ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2020
AUG-2020
Cuplu
EXCELENT

Satisfactie totala - pensiunea EDERA Fundata

Ca sa sarbatorim intr-un alt fel sarbatoare Sfintei Marii, sotia mi-a propus sa mergem cateva zile la munte. Deci unde mergem? Cum nu plec niciodata fara sa consult sfaturile si sugestiile de pe “Am fost acolo” , intru si caut o pensiune dintr-o zona linistita. Inca din iarna am vrut sa merg in zona Fundata, dar a venit pandemia si…

Asadar, Fundata, dar unde? Am gasit, Pensiunea EDERA, 11 recenzii si toate excelente… mai sa fie, chiar asa? Dar de ce nu? Dar chiar toate? Sun cu inima indoita ca nu voi mai gasi o camera libera in acest cel mai aglomerat weekend din vara, dar au una.

Fac rezervarea (noroc cu cineva care a renuntat la rezervare) si uite asa am ajuns la EDERA cu putine emotii, deoarece GPS-ul vroia sa ne duca la o alta locatie, denumita tot EDERA dar din Fundatica, o casa de vacanta pe care Google maps o tot confunda cu locatia noastra. Deci atentie!!!

Deoarece am plecat destul de tarziu din Constanta, cat si datorita drumului foarte aglomerat (chit ca am mers pe traseul Constanta, Bucuresti, Pitesti, Campulung, Fundata), am ajuns pe la ora 21.

despre SERVICII

Faptul ca am ajuns tarziu, ca pensiunea era plina la capacitate maxima, nu l-a impiedicat pe domnul Jean, proprietarul pensiunii, sa ne astepte cu o mare amabilitate si cred eu cu zambetul pe buze (nu se vedea din cauza mastii de protectie pe care o purta).

Dupa ce am fost intrebati cum am calatorit ni s-a explicat de ce GPS-ul incerca sa ne duca la o alta locatie din Fundatica, o vila de vacanta cu acelasi nume EDERA.

Am uitat sa spun ca pentru cazare am fost condusi pana in camera de domnul Jean, proprietarul, care ne-a ajutat inclusiv la caratul bagajului.

Vreau sa specific ca tot personalul pensiunii este familia aceasta extraordinara Olteanu, sot, sotie si fiul de 10 ani. Dar acestia trei fac mult mai mult decat 10 angajati. Sunt omniprezenti peste tot, dar o prezenta discreta si amabila.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am fost cazati intr-o camera dubla de la etajul 2, o camera destul de mare, cocheta, curata, cu lambriu de lemn pe pereti si tavan, cu mobilier din lemn, in stil rustic, televizor cu diagonala mare.

Baia foarte curata, cu cabina de dus (prosoapele sunt in dulapul din camera, foarte curate si de buna calitate).

Balcon mare, spatios cu vedere la masivul Piatra Craiului. Concluzia ar fi ca doar daca am fi cei mai mari carcotasi nu am fi multumiti de cazare.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Imediat dupa ce ne-am cazat, am coborat in sala de mese a pensiunii, o sala foarte frumoasa, impodobita cu multe trofee de vanatoare si mobilier in stil rustic, cu semineu (care acum nu functiona data fiind data din calendar). In prima seara am mancat ce aveam pregatit de acasa, dar in zilele urmatoare am beneficiat de un mic dejun foarte bogat, cu produse majoritare din gospodaria proprie dar si din afara, toate foarte gustoase.

Tot atunci seara domnul Jean ne-a dat toate detaliile despre ce putem manca si cand putem comanda ce vrem sa mancam (practic ni s-a spus ca am fi putut comanda chiar si atunci cand am ajuns noi sa ne cazam, deci nu conta ora).

Ei, si acum incep "nemultumirile", tot timpul ne-am "certat" cu domnul Jean, privitor la mancare... nu se poate ca toata mancarea comandata sa fie atat de gustoasa si mai ales, atat de multa... Pai nu e pacat domnul Jean sa lasam o gramada de mancare in farfurii, doar pentru ca noi dadeam sa crapam de satui ce eram si nu mai puteam manca toate bunataturile pe care ni le-ai preparat?

Vreti sa stiti cum arata un bulz la Pensiunea EDERA? Va spun eu, doua portii de bulz, inseamna un vas de Iena plin cu mamaliguta si branza de burduf, la cuptor, tapetat cu carnati de casa si carne de la garnita si asortat cu ditamai castronul cu muraturi...

Concluzia: daca tineti cura de slabire, nu mancati la EDERA, daca sunteti gurmand, nu va lasati ademenit de domnul Jean... o sa plecati de acolo cu cateva kilograme in plus!

Si era sa uit, nu cumva sa beti din afinata sau palinca cu care va ademeneste domnul Jean... o sa vreti sa luati si acasa la plecare.

Vreau sa mai spun ca preturile sunt rezonabile, servirea ireprosabila si curatenia desavarsita.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pensiunea EDERA se afla amplasata in localitatea Fundata, la drumul principal. Ca si locuri de vazut, puteti merge in satele din imprejurimi (cu masina): pestera, Magura, Sirnea, Ciocanu, locuri superbe care trebuiesc neaparat vazute. Sau ceva mai departe Cheile Zarnestiului, Cheile Gradistei sau Manastirea Rupestra de la Sinca veche, sau cheile Dambovicioarei si Pestera Dambovicioarei...

Sau daca sunteti mai curajosi puteti ataca Masivul Piatra Craiului sau Masivul Bucegi... totul depinde de ce va doriti sa vedeti.

9cu masina)

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cea mai mare relaxare la EDERA este linistea care o inconjoara si atmosfera de familie cu care esti primit.

Nu are piscina si spectacole dar are cateva foisoare frumoase, leagane si loc de joaca pentru copii si cateva banci frumos raspandite pe o frumoasa pajiste proaspat cosita.

Puteti vedea animalele din ferma pensiunii: vacute, oi, pasari si va puteti juca cu cainii care par fiorosi prin faptul ca sunt negrii, dar sunt de o blandete copilareasca.

Trimis de gummy in 19.08.20 14:56:08
Validat / Publicat: 19.08.20 15:30:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FUNDATA

VIZUALIZĂRI: 511 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gummy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 o alta sala de mese

tata123 🔱
[20.08.20 09:03:26]

@gummy:  Mulțumim pentru prezentare. De câțiva ani aflu și citesc numai lucruri bune despre această pensiune, chiar am zărit amplasamentul atunci când am trecut prin Culoarul Rucăr-Bran. Am apreciat implicarea familiei care deține afacerea în buna desfășurare a activității și menținerea unui standard ridicat la servicii, lucru care reiese din toate comentariile postate pe Internet. Poate la toamnă voi merge la această pensiune pentru a mă plimba în mijlocul unui peisaj autumnal autentic oferit de Natură în satele Fundata, Șirnea, Peștera, Măgura, Moieciu...

Numai bine!

gummyAUTOR REVIEW
[20.08.20 16:44:01]

@tata123:  Iti recomand cu caldura aceasta pensiune. Sa stii ca nu am exagerat cu nimic.

gummy, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Edera: