ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2021
Familie
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

Descoperă Vatra Dornei și împrejurimile

Minunea ascunsa dintre Dorne

Vin de foarte mult timp in Bucovina, un tinut minunat, echivalentul estic (sau nord-estic😉) al Apusenilor, si nu i-am descoperit inca secretele. Rezervatia Tinovu Mare, inima turbariei din Poiana Stampei, este unul dintre ele. Ne-am mimerit la inceputul lui martie, singuri in padure, pe o alee pudrata de zapada. Peisaj fantastic, nimeni in jur, uneori cate un ciripit. 1,15 km de podet de lemn, lat de aproape un metru, drept prin inima turbariei. O plimbare de 2,3 km (dus-intors) pe un traseu absolut lejer, dar minunat in imprejurimi.

Pacat ca se ajunge pe un drum desfundat. Dar, cel mai pacat este ca nu exista indicatoare la soseaua principala (care leaga Vatra Dornei de Bistrita, E58).

Nu am ce sa trec la rubricile deja cunoscute, caci este vorba de o rezervatie, deci nu sunt servicii, gastronomie, cazare etc.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Minunat, minunat, minunat.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

O imbare regeneranta, intr-o perfecta comuniune cu natura. Si fara efort.

Trimis de Donutz in 06.03.21 16:22:44
Validat / Publicat: 06.03.21 17:27:27
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Gura Humorului, Paltinoasa

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Donutz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [06.03.21 16:49:49] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Vatra Dornei și împrejurimile, VATRA DORNEI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Donutzscris / TELEFON [06.03.21 19:04:49] »

@webmasterX:  Multumesc, nu mi-a venit ideea aceasta!

Donutz