ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2020
AUG-2020
Cuplu
EXCELENT

Hotel Siret   Saturn

Am continuat vacanța în Saturn și

am mers la urmatoarea cazare, de la celălalt hotel unde am stat patru nopți am făcut până aici foarte puțin sub zece minute pe jos.

Rezervare de data asta pe booking cu o seară înainte rezervare târziu după ora 23 de pe telefon, să fie central și prețul era important, la mine contează și prețul, la alții poate că nu e așa important.

Era încă august și sezon plin, prețurile în zonă erau de la 150 lei pe noapte dubla până la 200 euro dubla, bineânțeles am ales varianta la 150 lei până la urmă a fost sub 150 lei cu 1 leu sub, la prețul ăsta am avut și mic dejun inclus bufet suedez asa că două nopți cazare cu mic dejun 299 lei plătiți cu câteva ore înainte de cazare la hotel de 3* în august în Saturn.

Hotelul

Am ajuns la hotel putin dupa ora 12 si cazarea s-a facut repede, am primit o camera la etajul 1 nu aveam mari asteptari si datorita pretului platit dar a fost un 3* undeva la acceptabil spre bine.

Camera destul de mare, două paturi separate, tv mare, nu l-am ponit, frigider, nu l-am folosit, Ac la fel nu i-am dat drumul, balcon cu o vedere spre asa zisa parcare pe spațiul verde, plin de mașini parcate aiurea fiecare unde vroia că asa e în democrație faci ce vrei. Net doar la recepție unde erau și câteva fotolii.

Masa

Am avut mic dejun inclus bufet suedez, am mers în restaurant și am văzut cum se servește masa în pandemie, la intrare spui nr camerei și esti poftit mai departe bineânțeles cu masca pe figură, ajungi în zona unde era o dată bufet suedez, e și acum dar nu tu te servești spui doar ce vrei, una din aia doua din ailaltă, din aia nu, punețim vă rog aia și tot asa. Există și cafea mai la stânga dar trebuia să spui ce vrei. Mezeluri, brânzeturi, gem, unt, măsline, legume, ceai, cafea, ceva chec, iaurt, cereale, etc, spuneai ce dorești, adică ce era în zona aia și erai servit. Luai tava și mergeai afară pe terasă, cam asta era serviciul dar consider că era în regulă.

Legat de pandemie în linii mari se respectau regulile mă refer la mască în interior.

Pozitionare central aproape de Hotel Saturn ăla de 5* cam zece minute până la plaja aia care începe unde se termina Saturnul spre Venus. În fața hotelului este promenada aia foarte aglomerată unde seara poliția spune celebra expresie... poartă masca, unii o poartă alții nu, acolo seara era o zonă foarte aglomerată. Terase, restaurante destule și atmosferă de vacanță.

Kaufland foarte aproape, plin de lume și în interior și în exterior acolo unde se servea majoritar la pachet mâncare gătită, se stătea la coadă peste 30 minute.

Am fost și acolo trebuie să recunosc și am luat de afară mâncare la pachet, nu știu să apreciez dar foarte foarte mulți turiști erau prezenți la Kaufland.

Nu am văzut pe AFA să fi scris vreun turist că a fost la Kaufland dar majoritatea s-au cazat fără masă, eventual doar cu mic dejun. Sinceritatea costă. Acolo era ca la revelion cu aprovizionarea.

Plaja și marea

De data asta am făcut baie și plajă în zona aia unde se termină Saturnul spre Venus, în percepția mea e cea mai bună plajă din zona aia.

Apa cam la 24 grade, cald atmosferă de vacanță, lume multă, seara era lume la plajă și baie până se intuneca.

Părți negative

În legătură cu hotelul ar fii... saltelele... sunt cam vechi și inconfortabile.

Despre stațiune

Sunt multe de zis și bune și mai puțin bune, ex lipsă iluminat seara în stațiune în proporție de mult peste 80%, asta e partea foarte neplăcută, seara vrei nu vrei trebuie să foloșesti telefonul pe post de lanternă ca să te plimbi, mizerie cam multă în multe locuri, lipsă coșuri de gunoi.

După ce am spus câte ceva și despre părțile negative vine și partea cum a fost vacanța la acest hotel după părerea mea... Per total bine. Am văzut și multe comentarii de genul... vai ce rău a fost acolo la Saturn sau la hotelul ăsta chiar pe Afa.

Dacă ai mari așteptări de la vacanta la mare la noi s-ar putea să fi nemulțumit, la mine a ieșit bine.

Gata s-a terminat și trebuia să plecăm acasă dar dacă a fost bine hai să plecam mai departe, era stabilit un Eforie (nu conta care) sau un Costinești (a fost o dată stațiunea tineretului, asta sigur supără pe mulți, acum nu mai e) așa că mergem la... Olimp... Și acolo a fost o altfel de vacantă la mare. Bineânțeles alegerea a fost pe categoria... preț.

Olimp un amestec de opulență și mizerie mare, am stat la ultimul hotel nemodernizat din Olimp, unul din turnurile alea rămase nemodernizate, poate că l-am ales și datorită numelui... Banat.

Din hotel se vedea Costineștiul, acum multi ani am parcurs bucata aia Costinești - Olimp pe jos, de data asta am privit Costineștiul din balcon.

Trimis de Nicu in 06.10.20 14:38:59
Validat / Publicat: 06.10.20 15:12:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 2944 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Pe plaja Saturn

neimportantPHONE
[06.10.20 19:38:11]

@Nicu:  mai sunt "comunitari" în exces prin stațiune? Când eram ștudent, era plin de câini comunitari, își făceau veacu' pe lângă H. Siret, încurajați de resturile alimentare aduse cu generozitate de la restaurant, de ne era teamă să mai venim la chermezele colegelor de an.

H. Siret e de 2 sau de 3 stele? Cred că are camere de 3, dar și de 2. Ați cam risipit "mălaiul" pe facilitățile neutilizate. 《Scump, scump la Măgeanu' , era mai ieftin! 》...

mishuPHONE
[07.10.20 12:20:35]

@Nicu:  Cred ca a mai mentionat cineva recent ca anul acesta magazinele tip supermarket de pe litoral au dus-o foarte bine din acest punct de vedere si uite ca acum practic tu confirmi asta.

Ne adaptam si incercam sa ne bucuram cum putem de vacanta, important este sa gasim acel echilibru, iar nota oferita de tine arata ca aproape l-ai gasit ????

Felicitari, votat cu mare drag.

NicuPHONEAUTOR REVIEW
[07.10.20 13:01:43]

@zapacitu        termenul comunitari are mai multe forme de interpretare, da erau și în perioada aia nu numai acolo, erau și în Mangalia.

​Hotelul este de 3 stele și eu zic că nu a fost scump mini sejurul acolo.

NicuPHONEAUTOR REVIEW
[07.10.20 14:54:53]

@misu   E cam greu de recunoscut... am fost la mare... și am mâncat și la Kaufland sau la alt magazin de felul asta... cu toate că este mâncare gătită și de multe ori e și buna. Nu toți au fost la all inclusive,      Nu dă bine... nu sună bine... Am mâncat și la Kaufland. Per total până la urmă a ieșit mult mai bine decât erau așteptările. Legat de preț, prețuri am văzut și ceva ce pare curios... În hotelul unde am avut cazarea în Olimp o bere la recepție în frigider costa mai puțin ca la supermarketul din zona (nu magazinul mic)

mishu, neimportant, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂSiret Hotel: