ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2024
JUL-2024
Cuplu
PREȚ 270 lei
REZONABIL

Se putea si mai bine, dar nu pot spune ca a fost rau

Am dus ieri copilul la festivalul din Costinesti si ne-am oprit la aceasta terasa sa mancam ceva de-ale marii. Prima impresie buna, terasa frumoasa, plina (ora cinei), mai era un cuplu in fata noastra care astepta sa se elibereze o masa. Mai era o terasa alaturi aproape goala, asta cred ca spune multe, cine stie cum speriasera aia turistii.

Serviciul destul de greoi, adica au venit repede bauturile dar cu mancarea a fost alta poveste. Nu ca stateau degeaba, ca se miscau si erau de treaba chelnerii, dar cred ca erau cam depasiti de situatie. Drept e ca si noi lesinati de foame si trebuia sa ne intoarcem la Bucuresti, ne cam grabeam. Am stat acolo mai bine de 2 ore.

Mancarea... am inceput cu zacusca de peste si rapane in sos de usturoi la aperitiv. Zacusca bunicica (ar fi mers cu mai mult peste, de-abia iti dadeai seama cand mai aparea cate un oscior), la cat ne era de foame pe paine prajita calda a mers 'unsa'. Rapane ar fi fost buni, textura era cum trebuie ca am mai mancat si de cauciuc dar scapasera f multa sare ca nu iti mai dadeai seama de gust.

Felul doi am luat unul saramura de crap, celalalt midii in sos de vin. F mari portiile, de-abia am facut fata, am comandat si noi ca nemancatii ca asa te indeamna foamea mare. F buna saramura, in multa zeama cum trebuie la gust, am mai completat cu un mujdei extra si a fost delicioasa. Cam gras pestele, dar asa sunt astia de crescatorie. Midiile in schimb... stiti cand dai de cate unele cand mananci supa aia din castron cu lingura si la final al vrea sa bagi capul in bol ca pisicile, sa nu ramana vreun strop? Astea nu erau asa, sosul fad iar midiile nu se deschideau cum trebuie, ne chinuiam cu ele de mi-am rupt vreo 2 unghii. Nici cu cutitul nu mergea mai usor.

Spre comparatie am doar bulgarii, ca pe la noi la mare nu prea mergem. Cu mentiunea ca ei nu stiu sa faca saramura si nici de mujdei de usturoi ca lumea nu au auzit, as zice ca sunt bucatari mai buni. A... am mai fost anul trecut la o cherhana in Navodari, Bastionul Pescarilor, acolo am prins niste midii bune cum va spun, de nu a mai ramas molecula de sos in castron.

Nota de plata ptr masa de ieri 270 RON, mult ptr 2 persoane dar si noi am comandat ca hapsanii. Cred ca puteam linistit sa sarim peste rapane sau peste midii, a fost prea mult. Pe langa mancare in pretul asta am mai avut cate 2 bauturi si un expresso.

Trimis de Deborah77 in 11.07.24 11:30:41
Validat / Publicat: 11.07.24 16:43:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Deborah77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Eforie Nord?: