ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2021
ÎNSCRIS: 19.06.11
OCT-2020
Cuplu
EXCELENT

Pensiunea Bella din Medgidia, o cazare bună la un preț decent

În acest review spuneam că din Balcic am plecat spre țară, adaug aici că după vreo 40 minute de mers, circa 55 de kilometri, în jurul orei 15 am ajuns la Kaliakra. O pauză de peste o oră la cunoscutul Promontoriu lung și îngust din Marea Neagră pentru a vedea Cetatea Medievală și pentru o scurtă plimbare prin Rezervația Naturală. De aici prin localitățile bulgare General Toshevo, Yovkovo am ajuns la granița cu România, era liberă, drumul a fost bun și foarte liber, dacă am întâlnit câteva mașini, poate pentru că era duminică. Am intrat în țară și ne-am continuat drumul prin Orașul Negru Vodă până la Medgidia, în total circa 180 kilometri, ajungând pe la ora 19 la Pensiunea Bella, destinația finală a acelei zile, urmând ca a doua zi să vedem câteva vestigii antice și alte obiective turistice aflate pe drumul spre București.

Hotărârea de a merge la Medgidia și să facem o scurtă plimbare prin Dobrogea am luat-o în Bulgaria, în drum spre graniță, Medgidia fiind localitatea cea mai apropiată de ceea ce îmi propusesem să vedem și în care am găsit o cazare convenabilă. Făcusem rezervare la Pensiunea Tropaeum Traiani, pensiune de 4 margarete din Adamclisi, dar nu mi-a fost confirmată; după ce mă cazasem în Medgidia, seara, am primit un telefon de la pensiune fiind întrebată dacă mai sosesc?!?!...

Medgidia este un municipiu din județul Constanța aflat la circa 45 de kilometri de reședința județului și cam la 25 kilometri de Cernavodă.

Întemeiat în anul 1856 prin Decret Imperial al Sultanului Abdul Medgid, de la el și-a luat și numele, un caz interesant și totodată neobișnuit de neourbanism și colonizare otomană, sultanul implicându-se în viața orașului, făcându-l un mare și cunoscut târg de cereale din Dobrogea otomană, construind și o mare moschee și o baie turcească. Din anul 1878 localitatea a devenit românească, astăzi având peste 40.000 de locuitori.

Are câte ceva de văzut, Biserica „Sf. Constantin și Elena” , Biserica „Sf. Petru și Pavel” , Geamia „Abdul Medgid” , numită și Moscheea Mare, se pot face plimbări pe Faleza Canalului Dunăre – Marea Neagră și pe Podul Iluminat Arhitectural de peste el. Orașul este cunoscut prin Stadionul Municipal „Iftimie Ilisei” , un stadion mare dar și prin Dan Spătaru, îndrăgitul cântăreț de muzică ușoară….

Pensiunea Bella

Pensiunea se află pe strada Decebal la numărul 55, Primăria este la numărul 35, iar Geamia „Abdul Medgid” la 20 de metri de Primărie. Este afiliată la Booking din noiembrie 2019, de aici am ales-o și eu, are un punctaj bun, 9,1 din 19 recenzii, cam așa o apreciez și eu, cele mai apreciate fiind curăţenia și locația, iar Booking o apreciază cu 3 puncte din 5, nefiind clasificată cu număr de stele. Pe Agoda are 9,2 din 16 recenzii.

Facilitățile oferite

Pensiunea este amenajată într-o clădire nouă, cu dotări moderne, este foarte curată, iar camerele sunt mari, luminoase chiar dacă sunt mansardate. Nu foarte mare, cuprinde 5 camere, are dotări moderne, Camere duble toate având băi proprii, oferă cazare pentru câte două persoane și un copil, în pat suplimentar la cerere și contra cost.

Proprietatea este liniștită, asigură locuri de parcare pentru autoturismele musafirilor și Wi-Fi fără costuri suplimentare, funcțional și în parcare, animalele de companie nu sunt acceptate.

Check-in se face începând cu ora 12, check-out până la ora 11, dar, discutând cu gazda, orele se pot modifica, politicile de plată și anulare a rezervării diferind funcție de tipul cazării. Nu sunt acceptate tichetele de vacanță.

Pensiunea nu are restaurant dar oferă posibilitatea de a servi masa la Restaurantul „Perla Dobrogei” , care are același proprietar și ofertă discount celor cazați la pensiune dar și vreo 3 kilometri de mers.

