ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2021
LUNA
JAN-2021

Filozofări... turistice

NOTĂ ARTICOL OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC TEMPORAR ori RESTRÂNS
Articolul poate fi votat cu voturi simbolice (+/-1PMA)
Articol publicat FĂRĂ NOTE; vezi mai jos motivele...

Unde e mai bine ca la noi?

Pe Digi World se difuzează o serie de reportaje nemțești, despre râuri de frontieră. Am mai văzut Rinul si Odra, ieri a fost despre Prut. Elicopterul care filmează urmărește râul de la izvoare, din Ucraina, până la vărsarea în Dunăre. Sunt prezentate localități prin care acesta trece, vedetă fiind Cernăuțul, dar s-a abătut și prin Iași.

Se stă de vorbă cu oameni obișnuiți care trăiesc de-a lungul său, români, ucraineni, ruși, evrei.

Într-un sat de pe malul drept, pe lângă Cahul, au găsit-o pe doamna Lidia Bejenaru - dacă vă aduceți aminte: Bunica bate toba, Bunica bate tare! Până să ajungă vedetă la Eurovision - dar și de atunci încoace, Bunica fabrică tobe și alte instrumente muzicale și colindă Europa să le vândă. Clienții săi sunt mai ales în Germania și în România. Așa că are expertiză😉 pentru a compara aceste țări cu Moldova și a ajuns la următoarea concluzie, care mi se pare memorabilă:

"Ne-ar plăcea să fie la noi, în Republică, așa de bine ca în Germania sau ca în România. Să ne fie și nouă bine ca acolo și să putem trăi la noi acasă. "🤩

Trimis de gpopa in 18.01.21 23:46:41
Validat / Publicat: 19.01.21 09:45:59

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

webmasterX [19.01.21 09:44:46] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări... turistice, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune cu regim de votare +/-1PMA

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Aurici [19.01.21 10:29:05] »

Chiar ieri auzeam la stiri ca din ce in ce mai multi straini vin in Romania sa lucreze in telemunca pentru companii din tara lor sau din lume. Si ca sunt de-a dreptul fascinati de tara noastra, de oameni si de peisaje. Nu mai zic de calitatea internetului de care spun ca este net superioara fata de tarile lor. Unii chiar se gandesc sa se stabileasca la noi. Un tip din Germania care lucreaza in telemunca de undeva de pe langa Brasov, compara Romania cu tara lui si zicea ca nu vede nici o deosebire intre cele doua tari. Asa ca... poate noi avem corpuri straine in ochi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1] [-1][3 voturi]
gpopascris / TELEFON [19.01.21 11:00:18] »

@Aurici:  Romanii pleaca in Tailanda sau Bali pentru asta. Ca americanii. Elibereaza spatiul pentru nemti. 😉

Carmen Ion [19.01.21 13:01:32] »

@gpopa:  Acu, ce să zic? : nicări nu-i mai bine ca acasă... oriunde ar fi casa.

Și dacă o cetățeancă din Republica Moldova zice că la noi, la Românica, e la fel de bine ca-n Germania, asta e, hai să ne bucurăm că o ducem mai bine decât alții! ​

gpopascris / TELEFON [19.01.21 15:07:17] »

@Carmen Ion:  Păi, nu trebuie spus ceva anume!

Ideea e că nu e o cetățeancă oarecare. În 2005, împreună cu Zdob și Zdub, au ieșit pe 5 la Eurovision, iar succesul la radio a fost imens. Asta a adus o lungă serie de concerte, în toată Europa.

Faptul că o persoană simplă, dar informată, emite o opinie de acest gen, pe mine mă obligă să îmi pun niște întrebări. Ăsta e sensul postării.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1] [-1][0 voturi]
Cristian_h [21.01.21 09:25:14] »

Hai să fim seriosi... de curand mi-am pierdut o matusă chiar in noaptea de anul nou„a urmat o saptamana de calvar, m-am lovit pe rand de incompetenta din spitalele romanesti, de incompetenta si indiferenta politiei, de coruptie... nu am putut ridica cadavrul decat dupa ce am dat plicul cu 300 lei... medicul din urgenta a pus diagnosticul Fractura de şold... lucru neconfirmat de catre autopsie... oricum s+a deschis un dosar penal, am ridicat cadavrul fara cerceii si verigheta care s+au pierdut pe drum... dar asta nu mai conteaza, matusa a murit la 2 ore dupa internare... dupa parerea mea de spaima si de inima rea... in paralel matusa unei cunostinte din Germania a cazut pe strada fiind singura in Germania neavand nici o ruda acolo, imediat statul German a delegat un responsabil (platit) sa aiba grija de dansa, a fost operata la cap si in prezent este intr+un azil sanatoriu de 6 luni in stare de inconstienta, cunostinta mea a reusit sa ajunga  la ea si spunea ca este foarte bine ingrijita... hai sa fim seriosi e inca distanta mare intre cele doua tari!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1] [-1][1 voturi]
gpopascris / TELEFON [22.01.21 13:25:28] »

@Cristian_h:  Aveti si nu aveti dreptate. Priviti lucrurile de prea aproape.

Copilul meu avea 12 ani cand am fost in vacanta la Paris. Pentru ea a fost un vis: Disneyland, Versailles, ... intelegeti ideea.

La intoarcerea in tara, mergem intr-un sat de pe langa Barlad, sa isi vada strabunicii.

Concluzia fetei (noi suntem ieseni): in Iași e ca la Paris, dar la bunici e tare urât.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1] [-1][0 voturi]
Nasshu [22.01.21 19:20:32] »

@gpopa

Aveti si nu aveti dreptate. Priviti lucrurile de prea aproape.

Ba cam are! Are mare dreptate cand spune Frumuseţea stă în ochii celui ce priveşte!

gpopascris / TELEFON [22.01.21 20:07:22] »

@Nasshu:  unde spune?

gpopa [22.01.21 22:36:11] »

@Nasshu:  Scuze, acum imi dau seama ca ati pus link.

Este o afirmatie cu care sunt de acord. ​

Aurici, Carmen Ion, gpopa
Alte articole din această RUBRICĂ: