ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2010
ÎNSCRIS: 10.05.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Valea Mariei - o pensiune frumoasa cu oameni frumosi

Imi voi cere de pe acum scuze pentru eventualele greseli de ortografie care vor aparea, scriu de la laptop si mi-e destul de greu sa bat pe tastele acestuia. Suntem de ieri la Valea Mariei, dupa ce acum 2 saptamni am vorbit cu Doamna Rodica Maria care gasise o bresa in agenda de rezervari, desi sejurul era castigat aici, pe amfostacolo. ro, deci, cazarea gratis.

Ce sa spun?? In primul rand? IMI PLACE!! MULT!!

Pensiunea, oamenii pe care i-am intalnit aici si care nu stiu ce sa faca sa te simti bine?

Incep cu Alina care e o scumpa, zambeste de dimineata pana seara, ne intreaba mereu ce am mai dori, ne ajuta cu masa ireprosabil, mai ceva ca la restaurantele de mari fite din Bucuresti unde nici pe departe nu te simti ca aici.

Continui cu maestra bucatar, imi pare rau ca nu am intrebat cum o cheama, insa e o doamna minunata care gateste dumnezeieste. Am mancat ieri cel mai bun snitel din viata mea, o ciorba de pui a la grec dementiala, cu bucatele de carne si legume taiate fin cum imi plac mie. Azi o alta ciorbita - de perisoare, suuuper-buna, si un piept de pui la gratar cu piure de se duce dracu' toata cura mea de slabire de o luna si cele 56 de kile pe care le arata cantarul cand am plecat de acasa. Daca o tin asa pana vineri cred ca primul lucru pe care il fac cand ajung acasa e sa arunc cantarul... Au aici o inghetata de zici ca-i facuta in casa. Mananci ca prostu'. Am cerut ieri doua portii de inghetata... Ca sa nu mai zic desertul de la pranz - ieri negresa cu crema de albus, ceva absolut delicios, azi - prajitura pandispan cu visine... nu mai zic cat de buna!!!

Apoi fratele d-lui Maria si sotia, care mereu ne-au intrebat cu ce ne pot ajuta, cum ne simtim, etc. ? Te simti bine, frate!!

Nu tu urlete dimineata la 7, nu usi trantite in miez de noapte, nu tu cocosi sau alte pasareturi care sa-ti dea trezirea. Nu ca as avea ceva cu ele, dar parca cand vrei sa evadezi intr-o oaza din asta de liniste si vrei sa bagi somn grupa-mare, te-apuca toti dracii cand auzi cocosii la 5 dimineata. Si la 7 toate gainile care se oua!!

Azi-noapte (pt mine era noapte, ca dormeam bustean), pe la 5, aud pasarele. Cantece din alea cu triluri, sonete naturale, ca sa zic asa, ceva ca dinparadis. Poate nu dormeam chiar asa bustean de le-am auzit, dar cert e ca m-am simtit ca in rai. Si sub plapuma era asa cald, si in camera miroasea asa frumos de la lenjerii si aerul de munte, fi-mea respira langa patul nostru, de pe canapea, sotu si el pe langa mine, am avut asa o stare minunata... cum demuuult nu am mai simtit!

Inca de cum am intrat in camera, dupa un ochi rapid prin camera si baie am zbughit-o pe terasa. Toti 3. Si am ramas cu gura cascata la peisajul care ne delecteaza privirea si sufletul de 2 zile (pot folosi expresia asta??? A-ti delecta sufletul?? Ma rog, intelegeti voi, stare din aia de beatitudine, de prea multa fericire, care iti apartine, e a ta si stii ca nu ti-o ia nimeni! ).

Am revenit in camera si a intrat in priza partea obiectiva a persoanei mele. Lenjerii de bumbac satinate - avem si noi acasa identice, stiu EXACT despre ce vorbesc... Suna naspa dar asta e realitatea - sunt scumpe de mori. Sotu' a innebunit cand a aflat cat am dat pe una. I-am oferit argumentul suprem, ca o sa-i placa si lui senzatia pe care ti-o dau asternuturile la contactul cu pielea... cand ne aratam cat de mult ne iubim, intelegeti voi, da?? :)) Si n-a mai avut ce comenta. Daca e pentru noi nu mai conteaza...

Apoi mobilierul din lemn natur... Cabina de dus, cu oglinda, jeturi pentru masaj, scaun, etc. Gresia si faianta. Canapeaua si fotoliul. Veiozele astea frumoase. Oamenii nu s-au chitrosit la bani. Au facut o treaba super!! Lenjerii calcate?? Pai frate, doar la vreo 3 sau 4 hoteluri am mai gasit asa. Prosoape care prfumeaza atmosfera din baie cu mirosul lor.

Felicitari!!! Se vede de la o posta ca ati dorit sa fie o pensiune de calitate care ofera servicii si conditii de calitate. Si unde ai tot ce-ti trebuie si te simti ca acasa. Imi pare sincer rau ca nu v-am gasit mai devreme, dar nu e timpul pierdut, nu? Vom recupera.

Peisajul... dumnezeiesc! Zici ca esti intr-al noualea cer. Ala, cel mai special! Chiar daca noi suntem mai pacatosi, asa, ne place sa ne traim viata, cat se poate de mult. Ca doar de-asta ne-a dat-o Dumnezeu, nu?? Sa ne bucuram de ea!

Am pus eu ochii pe un crap cam chel de solzi. Maine al meu e!! Sa faca nani la mine in farfurie, invelit asa, in condimente si bagat la caldurica cuptorului. Si fi-mea care e cea mai mare scarandiva o sa manance, sunt sigura!

Si bicicletele alea de la intrare! Merge sa dam o tura cu ele. Sa vedem cum reusim cu maimuta asta mica a noastra sa ne descurcam, daca nu... vedem noi.

Au oamenii astia aici 2 mese de ping pong durere! Am jucat ieri vreo ora, de azi de-abia m-am dat jos din pat. Ce inseamna traiul static... Nitica miscare ne termina ca pe niste papusi de carpa. Mai multa miscare, mai mult sport, mai multe calatorii din astea, care fac bine corpului si spiritului.

Poze pun cand ajung acasa.

Ma bag si eu la somn, ca e 1. 26, mi-ajunge pe ziua de azi.

Oricum, vroiam sa va multumesc, in primul rand amfostacolo ca a facut posibil sa ajung aici, castigand, absolut din intamplare un sejur care deja e minunat si cred ca se va termina tot asa. Si apoi celor de la Valea Mariei! I'll be back!

Trimis de spezam in 29.06.10 01:27:15

VIZUALIZĂRI: 2064 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spezam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
    [29.06.10 06:05:50]

@spezam

Dacă tot vrei să te întorci acolo, iar regulamentul te lasă să câştigi un nou sejur peste 2 luni, nu ai altceva de făcut decât să mai aşterni ( pe hârtie ) astfel de rânduri. Poţi fi sigură că, voturile noastre te vor duce din nou acolo. Mă bucur pentru tine, că ai un sejur minunat, întrun loc minunat. Aştept şi pozele, de la cea mai fotografiată pensiune din România

valimi
    [29.06.10 07:53:26]

Valea Mariei isi pastreaza faima de generator de review-uri super-entuziaste.

Spezam, ma bucur pentru tine ca poti gusta din placerile de la Ranca si te invidiez ca ai reusit sa depasesti perioada de valorificare a premiului fara sa intri in toamna. Pe doamna de la bucatarie o cheama Ani, ai dreptata, nici eu nu am retinut, saraca se vede cam rar, mai ales in perioada asta cand, probabil, e mai aglomerat si are mai multe guri de "inchis".

Si, crapul ala fara solzi, vezi de-l stropeste bine cu zema de lamiie, sa nu ti se aplece!

Puncte de la mine!

presario
    [29.06.10 09:14:09]

De abia astept sa merg si eu acolo. In septembrie cred ca reusesc.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [29.06.10 09:26:46]

Inca o dovada ca fiecare traieste si descrie altfel o experienta placuta! Bravo, ma bucur pentru voi. Si pentru pensiune!

TORA INGRID
    [29.06.10 10:14:31]

Super -review, l-am citit de doua ori, notele personale cu iubitul si cu asternuturile sunt grozave. sa stii ca nu toate gainile se oua la 7.00, unele o fac la 7.16... Iar sejurul nu l-ai castigat din intamplare, atata modestie ma revolta! ? (ce-mi plac glumele mele)

Pariez ca familia Maria va mai construi o pensiune alaturi sa faca fata adresabilitatii (aici nu glumesc!), ar merita...

tu meriti cele 400 pm cu varf si indesat

[29.06.10 13:47:37]

Puncte si de la mine, pentru asa review povestit cu drag de tine.

Am citit impresiile tale si am retrait momentele petrecute cu mare placere la Valea Mariei exact acum o luna. Cat despre bucatele alese ce ies din mana minunatei doamnei Ani, nu pot decat sa-nghit in sec si sa-mi amintesc toate delicioasele prajituri, clatitele cu dulceata de mure, in special, dar si inghetata de casa, tot de manutele de aur ale bucataresei scoasa.

Deci draga mea, inghetata Valea Mariei este chiar specialitatea casei, nu doar ca zici ca-i facuta in casa. Yam, yam, paca si acum ii simt gustul de cacao cu bucatele de ciocolata si cel de vanilie cu bucatele de portocale (parca) confiate.

[30.06.10 20:28:16]

Reloaded - 30. 06. 2010.

Da, intr-adevar, tanti Ani este absolut deosebita!! Am intrebat-o a doua zi cum o cheama, era pacat sa nu stiu cum se numeste aceasta femeie atat de minunata care a avut grija cu atata drag de noi.

Si da, tanti Ani si Alina fac o treaba grozava aici!

Am mancat in fiecare zi feluri diferite de prajituri facute in casa de tanti Ani, crapul ala cu solzi putini a ajuns ieri in farfuria mea si a fost NE-MAI-PO-ME-NIT!!! PE BUNEEEE! Demential. Desi nu sunt omul stereotipurilor, ba chiar ma enerveaza lipsa de originalitate drept pentru care rareori comand de doua ori acelasi lucru la intervale mici de timp, azi am mai rugat-o pe tanti Ani sa-mi faca un crap din asta la cuptor, cu sos si usturoi, cu mamaliguta decorata cu ochisori si gurita. Cine ar mai face asa??? Vi-l recomand din tot sufletul, este fraged, cu coaja crocanta, si sosul ala... extraordinar! Si acum imi ploua in gura cand ma gandesc. Noroc ca in 10 minute mergem la masa si il voi vedea din nou in farfurie (pe altul, desigur!).

Intre timp, am descoperit si incercat pe propria piele (sau fundu... cumva) pista de tubing - sanius, pe iarba artificiala, cu o lungime de 85 de metri, pe care cobori in mod alert cu un colac mare, care are o curba ce-ti creste nivelul de adrenalina la maxim... totul in perfecta siguranta (cel putin asa ni se spune). Noi ne-am dat de vreo 10 ori ieri si de alte 10-15 ori azi si a fost suuuper! Fi-mea a fost cel mai greu de convoins ca trebuie sa mai si plecam. Daca era dupa ea ne mutam acolo, sau ramaneam macar peste noapte acolo!

Am fost azi sa vizitam si pestera Muierii si pestera Polovragi. Merg la masa si continui acolo! Nu vreau sa fiu nepunctuala, tanti Ani merita toata atentia mea!!! Si pestele facut de ea!!!

OOOk, sa revenim...

Cum spuneam - am vizitata azi pestera Muierii, o pestera aflata in masivul Parang, care se intinde pe 5 nivele, cu temperatura constanta de 9-10 grade Celsius, umiditate anuala de 70%, prima pestera electrificata de la noi din tara.

In interior gasiti forme carstice interesante - Mos Craciun, Orga, Domul mic si Domul Mare, dar si sala cu guano (considerat cel mai bun ingrasamant natural, care nu este altceva decat kk de liliac. Adica excremente de liliac. Ma amuza mereu cuvantul kk pe care-l folosesc destul de des de cand o am pe maimutica mea.) Intrarea in pestera Muierii se face printr-o parte iar iesirea este undeva la aproximativ 1 km, in urma, asa ca va recomand in situatia in care prindeti vreme ploioasa sa va luati umbrela sau o aparatoare, ca sa nu ajungeti la masina uzi leoarca. Noi am avut noroc de vreme frumoasa azi, desi la un moment dat se intunecase putin.

Am continuat excursia spre pestera Polovragi, dupa ce am lasat inainte cu 500-600 de metri manastirea polovragi ctitorita in jurul anului 1500. Nu am apucat sa vizitam si manastireea, deci cu regret, nu pot oferi informatii interesante despre ea.

Pestera Polovragi are o deschidere uriasa, facuta artificial prin implozie, in jurul anului 1960, intrarea naturala fiind extrem de stramta si accesibila geologilor si speologilor doar cu funii (pana in 1960 cand a fost creata artificial intrarea de astazi). Ghida de la Polovgragi a fost extrem de bine pregatita, simtindu-se puternic pregatirea geologica pe care a facut-o (a fost inginer geolog). Ne-a povestit despre istoria recenta a pesterii, veche de milioane de ani, care a fost un templu de inchinare a dacilor - in pestera exista tronul lui Zalmolxis dar si un cuptor dacic utilizat in vremuri demult apuse de cei care se refugiau din calea cotropitorilor.

Numele alese pentru formatiunile carstice se tot schimba, fiind din cate am inteles inventia doamnei - Alba ca Zapada, Casuta piticilor, Piticii, Bazinele mari si Bazinele mici, etc.

Fata de pestera Muierii, pestera Polovragi este foarte maloasa, de aceea va recomand sa nu intrati decat bine echipati cu haine (este mai rece decat in pestera Muierii, sunt 8-9 grade) dar si cu adidasi, eventual care nu aluneca, intrucat este foarte mult "noroi" in pestera si multe laculete pe care trebuie sa le acoliti. Oricum, pestera merita vazuta, intrarea si iesirea sunt prin acelasi loc, de aceea va mai recomand sa nu facrti poze la dus, riscand sa pierdeti din informatiile bine-venite ale ghidei, ci puteti fotografia la intoarcere> Oricum, ghida merge extrem de repede, e destul de greu sa tii pasul cu ea, la intoarcere insa fiecare merge cum vrea, iesirea e printr-un singur loc. Foarte dragi ghidei ii sunt liliecii, spunandu-ne ca este poreeclita in ziare ca "ghida care vorbeste cu liliecii". Atentie la caderile de pietre de la intrarea in pestera!! Noi eram sa luam una in cap. Oricum, sunt si placute care atentioneaza asupra acestui aspect. Pe undeva e ca la loterie, daca e sa se intample, se intampla si gata!

OK, pestele meu e in farfurie si ma asteapta. Revin!!

[30.06.10 20:39:17]

Iar mi-ai facut o pofta teribila de bunataturile gatite de d-na Ani, servite cu atata placere de Alina. Saluta-le, te rog din partea mea, precum si pe ospitaliera familie Maria.

M-ai atatat atat cu pestele ala, draga spezam, ca-mi ploua-n gura, asa ca dau o raita prin pozele mele cu preparatele servite si de noi restaurantul Valea Mariei, sa-mi potolesc macar asa virtual pofta

Si daca ma mobilizez, poate postez si eu un review cu bucataria delicioasa din 2 maini de aur scoasa, doamna Ani cea dragastoasa

[30.06.10 21:54:33]

Da, Dananecula, tanti Ani e intr-adevar un om deosebit, care in afara de faptul ca gateste divin, este atenta si amabila. Mereu isi face timp, chiar daca e numai pentru 10 secunde sa iasa si sa ne intrebe cum e, daca ne-a placut, daca este totul OK.

Aseara am apucat sa vorbesc vreo cinci minute cu tanti Ani si Alina, eram doar noi, si am ramas uimita de cat de frumos pot sa vorbeasca doamnele astea despre familia Maria (pe care noi inca nu am apucat sa o cunoastem, intrucat sunt plecati), despre patronii lor, sunt amandoua nerabdatoare sa ii primeasca, le este dor de baieteii familiei Maria. Mai rar sa auzi asa vorbe frumoase despre angajatori. De obicei patronii nu stiu sa-si apropie angajatii iar munca devine un chin, o obligatie si atat. Dar cand exista comunicare si intelegere, toate merg bine si cred ca asta se reliefeaza cel mai bine la Valea Mariei - gasesti oameni fericiti care fac absolut totul cu placere, si in felul asta este clientul multumit!! Cand mergi in concediu si gasesti oameni acriti de munca si nemultumiri, parca nici nu-ti cade bine... Aici toti zambesc si sunt fericiti!!!

Desi credeam ca e ultima seara cu peste m-am inselat. Mai e unul chelut asa cum imi plac mie, in acvariu. Sper sa n-o sa se supere d-na si d-nul Maria ca le las acvariul gol. Chiar si fi-mea a mancat azi o felie intreaga de peste, ea pentru care mancarea este un chin... azi, imi tot cerea, si imi cerea... si sufletul meu crestea de bucurie. Ce ma fac eu fara tanti Ani??? Fara Alina care zambeste mereu si nu stie cum sa ne multumeasca??

Azi, dupa ce ne adusese o farfurie de prajituri cu branza, pufoase si delicioase, a venit tanti Ani cu un castron cu visine din partea casei. Curatate si spalate, si stropite cu dragoste. Pe bune! Chiar am simtit asta!

Si siropul de brad adus alaltaseara si aseara, din partea casei, si siropul de capsuni delicios adus azi, toate sunt fapte minunate care te fac sa te simti extraordinar!

Ieri ne-au fost schimbate prosoapele desi am insistat ca nu este nevoie, ne-a fost facut curat in camera, igienizat totul!

Aaaa, si am uitat sa va spun ca tanti Ani si Alina pregatesc visine ca sa faca dulceata. Buun!

Si am descoperit cu placere ca la parter, in holul unde sunt scarile, ne asteapta un congelator cu inghetata de la Top Gel, numai buna sa fie servita inainte de plecarea spre diversele obiective turistice!

Si stiti ce surprize va mai asteapta la Valea Mariei? In fiecare balcon de pe terasa sunt hamace care va imbie sa le folositi!!! Mi-a placut la nebunie ideea! Decat un scaun, e mult mai interesant hamacul care tee si leagana in timp ce admiri peisajul care-ti taie respiratia!

Ca o concluzie, stiu care va fi destinatia urmatorului sejur la munte pe care il vom organiza. La Valea Mariei, desigur!!!

mirelutza
    [30.06.10 22:17:27]

A mai zis cineva... sa facem o mini-intalnire AFA la Valea Mariei... prin septembrie! Eu cred ca atatia doritori isi vor anunta participarea incat pensiunea va fi neincapatoare...

Nostim review-ul si ma bucur sa intalnesc inca un coleg AFA care sa Vada ce e de Vazut si sa Aprecieze ce e de Apreciat la aceasta pensiune!

Spezam draga, ... asteapta sa-i cunosti si pe proprietari si atunci sa vezi cat de uluita vei fi... ; in perioada cand am fost eu Adelin a stat mult pe acolo (amenajari in curte , tocmai comandase si sezlongurile pe care mi le-a aratat pe net... deci le stiu) si crede-ma, rar am vazut un patron atat de prietenos, dornic de a-si extinde mai departe cu succes afacerea, deschis la nou si modernitate, vorbaret, cu suflet ales, politicos, un bun jucator de tenis de masa (!)... si pe deasupra mai e si frumusel. Pe mine si sotul meu ne-a facut praf cu amabilitatea si expansiunea lui; asa da patron si ospitalitate!... aaaa, si vezi ca daca te cocoti pe biciclete va recomand traseul spre Releu... e mai putin aglomerat si partial asfaltat... dar o sa va doara fundul 2 zile!

Salutari si de la mine pentru tanti Ani !

[30.06.10 22:28:07]

@spezam

Nu rata si manastirea Lainici, drumul pe defileul Jiului este suuuuuuperb. Manastirea de calugari, Lainici, este un lacas sfant deosebit, iar biserica este nespus de frumoasa. M-au impresionat turlele, dar si clopotele uriase din curtea bisericii. De asemenea daca tot mai stati cateva zile pe la Ranca trageti o fuga si la Tg. Jiu sa vedeti operele de arta ale lui Brancusi : Coloana Infinitului (chiar la intrarea in oras) si celelalte in frumosul parc din centrul orasului: Poarta Sarutului, Aleea Scaunelor si Masa Tacerii.

Referitor la pestera Polovragi, ghida de acolo e o dulceata, ne-am amuzat copios cu ea, s-o fi vazut-o cum sarea sprintena ca o caprioara de pe o stalacmita pe alta Are o conditie fizica de invidiat !

Se vede cu adevarat ca este indragostita de meseria ei, o pracica cu drag, fiind trup si suflet devotata si dornica sa fie pe placul turistilor si sa le furnizeze cat mai multe informatii.

Sedere placuta in continuare !

mirelutza
    [30.06.10 22:45:33]

As mai adauga eu la ce a zis dana - nu rata manastirea tismana si hobita unde e casa memoriala a lui brancusi plus cheile sohodolului; vezi ca la tg jiu in parcul central ce adaposteste 2 opere monumentale ale lui brancusi ai si un centru cultural, muzeul de arta si... un restaurant taranesc unde dupa ce mananci iti lingi fiecare degetel... ; da clic pe mirelutza si afli amanunte (am postat cateva review-uri despre zona)

@ danutza, si pe mine ma impresionat acea doamna de la pestera polovragi ... si zona aceea benefica de acolo mult cautata de radiestezisti....; am un review interesant.

[02.07.10 02:32:01]

Stiti vorba aia "nimic nu e intamplator pe lumea asta"? EEE, astazi, vizitand manastirea Polovragi, pe care ieri nu am apucat sa o mai vedem, m-am hotarat asa, ad-hoc, sa ma spovedesc. Nu ca ma apasau pacatele pe suflet, insa asa mi-a venit, m-am gandit ca imi va face bine spiritual. Buuun, face preotul slujba de spovedanie, ies lasand 2 barbati inaintea mea, primul sta vreo ora si 20 de minute (deja incepusem sa gandesc rautacios ca are multe pe suflet de sta atata...), intra al doilea care sta si el vreo 50 de minute, eram disperata. fi-mea vroia pipi din 5 in 5 minute, fugeam la baie cu ea dar odata ajunse acolo nu iesea nimic; batea un vant groaznic; fi-mea incepuse sa se plictiseasca si arunca masinuta gasita in punga cu pufuleti cu surprize de pe cea mai inalta treapta a uneia din cladirile in care stau maicutele si facea un zgomot cumplit de cred ca si-au facut maicutele cruce de au scapat de ea cand am plecat, a luat fiecare cruciulita la rearanjat de pe masuta pe care erau expuse, dupa ce a batut clopotul vreo 10 minute a imitat sunetul clopotului intr-un mod pe care mi-e imposibil sa-l reproduc, cu niste urlete groaznice, la un moment dat i s-a facut si foame si si-a manjit toate hainele cu napolitana in ciocolata pe care o aveam la mine pentru astfel de cazuri, apoi ca vrea apa, fugi la masina si adu apa, intre astea mai alergam la pipi... ce sa mai... am intrat la spovedit cu nervii hodorogiti. Imi venea sa plang de frustrare.

M-a pus parintele sa citesc, in genunchi, marturisirea pacatelor care avea vreo 15000 de caractere. Ma rog, ideea e ca am stat aplecata, in genunchi, vreo ora. Timp in care am marturisit ca imi pare rau ca am spart sticluta cu mir la manastirea Bistrita. Buun, totul OK, ma dezleaga parintele de pacate, plec, ajung in camera si incep niste dureri cumplite de sale. Mai ceva ca atunci cand am nascut. Gravida nu sunt, iau o aspirina, fac un dus fierbinte si ma bag in pat. Dar durerile nu vor sa inceteze. Cred eu ca asta de fapt e penitenta mea!! Asa-mi trebuie, daca sunt asa pacatoasa!

Voi reveni cu drag cu povestiri despre Rodica si Adelin, pe care i-am cunoscut in seara asta si cu care am vorbit vreo ora-doua, desi venisera din concediu si erau exterminati de oboseala!! Au mai avut rabdare sa vb si cu noi. Mai are rost sa spun ca sunt atat de amabili si draguti si ca avem impresia ca ne stim de ani de zile??? Ca il admir ca au asa idei bune? Pacat ca sunt altii care le copiaza. Imi pare sincer rau! Sunt sigura insa ca cel mai bun va invinge, si asta se va dovedi in timp!

Aaaaa, si avem pe terasa 2 fotolii pliante si o masuta superba din lemn de eucalipt, pe care puteti sta si admira peisajul care-ti taie respiratia. Iar aer curat ca aici, eu in foarte putine locuri am mai gasit!

Ce Sinaie, ce Brasov, ce Predeal sau Busteni??? Nu frate, cand ai atatea facilitati ca la Valea Mariei, cu oameni atat de calzi si primitori, cu mancare de te faci cat porcu' intr-o saptamana, cu camere mobilate cu gust si bai de ultima generatie, la preturi de cel putin 2 ori mai mici, ce sa mai cauti pe Valea Prahovei? Si cel putin din Bucuresti, distanta e doar cu vreo 60 de km mai mare, desi aerul si peisajul sunt incomparabil mai bune!

Ma bucur ca a fost dat sa ajung pe aceste meleaguri, ma bucur ca am cunoscut oameni minunati si ma bucur sa stiu ca exista un loc in care voi gasi tot ceea ce caut intr-un concediu, la preturi mai mici dar calitate mai mare! Ma bucur si va multumesc inca o data ca mi-ati oferit un sejur minunat. Le multumesc atat celor de pe AFA, incepand cu administratorul care a avut ideea recompensarii utilizatorilor sai si continuand cu cititorii care m-au votat, dar si celor de la Valea Mariei, tuturor celor aici - Rodica, Adelin, tanti Ani, Alina si d-nul (imi cer scuze ca nu-i stiu numele) care are grija sa ne fie caldut noaptea si care mai face o mie de alte treburi pe langa. MULTUMIM! MULTUMIM! Ne-am simtit cu adevarat minunat. Si garantat vom reveni!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [02.07.10 08:30:57]

Ca il admir ca au asa idei bune? Pacat ca sunt altii care le copiaza.

PACAT??? tu tii cu ursu'?!? de ce e pacat? io ma rog sa fie TOTI asa buni ca el, sa nu mai fie turisti nemultumiti, dezamagiti, frustrati.

care de ciuda ca nu au unde sta (in sensul de a se si simti bine acolo), prefera sa mearga sute, mii de kilometri spre alte tari, spre alte zari, unde sunt tratati asa cum trebuie. adica, mai pe scurt, omeneste.

doar ca si acolo parca ne/le lipseste ceva: caldura si bunavointa gazdelor, sentimente pe care la V.M. le afli din plin. iar daca le vom mai gasi si la altii, cu atat mai bine!

[02.07.10 09:20:04]

Domnu' Nicu fochistu' se numeste, cel care s-a ocupat si cu intetirea focului cand am fost noi si dl. Adelin ne-a pregatit surpriza cu focul de tabara. Poti citi ceva printre randuri din review-ul meu despre Valea Mariei sau la valentina69, ancamariagadea sau daniel35, gasca de pe AFA cu care am petrecut noi de Rusalii.

Salutari familiei dragi Maria si de la noi din Ploiesti.

Vacanta placuta in continuare!

valeamariei
    [02.07.10 15:38:49]

Multumesc tuturor!

@ Dragos

cred ca sentimentul de usoara indignare al domnisoarei spezam, vine de la faptul ca azi de dimineata intr-o discutie amicala intre mine si administratorul noii partii de tubing care este de fapt si proprietarul unei partii de schi de langa Pensiunea Valea Mariei, acesta a fost intepat usor de mine reprosandu-i mai in gluma, mai in serios ca ideea cu tubingul nu i-au dat-o cei care au pensiunile din centru unde a fost amplasata si carora le va aduce clienti si ca putea sa o amplaseze macar langa partia de schi de langa mine ca sa am si eu de profitat macar atat din lucru...

patronul insa a recunoscut si a promis ca la anul va amplasa un bob de vara pe sina metalica pe partia cea mare din centru si ca cea de tubing va fi mutata langa mine;

oricum, mai am in minte o atractie foarte tentanta, insa care nu am mai impartasit-o concurentei in Ranca si care va fi materializata pana in toamna acestui an

Doamne ajuta!

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    [02.07.10 23:23:49]

Adelin, iti tinem pumnii sa realizezi tot ce-ti doresti pentru ca pensiunea Valea Mariei sa fie mai presus de cat toate celelalte!

Si nu mai dezvalui concurentei ideile tale geniale, pune-le in practica apoi lasa-i cu gura cascata, ca asa merita!

La cat de ambitios si perseverent esti, sigur roadele muncii tale nu vor intariza sa apara si clientii sa te aprecieze pas cu pas, din ce in ce mai mult, iar altii cu fitze sa se caiasca pentru vorbele ce le-au aruncat candva, asa intr-o doara !

Felicitari inca o data pentru ambitia si daruirea cu care te zbati pentru a dovedi ca turismul romanesc merita sa fie scos la lumina !!!!!

susu
    [28.08.10 18:23:31]

Foarte frumos, felicitari, asta da postare, din suflet, esti patimas, ai votul meu. Urmeaza sa merg si eu aici si sunt nerabdatoare.

creivean, dananecula, mirelutza, spezam, susu, TORA INGRID, valeamariei, Valentina69, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]:

• pagină generată în 0.051196098327637 sec