Camera

Am avut pentru o noapte Camera turcoaz, Cameră de familie cu balcon cu vedere la curtea interioară, sunt și camere cu vedere spre oraș, cazare fără mic dejun, costul fiind de 114 lei pe care i-am achitat cash la proprietate, precizez având și discount pentru statutul de Genius, Nivel 2.

Camera a fost mare, peste 20 metri pătrați, cu un pat dublu, mare și confortabil și noptierele aferente, cu un dulap și un birou-masă, cu televizor cu mai multe canale. Camera este prevăzută cu aer condiționat, cred că era functional, nu a fost folosit….

Am avut cană fierbător, a fost util pentru trezirea de a doua zi, fier de călcat, neutilizat, și frigider care a răcit foarte bine, spune cel ce l-a folosit, eu bând apa la temperatura camerei….

Mobilierul și parchetul în nuanțe de crem împreună cu albul tavanului armonizau plăcut cu pereții verzui pătați de negrul televizorului și al draperiei, înveseliți de un tablou cu Dunărea la Cazane, pe care o văzusem în urmă cu două luni, vezi impresii și celelalte impresii de acolo postate pe site-ul nostru, creau o atmosferă plăcută, odihnitoare, binevenită după o zi de văzut și mers cu autoturismul….

Baia

Baia, destul de mare, are duș cu cabină și toate dotările necesare dar puține articole de igienă personală și deloc dezifectanții necesari acestei perioade, este bună funcțională.

Și aici gresia și faianța utilizate erau în nuanțe de crem și verzui și împreună cu albul obiectelor sanitare creau aceeași atmosferă ca în cameră.

Balconul

Camera are balconul cu vedere spre curtea interioară, mare, curat, pardosit și zugrăvit, cu o masă și două scaune, unde mi-am băut nesul de dimineață.

Concluzii

A fost o cazare bună, ieftină, curată și liniștită, un raport preț calitate foarte bun, bună pentru odihna celor ce ajung în Medgidia, amplasarea în centrul orașului oferind acces rapid la principalele obiective turistice din oraș. Dezavantajul pentru cei amatori este imposibilitatea servirii sau pregătirii unei mese fără a părăsi pensiunea.

Dacă mai ajung în Medgidia mă voi caza din nou la această pensiune….

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cazare curată, cu dotări moderne, cameră mare cu balcon și cu tot ce este necesar... Se urcă două etaje...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Aproape de centru pe o stradă liniștită...

Trimis de mprofeanu in 02.03.21 18:41:04
Validat / Publicat: 02.03.21 22:00:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MEDGIDIA.

VIZUALIZĂRI: 1219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Medgidia, Pensiunea Bella, Camera turcoaz îmbie la odihnă, deși culoarea tapetului mi s-a părut cam tare...

[02.03.21 21:59:36]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Bella, MEDGIDIA" (nou-creată pe sait)

[02.03.21 22:06:13]

@webmasterX:  Nu pot mări harta, nu se mărește.

Verificati coordonatele:  ​44.2441204      28.2690927

[03.03.21 06:11:21]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[03.03.21 07:11:03]

@mprofeanu:  Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

micutzuPHONE
[03.03.21 09:14:38]

Salut. Pensiunea arata foarte bine, camere frumoase, pretul rezonabil. Am reținut recomandarea de cazare in cazul în care avem nevoie, probabil în tranzit prin acest loc. Medgidia este un oraș care nu îmi spune prea multe, întotdeauna asociez aceasta localitate de numele fostului interpret de muzica ușoară Dan Spătaru. Cred ca va mai aduceți aminte de„Vin la noi la Medgidia, Toamna când culegem via". Toate cele bune.

[03.03.21 09:47:08]

@micutzu:  Așa este, am folosit această cazare în tranzit, am plecat dimineața pentru că vroiam să vedem două mănăstiri frumoase din sudul Dobrogei și nu mai fusesem de foarte mulți ani în zonă.

Cât despre Dan Spătaru chiar am vrut să-l rog pe webmaster să atașeze melodia menționată de tine...

Mulțumesc frumos pentru ecou! O primăvară plină de speranțe!

[03.03.21 09:50:02]

@webmaster:  Mulțumesc frumos!

micutzuPHONE
[03.03.21 11:15:50]

@mprofeanu:  Multumesc Va doresc multa sănătate și multa normalitate.

micutzu, mprofeanu