ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2020
OCT-2020
Familie
REZONABIL

Natura Family Resort - răsfăț pentru suflet

Am căutat pe net un loc retras la poalele Făgărașilor, pentru o tură de fotografii dar mai ales pentru liniște. Mi-aș fi dorit o cazare undeva între Sibiu si Transfăgărășan, iar Valea Avrigului părea cea mai bună decizie.

Am răsfoit repede câteva oferte pe site-urile agentiilor de turism, apoi m-am uitat pe AFA pentru recenzii, apoi am ales una dintre cele mai frumoase pensiuni din zonă, cu o vedere panoramică către masivul Făgăraș dar mai ales retrasă de zgomotul vieții cotidiene

Este vorba despre Natura Family Resort, o pensiune clasificată la 4 margarete, unde se pot consuma produse bio din ferma proprie sau de la producătorii locali.

Pentru 2 nopți în timpul săptămânii cu mic dejun si cină în sistem a la carte am achitat aproape 900 de lei, 2 adulți, 1 copil si un cățel, văd acum pe site-ul lor o ofertă bună în timpul săptămânii 520 lei, cu demipensiune, 2 adulți.

Am ajuns la Natura Resort seara, din directia Cluj, după o oprire la Salina Turda si Sibiu, unde am luat la pas vestitul centru istoric al orașului. Dar despre aceste încursiuni, probabil într-un review ulterior.

despre SERVICII

Prima impresie ca fost cea care contează cel mai mult, o pensiune îngrijită, cu multe flori, gazon îngrijit zilnic, o parcare măricică, ordonată, mese în grădină la distanta de câțiva metri unele de altele, cu numărul camerei, astfel încât pe timpul sejurului de acea masă se putea bucura doar ocupații camerei respective. Atat la interior, în restaurant, cât si afară, în grădină.

Am intrat prin restaurant, am vorbit cu domnisoara ospătar care ne-a ghidat către recepție, unde tot ea ne-a luat temperatura care a fost consemnata pe foaia de check-in și ne-a dat să completăm datele pentru cazare.

Serviabilă, promptă, cu zâmbetul pe buze, ne-a informat despre orele de funcționare a restaurantului si micul dejun, despre comenzile din meniu si despre posibilitățile de relaxare din zonă. Noi doream să ajungem în acea seară la Palatul Brukenthal din Avrig, ne-a spus că la ora 19 muzeul se închide, deci ar trebui să ne grăbim dacă dorim să ne îmbrăcăm cu ținute medievale pentru poze.

Pe lângă cheia camerei triple, am primit si o telecomandă de la poarta pensiunii, seara poarta se închide, iar pentru acces auto se foloseste telecomanda.

Pe timpul sejurului am avut parte de servicii corecte, informatii bune, de calitate, am interacționat si cu proprietarul care a răspuns cu promptitudine tuturor cerințelor noastre.

Un lucru care trebuie remarcat și la care eu am ținut foarte mult, este faptul că atât personalul pensiunii, cât și ceilalți turiști cazați (pensiunea a fost la capacitate maximă) respectau măsurile anti-covid, atât în ceea ce privește distanțarea fizică și a meselor, cât mai ales în interior, unde toată lumea purta mască. Practic dacă te ridicai de la masă iar la micul dejun te duceai să-ți mai pui o limonadă sau cafea, sau pentru orice altceva la bar, îți puneai masca până reveneai la loc, pe scaun. Acest lucru mi-a plăcut, eu sunt dintre cei care cred în acest virus și mai cred că este la îndemâna noastră să ne protejăm cât mai eficient.

Una peste alta, concluzionez spunând că în ceea ce priveste promptitudinea personalului, amabilitatea, zâmbetul, curățenia și grija pentru turist, Natura Family Resort este una dintre cele mai de top pensiuni din România. A existat si o mică problemă, dar o voi detalia la capitolul restaurant.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Așa cum v-am povestit, am avut parte de o camera triplă, cu un pat matrimonial si unul single, la etaj, cu balcon si vedere panoramică asupra munților Făgăraș.

Camera destul de mare, cu un pat matrimonial si unul twin, mobilier alb, două fotolii, măsuță, dulap, comodă cu tv lcd cu diagonală de 80, mochetă, baie mare cu cabină de duș.

Piesa de rezistență este balconul, cu 2 scaune si măsuță, multe flori pe pervaz si o vedere fabuloasă către munți si curtea pensiunii, locul ideal pentru un fumător (soția mea) sau pentru un fotograf (eu).

Ne-am odihnit foarte bine, pe site-ul pensiunii se spune ca paturile sunt înzestrate cu saltele ortopedice, posibil să fie așa, pentru că prea bine ne-am odihnit, noaptea trecând foarte repede.

La baie n-am găsit toate acele ustensile de unică folosință de la Valea Măriei din Rânca, dar un săpunel mic și gel de duș în recipient re-încărcabil tot exista. Geamul de la baie este instalat undeva la inaltime, noroc că sunt mai înalt, altfel soția mea n-ar fi putut să-l deschidă. Feon si 4 prosoape au completat inventarul din baie.

Căldură seara, apă caldă în permanență, din acest punct de vedere n-am avut probleme. Fără perdele, doar draperii.

A doua zi s-a intrat în cameră pentru gunoi, însă doar atât, apreciind acest lucru. Prosoapele au rămas la locul lor, n-aș fi vrut să le schimbe după nici 24 de ore de stat acolo.

Ceea ce n-am apreciat si este un minus pentru pensiune, faptul că în cameră n-am avut 2 pahare cel puțin, norocul nostru cu cănile care le avem tot timpul la noi pentru prima cafea de la ora 6.

Al doilea minus ar fi becul de la una dintre aplicele patului matrimonial, care a rama ars toata cazarea noastra, de fapt nu a funcționat niciodată„dar am uitat să comunic la recepție acest lucru, deci este si vina mea.

N-am folosit internetul din incinta pensiunii, eu am datele mobile, dar fii-mea spune că a fost ok, fără întreruperi.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurantul este tip familiar, intim, cu un semineu, canapea in jurul lui, mese distanțate corect, care ni le-am păstrat tot sejurul. Într-o parte a restaurantului, in locul unde de obicei este amplasat bufetul suedez, am descoperit mai multe borcane cu dulceturi si gem sau siropuri ale producătorilor locali, cu numele acestora pe etichetă, oricine poate achizitiona astfel de produse la costuri nu foarte mari.

Niciodată nu ne-am potrivit mai mult de 3 familii în restaurant, ceea ce este un lucru foarte bun, oricum eram distanțați de ceilalți turiști.

Se poate merge pe meniu stabilit în fiecare zi sau pe meniul clasic, durează vreo jumătate de oră prepararea hranei, dar este ok, nu ne-a deranjat pentru că am stat la povești cu un vin bun în pahare.

Micul dejun se servește între ora 08 si 10.30, prânzul între 13 și 15.30, iar cina între 17.30 si 20.30.

Am să vă dau câteva preparate si preturi din meniul zilnic:

Supă de găină cu tăieței – 10 lei

Bere Silva neagră 500 ml – 7 lei

Vin rose la carafe 1000 ml – 24 lei

Limonadă cu mentă 500 ml – 10 lei

Si mai sunt câteva…

N-au o gamă variată de meniu, probabil acestea sunt cele care s-au cerut cel mai mult de clienții care revin aici, prețurile pot părea mari, însă mâncarea bio costă. În fine, eu am plătit cam 300 de lei pentru 2 cine, 3 adulți, la pachet cu berile din timpul zilei si vinul de seară, cu limonadele și apele minerale comandate.

Trebuie să recunosc că deși apropiate ca prețuri, preparatele culinare n-au fost pe măsura mărimii și gustului celor de la Valea Măriei, însă au fost ok, nu ne-am ridicat cu senzația stomacului gol, dar cred că se putea mai bine.

Micul dejun a constat dintr-un platou, față de două de la Valea Măriei, cu câte o bucată de salam, muschi, brânză, cașcaval, șuncă presată și slănină pentru fiecare dintre noi, câte un ou fiert, prăjit sau omletă, o cupă de gem sau salată de vinete si cubulete de unt. O să vedeți în poze.

Cafea, ceai sau suc exista în câteva carafe, putând să ne servim singuri. De asemenea, am văzut câteva mere pe un platou. În fiecare zi am avut parte de prăjiturele de casă, care ne erau aduse pe o farfurioară.

Ce nu mi-a plăcut a fost faptul că în prima zi n-am fost întrebați dacă dorim ou prăjit, fiert sau omletă, ne-a fost adus câte un ou fiert rece. Văzând uimirea noastră, ospătărița ne-a întrebat apoi dacă dorim preparat altfel oul, deja a fost adus, am zis că este ok, dar apoi am văzut că este rece. A doua zi am cerut direct omletă.

În fiecare dimineață, am avut parte de costiță afumată și cârnăciori de casă prăjiți, din păcate erau reci, cu untură pe ei. Nu cred că au dorit să ducă rusticul până la extrem. Nu le-am mai spus nimic, i-am mâncat așa pentru că erau foarte gustoși, dar fetele nu s-au apropiat.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Așa cum vă povesteam, Natura Resort este o locație privilegiată, cu o priveliște fabuloasă asupra munților Făgăraș, aer curat, liniște și răsfăț cu natura. Este o locație destinată familiilor cu copii, posibilitățile de distracție pentru cei mici, dar si pentru cei mari fiind diverse.

Pensiunea dispune de un teren pe care se poate organiza partide de minifotbal, badminton, se poate trage cu arcul, putem juca tenis de masă sau ne putem plimba cu bicicletele. Cei mici se pot rasfata cu leagăne, tobogane, triciclete sau pot vizita ferma din spatele pensiunii pentru a vedea animalele de acolo.

Grădina este generoasă, se pot organiza multe activități în aer liber.

Deși pensiunea nu acceptă animale de companie, pentru noi s-a făcut o excepție si dorim să mulțumim pe această cale proprietarului, care a înțeles situația noastră.

În apropiere există o herghelie care organizează tururi călare prin locurile din jur sau plimbări cu căruța. Fata mea a călărit o oră pentru care a pătit 50 de lei, destul de ok pentru traseul urmat.

Sunt prea multe de făcut aici, mi-ar plăcea să vin să mă satur de somn și să privesc muntele, să mă satur de frumusețe și natură. Dar poți?

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu poți si exemplul cel mai elocvent sunt toate obiectivele din apropierea pensiunii. Fie că vorbim de Avrig, un oraș așa cum mi-aș dori să văd cât mai multe în Romania, de palatal Brukenthal, sau Castelul de lut de la Porumbacul, sau Transfăgărășanul pe care l-am găsit închis (a fost închis cu o zi înăinte de a ajunge noi), sunt ațăt de multe obiective încât nu știi cum să te împarți pentru a vedea, cunoaște sau a te odihni. Odihna prin călătorie… a scris cineva o carte pe tema asta. Voi încerca să povestesc si despre obiectivele de mai sus cu altă ocazie, aș vrea doar să concluzionez că o vizită la Natura Family Resort este o binecuvântare pentru suflet și răgaz pentru gânduri.

Vacanțe frumoase oriunde în România!

Trimis de pepsi70ro in 29.10.20 17:53:33
Validat / Publicat: 29.10.20 18:51:35