ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2020
DEZASTRU

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Pensiunea Izvor Sinaia groaznic

Buna! In aceasta recenzie voi povesti experienta unui grup de tineri care si-a dorit sa stea toti la aceeasi cazare si sa aiba o zona comuna unde sa poata servi masa / sa stea impreuna.

Pentru cazare am sunat direct la locatie. Am primit un sms cu IBAN-ul si unde sa transferam jumatate din suma de bani. A fost o problema cu IBAN-ul caci ni l-au transmis gresit, dar ulterior ni l-au trimis corect.

Locatia este aproape de iesirea spre Targoviste, ceea ce ne interesa pe noi caci doream sa mergem catre Piatra Arsa si sa nu petrecem mult timp pe Valea Prahovei.

Acum 2 weekend-uri am inchiriat 4 camere si apartamentul (care are 6 locuri = 3 paturi duble, si nu 4 locuri cat scria in anunt) si a fost una dintre cele mai proaste decizii luate vreodata pentru o cazare. Camera dubla a costat 80 lei si apartamentul 160 lei.

despre CAMERE & COND. CAZARE

In primul rand sa stiti ca pozele cu terasa puse in anunt sunt un fals, caci poti sta pe terasa daca faci consumatie de la bar, nu are legatura cu cazarea. Eu, ca si ceilalti care am vazut anuntul am considerat ca si terasa va apartine din locatie si ca vom putea dimineata sa bem cafeaua pe terasa.

Nici macar nu stiu cu ce sa incep, sunt atat de multe lucruri neplacute si deranjante la aceasta locatie.

Zona comuna

-frigiderul de pe hol este ruginit, miroase urat

-frigiderul din bucatarie era plin, inclusiv congelatorul - fapt ce ma face sa cred ca locatia este mai mult pentru muncitori

-aragazul este murdar, imbaxit, noi nu am putut sa il folosim

-NU se poate inchide nicio usa de la locatie, astfel noaptea te poti considera ca stai pe strada caci poate intra oricine

-stand la mesele din zona comuna, intr-o seara a intrat cineva de pe terasa sa ne intrebe "Unde este meniul cu mancare", ca vrea si el sa comande, si i-am zis ca "Noi aici dormim, nu avem treaba cu terasa"

-a fost ca un mars al multor persoane care nici nu stiu daca locuiau in aceasta locatie, fiecare venea, pleca, trantea usi

-sambata noaptea de la ora 12 pana la ora 5 dimineata a mers masina de spalat, zid in zid cu camera unde am dormit eu. Am considerat ca prima, a doua masina sunt o intamplare, chiar trebuie sa spele dar eu pana la 5 dimineata nu am putut sa dorm. Venea cineva din ora in ora si mai punea o masina de spalat. La ora 5 auzind iarasi pasi pe hol, am iesit si am vrut sa il/o intreb daca stie cat este ceasul, nu am gasit pe nimeni asa ca am apasat pe butonul de Stop la masina de spalat si am putut sa mai dorm si eu o ora, pana in jur de ora 6 cand a inceput galagia pe hol si la bucatarie

-nu am avut unde sa ducem gunoiul, am strans sacii, am iesit cu ei in strada si am intrebat oamenii din zona si ei ne-au spun unde este o ghena de gunoi

-extinctorul, caci ce putea lipsi din aceasta locatie, este expirat de ani buni

-pe pereti este o blana de urs, nimic de comentat caci suntem la munte dar, era rupta

-incadrand blana de urs sunt tablori cu femei dezbrate, dar si pe hol unele mai mici. Gusturile nu se discuta dar sa nu uitam ca este o locatie unde poti intra si lua orice caci nu se pot inchide usile, poate veni orice tip de persoana si sa nu i se para potrivit un asemenea tablou

-bucataria este o alta minciuna caci de existat exista, dar nu poti sau nu ai cum sa o folosesti, am cautat niste lingurite - nu am gasit, erau niste tacamuri din plastic dar prea murdare ca sa mancam cu ele

-dulapul din bucatarie este indesat de lucruri care dupa mine nu au ce cauta intr-o locatie unde tu vrei sa o inchiriezi la N persoane

-caloriferul din bucatarie ruginit, dar daca ai ajuns pana aici deja te astepti la asta

-iar bucataria ca si totul per total este un haos, mizerie si nu de pe o zi pe alta, ci de luni/ ani de zile mizerie

Zona de dormit

-saltelele vechi, unele rupte, altele deteriorate. In patul unde am dormit eu, daca ma puneam pe marginea patului pur si simplu cadeam catre centru caci era o gaura in saltea, la fel si in celelalte camere din ce am inteles de la prietenii mei

-lenjeriile de pat, la fel, vechi, rupte, miroseau urat

-frigiderul din camera murdar, ruginit, mirosea urat

-baia: nu toate baile au la dus o protectie / un ceva ca sa nu fac lac in toata baia, pur si simplu se inunda totul caci iti faci un scurt dus

-la baie exista un dozator de sapun care nu functioneaza, ca sa il folosesc, am ridicat capacul de sus si pur si simplu introduceam mana acolo, luam sapunul lichid pe degete si ma spalam, caci nu exista o altfel de solutie

-nu exista aerisire directa la baie, unele dintre bai nu au nici macar o aerisire in tavan

-unele prize nu sunt izolate, daca vine cineva cu un copil mic, si sper sa nu mai ajunga nimeni aici, poate pune mana direct pe fire si sa se intample o nenorocire

-unele dintre dulapuri nu au geam, sau le lipsesc parti din ele

-usile sunt deteriorate, sparte, unele au probleme cu cheia si se inchideau greu. In momentul in care am plecat pe zi din locatie ne-a fost teama sa lasam lucruri de valoare in camera caci oricand se putea sparge usa la camera, mai ales ca oricine putea intra. Asa ca daca sunteti curiosi cum arata locatia, puteti intra linistiti in zona comuna

Nu recomand nimanui. Nu as mai veni aici nici pe gratis, nici platita. Dupa ce am ajuns acolo, ne-am fi dorit sa plecam din locatie numai ca nu aveam unde, cacii fiind multi si dorindu-ne cazare in Sinaia si ' de pe o zi pe alta' , nu am reusit sa plecam.

Trimis de AndreeaDS in 21.09.20 15:03:31
Validat / Publicat: 21.09.20 16:52:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA. A mai fost în/la: Am mai fost cazati in luna august, la Casa Alex, tot un grup mare.

VIZUALIZĂRI: 536 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AndreeaDS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P42 Vedere de langa usa principala

[21.09.20 16:50:18]

Mutat în rubrica "Vila Izvor, SINAIA" (nou-creată pe sait)

​​

[21.09.20 18:48:50]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinnaPHONE
[21.09.20 19:51:50]

@AndreeaDS:  Cum au primit autorizație de funcționare? Oare nu puteați să sesizați undeva mizeria găsită acolo? ​​

​​Bine că nu v-ați îmbolnăvit!!! ​​

Eu plecam, renunțam la bani și la drumeție, trăim vremuri grele, in care curățenia e litera de lege. ​​

Din curiozitate, îmi poți spune cum arată proprietarii?

​​

cata2106
[21.09.20 20:12:00]

Pfff... arată horror! Nici nu mă gândeam că se mai găsesc așa locații!

Așa ceve ar trebui închis... ASAP! ​​

mcse2000
[09.02.21 22:33:03]

Se face o confuzie aici intre Vila Izvor si Pensiunea Izvor din Sinaia. am incercat adresa mentionata in postare si nu merge. in schimb Vila Izvor arata super, verificati pagina lor de Facebook. intotdeauna cand luati cazare in Romania, verificati pe acest site. impresiile si pozele spun totul. multa bafta data viitoare.

[10.02.21 15:48:53]

@mcse2000:  am redenumit rubrica, pentru claritate mai bună, „Pensiunea Izvor / str Badea Cârțan”

cata2106, mcse2000