ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2024
FĂRĂ transport
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
BUN

Bun gust și atmosferă primitoare

Primul weekend al primăverii ne-a prilejuit o  frumoasă reîntâlnire de prieteni dragi în Timisoara, orașul studenției,  cu ocazia aniversării unei frumoase vârste a unuia dintre ei. Fiind două familii din Alba Iulia, am ales inițial o cazare la un hotel bine cotat, dar de la recepție ne-a informat că sâmbăta se va desfășura o petrecere privată, așa că ne-am îndreptat atenția spre un aparthotel.

Am ales West Residence, am sunat la proprietate și am rezervat telefonic două studiouri. Ajunși la destinație, vineri după-masa, după un drum excelent, din Alba Iulia înspre Timișoara sunt doar 14 kilometri pe naționale,  ne-am cazat imediat, doamna ne aștepta, am plătit  și ne-a fost oferit un studio și un apartament, am primit cheia cu nr. 5 și nr. 8. Telefonic ne înțeleseserăm pentru două studiori, însă dacă am primit ceva în plus, să fie bine primit!

Cele două spații sunt situate la etajul întâi al clădirii, față în față. Clădirea care adăpostește apartamentele este una relativ nouă, un bloc cu două etaje, situat pe strada Martir Ioan Miron la numărul 9, cam la 2 km distanță de centru și la o scurtă plimbare de 10-15 minute până la mall. Vineri seara am dorit să luăm masa în Piața 700, am ajuns acolo cu un bolt, iar prețul plătit a fost unul modic, doar 15 lei dus, 15 lei întors. Apartamentele sunt situate într-o zonă destul de liniștită, de case.

Plusuri:

- parcarea gratuită, în curte, inclusă în preț;

- wifi gratuit;

- primirea cheilor s-a făcut rapid, am schimbat câteva mesaje cu proprietara care ne-a așteptat la recepția apartamentelor – camera 1 de la parter, noi am plătit cu cardul, prietenii noștri, cash; formalitățile de chek out se fac rapid, am plecat puțin după ora 12, iar cheile le-am lăsat în aceeași recepție; intrarea în clădire se face printr-o cartelă, iar la cameră am primit cheie;

- camera noastră, un  studio, foarte curată, cu repartitor de căldură, se poate seta temperatura după dorințe; totul curat, modern, voi reveni asupra deteliilor;

- cafeaua este oferită gratuit, în orice cantitate și la orice oră, la parter, în sala 1 este amplasat un espressor, dimineața am savurat delicoasa licoare neagră;

- liniștea, confortul;

Minusuri:

- un singur inconvenient am întâmpinat, în camera cu nr. 5 apa la duș avea o presiune foarte scăzută, dușul a fost chinuitor, iar spălatul părului s-a dovedit a fi o adevărată problemă, eu având părul lung, am îndepărtat foarte greu șamponul și într-un timp destul de lung; nu am semnalat problema doamnei, poate dacă o semnalam, se rezolva, dar nu am mai avut chef de complicații, stiți cum este cînd pleci de acasă, îți ajung problemele codidiene, tot ceea ce ai nevoie este liniștea, confortul și relaxarea!

- lipsa unor veioze la capul patului;

Liniște, confort, relaxare asta oferă, într-adevăr, West Residence! Camera este foarte mare, fiind tip studio are open space cu o zonă de gătit, dotată cu tot ceea ce este nevoie, farfurii, tacâmuri, căni, pahare, nu am folosit nimic. Apoi, frigider, plită electrică, cuptor, prăjitor de pâine, filtru de cafea, un mobiler mat, alb, foarte, foarte frumos, ușor de întreținut. O masă albă,  cu două scaune negre, în prelungirea căreia un fel de jgeab, cu pietre albe și verdeață de plastic delimitează cele două spații: bucătăria și dormitorul. Original și drăguț! Spun dormitor pentru că acea parte a camerei are un pat matrimoial, mare, confortabil, cu perne comode și saltea bună. În locul noptierelor sunt postate două măsuțe confecționate dintr-un fel de granit negru, dar lipsesc veiozele sau orice alt tip de corpuri de iluminat lîngă pat. Un televizor smart, mare este atârnat pe perete vis-a-vis de pat, dedesubtul lui, două fotolii, gri închis și muștar, cum de altfel este întrega cromatică a studioului, între ele o măsuță mică, rotundă, albă.  Chiar la intrare, lângă ușă, pe stânga este un dulap foartre spațios, cu etajere și bară pentru umerașe, iar în partea dreapta este baia. Lângă dulap, o oglindă mare, de mare folos și ea!

La geamuri perdele delicate și draperii, plus rolete exterioare, automate, atât la geamul cu ușă de la balcon, cât și la geamul rabatabil din zona bucătăriei. Pe jos parchet deschis. Decorațiuni interioare impecabile, finisaje bine lucrate, atât în cameră, cât și în spațiile comune, holuri și scări. Iluminat cu senzori, scări placate cu gresie deschisă la culoare, obiecte de iluminat în culori de alb și negru. La intrare, pe partea dreaptă, ochiul este răsfățat de o decorațiune ce imită natura, având în centru o veveriță.

Există aparat de aer condiționat, iar încălzirea este asigurată prin pardoseală.

Baia este modernă, spațioasă, curată, se oferă gel de duș, săpun lichid, prosoape curate, câte 2 de căciulă, hârtie igienică. Singurul cui al lui Pepelea, presiunea apei de la duș. Baia este decorată cu gresie și faianță de un bej elegant.

Voi atașa fotografii și din apartamentul prietenilor noștri, a fost la același preț, dar nu avea terasă, însă spațiul este mai generos, cu bucătărie separată extrem de ingenios de living, apoi, dormitor și baie. Aici domină nuanțele de gri.

Se știe că” Banatu-i fruncea” , iar WR întărește acest lucru prin ceea ce le oferă celor ce îi trec pragul!

Trimis de sunflower in 18.07.24 14:01:44
Validat / Publicat: 18.07.24 14:42:34
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Ador Moldova!

VIZUALIZĂRI: 155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 West Residence, colț al studioului

[18.07.24 14:41:39]

Mutat în rubrica "West Residence Apartments, TIMIȘOARA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[18.07.24 16:21:21]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs