ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2021
JAN-2021
Prieteni
EXCELENT

Recomand din toata inima

Articolul despre Satul Pescăresc Traditional de lângă Tulcea, scris nu de mult de colega noastră @k-lator, mi-a provocat o dorință de a-l vedea și am zis ca una din ieșirile de week-end să fie acolo. Dar sătui de atâta du-te vino în pandemia asta și pentru că distanța nu se încadra în limitele excursiilor noastre de o zi, am zis să ne mai și cazăm. Ne-am gândit să poposim la Tulcea unde mai fusesem doar în trecere, singura dată când am fost și noi în Deltă, acum ceva ani. Din păcate n-a fost chip să ne lipim de 2 nopți, dar bună și una până la urmă, singurul avantaj ar fi fost că urma să nu mă omor prea mult cu căutatul cazării.

Hotel Insula a fost primul care mi s-a afișat când am dat căutarea cu minimele mele condiții și o poză de sus a insuliței pe care se află a fost hotărâtoare. Voiam neapărat să stăm în locul acela, înainte chiar de a fi citit impresiile despre hotel, pentru că nota 8,7 era mai jos decât aș fi vrut eu.

Ulterior, am văzut că nu-i motiv de îngrijorare pentru că nu stiu din care vechime vine media notei, dar din ultimile vreo 20 de impresii pe care le-am derulat, așa rapid, erau doar 2 de 9 și un 8, în rest numai 10. Așa că ne-am liniștit și am rezervat cu anulare gratuită până la momentul check-in-ului. Nu cred că am mai întâlnit așa o facilitate vreodată.

Am plecat de dimineață din București cu încă o familie de prieteni. Au fost 280 de km din poarta noastră până la Tulcea și am făcut aprox 4 ore. Drum bun, foarte lejer. Am mers pe Autostrada Soarelui până la Drajna, unde am ieșit spre Slobozia, Țăndărei și am trecut pe podul de la Giurgeni, 11 lei taxa de pod pe sens.

Vremea a fost foarte frumoasă pentru data din calendar, doar că odată ajunși la Tulcea soarele a fost însoțit și de vântul specific zonei și am resimțit un pic mai friguț. Știam, de asemenea, că a doua zi, duminică, urma să burnițeze, așa că ne-am propus să vedem satul pescăresc, pentru care venisem, chiar în ziua aceea.

despre SERVICII

Am ținut drumul direct la satul pescăresc, urmând să ne cazăm după aceea ca să scăpăm de grija mașinii.

Am ajuns la hotel în jur de 14. Am avut parte de un check-in rapid, am plătit cazarea și am optat pentru micul dejun, 20 de lei/de persoană, pe care urma să îl plătim a doua zi la restaurant. Nu am nici un reproș de făcut la adresa personalului. Amabil, ne-a ajutat cu hartă, cu sfaturi și nu ne-a făcut nici un reproș că am perturbat puțin liniștea, pentru că am cântat până undeva spre miezul nopții. Nu știm dacă am deranjat pe cineva pentru că noi nu prea am văzut turiști, de-aia ne-am și permis să ne destresăm puțin, trecând în revistă mai toate cântecele de la petrecerile noastre.

Cât am stat prin hotel noi ne-am întâlnit doar cu o pereche, dar care venea din corpul opus celui în care stăteam noi, iar la masa de dimineață am văzut alte 2 perechi. Hotelul are multe camere dar a fost cam gol la data vizitei noastre. Recepția este bogat decorată și este deschisă non-stop. De fapt decorațiuni, în special pescărești, sunt peste tot, la interior și exterior, chiar și pe clădire. Și multe ghivece cu flori.

WiFi a fost foarte bun și a funcționat bine peste tot.

Cu toate că pe sait scria de parcare cu plată, 10 lei/zi, la fața locului am parcat pe stradă, în fața hotelului, unde erau foarte multe locuri și nu am plătit nimic.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul este situat pe o mică, mică insuliță de pe lacul Ciuperca, care se numește chiar așa, Insulița. Ea desparte lacul Ciuperca de brațul Sfântul Gheorghe al Dunării. Cum spuneam, o poză cu hotelul pe insulița asta a fost determinantă în alegere. Este acoperit cu stuf și am înțeles că din cauza asta camerele de la mansardă sunt răcoroase vara.

Hotelul dispune de camere duble, cu 3 paturi, cu 4 paturi sau apartamente. Nu știu exact câte sunt dar multe, în orice caz, distribuite în 2 corpuri comunicante. Holurile sunt lungi și camerele sunt distribuite de o parte sau alta. Pe jos era mochetă pufoasă, de culoare bej, greu de întreținut, cu atât mai mult am apreciat curățenia care se vedea absolut peste tot.

Camerele duble sunt cu pat matrimonial sau twin și noi am avut camere față în față, la etajul 1, unde cred că nu au mai fost și alți turiști. Camera noastră a fost cu vedere la lac iar a prietenilor cu vedere spre oraș. N-ar fi fost nici o problemă să schimbăm dar ei au preferat să rămână la cea inițială.

Când am intrat în cameră ne-a izbit o lumină puternică pentru că mare parte din peretele dinspre balcon era în geamuri. Nu mai zic ce vedere superbă, spre lac.

Pe peretele opus patului matrimonial era un mobilier care avea în cele 2 capete câte un loc pentru bagaje dar noi le-am folosit și ca scaun, oglindă mare deasupra mobilierului, TV, minibar și plase de țânțari la ușile care dădeau în balcon.

Baia normală, cu articole de toaletă, uscător de păr și cabină de duș. Curățenie peste tot, prosoape albe impecabile, un capac la WC cam obosit, dar nimic grav.

Balconul a fost superb, cu vedere la lacul Ciuperca, practic, o terasă suspendată pe lac. Mare parte a peretelui dinspre balcon a fost în geamuri, cum spuneam și tot timpul am avut o spectaculoasă vedere spre lac și Tulcea.

Camera prietenilor de vis-à-vis a avut balconul cu vedere spre canalul care desparte hotelul de stradă și spun că nu i-a deranjat. Oricum au avut posibilitatea să schimbe dar cum a fost frig, nu era de stat în balcon. În schimb noi ne-am bucurat de priveliște.

La Hotel Insula fumatul este interzis în toate spaţiile publice şi private, inclusiv pe balcon, dar sunt zone amenajate pentru fumători în curtea hotelului.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Reprezintă un avantaj faptul că restaurantul este la distanță față de corpurile unde sunt camerele pentru că nu-ți faci griji cu zgomotele, mai ales că la restaurant au loc tot felul de evenimente. Este însă un disconfort să ieși afară ca să ajungi la masă dar, cel puțin mie, mi se pare că plusul întrece minusul. În vremuri normale restaurantul/bar este deschis non-stop și servește bucătărie românească, dar acum, din cauza restricțiilor, nu erau mușterii deloc. Are terase la malul lacului și este înconjurat de grădini frumoase.

Micul dejun a fost îndestulător pentru noi. Am avut de ales între 8 meniuri de mic dejun, toate la același preț, 20 de lei de persoană. Cafeaua a fost ex-ce-len-tă, iar meniurile cu omletă, legume, cârnați, icre, mezeluri… absolut suficient.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Exteriorul hotelului, practic micuța insuliță pe care se află, este înțesat de terase lacustre, chioșcuri, minigrădini cu flori și decorațiuni. Cred că primăvara, vara este o oază de verdeață.

Printre facilități: locul de joacă pentru copii, terasele lacustre, o bibliotecă în lounge-ul de la recepție, săli pentru conferințe sau diverse activități, posibilități de a face sport, am văzut câteva aparate, o sală de aerobic, probabil contra cost, ca și posibilitatea de a face masaj sau de a închiria biciclete.

Foarte aproape este o stație de autobuz pentru oraș, autogara, dar nici gara nu este prea departe, vreo 300 de m, iar centrul orașului este la aprox 2 km. Îi faci numai de drag însă, pentru că de la hotel până în centru mergi pe faleza portului de agrement.

Perpendicular pe hotelul nostru, de cealalată parte a lacului este plaja Ciuperca, cam 500 de m trecând prin parcul cu același nume.

Până la Mănăstirea Celic Dere faci 20 de minute cu mașina și am profitat și noi să o revedem în drumul spre casă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pentru noi Hotel Insula a fost un loc perfect de relaxare după câteva ore bune de umblat prin oraș. Îl recomand din toată inima pentru condiții și un raport calitate-preț foarte corect pentru categoria lui.

Trimis de Aurici in 05.04.21 15:17:31
Validat / Publicat: 05.04.21 15:54:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TULCEA.

VIZUALIZĂRI: 1476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Spre stânga, către restaurant.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[05.04.21 23:23:36]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[06.04.21 15:10:38]

@webmaster:  Mulțumesc, zi faină!

doinafil
    [06.04.21 15:21:53]

Pentru noi Hotel Insula a fost un loc perfect de relaxare după câteva

ore bune de umblat prin oraș. Îl recomand din toată inima pentru

condiții și un raport calitate-preț foarte corect pentru categoria lui.

Și mie mi se pare, din ce-am citit și văzut în poze, că este un loc de cazare și masă foarte bun! Pe o insulă atăt de mică au reușit să aducă un confort de mai mult de 3*, după părerea mea! Baia arată excelent, chiar prea mare pentru un hotel construit pe o suprafață mică de teren.

Ce să mai spun de micul dejun, care - pentru mine - ar fi un dejun în toată regula!

Mi-a plăcut ce am citit și văzut! Felicitări și... să vă fie de bine!

[06.04.21 15:58:30]

@doinafil:  Și nouă ne-a plăcut foarte mult. Poate și pentru că aveam o stare bună pentru că ieșeam cu cazare după o lungă pauză. Îmi pare rău că eu nu am putut să fac o poză de sus pentru că hotelul se vede demențial pe insulița lui, înconjurat de terase lacustre și grădini superbe. Acu era iarnă dar pot să-mi imaginez cum arată locul când înverzesc toate.

​În lipsa altor turiști noi n-am avut de ce ne plânge, toate ne-au fost pe plac. Să stăm în pat și să privim prin geamurile largi, lacul și orașul luminat în depărtare, a fost foarte plăcut. Chiar și în momentele în care a mai burnițat. Și micul dejun a fost absolut îndestulător.

Mă bucur că ți-a plăcut și ție, mulțumesc pentru vizită și comentarii​, te pup

nicole33
    [07.04.21 06:25:10]

@Aurici:

Felicitări pentru review şi pentru alegerea inspirată!

La Hotel Insula fumatul este interzis în toate spaţiile publice şi private, inclusiv pe balcon,  dar sunt zone amenajate pentru fumători în curtea hotelului.

Îmi place poziţionarea hotelului pe acea insuliţă, îmi place cum arată hotelul şi stilul acestuia, dar nu cred că-l voi alege vreodată. Pentru mine precizarea citată mai sus este extrem de importantă şi utilă.

Mereu am fost împotriva regulilor exagerate şi duse până la absurd. Îmi scapă logica interdicţiei de a fuma pe propriul balcon şi nu mai am răbdare să încerc să înţeleg motivele acestei discriminări . Păcat de hotel!

[07.04.21 14:16:27]

@nicole33: Mulțumesc pentru vizită și aprecieri!

​Sunt absolut de acord cu ce zici. Nici eu nu am înțeles logica. Chiar am întrebat, dar lucrătorul de la recepție era prea mic pentru un raspuns. Eu m-am gândit că o fi fost teama de chiștoace în lac, dar dacă ar fi adevărat mi se pare grav. Pentru că nu poți să-ți subestimezi așa clienții, anticipat, mai ales dacă pui și o scrumieră pe balcon.

Din fericire, niciunul dintre noi 4 nu era fumător, dar când mă gândesc la ceilalți prieteni, nu știu dacă aș putea alege hotelul pentru o ieșire de grup, cu toate că ni s-a părut foarte, foarte ok pentru așa ceva.

Cam așa e d. p. d. v. al fumătorilor, păcat de hotel. ​ Poate managementul se mai gândește și revine la sentimente mai bune.

Aurici, doinafil, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂInsula Hotel: