ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2024
ÎNSCRIS: 24.03.21
MAY-2024
Cuplu

Amintiri minunate in Costa Brava

Am ramas cu amintirile in minte din sejurul petrecut recent in Costa Brava, asa ca m-am hotarat sa relatez experienta petrecuta in Spania, in cele doua statiuni si anume Tossa de Mar si Lloret del Mar.

Cazarea am avut-o la un hotel din statiunea Malgrat de Mar (vezi impresii) relativ aproape de Barcelona dar si de cele doua statiuni Tossa de Mar si Lloret de Mar. Din statiunea Malgrat del Mar am ajuns rapid cu trenul in Barcelona, dupa o calatorie de 1 ora si 15 min, pe parcursul a doua zile. Dupa doua zile pline petrecute in Barcelona, ne-am hotarat sa schimbam cumva locatia si sa ne indreptam catre o localitate mai putin aglomerata si anume Tossa de Mar, unde sa putem sa ne plimbam, fara sa ne simtim agasati de aglomeratie si de turisti, asa cum ne-am simtit in Barcelona.

Initial am vrut sa mergem la Blanes, insa pe drum, am schimbat planul si ne-am indreptat catre Tossa de Mar. Pentru a ajunge in Tossa de Mar am luat trenul pana la Blanes si de acolo un bus, pana la Tossa de Mar. Bus-ul opreste mai intai in Lloret de Mar si apoi in Tossa de Mar. Durata calatoriei cu trenul este de 15 min si cu bus-ul de 1 ora. Am avut noroc ca le-am prins pe toate si nu am asteptat nici bus-ul si nici trenul foarte mult. Ce este foarte bine ca, bus-ul catre Tossa de Mar circula la un interval de 30 min. O calatorie catre Tossa de Mar costa 3.25 eur si catre Lloret de Mar costa 2.60 eur. Calatoria se plateste cash la sofer, asa ca este bine sa aveti si bani cash la voi.

Drumul catre Tossa de Mar este spectaculos cu peisaje de vis, cu copaci verzi, paduri de pini, case elegante, marea albastra stralucitoare si cu stancile si golfurile spectaculoase. Tot timpul am stat cu ochii lipiti de geam admirand peisajul spectaculos. A fost asa ca un cadou gratis acest drum parcurs de alungul coastei cu peisajul admirat in liniste, de la fereastra, intr-o dimineata de joi, in jurul orei 11. In general, in cursul saptamanii este mai liber, asa ca bus-ul a fost ocupat in totalitate insa nu a fost arhiplin.

Tossa de Mar este o statiune situata pe Costa Brava, in Catalonia, la aproximativ 33 km de Barcelona si 100 km de granita cu Franta.

In Tossa de Mar am luat orasul la pas in liniste, fara sa ne grabim, agale. Am cascat gura prin magazine, la ferestre, la cladiri, la oameni, restaurante, terase si ne-am bucurat de acest oras vechi care trebuie descoperit la pas, incet, cu rabdare, fara graba, mergand pe stradutele pietruite. Usor, step by step, fara harta am ajuns la o cetate si am urcat pe stradute pana in varf. Am facut multe poze si am admirat golful, peisajul si ne-am bucurat de un peisaj si o priveliste minunata. Dupa ce ne-am fatait, plimbat si am facut multe poze, ne-am oprit la o terasa, unde am stat acolo vreo ora si am baut in liniste un Aperol si o bere, ambele savurate la maxim dupa o plimbare lunga cu urcusuri si coborasuri. Va recomand sa-l vizitati deoarece este foarte frumos si dezvaluie adevarata cultura si frumusete a Spaniei din zona aceasta. In Tossa del Mar se putea ajunge si din Malgrat del Mar cu vaporul insa calatoria costa 45 eur. Mie personal mi s-a parut mult si timpul de vizitare scurt, deoarece puteai sa vizitezi orasul in doua ore, apoi te intorceai in statiunea din care te imbarcai. In Tossa de Mar am vazut si un far care a fost recent renovat. Mi a plăcut zona din jurul farului deoarece puteai sa stai sa te odihnești si aveai și acolo un view minunat pe coasta, mare, golfuri si plaja. Tossa de Mar a fost în trecut un sat pescaresc similar cu Lloret de Mar.

In alte doua zile am petrecut timp in Lloret de Mar deoarece o prietena a venit sa ne vada in perioada sejurului si ne-am vazut in aceasta statiune. Statiunea Lloret del Mar este superba, moderna, verde, cu multi palmieri, pini si cu o cetate care ii ofera un farmec aparte. De pe plaja se poate vedea cetatea si ofera o panorama si un peisaj de vis. Aceasta cetate are un farmec aparte si ofera o imagine de postcard.

Lloret de Mar este o statiune pe malul Marii Mediterane, situata in Costa Brava, provincia Girona, Catalonia. Lloret de Mar este un orasel de coasta si o statiune populara in randul turistilor. Statiunea este situata la 40 km de Girona si la 70 km de Barcelona. De pe plaja se poate vedea Castelul Sant Joan, construit in anul 1001 cu scopuri de aparare. Acest castel se poate vizita de asemenea. Zona unde se afla Lloret de Mar este caracterizata prin coaste si faleze abrupte care au o inaltime de peste 100 m ce creaza astfel un peisaj de vis, fapt pentru care este si o statiune vizitata anual de foarte multi turisti. Statiunea Lloret de Mar este cea mai dezvoltata statiune si are o populatie de aproximativ 35000 de locuitori. Din grupul nostru, marea majoritate a turistilor au optat pentru cazare in Lloret de Mar si pe buna dreptate a fost o alegere inspirata, am inteles aceasta alegere cand am ajuns in statiune.

Plaja centrala este lata in Lloret del Mar, iar apa are o culoare de un albastru perfect. In apa sunt multe pietricele, deranjante asa ca aveti nevoie de papuci speciali pentru apa. Intr-o zi am stat la plaja si am reusit sa ne ardem in doua ore, deoarece nivelul de UV era foarte ridicat si ne-a ars instant. In mai cand am fost la plaja, apa era rece, insa puteai sa te umezesti cu apa rece ca gheata. Un șezlong costa 8 eur și umbreluta tot 8 eur. Pentru cele doua ore am preferat sa stam pe nisip deoarece noua ne place sa simțim nisipul răcoritor.

Langa plaja existau multe terase si restaurate unde te poti opri si bea o cafea, degusta o Sangria sau manca o paella. Am vizitat si zona centrala care este de asemenea foarte frumoasa cu multe magazine, terase si cofetarii. In centru se gaseste si o biserica Sant Roma cu o arhitectura deosebita imbinand doua stiluri arhitecturale diferite si anume stilul gotic si stilul catalan, modernist, frumos colorata. Ne-am oprit in zona centrala, chiar vis a vis de biserica si am servit acolo o prajitura cu fistic.

Intr-una din zile am reusit sa vizitam si Gradinile Saint Clotilde care sunt foarte frumoase si ofera vedere in golfurile din imprejurimi. Gradinile sunt o oaza de vegetatie bogata, cu foarte multi copaci, in special pini, verdeata, flori, statuete, alei, fantani. Peisajul este de vis catre mare, golfuri si foarte romantic. Pentru a vizita aceste gradini se plateste intrare de 6 eur/pers. Gradinile sunt pe niste coline asa ca veti urca o colina ca sa ajungeti acolo.

Mi-au placut ambele statiuni si imi doresc sa mai revin, insa mi-as dori sa aleg o cazare in Lloret del Mar, deoarece statiunea mi s-a parut deosebita, animata, moderna si pentru toate gusturile inclusiv al meu. Din Lloret se ajunge rapit in Malgrat del Mar si Girona pe care am vrea sa o vizitam cu alta ocazie. Ma bucur ca am avut sansa de a vizita cele doua statiuni.

Recomad sa vizitati ambele statiuni ce au farmecul lor inegalabil si veti avea astfel parte de o vacanta de neuitat cu amintiri frumoase, asa cum am avut noi.

Va multumesc daca ati citit acest articol, precum si pentru evaluari si impresii.

Va doresc alegeri inspirate in calatorii.

Trimis de Mirinda in 14.06.24 23:44:41
Validat / Publicat: 15.06.24 07:33:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Italia, Polonia, Belgia, Bulgaria, Olanda, UK, Croația, Egipt, Cehia, Austria, Grecia, Ungaria

VIZUALIZĂRI: 241 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirinda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Lloret de Mar

Rodel
[17.06.24 12:23:25]

Am avut și eu un sejur pe Costa Brava, mai precis în Malgrat de Mar, de unde am făcut excursii și în Lloret de Mar și Tossa de Mar. Lloret de Mar mi-a plăcut mai mult decât Malgrat, iar Tossa de Mar, cel mai mult. Orășelul acesta stațiune a fost pentru mine o încântare. Acum, că ți-am citit review-ul, mă plimb pe străduțele cu iz medieval, admir golful și plaja, urc la cetate... Dacă ar fi să mai vizitez Costa Brava, doar în Tossa de Mar mi-aș dori să ajung.

Ai avut o vacanță frumoasă!

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
[17.06.24 12:40:22]

@Rodel: Multumesc pentru mesaj! Și eu am rămas cu gândul la Lloret si Tossa și cu siguranță voi mai reveni. Mai sunt multe de explorat și vizitat în Spania. Sper sa găsesc și oferte bune astfel incat sa mai pot călători în Spania.

Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂSejur pe Costa Brava: