ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2013
ÎNSCRIS: 25.04.11
AUG-2013

An 2, revenirea!

Asa cum spuneam in postarea de anul trecut, am revenit la Erma.

In acest an am preferat un autocar. acest lasa relativ aproape de hotel langa hotelul Melia Grand Hermitage, de acolo o luati prin dreapta hotelului (eventual consultati o harta inainte), asta pentru a nu apela la taximetristii ce apreciaza la 10 km distanta (nu e nici macar unul in realitate).

Ajunsi la hotel (era cam ora 12), am incercat sa ne cazam, am primit o camera, initial cu vedere spre mare, dar am cerut vedere pe spate.

Asa cum spuneam si anul trecut hotelul nu are aer conditionat iar camerele cu vedere la mare aduc momente de sufocare.

Spre deosebire de anul trecut, acum buletinul mi-a fost returnat in 30 minute (fata de 24 ore anul trecut) din momentul cazarii.

Ajuns in camera am observat 2 imbunatatiri fata de anul precedent, vechiul televizor cu tub si diagonala de 37 a fost schimbat cu un LCD micut iar pe hol au aparut mai multe routere wifi astfel incat acum netul ajungea bine in camere (in anul precedent exista net doar pe hol).

Dupa cateva ore incerc sa pornesc TV-ul si observ ca nu exista telecomanda, plec la plaja si cer telecomanda la receptie cand revin, de acolo mi se spune ca nu e la ei, ca trebuie sa fie in camera.

Urc si intorc camera pe jos, nu era.

Cobor iar la receptie, mi se spune ca vor anunta.

Deja imi faceam ganduri cum ma pun sa le platesc telecomanda (o patisem pe undeva prin Romania unde nu anuntasem din timp).

Merg a doua zi, erau alte pers la receptie, una din aceste pers suna la camerista iar aceasta vine cu o telecomanda in 2 minute. Problema rezolvata.

In acest an, o noua imbunatatire a constat in capitolul mancare.

Ca si anul trecut am apelat la demipensiune.

Pentru cei curiosi postez cateva poze cu alegerile mele in acest documeniu :)

Dimineata gaseam mereu: omleta, oua ochi, crenvusti (foarte dubiosi la aspect), bacon, branza, cascaval, salamuri, sunca, vreo 2-3 tipuri de cereale cu lapte etc.

Pentru cafea se gasea aparat doncafe iar la desert, struguri, pepene, piersici, gem, compot, ciocolata crema si prajituri.

Seara era meniu variat: cartofi piure, prajiti sau natur, pui rotisat, snitel, peste pane, miel, vita, porc cu orez, salate (vreo 4 feluri), fructe si prajituri.

Am remarcat si eu ceva facilitati noi in spate pentru copii mici.

Curatenia in camera a fost cam dubioasa, din cele 4 nopti cat am stat, in primele 3 s-a schimbat zilnic lenjeria de pat, prosoapele si s-a facut curatenie in camera.

Curatenia se facea insa cam tarziu, pe la noi ajungeau pe la ora 2.

Partea ce nu-mi place la acest hotel este galagia, nu stiu cum se face dar in fiecare noapte se gaseste cineva sa tipe prin hotel pe la 2-4-6 noaptea, sau sa bubuie usile.

Parte din galagie cred ca este adus de lipsa mochetei pe hol, exista gresie iar aceasta nu amortizeaza deloc sunetele.

In rest, statiunea se scumpeste, anul acesta daca doreai sa stai pe sezlong te coste 8 leva sezlongul, 8 umbrela si 3 salteluta, adica undeva la 10E.

In conditiile in care hotelul cu 2 mese costa 16E, pare cam mult pentru cateva ore de stat la plaja.

In una din zile am incercat sa mergem pana in Varna, am cautat pe net si spunea ca exista un autobuz 409 ce ajunge acolo cu 3 leva/persoana. Trebuia sa treaca la fiecare 15 minute. acest autobuz trebuia sa treaca pe drumul ce se intersecteaza cu iesirea din statiune, de la Melia Grand Hermitage. putin mai sus.

Am stat in statie o ora si nu a trecut, in schimb au trecut zeci de taximetristi dispusi sa te duca pentru 25 Euro.

In cele din urma am ajuns cu un fel de maxi taxi (tot 3 leva), la retur am prins un 409, ne-a plimbat o ora de 3 leva insa ne-a lasat in total alta parte a statiunii.

Avea practic capatul in partea de sud a statiunii.

Tragand linie imi pastrez parerea ca Erma este o alegere buna, pozitionarea foarte buna, facilitatile si pretul redus ma fac sa o pastrez in lista mea de preferinte.

Trimis de mihai_parvu in 01.09.13 22:23:19
Validat / Publicat: 02.09.13 07:35:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Tot la Erma :)

VIZUALIZĂRI: 2211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai_parvu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂErma Hotel: