ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2020
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 10 ani
DEZASTRU

Sub orice critică

O mare greseala

M-am tot gandit daca sa scriu review sau nu, dar am hotarat sa scriu, astfel incat sa-i ajut si pe altii cand iau o decizie.

Eu am luat decizia de a merge la aceasta pensiune citind doar cateva review-uri de pe Booking, mare greseala!

Am ales ruta Bucuresti - Fundata, prin Targoviste - foarte prost drumul... ca mai toate din Romania.

Prima impresie... am fost obligati sa platim cazarea imediat ce am ajuns...

despre SERVICII

Gazdele par amabile pana la prima cerere pe care o ai... raspunsul fiind va convine bine, nu va convine iarasi bine...

Se lauda cu produse de la ferma, dar nu cred ca am mancat oua de la gainile din curte, cred ca toate produsele erau cumparate de la supermarket.

Aveau afumatoare in cladirea principala spate in spate cu camera in care am stat, fix in mijlocul curtii, tot timpul era fum, zici ca tot timpul facea cineva gratar, nu ne-am dat seama de unde naiba era fumul ala care intra in camera, te inconjura peste tot!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Raport calitate pret slab. Am platit 300 de lei pe noapte pe o camera pentru 2 adulti si 2 copii.

Am avut camera la parter. Lenjeriile de pat pareau a nu fi spalate, pareau vechi folosite si refolosite, mobilier vechi (canapeaua extensibila avea urme mari de jeg vechi) care parea adunat din diverse locuri si adus aici astfel incat sa poata mobila o camera. Tablourile si decoratiunile erau horror.

Baia foarte mica, cu bec pe sensor (!!! foarte neplacut) si cu inca un bec care avea intrerupator de veioza aproape de tavan (copiii nu aveau cum sa aprinda lumina la baie).

Instalatia electrica parea facuta de un neprofesionist, aveam o priza la capul patului dublu la jumatatea distantei dintre tavan si pat, puneam telefonul la incarcat agatat de firul incarcatorului… Camera per ansamblu nu te facea sa te simti comfortabil, relaxat.

In pensiune aveam posibilitatea sa folosim o bucatarie comuna (utilata ok) dar extrem de jegoasa, nu iti venea sa atingi nimic! La fel si frigiderele comune, extrem de murdare si slinoase.

Baia care deservea aceasta bucatarie si spatiul comun pentru servit micul dejun si pentru restaurant nu avea apa calda!!! Cat de zgarcit sa fii astfel incat baia de la restaurant sa nu aiba apa calda??? La baia comuna erau 2 prosoape jegoase care nu au fost schimbate in cele 5 zile cat am stat noi.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Meniul este IDENTIC in fiecare zi, nimic nu se poate schimba sau adauga. Nu mi se pare ok sa serveasca o ciorba (aceeasi ciorba) 2 zile la rand... nu ma refer la felul ciorbei, ci aceeasi zeama reincalzita a 2 a zi, nici nu cred ca au voie sa faca asa...

Micul dejun era generos, dar identic in fiecare dimineata, cu “produse de la ferma” . Puteai sa comanzi mancare pentru pranz si cina, aceleasi in fiecare zi: iahnie de fasole, varza calita, cartofi prajiti, bulz, carne la garnita, snitel si cascaval pane din alea semipreparate, 3 feluri de siorba (aceleasi zilnic!), orez. Cartofii prajiti aveau gust dulce si de vanilie pentru ca erau pregatiti in aceeasi friteuza in care se prajeau papanasii – le-am spus asta proprietarilor si mi-au spus ca asta e, n-au decat o friteuza, ne convine bine, nu ne convine iarasi bine…!!!

Papanasii erau tot semipreparati, din aia congelati, pe care doar ii prajesti in friteuza. Nu prea aveam ce sa le dam copiilor sa manance…

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

In afara de faptul ca e la soseaua principala si trec tir-uri si masini non-stop, in rest e o locatie sub medie, se gasesc si altele mult mai bine pozitionate, cu o curte mult mai ok.

Nu cred ca curtea turistilor sa fie aceeasi curte cu cea a parintilor gazdelor, cu cea a gainilor, cu cea in care e afumatoarea...

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In afara de cateva foisoare, 3 leagane de lemn si 2 gratare, nimic altceva.

Recomandarea mea pentru alti turisti: daca doriti sa petreceti, la munte, 2 – 3 zile relaxante, placute, alegeti alta pensiune din zona! Si cititi cu atentie review-uri din mai multe surse.

Recomandarea mea pentru gazde: angajati 1 – 2 ajutoare, nu le puteti face dvs pe toate (curatenie in camera, instalatii electrice, instalatii sanitare, mancare, afumati carnea cumparata de la supermarket) in acest fel pensiunea va fi, cel putin, mai curata.

Cu putina investitie (asternuturi noi, canapea noua in camera Petrut, prosoape de hartie in spatiile comune) puteti ridica pensiunea la cele 3 margarete oferite de Ministerul Turismului.

Trebuie o saptamana pauza de la cazare sa puteti face curatenie generala, astfel incat sa nu mai existe slinul si jegul actual.

Trimis de a ndreea in 25.08.20 15:16:12
Validat / Publicat: 25.08.20 17:19:38

VIZUALIZĂRI: 1167 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a ndreea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.08.20 17:06:50]

Odată cu primul review încărcat, @a ndreea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 00787&hid=15609.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Edera:

• pagină generată în 0.041989088058472 sec