ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2021
TIP CAM: Suite
Raport PREȚ/CALITATE: DEZASTRU

AUTORUL NU ar recomanda

Cabana Curmătura (1470 m) 1

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Curmătura

Despre Cabana Curmătura din Piatra Craiului se spune că o nimerește și un dranker din Zărnești care ratează drumul spre casă. Poate. N-am încercat. Nu-s nici dranker nici nu locuiesc în Zărnești.

Eu am călcat cabana asta acum ceva ani, în trecere, nici nu-mi amintesc dacă am intrat atunci în cabană, îmi amintesc doar de Berna de Curmătura care bălea pe trepte pe lângă cabană și de Valea Crăpăturii pe care am coborât pe un tăpșan înierbat cu puzderie de flori de câmp pe care l-am plimbat la pas pe la asfințit până la Gura Râului care era o dugheană de cabană insalubră. Era nu-ș ce concurs.

Anul ăsta, însă, am fost la Curmătura și-am stat și două nopți dar numai nervi mi-am făcut că m-a enervat și gașca și personalul din cabană – o fată insipidă de la bucătărie cu privirea pierdută deși cabana-i făină, camera a fost cool, cu pod în cameră, cu scară în mijlocul camerei, nu știu câte paturi erau sus dar era fain, cald în cameră, balcon spre terasă, toate bune. Meniul de cabană cam vraiște, nah, te bucuri de ceva cald dar calitatea nu excela.

Mi-am amintit apoi de Radu, ultimul cabanier ce a plecat de la Curmătura că n-o dădea deloc la pace cu ceilalți. Era un tip entuziast. Abia atunci am înțeles de ce-a plecat. Cabana, pe ansamblu-i făină dar sincer, m-am umplut de nervi.

Peisajul, nu zic, feeric, zăpadă multă, brazi, denivelare, didactic de-a dreptul. În ziua plină de munte am avut o tentativă spre Turnu dar la cabluri am renunțat ca să evit excesele. La cât de faine au fost Prăpăstiile Zărneștilor la coborâre, greu m-am ținut să nu plec singură pe munte, noroc, însă, că nu s-a terminat lumea la Cabana Curmătura și nici la gașca de acolo și se poate trăi foarte bine și fără ele.

despre SERVICII

3 copii de capul lor, buimaci, amețiți și necooperanți

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera făină, caldă, curată

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Ceva de-ale gurii găseam, total neimpresionant însă, varza muci, ciorba insipidă, nici un gust însă... WOOOWWW, plăcinta cu răvașe de la Curmătura... te face să uiți de toate și vuiește toată România despre.

Nu-ș cum poate tanti Mariana de la Bârcaciu să spele vase la 1500 altitudine dar la Curmătura mănânci din plastic...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Aia da! Trasee, creste, zăpadă,

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Aia chiar de-a dreptul culmea: vii cu distracția de acasă dar n-ai voie s-o folosești. La 23:00 stingerea și n-ai voie să cânți nici în șoaptă, în cameră. Pe bune.

Trimis de Mioritic in 09.06.21 18:14:21
Validat / Publicat: 09.06.21 19:01:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA CRAIULUI. A mai fost în/la: Plaiul Foii, creastă,
  • Alte destinații turistice prin care a fost: multe

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mioritic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P20 Cabana Curmătura, Piatra Craiului,

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

ECOURI la acest review

webmaster [09.06.21 19:55:56] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ a descrierii.

pitiscris / TELEFON [10.06.21 07:53:35] »

Pentru pasionații muntelui, stingerea la ora 23.00 e rezonabil. Oamenii au nevoie de somn pentru traseele ce urmează.

Tacâmuri de plastic = oribil.

Lipsa de personal calificat nu mă miră. În consecință servicii pe măsură. 🤕

robert [10.06.21 08:52:39] »

Hai că mi-ai făcut poftă de munte. Cântecele de drumeție seara la cabană, la un pahar de vin, întregesc de multe ori o zi minunată.

Mersi frumos!

piti, robert