti este rusine? Vrei sa spui ca as pleca de acasa cu cearceafuri si prosoape rupte si jegoase ca sa le pozez si sa le pun pe forum? Cred ca ai intrecut masura.

Si cum i-am spus si lui Cod_take: nu pui corect problema: este vorba de spre faptul ca eu am cerut o oferta de 4 stele, mi s-a oferit de catre agentie aceasta oferta CUM CA AR FI DE 4 STELE, am platit-o si nu mi s-au oferit conditiile platite. Cu ce suma? Nu asta e problema fundamentala, nu i-am fixat eu pretul, nu i-am pus eu sa minta sau sa imi ofere conditii de cel mult doua stele sub o oferta de 4 stele. Trebuia ca agentia sa spuna ADEVARUL. Asa cum am mai spus, la asemenea conditii nici gratis nu as fi mers. Nu m-am nascut in puf, dar nici in jeg.

In ceea ce priveste pretul, eu am platit excursia inca din martie, inainte de a fi fost ofertate si cursele charter si in momentul cand am platit eu mi s-au cerut 323 euro pentru sejur si separat 78 euro pentru transport, deci fix 401 euro.

Si te rog frumos sa nu mai faci afirmatii prin care sa insinuezi ca as minti. Numai un om bolnav si-ar pierde vremea cu minciuni pe forum, sau NU???????

[13.07.10 20:41:34]

Doina, ce intelegi tu prin conditiile platite?? Eu chiar nu te inteleg si crede-ma ca ma straduiesc. Nu cred ca esti tu inspector sa cataloghezi ce camera e de 3 stele si ce camera este de 4 si respectiv 5, ca daca ai fi fost probabil ti-ai fi permis sa te duci la spa hotel nu la erma. "am platit-o si nu mi s-au oferit conditiile platite" - care conditii doamna Doina... pentru 12 milioane cred ca ti s-au oferit peste conditiile pe care le meritai. In cazul asta in mamaia la Malibu, hotel de 4 stele iti garantez eu ca nu stateai nici 3 zile, asa ca nu te mai plange ca ai platit tu conditii si nu ti s-au oferit. Tu ai platit o OFERTA. Nu stiu daca reusesti sa faci diferenta.

Inca ceva... hotelul este de 3 stele, asta o sa gasesti pe orice site doresti sa intri. Daca agentia ti-a prezentat camera ca fiind de 4 scuza-ma ca iti spun dar este strict problema ta. Prost nu este cel care ofera ci cel care da. Eu cand am intrebat de ce prezinta camera ca fiind de 4 stele cand hotelul este de 3 mi s-a raspuns ca este mult mai mare decat cea de 3 stele si in plus are aer conditionat, diferenta care se vedea si in preturi.

In rest nu mai e nimic de comentat. La urma urmei cred ca fiecare primim ceea ce meritam in viata... intr-o oarecare masura... stiu, o sa spui, putin exagerat. Numai bine iti doresc!

pepsi70ro
[13.07.10 20:57:07]

Fratilor, nu exista camere de 3 sau 4 sau chiar 5 stele. De foarte multe ori vei gasi hoteluri de 5 stele care au in camera un confort minim, atat in ceea ce priveste dotarile cat mai ales in ceea ce priveste marimea camerei. Sau invers.

Hotelurile primesc clasificare pe stele in functie de serviciile pe care le ofera hotelul, nu pentru ce are ca zestre camera respectiva.

In ultima vreme se tot pedaleaza pe ideea stelelor la un hotel, intelegeti ca de fapt stelele sunt serviciile hotelului iar fiecare hotel poate alege ce servicii sa presteze. De fiecare hotel in parte tine acest lucru iar ceea ce veti intalni la un hotel nu este obligatoriu sa-l intalniti si la celalalt, chiar daca au acelasi numar de stele, dar servicii diferite.

[13.07.10 22:12:37]

poti sa ne arati si noua poze de la erma[?]

Ce impresie ti-a lasat sejurul la erma[?]

MERSI

[13.07.10 22:14:43]

La piscinele hotelului se platesc sezlongurile.

[14.07.10 19:51:40]

cod_take: Pornind de la ceea ce spui tu:

"Inca ceva... hotelul este de 3 stele, asta o sa gasesti pe orice site doresti sa intri. Daca agentia ti-a prezentat camera ca fiind de 4 scuza-ma ca iti spun dar este strict problema ta. "

am rugamintea la tin sa imi raspunzi la 2 intrebari:

1) PE CARE SITE SCRIE CA ERMA E DE 3 STELE? E a treia oara cand iti pun intrebarea aceasta si eviti raspunsul. Daca sti ceva clar scrie clar numele site-ului, daca nu las-o balta.

2) Dupa opinia ta e problema noastra faptul ca cei de la agentie sunt mincinosi?

[14.07.10 20:05:35]

1) http://www.trivago.co.uk/golden-sands-644/hotel/erma-95090

2) In definitiv nu inteleg ce te framanta atat daca este hotel de 3 stele, patru sau sapte. Nu ai fost multumita, data viitoare sa te duci la admiral sau arabella si sa dai nu 12 milioane ci 30. Nu stiu cum poti fi atat de naiva sa crezi ca un hotel poate fi in acelasi timp de 3 stele si de 4 asa cum prezinta ei pe site. In primul rand, ca sa stii, stelele la hotel nu se dau dupa cat de curata este camera sau daca are covetura o ata desirata ci de facilitati. Asa ca te poti duce linistita la un hotel de 5 stele care are spa, piscina interioara si masaj gratis si sa gasesti aceleasi lucruri. Asta ca sa intelegi intr-un final despre ce e vorba.

[15.07.10 22:09:14]

Acum imi dau seama de ce a durat atat de mult pana mi-ai raspuns care sunt acele "orice site unde vezi cate stele are Erma". Multumesc. Prin tot ce ai scris pe forum nu ai facut decat sa imi vii in ajutor. Recunosc ca te-am "racait" un pic ca sa te aduc unde am avut eu nevoie si imi cer scuze ca v-am necajit si pe tine si pe webmaster.

Mult succes si vacante placute in conditii considerate OK de fiecare la nivelul sau.

Pa!

BogdanAL
[16.07.10 18:35:47]

Buna ziua,

uitati aici cateva siteuri in plus, pe care mai apare hotelul erma:

Siteul oficial al statiunii Nisipurile de Aur (apare la categoria 4*) - http: //www. goldensands. bg/hotel/index. htm

Bulgarian Coast (asociatia "litoral" din Bulgaria - apare cu 4*) http: //www. bulgariancoast. com/Hotel_Erma_in_Golden_sands-210-7. htm

Wikipampia (tot 4*) - http: //wikimapia. org/1911071/Hotel-Erma-4

Infoturism. ro (tot cu 4*) - http: //hoteluri. infoturism. ro/nisipurile-de-aur/hotel-erma1-nisipurile-de-aur

Doina, sincer mi se pare [***] ...

cum adica l-ai "racait" ca sa il aduci unde ai vrut? doamne fereste... traiesti in universul tau...

o zi buna!

BogdanAL, cod_take, doinadrg1, sandu.53, tzane32