ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2021
FEB-2021
Familie
EXCELENT

[Sunrise Tâmpa Residence] Cazare foarte convenabilă, aproape de Piața Sfatului

În sfârșit, un lucru bun făcut de guvernanții noștri, au aprobat redeschiderea școlilor, bineînțeles în funcție de situația covid-19 din fiecare localitate sau județ. La fel ca mulți alții, am dus odrasla la facultate, în Brașov, dar de data aceasta nu am mers cu machina, am apelat la serviciile CFR -ului, să mai văd și eu cum este să mergi cu ghezășul. :)

Ar fi fost obositor să ne întoarcem acasă în aceeași zi, în consecință am mers pe varianta cazării pentru o noapte în Centrul Vechi, la apartamentul Sunrise Tâmpa Residence, o titulatură care te duce cu gândul mai degrabă la destinații de vacanță exotice.

După rezolvarea problemelor referitoare la studentul nostru, am mers să ne odihnim oscioarele la locul destinat cazării. Apartamentul este situat pe strada N. Bălcescu, nr. 23, într-o clădire monument istoric, construită undeva pe la 1880, cândva proprietate a familiei Demeter. Ca un punct de reper, vizavi se află Casa Monte Verde. Conform instrucțiunilor primite de la proprietar, am reușit să intrăm în posesia cheii de acces în apartament și să trecem de imensa ușă de fier forjat, pătrunzând într-o atmosferă de secol XIX, pe o alee întunecată și îngustă, ajungând într-o curte oarecum neîngrijită, mărginită de zidurile scorojite ale bătrânei case, peste care au trecut atâția ani...

despre CAMERE & COND. CAZARE

În liniște, să nu deranjăm vecinii, am urcat la etajul 2, la apartamentul nr. 11, rezervat de noi, încă de la intrare observând o combinație reușită de elemente tradiționale cu cele moderne. Având o suprafață de 60 mp. apartamentul este compus din hol, living cu bucătărie open space, dormitor și baie. Pe holul de la intrare, sub centrala de apartament este afișată parola de acces la wi-fi, și tot pe hol se află un șifonier în care am găsit un fier de călcat și câteva umerașe, lângă șifonier fiind depozitată o masă de călcat.

În living se află o canapea extensibilă, unde pot dormi lejer 2 persoane, o masă și patru scaune comode, plus lcd-ul montat într-un colț. Bucătăria open space este dotată cu tot ce este necesar, cuptor cu microunde, fierbător, frigider, plită electrică, filtru cafea, veselă, toate curate, așezate la locul lor.

Dormitorul, cu vedere la stradă și către munte, are în dotare un pat matrimonial de 180/200 cm, o canapea extensibilă de 150/200 cm, un smart tv cu diagonală de 120 cm, șemineu, șifonier și noptiere de culoare alb, confecționate în stil tradițional, șifonierul având flori pictate pe uși. În baie te poți mișca lejer, am avut la dispoziție uscător, prosoape și consumabile, pentru cei care doresc să spele hainele fiind montată și o mașină de spălat.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pentru cei care doresc să viziteze Centrul Vechi, apartamentul are un amplasament ideal. La aproximativ 50 de metri, în partea dreaptă, se poate intra pe strada Michael Weiss, cu acces către numeroasele terase, cafenele, restaurante sau magazine de suveniruri, până în Piața Sfatului și obiectivele turistice din zonă distanța fiind de câteva sute de metri.

La final doresc să menționez cazarea bună și convenabilă, vremea însorită care a ținut cu noi, duminică la prânz erau 10 grade în Brașov, ne-am plimbat și ne-am simțit bine, recomand cazarea la apartamentul Sunrise Tâmpa Residence, dar și vizitarea acestui frumos oraș transilvănean.

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 24.02.21 16:26:18
Validat / Publicat: 24.02.21 17:19:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Dormitorul, din alt unghi.

Zoazore [24.02.21 23:36:56] »

@Safta Radu

Si taman atunci, Brasovul era in rosu! Mare curaj ati avut!

Copilul a stat in noaptea aia cu voi?

Mie-mi place cum arata: are spatiu, pare curat si aerisit. Cred ca nu lipseau clientii avand in vedere superba amplasare "in buricul targului".

Dar deja nu ma mai mira cazarile tale: toate sunt de top!

P. S. Cum a fost experienta cu CFR ul?

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.02.21 11:59:53] »

@Zoazore:    Corect, Brașovul se află în scenariul roșu din 18 februarie, dar asta e situația, studenții au început din 22 februarie.

Octav a stat cu noi până luni la prânz. Apartamentul corespunde cerințelor din zilele noastre, e dotat cu tot ce este necesar pentru câteva zile de relaxare.

Am circulat cu CFR-ul, dar cu cel privat, nu pot spune că a fost rău, vagoanele sunt modernizate și curate, nu e permis statul în picioare, câte locuri atâția călători, e altceva față de cum știam eu condițiile de călătorie, și chiar mai ieftin decât la stat.

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot. ​​​

Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: