ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2021
TIP CAM: DblStd
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

Pensiunea Jules Home(încă) NECLASIFICATĂ

Jules Home Sibiu

Ma bucur mereu cand descopar locuri noi si frumoase, in zone deja cunoscute. Am mers in Sibiu de multe ori, ne-am cazat in deja cunoscutele hoteluri mari din centru (Imparatul Romanilor, Continental Forum) si cumva de data asta voiam ceva nou... si am gasit :).

In vara trecuta am ajuns din intamplare restaurantul Jules - mai degraba o oaza de liniste fix in centrul Sibiului (la 200m de Piata Mare) si ne-am bucurat de o cina absolut delicioasa. Anul acesta cautand cazare pentru weekendul de Valentines Day, am descoperit ca acel restaurant a deschis recent si zona de cazare (8 camere situate deasupra gradinii interioare) asa ca nu am stat pe ganduri si am rezervat.

Jules Home, este situat pe strada Mitropoliei, la 200m de Piata Mare, si are 8 camere duble si apartamente; camera dubla are 30mp iar apartamentele 50mp (avand si living - cu canapea). Totul este nou, fiind recent deschis, cladirea fiind reconditionata si pastrat acel aer vintage. Camerele sunt mobilate mai degraba in stil minimalist, fara a incarca decorul.

Micul dejun (inclus in pretul camerei) se serveste la restaurantul de la parter, sau in curtea interioara (daca permite vremea) si este foarte bun. Noi am fost serviti la masa cu un platou de branzeturi si mezeluri, niste unsori pentru paine (hummus, pasta de jumari, unt, dulceturi de casa) si preparate la alegere : ou ochi, omleta, ou fiert; Propietarii sunt foarte implicati, se ocupa activ de pensiune si te ajuta sa te simti cat mai bine in cadrul sejurului. Am fost placut surprinsi dupa micul dejun, de un rasfat dulce in fiecare dimineata (pain perdu, carrot cake).

Exista locuri de parcare la locatie, stradale, contra cost (RON 10 pe zi sau RON 2 pe ora); plata se face prin SMS.

Recomand aceasta locatie celor care isi doresc sa stea in centru, insa nu in locuri "industriale", perfecta mai ales acum in perioada asta cu pandemia (pentru ca sunt putini oameni la locatie, restaurantul avand cam 10 mese). Restaurantul de asemenea este de neratat, meniul nu ofera multe variante dar este plin de arome; peste media din Sibiu, atat in ceea ce priveste calitatea produselor cat si a preturilor (dar merita).

Trimis de ailynuka in 19.02.21 10:17:35
Validat / Publicat: 19.02.21 10:49:17

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)

ECOURI la acest review

webmasterX [19.02.21 10:41:49] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Jules Home, SIBIU" (nou-creată pe sait)

​​​

webmaster [19.02.21 11:24:40] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.

ailynukascris / TELEFON [19.02.21 17:34:05] »

@webmasterX:  da, este corecta locatia

micutzuscris / TELEFON [19.02.21 18:18:26] »

Salut. Foarte bună aceasta recomandare de cazare. Sibiul este orasul în care ma reintorc oricand cu placere. Locatia pensiunii chiar în centru, aproape de majoritatea obiectivelor de interes turistic, restaurantul care spui ca este peste media celor din Sibiu fac din aceasta pensiune o locație demna de luat în considerație pentru cazare. Pentru ca s antem încă în pandemie, numărul redus de camere și al meselor din restaurant se pliază perfect cu situația sanitara actuala. Si camerele sant ok. Toate cele bune.

ailynuka, micutzu