ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2016
ÎNSCRIS: 19.04.13
AUG-2016

Alexander House – 3* cu coroniță

Cum am apucat să spun deja, la jumătatea lui august am plecat brusc, pentru 6 zile, fără nici un fel de rezervare și fără o țintă anume, prin România. Traseul l-am făcut din aproape în aproape în funcție de ce indicatoare ne-au atras atenția, de ce și-a mai adus aminte soțul de prin România Pitorească și în funcție de cât ne abăteam de la ceea ce ne propuneam măcar orientativ dimineața. În afară de prima zi, în nici o alta n-am știut unde urma să dormim seara. Asta este cea mai mare plăcere pentru noi și trebuie să ne-o mai satisfacem din când în când.

La Deva am ajuns a doua zi, motivul fiind niște prieteni din București care erau și ei în concediu prin zonă și prietenul soțului din stagiatură cu care voiam să ne petrecem seara. Și pentru că nu voiam să irosim timpul puțin pe care îl aveam de stat în Deva, ne propusesem să încercăm la cele 2 hoteluri mari din centru pe care le știam, Sarmis și Deva, care aparțin de același lanț hotelier. La intrarea în Deva însă, venind de la Hațeg, am trecut pe lângă o pensiune arătoasă care ne-a atras atenția. Cum nu ne-a convenit prețul pe care l-am găsit la cele două hoteluri, care sunt rezonabile dar nu prea de banii ăștia (220 lei pe noapte fără mic dejun), ne-am întors vreun km, la pensiunea pe lângă care trecusem, măcar pentru o comparație. Și a fost să fie. Chiar dacă nu am avut rezervare, chiar dacă nu am știut de ea, dar ne-a ieșit în cale când aveam nevoie, am bătut la poartă, ne-a primit și am rămas.

După ce am sunat la telefonul afișat pe un banner din fața casei, a ieșit o doamnă care ne-a spus că avea 2 camere la150 lei cu mic dejun și 120 lei fără, ne-a arătat camerele, ne-a dat cheia și de la cameră și de la poartă, ne-a spus câteva lucruri și n-am mai văzut-o nici pe ea, nici pe altcineva pe acolo.

Alexander House este o pensiunea de 3* și se află chiar la șosea, la intrarea în Deva, ceea ce la fel ca și la Moara Lu Antone ne-a speriat puțin din cauza traficului, dar n-am avut nici o problemă nici aici, pentru că am avut camere pe partea din spate, cu vedere în grădina mică a pensiunii.

Pensiunea este făcută pe structura unei case obișnuite și cred că inițial a fost gândită ca o casă. Și ea funcționează de curând, am nimerit tot într-un loc nou. Am căutat-o ulterior pe booking și am văzut că funcționa doar de un an.

Mi-a plăcut pensiunea de când mi-a sărit în ochi când am trecut pe lângă ea. Asta numesc eu chimie turistică. Pentru că noi eram chitiți pe alt hotel, ne îndreptam spre el, vorbeam în mașină și n-ar fi trebuit ca altceva să ne distragă atenția. Dar cred că toți turiștii avem un fler pentru lucrurile care simțim că ni se potrivesc. Eu, personal știu din primul minut dacă va fi bine sau nu într-un loc și chiar dacă sunt nevoită să aleg un loc care nu mi se pare tocmai prietenos, o fac dar îmi asum.

Casa nu este așa mare, dar este elegantă și se vede că este făcută cu gust. Este albă iar combinația cu florile colorate de la balcoane îți atrage atenția. Casa începe chiar din stradă, nu are curte decât în spate, una mică. Nu știu cum rezolvă cu parcarea că ea este în fața casei, în stradă și cred că este loc de 2-3 mașini dar camere sunt vreo 5. Dar poate că nu toți turiștii sunt cu mașina, cum nici când am fost noi nu erau, astfel încât chiar mai era loc pentru 2 mașini. Parcarea gratuită, binențeles, acolo, în stradă.

Din stradă este un spațiu mic, cât un hol de apartament să spun, din care se intră în living. Acesta ține loc și de recepție și când am intrat n-am mai avut nici o îndoială că ne vom simți bine acolo. Asta chiar fără să vedem camera. A contat mult prima impresie de casă frumosă, cu mobilă deosebită atât cât apucasem să vedem, niște aranjamente cu gust și cu multe flori la intrare, la balcoanele de la camerele care se vedeau din stradă dar și în grădinița mică din spate.

Totul este de calitate, curățenia este impecabilă peste tot și chiar dacă spațiile sunt mici, sunt exploatate la maxim și cu gust. În living sunt afișate toate acreditările societății, tarifele de cazare, inclusiv nota foarte mare pe care o au pe booking. Tot în partea de living este și un separeu pentru luat masa, canapele plus fotolii și măsuță pentru socializare, dar și zona de recepție. Mobilierul este clasic, din lemn masiv, ceea ce dă o notă de eleganță peste tot.

La parter, după living urmează un hol mic și de aici pe stânga este o cameră care a fost a noastră, vis-a-vis este bucătăria și în capăt se iese într-o grădină cochetă, micuță, decorată cu flori, iar pe o scară metalică exterioară se urcă într-un alt corp al clădirii unde sunt de fapt cele 4 camere, câte mai are pensiunea. Cam asta este toată casa. Noi am avut camera de jos din fața bucătăriei și una cu acces pe această scară exterioară.

Camera noastră a fost suficient de mare, mobilată cu gust, cu pat matrimonial așa cum caut de obicei, un dulap alb, două scaune tapițate stil, tot albe, cu o măsuță rotundă, oglindă, TV, minibar (unde orice produs costa 6 lei), parchet masiv pe jos, draperii colorate, elegant și rafinat, așa cum mi s-a părut totul la pensiunea asta. Aș menționa și aplica interesantă din camera noastră.

Nu a avut balcon dar n-am simțit nevoia pentru că grădina cochetă, cu cele două măsuțe rotunde, unde ajungeam imediat, a fost ideală pentru cât am stat la povești, dimineața.

Baia a fost cu cabină de duș cu hidromasaj și ne-a încurcat puțin programul. Am intrat să fac un duș și am dat și eu de toate butoanele să vedem cum e cu hidromasajul și m-am trezit cu o pleașcă de apă și de sus. Dar n-aveam de gând să mă ud și pe cap, numai că n-a mai contat ce voiam eu. Noroc că am găsit acolo un foehn bun, am rezolvat problema repede și am putut să ne vedem de program mai departe. Mobilier de calitate și în baie, gresia, faianța la fel, papuci de unică folosință, articole de toaletă bune... v-am spus că totul mi-a plăcut aici.

Am optat de seara pentru micul dejun iar dimineață am ieșit în grădină și am petrecut acolo preț de vreo oră până la masă și încă una după aceea. O doamnă care ne-a servit micul dejun a venit și ne-a adus cafea și ceai acolo în grădină, ne-am descălțat și am făcut o mie de ture prin iarba plină de rouă. Ne-am mutat în living și am mâncat un mic dejun simplu dar prezentat frumos, cu două ochiuri, 2 virșli, cașcaval, roșii și castraveți acri, dar aveam pe masă și unt, gem, niște cereale, lapte, a fost exact cât a trebuit. Am mai băut încă un ceai și iar o cafea și ne-am declarat satisfăcuți.

Wifi este gratuit și cu semnal bun și țineți seamă că la Alexander check-in-ul se face la 15 iar check-out-ul la 11, dar cred că se poate discuta despre asta.

La plecare am văzut camerele de lângă noi cu ușile deschise și am intrat și noi să le vedem. Mult mai mari și mai frumoase, colorate, uneia i-am făcut o poză și dacă ajungeți la Alexander cereți camera 5. Când am trecut pe lângă bucătărie și am vrut să ne luăm la revedere de la doamna care ne-a servit, am văzut prin ușa deschisă o mobilă mai altfel, ceea ce ne-a confirmat faptul că cine a decis în această casă a avut mult bun gust.

Ne-a apucat 11 la Alexander cu turele noastre prin rouă, dar a fost plăcut. Am plecat foarte încântați de condiții și de preț, singurul inconvenient ar fi că este la stradă și cel mai probabil este aleasă pentru tranzit și nu pentru concediu. În orice caz, dacă sunteți în zonă și aveți nevoie de o noapte-două, luați-o în calcul, nu veți regreta nici un moment.

Trimis de Aurici in 21.11.16 17:28:05
Validat / Publicat: 21.11.16 20:06:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DEVA.

VIZUALIZĂRI: 1904 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Alexander House, o pensiune la intrarea în Deva (cum vii dinspre Hațeg), chiar la stradă.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

webmaster26 [21.11.16 18:48:30] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Casa Alexander / Alexander House, DEVA" (deja existentă pe sait)

krisstinna [21.11.16 20:39:23] »

@Aurici: Bag de seamă că-ți place roșu . Ei, lasă că și verde te prinde

Aurici [21.11.16 23:07:39] »

@krisstinna: Îmi plac toate culorile în afară de negru pe care îl prefer doar în combinații. Seară bună și merci de ecou

Aurici [21.11.16 23:19:31] »

@webmaster26: Scuze, m-a derutat Casa... Eu am căutat după Pensiunea... sau simplu, Alexander House. Dar de ce figurează ca neclasificată pe AFA? Pe ea scrie 3*, iar pe booking la fel.

webmaster26 [22.11.16 08:19:03] »

@Aurici: Am rezolvat și cu clasificarea. Thx de atenționare.

mishu [22.11.16 10:26:38] »

@Aurici: Foarte dragut si ok ca si pret. In rest totul asa cum trebuie. Felicitari, votat cu placere.

Aurici [22.11.16 16:15:05] »

@mishu: Săr'na de ecou, este un loc bun, care ne-a plăcut foarte mult și pe care îl recomand din toată inima.

costy69 [22.11.16 19:44:00] »

@Aurici: Am făcut și noi cunoștință anul trecut cu această pensiune, cu ocazia petrecerii unui weekend în Deva. Pensiunea fusese introdusă în circuitul turistic cu puțin timp înainte și la acea vreme nu erau finisate decât patru camere. Caloriferul din baia camerei noastre nu era conectat la instalația de încălzire, dar problema a fost rezolvată în scurt timp de la sesizarea proprietarului. Am observat că și micuța curte a pensiunii arată mai bine decât atunci.

Pot confirma că pensiunea este amenajată cu mult bun gust, iar curățenia domnește peste tot.

Aurici [22.11.16 23:08:23] »

@costy69: Am încărcat articolul în rubrica tampon pentru că nu m-am gândit să caut după Casa... ci am încercat cu Pensiunea... Am văzut că nu e și am crezut că nu s-a scris despre ea pe AFA. Abia când a reîncadrat-o web-ul m-am dus să văd cine și când a scris despre ea. Am citit din nou articolul tău, pe care îl votasem, dar probabil n-am reținut pensiunea ca pe un loc deosebit la vremea aceea. Mi-a făcut plăcere să remarc că am zis aceleași lucruri despre ea, chiar dacă tu ai mai găsit și câte ceva nelalocul lui și era normal fiind abia deschiși. Între timp locul a devenit mai frumos, am făcut comparație cu pozele tale și lucrurile s-au mai schimbat, în living, în grădină, chiar și la exterior...

Mă bucur când părerile coincid atât de mult. Eu mă entuziasmez ușor din cauză că mă simt bine oriunde când plec de acasă și mi-e teamă să nu denaturez lucrurile din cauza euforiei. Dar n-a fost cazul acum. Alexander House este un loc frumos, numai bun de recomandat, așa cum spui și tu.

Mulțumesc pentru ecou, seară bună.

calatorul [26.11.16 20:36:52] »

@Aurici: Multumim pentru informatii, nu arata rau de loc pentru o oprire pe drumurile din zona.

Aurici [28.11.16 12:21:58] »

@calatorul: Mulțumesc și eu pentru ecou, colega. Așa este, un loc cochet, numai bun pentru o noapte-două.

Aurici, calatorul, costy69, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Alexander / Alexander House: