ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2020
AUG-2020
Familie
EXCELENT

Confort si ospitalitate la Apartament Maria

Desi planul de weekend nu prevedea inoptare pe undeva, cand am intrat in detaliile organizatorice ale turei la Varful lui Roman in Muntii Capatanii vezi impresii, am adaugat o cautare pe booking, am sortat, am ales: Apartament Maria.

Ne-au convins review-urile citite, media 9,5, ne-a placut feedback-ul gazdelor la review-uri postate, am apreciat pozele atasate si am rezevat lasand si un mesaj. Am receptionat repede un raspuns de confirmare, asa ca am “” batut palma online”” : 170 RON / noapte pentru apartamentul inchiriat si urma sa dam un semn de viata cu 30 minute inainte sa ajungem in locatie.

Zis si facut. La adresa data ne-a asteptat doamna, gazda. Apartamentul era situat la etajul 3 intr-un bloc cu 10 etaje situat intr-o intersectie in T pe bd. Tineretului, la nr. 25. Am urcat cu liftul.

Doamna ne-a prezentat apartamentul. Am intrat intai intr-un hol din care se desprindeau incaperile de o parte si de alta. Primul impact: mi-a placut cum era aranjat. Era in culori calde si aranjat si decorat cu gust.

Am parcurs cei 70 mp incluzand 2 dormitoare, 1 sufragerie, bucataria complet utilata. Noi am calculat ca in mobilierul de dormit ar fi incaput fara probleme 7 persoane pentru ca in sufragerie erau 2 canapele extensibile, in dormitorul adultilor un pat matrimonial, iar in dormitorul copilului, un pat simplu. Un balcon lung cu 2 intrari avea o masuta de servit cafeaua.

Am beneficiat de wifi gratuit si foarte bun, parola ne-a dat-o domnul pe mesaj.

In sufragerie mai era un TV plat, o bicicleta medicinala si un aparat de aer conditionat. Mobilierul, mocheta, lampile, mi-au placut mult, culorile deschise “” largeau spatiul”” .

In bucatarie pe o latura era mobilierul cu echipamentele incorportate; ghiuveta, aragaz, cuptor, blat lung, dulapuri plus inca un rand de dulapuri suspendate. Pe blat am gasit un apart de cafea, un termos, un prajitor de paine. Cuptorul cu microunde era plasat in alt corp. La masa din bucatarie incapeau 4 persoane pe scaune. Spatiul era foarte bine folosit si dotarile asigurau absolut tot confortul si utilitatile necesare. Frigiderul cu congelator era unul mare, foarte generos. Tot aici era plasata si o masina de spalat.

Parcarea a fost la strada, sub geamul de la dormitor, “” la scara”” , pe un loc pe care doamna ni l-a pastrat.

O dovada a ospitalitatii a fost o sticla de vin si o cutie de bomboane pe care gazdele ni le-au pregatit intr-un suport inimioara. Superb! Vinul era o cramposie de Dragasani la sticla de ¾.

Apartamentul avea o camera de baie si o toaleta de serviciu. Baia era cu cada.

In sufragerie am gasit o sumedenie de prospecte si material informative turistice, ceea ce am apreciat.

Curatenia in tot apartamentul a fost fara cusur, iar cand Ema confirma asta, credeti-ma ca e de nota 10 plus cu steluta.

Noi am stat putin in apartament pentru ca am ajuns seara tarziu si am plecat dimineata devreme, ca asa suntem noi calatori pe coclauri, dar ne-am simtit precum in casa noastra, desi nu am am apucat sa utilizam nici un sfert din dotari. Atmosfera imprimata locului m-a fascinate si bucurat mult, m-au incarcat pozitiv mesajele, decoratiunile, culorile.

Un mare bravo familiei gazda, un ZECE super meritat!

Numai de bine tuturor!

despre SERVICII

multumim pentru cramposie si bomboane, ce gest frumos de ospitalitate!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am dormit foarte bine si ne-am simtit home

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Ne-am invartit ceva in fata adresei din cauza unei numerotari ciudate a blocurilor, in imediata vecinatate se gasesc magazine, pana in centru si in parc sunt mai putin de 2 km

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

10 pentru conditiile oferite descrise in detaliu in corpul articolului

Trimis de Dan&Ema in 04.09.20 20:40:15
Validat / Publicat: 04.09.20 21:12:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂMNICU VÂLCEA.

VIZUALIZĂRI: 315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[04.09.20 21:01:02]

Mutat în rubrica "Apartamente regim hotelier, RÂMNICU VÂLCEA" (nou-creată pe sait)

webmasterPHONE
[05.09.20 09:46:10]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

iulian68PHONE
[05.09.20 15:42:34]

V-ati plimbat, nu gluma! ???? Și la cum scrii tu, parca am fost si eu pe acolo... Vitat cu drag si cu superbonus! ????

[05.09.20 18:43:12]

@webmaster:  multumesc

[05.09.20 18:46:10]

@iulian68:

Avem multi kilometri romanesti anul asta la bord. Tura din Valcea ne-a surprins si pe noi foarte placut. Si inca nu s-a incheiat.

Ma bucur daca ti-au placut plimbarile si destinatiile alese de mine / noi.

Acum tocmai am revenit din Ciucas / Grohotis.​​

Dau o citire pe aici pe AFA si apoi ies sa continui kilometri. ????

Multumesc de lectura si ecou! Numai bine! ????

[17.09.20 14:19:29]

@Dan&Ema:  Pe bune, Dane, ca e ca acasa!

O cazare simpla, cu mult bun-gust, cu "de toate". U apartament cald, primitor, frumos! ​

[17.09.20 15:12:41]

@Zoazore

Dupa acest apartament perfect din Valcea a venit exemplul de la polul opus, cel din Constanta. Asta e!

Numai de bine

[17.09.20 15:22:19]

@Dan&Ema:  Cica dusurile scotiene fac bine organismului!

Si e naspa daca te inveti cu binele!

Tu si @diana2015. Si ea apatit la fel!

[17.09.20 16:19:33]

@Zoazore:   Vreau sa ma invat cu nemtii! ????

[17.09.20 16:25:56]

@Zoazore:  ​​

Dupa acest apartament perfect din Valcea​​ a venit exemplul de la polul opus, cel din Constanta. Asta e! ​​

Numai de bine

​​

​​

[17.09.20 17:01:01]

@Dan&Ema:  Am inteles! De aici ecoul meu cu dusul scotian!

Dan&Ema, iulian68, Zoazore