ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2020
ÎNSCRIS: 19.04.13
AUG-2020
Familie
BUN

Noblesse House, un nume cu greutate care sper să confirme și pe viitor

Am hotărât să nu ne întoarcem din Cheile Nerei pe același drum spre casă pentru că nu facem asta în vacanțele noastre decât dacă e musai și nu avem alternative. Varianta cea mai bună era un traseu care să includă Deva, din cauza unui prieten cu care aveam ocazia să bem o cafea.

N-am avut cazarea aranjată pentru vacanța principală, cea din chei și evident că nici pentru Deva. Am sperat că este un oraș mare, iar turiștii caută muntele și sălbăticia și nu orașele în perioada asta.

Cu vreo 2 zile înainte să plecăm din Sasca, am rugat prietenul din Deva să ne găsească o cazare bunuță cât mai aproape de el, dar nu la hotel. Nu a găsit nimic și abia atunci am început să ne întrebăm dacă nu cumva am greșit să lăsăm cazarea din Deva la voia întâmplării. Ne-am adus aminte de Casa Alexander unde am stat acum câțiva ani într-o noapte, fiind într-o vacanță de același fel, adică 6 sau 7 zile prin Banatul de Jos fără nici un fel de cazare antamată și am zis să încercăm acolo.

Telefonul dat la Alexander a fost norocul nostru pentru că nici ei nu aveau locuri, dar le rămăseseră un apartament și o dublă la sora, Noblesse House. Au vrut un răspuns pe loc pentru că telefonul suna permanent și le-am rezervat așa, brusc, la telefon, înainte să întrebăm de preț, doar pentru că la Alexander fusese bine. Am zis că pentru o noapte merge cum o fi. După ce am lăsat telefonul jos și am căutat-o pe net să vedem ce am făcut, nota 9,9 ne-a liniștit și am rămas încântați de alegerea făcută.

Camera dublă costa 150 de lei fără mic dejun iar apartamentul 200 de lei, dar având în vedere că îl ocupam 2 persoane ne-a făcut un discount de 20 de lei. Am mai fost sunați pentru confirmare în dimineața zilei în care trebuia să ajungem, pentru că nu achitasem nimic și ei tot aveau solicitări.

Am ajuns la Deva din Sasca Montană, de unde am plecat cam târziu pentru că a fost ziua când ne-a făcut plăcere să stăm de vorbă cu dl Tăutu de la Muzeul Etnografic. Am avut o oprire la Reșița ca să alimentăm, una la Ulpia Traiana Sarmisegetuza ca să mâncăm de prânzo-cină (ciorbe și virșli), apoi am trecut cu viteză prin Țara Hațegului, dar cu dor și dorință de a reveni cât de curând și înainte de a ajunge la cazarea noastră am mai făcut un stop la Giardini di Zoe, despre care am scris.

Casa Alexander, unde am stat cu ani în urmă este situată la strada principală (Bdul 22 decembrie), la intrarea în Deva, cum vii dinspre Hațeg. Sora ei, Noblesse House, se află exact în spatele lui Alexander, pe prima stradă paralelă, cu case, adresa exactă fiind Ady Endre nr. 22B.

Când am ajuns în fața clădirii știam că nu putem intra oricum. Ni se spusese la telefon că e vorba de un cod de acces pe care o să-l primim de la recepție. Ce să facem însă că la sonerie nu răspundea nimeni…

Am sunat persoana de contact, ne-a dat codul de acces de la interfon, s-au deschis niște porți mari ca să putem intra cu mașina și mai departe instrucțiunile spuneau că trebuie să mergem la recepție, să ne luăm singuri cheile de la camerele 7 și 8 și că de cheia camerei atârnă o telecomandă, cu care vom închide/deschide porțile de la intrare ori de câte ori plecăm/venim. Uffff, complicăciune, dar n-a fost chiar așa până la urmă, am apreciat respectarea condițiilor de distanțare, chiar dacă erau oarecum la extrem.

Deci persoane în carne și oase la recepție nu. Ne-am servit singuri cu cheile, am făcut ce trebuia, ne-am ocupat camerele și la un moment dat au venit și proprietarii, am putut plăti și apoi iarăși nu am mai văzut pe nimeni pe acolo. Pentru a doua zi ne spuseseră să lăsăm cheile în ușă și go…

În curtea pensiunii sunt 2 corpuri de clădire. Cel de la stradă, la care încă se mai lucrează la finisări exterioare, dar fără să fie un șantier deranjant acolo, are 4 camere la parter, care erau ocupate și cred că un apartament și câte 2 sau 3 camere la etajul 1, dacă mi-oi fi dat eu bine seama, dar acolo nu părea să existe vreo mișcare. Acest corp cred că a fost adăugat sau au fost gândite împreună, dar făcute pe rând. Ultima cameră de la parter este o cameră tehnică unde sunt mașinile de spălat și produsele de curățenie.

În spatele curții este corpul principal unde am găsit recepția la parter și sala de mese la subsol. Pe fiecare dintre cele 2 etaje camerele sunt distribuite uniform (câte 3 camere și un apartament pe fiecare palier). Corpul principal arată bine, dar, din păcate se vedea un singur balcon în față și altul pe lateral. Cred că nu toate camerele au balcon în acest corp față de cel din față, unde se vedeau balcoane sau terase la toate camerele.

Recepția se află la parter în corpul principal iar accesul spre etaje se face pe niște scări semicirculare pline de flori și ornamente. La loc de cinste este și nota 10 pe care au avut-o pe booking în anul 2018. În acest spațiu atrage atenția și un scaun de masaj ultraperformant care se află chiar în fața recepției, la care am făcut și eu un super masaj (un program de 15 minute, 10 lei).

Camerele noastre 7 și 8 au fost la etajul 1. Apartamentul (7) a avut o cameră mare, împărțită cumva în două. Zona de la intrare cu o măsuță sub care era minibarul plin de produse (orice 6 lei), măsuță încadrată de 2 fotolii roșii și dulapul de haine, iar mai în spate zona unde era patul și televizorul. Aerul condiționat exista dar n-a fost nevoie să îl folosim.

În partea stângă a apartamentul mai era o cameră cu o canapea extensibilă, TV și un birou. Din această cameră se intra în baie, cea mai mare pe care am avut-o vreodată.

Acest apartament nu poate fi împărțit decât de o familie. Camera mică arată mai mult a un birou, dar nu mărimea ar fi o problemă, ci faptul că de aici se intră în baie.

Baia era imensă, nu știu de ce simt oamenii nevoia să irosească spații așa mari pentru o baie. Cadă cu hidromasaj, bideu, 2 halate de baie atârnate pe umerașe de calorifer, ornamente, lumânărele… … foarte curată și frumoasă baia. Într-un coșuleț pe chiuvetă erau săpunele, geluri de duș și șampoane.

Balconul măricel, și el pe măsura apartamenului, cu vedere în față, la parcare și intrarea principală a pensiunii. Plin de mușcate curgătoare acolo era o măsuță rotunda cu 3 scaune dar nici aici n-am reușit să ne bucurăm de balcon.

Parcarea a fost gratuită, în curtea pensiunii și este loc suficient pentru oaspeți.

WiFi a funcționat bine iar comunicarea cu gazdele adecvată perioadei în care ne aflăm, s-a desfășurat aproape în exclusivitate online.

În fața corpului principal este un gazon foarte bine întreținut iar în spate este o piscină exterioară, destul de măricică, cu șezlonguri, masă de masaj… și din această cauză cred că poți veni chiar și câteva zile la Noblesse. Ea nu este inclusă în prețul cazării, am înțeles că are un cost suplimentar.

Mic dejun nu am avut, dar în mod normal unitatea oferă, în spațiul de la subsol. La ce spații erau prin curte sau în spate la piscină, cred că se putea încropi o terasă pentru această perioadă, dar oamenii nu s-au complicat.

De la Noblesse House până în centrul vechi al Devei sunt aprox 2 km și faci între 20 și 30 de minute pe jos, în funcție de cum mergi. Noi am mers numai pe jos și acum și când am stat la Alexander.

Pentru noi a fost prima dată în pandemia asta când ne-am plimbat într-un oraș mai mare, turistic, și am făcut-o pentru că a trebuit să ieșim să mâncăm. Lume era puțină în Deva față de vizitele precedente, dar terasele era pline, așezate regulamentar cu distanțare și max 4 oameni la masă. Chiar dacă oamenii nu purtau mască pe stradă, noi am purtat toată plimbarea, pentru că a fost prima dată când ne-am amestecat printre oameni mai mulți, am găsit cu greu 2 mese la restaurantul Napoli, penultimul pe partea stângă înainte de liftul pentru cetate, unde am mâncat foarte bun și rezonabil ca preț.

Nu încape îndoială că recomand această pensiune. A fost totalmente pe gustul nostru, interacțiune minimă cu gazdele, foarte curat, saltea bună, parcare supravegheată video, preț bun.

În drumul spre casă, am mai avut doar o oprire de 4 ore la Sibiu, unde am și mâncat și gata…., se duse și prima vacanță în pandemie, experiență pe care nu ne gândeam să o trăim vreodată.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Amplasare pe o strada liniștită din planul doi, cu case.

Trimis de Aurici in 14.09.20 15:31:54
Validat / Publicat: 14.09.20 18:00:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DEVA.

VIZUALIZĂRI: 632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Corpul principal.

[14.09.20 17:59:34]

AuriciAUTOR REVIEW
[14.09.20 18:38:59]

@webmasterX:  Zic că este ok, recunosc strada, am comparat poziția față de sora ei, Alexander House și toate sunt ok, doar clădirea este puțin diferită, cred că este o imagine mai veche. Gardul e al ei, însă.

mprofeanu
[14.09.20 23:25:00]

@Aurici:  Foarte bună cazare ați avut, camere mari și frumoase! Raportul calitate -preț mi se pare ok!

​Chiar dacă am fi vorbit nu știu dacă ne-am fi potrivit așa de bine în alegerile din excursiile noastre ca acum când am aflat de pe AFA despre ele...

Și noi am ales Hațeg pentru cazare pe drumul de întoarcere din sejur​... plecasem dimineața din Sasca Montană...

AuriciAUTOR REVIEW
[15.09.20 09:37:05]

@mprofeanu:  Daaaa, mi-ar fi făcut plăcere să ne întâlnim pe acolo dar cred că ai fost un pic mai târziu. Surpriza a fost colega @Dana2008 cu care m-am întâlnit la rafting și am petrecut o zi super... Ce n-aș da să plutesc acu pe Nera în loc să fac ce fac... Cine știe... vreodată... om da noi nas în nas pe vreo cărare.

Am fost mulțumiți de cazarea de la Deva și mi s-a părut corect raportul calitate-preț. Păcat că am stat atât de puțin, preț de un somn, practic. ​ Mă enervează când cazările de tranzit sunt prea bune pentru că plecăm cu regrete și știm că de întors nu prea poate fi vorba.

Sper că soțul e bine și incidentul nu a avut urmări​. Când am citit de ghinionul vostru mi-am adus aminte cum și-a rupt soțul meu mâna cu câteva zile înainte de o vacanță în Italia și cum am plecat noi cu ghipsul la purtător în vacanța aia de vreo 8-9 zile parcă. Ce aventuri...

Te pup​, numai bine!

Ana/stefan
[01.07.23 09:00:45]

Hoție: la rezervare prin booking, se percepe parcare 50 lei/zi, dacă renunți la rezervare este gratis!!!

Nu am primit factură

Mic dejun prost