ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2017
ÎNSCRIS: 10.07.13
AUG-2017

Hotel Erma - cazare bună cu foarte mici excepții

Pentru mini vacanta de Sf Maria am ales acest hotel, cu rezervare prin booking.

Nu sunt un mare fan al Bulgariei, de fapt de fiecare data am amanat un eventual sejur la vecini si de aceea am avut doar cateva scurte incursiuni la Nessebar (plus Sunny Beach) si Albena acum ceva timp. Deci in Golden Sands nu am fost niciodata.

Am tot cautat un hotel cu reviewuri bune si un pret decent si dupa ce am citit experintele neplacute ale turistilor la 4 stele, am ales hotel Erma (chiar daca e cotat la 2 stele) deoarece majoritatea impresiilor recente erau pozitive.

Am ajuns la hotel la ora 13:30, am prezentat foaia de rezervare, baiatul de la receptie a verificat in calculator si ne-a spus sa mai asteptam 30 minute. Intr-adevar in conditiile de rezervare e mentionat ca check-in ul se face de la ora 14, deci nu am nimic de obiectat.

Am asteptat in receptie pana la ora 14, timp in care ne-am familiarizat cu locatia:

- receptia foarte spatioasa, cu multe zone cu masute si canapele

- undeva in zona lifturilor este restaurantul, sunt insa doua zone (ulterior am vazut ca trebuia sa mai cobori niste trepte pentru zona unde trebuia sa mancam), nu prea am inteles ce se intampla la nivelul superior deoarece nu erau clienti niciodata desi mesele erau aranjate (poate pentru ceva evenimente speciale...)

Am revenit la receptie la ora 14, ne-au cerut ambele buletine pe care le-au si pastrat pana a doua zi si ne-au rugat sa si achitam.

Am primit cheia camerei si ne-a oferit cateva info privind orele de masa, unde e restaurantul. Oricum deja le obserasem in scurta sedere in zona receptiei.

A durat destul de mult pana cand am ajuns in camera deoarece sunt ceva probeleme cu lifturile. Sunt doua dar se strica foarte usor si vin foarte greu. Chiar in timp ce asteptam o turista ne-a zis ca e o problema dar te obisnuiesti pe parcurs.

Deci mare rabdare trebuie sa aveti insa pentru cei dornici de miscare se pot utiliza scarile.

Noi am avut o camera superioara cu vedere la mare. Accesul in camera se face cu cheie iar cheia are atasata un fel de cartela care era insa din metal si se utiliza pentru "furnizarea de curent" -deci daca nu bagai fierul acela in fanta nu aveai lumina si curent. Putin incomod cand veneai seara in camera si trebuia sa incui usa (pentru ca nu aveai lumina, si butucul doar intr-o anumita pozitie se inchidea)

In camera: doua paturi lipite plus un fotoliu (probabill extensibil dar nu am testat), o masuta de birou cu un scaun, mini-barul (era asezat langa biroul/masa si mi se pare mai ok deoarece asa e spatiu suficient pentru aerisirea acestuia), un suport pentru valiza destul de spatios, plus un dulap cu trei usi.

Pe jos era gresie ceea ce mi se pare un lucru foarte bun pentru aceste hoteluri de pe litoral.

Baia avea zona cu chiuveta foarte mare insa zona dusului era putin cam inghesuita. Ne-am descurcat insa.

In zona de articole de toaleta nu erau decat 2 mini-sapunuri. Mai era si un uscator de par dar cu o putere foarte slaba. Prosoapele erau de o culoare usor spre gri. Oricum nu le-am folosit.

Balconul era si acesta foarte spatios si mi-a placut ca aveam un uscator de rufe (din acela mare, cu spatiu suficient sa iti pui si prosoapele de plaja). Un mare plus mai ales ca ne uitam la vecinii nostri de la Admiral, la 5 stele isi atarnau prosoapele pe balcon...

Privelistea face toti banii la aceste camere superioare: vedere direct la roata si turnulet si bineinteles la mare. Totul vine insa "la pachet" cu o mare galagie dar asta e.

Cateva cuvinte despre facilitatile hotelului: o piscina la parter si inca o piscina la etajul 4. Apoi baruri peste tot: langa piscina, in zona receptiei, la etajul 4 dar si la etajul 7 - Sky Bar. Deci multe, multe baruri ceea ce se observa si la turisti, multi dintre ei fiind in stare de ebiertate...

Mai aveau si frizerie/coafor, manichiura/pedichiura dar si cabinet de stomatologie si salon de tatuaje. In plus la iesirea din hotel aveau un super market foarte bine aprovizionat deshis nos stop. De acolo isi mai faceau provizii cei dornici de un consum extra de alcool. Erau chiar amuzanti: in costume de baie si cu sticlele tinute la piept (cine nu le avea in sacosa).

Despre mancare: am avut mic dejun si cina, au fost ok, nu foarte variate dar nici nu mureai de foame. Multe nu au prea fost pe gustul meu mai ales la micul dejun.

Insa mi s-a parut foarte ok faptul ca si la cina puteai sa consumi sucuri de la dozator sau apa (fata de alte tari unde la cina trebuia sa achiti suplimentar chiar si apa). In plus puteai sa consumi un pahar de vin sau bere (la cutie) dar nu starea nimeni sa tina cont, daca erai doritor puteai sa iti umpli de mai multe ori paharul.

In plus aveau dulciuri, seara cate un tort foarte bun si dimineata ceva selectie de prajituri

(din ceea ce ramanea de seara). Inghetata era si seara si diminieata: o lada frigorifica cu casolete mari si iti puneai singur.

Un alte aspect despre care am vazut ca se mai vorbeste: mancare se aducea tot timpul, adica nu era nevoie sa vin primul la masa cu gandul sa prinzi toate felurile de mancare.

Mesele unori era debarsate mai rapid, uneori mai greoi.

Seara nici nu erau foarte multi turisti la masa, probabil multi optasera doar pentru mic dejun. Cu toate aceste, personalul era tot timpul prezent in zona de srevire, mai aranjau salatele (adica le "uniformizau" de ex: rosiile, castravetii) si completau tavile care erau aproape de golire. Cum am zis niciodata nu am vazut nici o tava goala.

In privinta veselei: am nimerit de cateva ori cani sau farfurii ciobite dar le-am schimbat cu altele.

Ce nu mi-a placut: cafeaua -era ceva nedefinit, foarte foarte slab. Si faptul ca fetele de masa se schimbau foarte rar desi unele erau chiar patate.

In rest hotelul desi pe booking apare la 2 stele (presupun ca acele camere superioare sunt ceva de tip 3 stele) are destule facilitati. De mentionat ca WIFI-ul este gratuit in toate zonele, inclusiv in camera. Semnalul cel mai bun este insa in lobby si in zona exterioara a resaturantului.

Ce nu mi-a mai placut: desi femeile de serviciu incepeau sa faca galagie si sa umble pe holuri de pe la ora 8, in nici una din zile nu am beneficiat de "serviciu" de curatenie. In prima zi a venit la ora 2 si a incercat sa intre direct in camera fara sa bata la usa si a plecat imediat. Pana am descuiat (da, aveam cheia in usa), deja plecare. I-am cerut doar niste hartie igienica. A doua zi, tot pe la 2 si ceva a venit, eu eram in dus... deci iar ne-a sarit la dat cu mopul. Si in a treia zi nu a venit deloc caci aveam check-out ul. Nu stiu daca aveau de gand sa schimbe sau nu acele prosoape dar nici nu ma interesa. Ar fi putut insa sa ia gunoiul (nu ca am fi avut chestii mirositoare... dar totusi...)

Am avea o intrebare insa pentru colegii care cunosc mai bine zona: apa de la robinet avea miros foarte ciudat, ceva intre sulf si fier... mirosul era destul de pronuntat cand faceam dus, apoi dupa prima incercare de a folosi apa cand ne-am spalat pe dinti, am renuntat si am folosit apa plata.

Trimis de tripyy in 16.08.17 14:30:06
Validat / Publicat: 16.08.17 15:29:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Albena

VIZUALIZĂRI: 2212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [16.08.17 14:56:27] »

tripyy [16.08.17 15:01:26] »

@webmasterX:

da, este ok.