ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2020
AUG-2020
Cuplu
BUN

Stațiunea Olimp în august 2020

După un sejur în stațiunea Saturn unde am petrecut o vacanță la mare destul de reușită cu toate că peste tot și în presă și la televizor se spunea că la noi pe litoral e prăpăd, lume multă și condiții proaste și mai ales prețurile au luat-o razna din cauză că românii au dat năvală pe litoralul românesc fiincă prea puțini au mai mers în vacanță în străinătate. Cu toate astea am plecat la mare în ro, prima parte a vacanței a fost în Saturn și după șase nopți am plecat mai departe si-am pus pe listă stațiunea Olimp unde am rezervat în prima faza trei nopți de cazare la ultimul hotel nemodernizat din Olimp, e vorba de hotelurile alea înalte, doar unul a rămas nemodernizat, acolo am avut cazarea.

Stațiunea Olimp în sezon 2020

Voi scrie aici cum am văzut stațiunea asta în varf de sezon 2020.

În toamna lui 2018 am fost în extrasezon în Neptun, vroiam o săptămână de tratament la un hotel cu bază de tratament dar am renunțat și am stat acolo doar o noapte, în 2019 tot în extrasezon am fost în vacanța tot la Neptun dar de data asta în ala italian denumit... Nettuno... și a venit 2020 așa că hai din nou în zona Neptun, pentru mine Neptun sau Olimp e cam tot aia, poate sunt unii care vor să mă contrazică dar așa văd eu zona aia.

Am ajuns la hotel, am lăsat bagajele în cameră și hai la cea mai apropiată plajă, am coborât lângă hotel unde era o plajă privată a unui hotel / resort (Novum) și la stânga era loc destul pentru plajă și baie, am renunțat repede la zona aia fiincă la intrarea în apă era plin de pietre mari și era foarte inconfortabil indiferent dacă aveai incaltaminte specifică sau nu, am zis că va fi rău aici.

După zece minute am căutat alt loc de baie și plajă, la dreapta cam la 5 - 10 minute am dat de o plajă unde era înghesuială, se pare ca unde e inghesuială și intrarea în apă e bună, așa a și fost acolo am rămas tot sejurul, plaja aia se numește Davos Beach, are un nume mai aparte, de ce au numit-o așa nu știu. Intrare lină în apă, nisip fin, apa caldă la 24 grade, zonă cu șezlonguri și în capăt zona la cearsaf, lume multă pe plaja aia, la fel și în apă. Pe plaja aia a fost undeva la bine spre foarte bine.

A venit seara si-am plecat la plimbare prin stațiune, prima impresie un amestec de grandoare și mizerie.

Mizeria stă lângă grandoare sau dacă vreți opulența stă lângă mizerie, Am coborât spre plajă prin același loc pe unde am mers la baie după ce ne-am cazat adică mergând prin spatele hotelului Banat spre plajă și am coborât jos în zona unde e hotelul sau resortul de 4* Novum.

Până acolo cam 3 - 5 minute prin bălării și mizerie, ajungi la Novum (resortul de 4*) și am coborât spre plajă jos că pe sus era cam neplăcută imaginea, am trecut prin zona plajei unde am fost după ce am ajuns la hotel, am mers mai departe pe plajă spre zona centrală a Olimpului, zone de plajă, din loc în loc mizerie și la un moment dat am ajuns la celebrul (fost) cunoscut de mine în trecut complex Amfiteatru - Panoramic, era deschis și funcțional, am aflat că a fost deschis recent, patron arab, știți la cine mă refer.

Dau să intru sau să nu intru că nu aveam cazarea acolo, era deja seară se intunecase, hai să intrăm, pe faleză atmosferă de resort turcesc, urc în sus la fel, o luăm la plimbare și te rătăcești prin zonă, pe cealaltă parte scrie clasificarea hotelurilor pusă la 4 *. E trecut de ora opt seara și hai să vedem ce a făcut arabul aici la acest celebru fost complex, prima impresie e de 5* ajungem în zona de sus și se aude gălăgie, pardon muzică, Iordăchioaie cânta undeva sus, jos ceva lume la spectacol, se termină cu Iordăchioaie și începe cabaretul în stil arăbesc (se vede amprenta patronului arab, dans din buric și toate celelalte) aproape de final Cotabită care la un moment dat a depășit limita bunului simț cu reproșuri... că de ce nu cântă lumea la șlagărele lui spunând publicului că e nesimțit doar filmează și face poze. După acest episod am plecat spre hotel unde aveam cazarea ieșind nu spre plajă ci spre zona cealaltă, în parcare plin de mașini de tot felul, am remarcat lipsa... loganului... se pare că dacă ai în dotare... logan... nu te duci la resort.

Nu cred că e așa sau cine știe poate nu am eu dreptate.

Am plecat spre cazare la fel ca în Saturn tot pe intuneric, văd că treaba asta cu întunericul sau mai bine zis cu lipsa iluminatului stradal e ceva ce se pare că e... normal... în zona asta de litoral.

Am ajuns la hotel și după plimbarea prin... resort... unde in parcare nu exista mașina numită... Logan... am văzut că acolo unde aveam cazarea chiar exista parcată și o... Dacia 1300... în stare bună de funcționare, nu știu dacă respectivul... turist... avea acces cu așa ceva la resort în parcare.

În zilele următoare la baie și plajă la Davos Beach până în jurul orei 13 - 14, după masă din nou la plajă și baie dar dupa ora 18 fiindcă era prea cald, seara la plimbare am fost de câteva ori la resort la spectacol cel de la ora 9 seara, era diferit am fost cam de vreo trei ori.

Ca o remarcă excelentă formația denumită Trupa Othello care era prezentă acolo mereu în perioada aia.

Zona asta cu resortul și tot ce e acolo arată foarte bine dar cum ieși din zonă situatia se schimbă.

De vreo două ori (după masă) am mers la plajă în zona aia lângă... Vila lui Ceaușescu... sau azi... Vila lui Iohannis, iară am greșit si-am scris numele cu literă mare.

Am mers până lângă... gardul... de lângă vila și am văzut cum e dincolo de gard, o zonă mare de plajă unde era plin de pescăruși, foarte mulți, își făceau siesta fiincă nu erau deranjați de... muritorii de rând care erau dincoace de gard. De data asta nu am mai văzut militarul cu pușca, înainte de 89 era prezent acolo, acum e democrație și nu l-am mai văzut.

Zona de dincoace de gard excelentă pentru baie si plajă, arată foarte bine zona aia mult mai bine ca în zona Neptun, asta e părerea mea.

Zona îngrădită a vilei lui... C și în prezent I sunt un fel de tampon între Olimp și Neptun, practic despart cele doua stațiuni. În față pe cealaltă parte există Aleea Prezident, pe acolo se intră, dar nu oricine intră pe acolo.

Magazine si restaurante

Sunt destule și mai mari și mai mici, am mâncat la un restaurant, un fel de impinge tava chiar sus lângă plaja Davos Beach, felul unu și felul doi, doua persoane aproximativ 100 lei fără băutură, dacă vrei și ceva băutură atunci mai pui 100 lei, mâncare de calitate, un felul unu o ciorbă cam 18 - 20 lei, un felul doi 25 - 30 lei.

Sunt tot felul de magazine cu tot ce vrei și ce nu vrei dar la prețuri mult exagerate, este și un fel de supermarket cu prețuri de doua trei ori mai scump ca la un market de cartier.

Ca si o curiozitate la hotelul unde am stat (hotel de 2*) o bere la recepție în frigider costa mult mai puțin ca la supermarketul din zonă, nu la magazinul mic.

Am avut parte și de un eveniment mai neplăcut în o zi cu vânt și marea agitată, doi turisti s-au inecat foarte aproape de zona unde eram la baie și plajă, tot acolo la 50 de metrii de zona unde eram au fost salvate de la înec șapte persoane în un interval de 30 de minute totul petrecandu-se în același loc, doua fete la vreo zece ani, părinții stateau linistiti la plajă sub șezlong, salvamarul a dus copii la părinții lor și a inceput si o discuție ceva mai neplăcută, din nou un tânăr cam la 30 de ani și după 10 minute un grup de patru persoane pe care ia luat valul, acolo a fost ceva foarte deosebita intervenția salvamarului care nu mai făcea față și lumea nu asculta.

A doua zi am mers în zona aia care era foarte aproape de mal, am intrat când era marea liniștită si-am văzut / simțit cum te trage curentul vrei nu vrei, atunci am realizat ce au pățit ăia cu o zi înainte cand marea era agitata... te trage marea si pur si simplu nu realizezi decat cand e prea tarziu.

In ziua aia cu marea agitată, a venit și smurdul cu elicopterul și a stat sus pe zona aia de mare în speranța că va... salva... ceva, a survolat cam 20 minute fără șanse de reusită sau nu știu cum să spun. Și totuși dacă găsea... ceva... ce făcea? Întra în larg în marea aia agitată?

În una din zile am mers mult la stânga, stând cu fața spre mare, spre zona aia denumită Popasul pescarilor, și acolo era plin de turiști dar atmosfera era mult mai diferită mai aerisită, zona aia pare mai nouă dar doar pare, la un moment dat cred că Olimpul se va unii cu Costineștiul și asta cât de curând în viitorul apropiat.

Se lucrează tare în zonă, se modernizează vechile hoteluri alea foarte înalte, în zona aia a rămas nemodernizat Hotel Banat, acolo am avut cazarea, curând și ăsta va fi modernizat fiincă termenul proprietate de stat în Olimp nu mai există, doar în zona aia cu vilele de protocol mai este statul proprietar dar acolo nu are acces omul de rând.

În Olimp sunt zone unde se poate face turism de calitate maximă, mă refer la cazare, plajă, divertisment, etc, si zone lăsate în paragină care fac mult rău stațiunii, la fel resort ca la turci și când iesi din resort e tot ca lângă resortul de la turci.

Un amestec de opulență și zone mizerabile, lux și opusul lui ca să nu spun altfel.

Olimpul arată altfel față de Saturn de unde am venit, mai spectaculos cu zone de lux și opulență și mult mai mizerabil în multe zone ca să folosesc un termen mai blând.

Și Olimpul și Saturnul aparțin de primaria Mangalia. Să lăsăm politica, am pronunțat cuvântul... primărie... că recent au fost alegeri, politica o fac cei ce au cazarea în zona aia unde m-am uitat și eu peste gard, poate s-au uitat si altii.

Așa rău a fost în Olimp că după trei nopți la acest hotel clasificat la 2* și nemodernizat am mai prelungit vacanța tot în Olimp tot aici încă trei nopți.

Anul ce vine sper sa merg din nou în zona Neptun... să vedem în care Neptun... din România sau Italia.

Deocamdată... viitorul... sună bine!

Trimis de Nicu in 10.10.20 11:58:48
Validat / Publicat: 10.10.20 12:55:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 7600 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 La plimbare

NicuAUTOR REVIEW
[10.10.20 12:40:11]

Rog validarea reviewului doar cu pma  plus + 1  și  pma  minus - 1

Dacă nu se aprobă nu validati reviewul.   Mulțumesc.

[10.10.20 12:53:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă mini-staţiunea Olimp, NEPTUN / OLIMP" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: (Re)descoperă Neptunul]

Rog validarea reviewului doar cu pma  plus + 1  și  pma  minus - 1​​

Regret, dar solicitarea intră în conflict cu programul care gestionează saitul.

Articoul va f selectat ca ​​„de interes editorial crescut” (în rubrica sa, cel mai recent review anterior e din 2016), degeaba l-aș selecta ca fiind” cu +/-1PMA” , programul îl resetează imediat & automat ca fiind „cu punctaj crescut 1300 PMA” ...

[10.10.20 13:03:15]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;