ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2015
OCT-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Seniori Barcelona și Costa Brava

Am sa fiu cat se poate de succinta. E o destinatie faina, dar nu pt. Seniori, cel putin nu in varianta care ne-a fost prezentata in oferta agenției cu care am fost. Tocmai ideea de a merge cu seniorii este de a avea o ghidare si un ajutor. Noi ne-am pregătit cu banii necesari ca sa cumparam excursiile optionale si sa fim serviti ca atare. Nu a fost deloc asa, mai degrabă a fost ca un fel de aventura pe cont propriu! Mentionez ca parintii mei au aprope 70 de ani si bine ca am fost cu ei sa ii ajut, cred ca ar fi ratat excursia de tot daca ar fi fost singuri! Tatăl meu nu poate merge mult pe jos si am vrut sa fie o vacanta de relaxare, nu una heirupista in care sa alergam si la propriu si la figurat ca sa vedem ce ne-am propus. Dar sa începem cu începutul...

Pe aeroport, prima bila neagra. Agentia mentionase o persoana de contact pe foaia de notificare primita cu câteva zile înainte. Care de fapt nu era acolo. Nu ne-am mai obosit s-o sunam si am mers mai departe singuri. Plus cursa de Tarom care a fost anuntata foarte târziu pe afisaj noi fiind cu 2h înainte de plecare, am mai stat vreo 40 min ca sa vedem la ce ghiseu e check in-ul. Asta probabil ca incalzire pt. ce avea sa urmeze... pe aeroportul din Barcelona.

Ne asteapta un nene. Eu îl întreb daca e ghidul. El îmi raspunde in 2 peri. Deocamdată inteleg ca e doar sofer. Suntem se pare 2 grupuri: unii au program de Barcelona 2 zile si dupa aia costa brava. Noi care eram doar de costa brava suntem bagati intr-un microbuz cu alti 4 cetateni din Tulcea si dusi la hotel fără prea multe explicatii din partea tipului, care ne promite ca ne va lamuri ulterior. Pe drum ne mai intretine colegul sau ceva mai in varsta cu câteva glumite din anii 90', el ducandu-si ceilalti turisti cu celalalt microbuz...

Obositi, lasam lucrurile asa in speranta ca vom ajunge la hotelul din oferta, Augusta club din Lloret. Stupoare! Lloret da, Augusta ba! Alt hotel Guitart fără nicio explicatie! Camera minuscula cu chiuveta in dulapul din hol. Receptioneri care ne deruteaza in ce corp de clădire aveam cazarea astfel încât pret de juma de ora maraton cu trolerele prin curte... in fine ne acomodam si facem consiliu de familie sa nu facem prea mult scandal ca poate totusi o sa mergem in optionale si nu o sa vedem prea mult camera e hotel. Când iesim de la masa de prânz dam peste ghid in curte. Tocmai adusese ultimele 2 persoane. Promite sa discutam seara.

Seara ne lamureste ca el mai e de fapt ghid la un grup de turisti veniti cu primăria de la sectorul 2 si ca daca vrem optionale nu prea se poate decât dupa ce termina cu aia! Tare de tot... Intreb daca din cauza ca suntem noi putini si aia mai multi. Îmi spune ca pur si simplu nu se poate decât asa daca ne convine. Adica noi veniti de vineri de pe 16 am asteptat cu chiu cu vai si ne-am rugat de el pe banii nostri ca sa ne faca intr-un final panoramica de barca si dali si montserrat in ultimile 3 zile înainte de plecare una dupa alta. Foarte obositor! Ca sa nu mai spun neprofesional.

Vorbind cu ceilalti din grup dupa câteva zile ca sa realizam ca ne-a si mintit deoarece 2 persoane sustin ca au fost cu el si cu celalalt grup al primăriei in excursii si mai era loc in autocar si asta imediat in primele zile. Personal nu inteleg de ce agentia aceasta Blau Mari ca despre ea este vb ne-a schimbat si hotelul si ne-a încurcat si cu excursiile desi am plătit aceeasi suma ca si cei veniti cu primăria, adica 458 euro de caciula.

Ce ma deranjează cel mai tare este diferenta de tratament, as putea spune aproape umilinta, fapt care am putut vedea cu ochii mei la excursia la Girona, unde cei din grupul de "favoriti" erau foarte bine tinuti la curent cu programul excursiei si ce urma sa se întâmple, monitorizati, numarati, informati, etc... pe când noi cei veniti cu agentia vietii am fost tinuti tot timpul in tensiune si in stand-by, nestiind ce sa facem si cum sa ne putem face un program.

Cam atata am avut de spus. Deci aviz celor care au probleme de sănătate sau cu locomotia. Aceasta e o excursie in care trebuie sa vii pregătit dotat cu harti si sa ai picioare sa te descurci sa iti faci singur programul! Altfel risti niste nervi inutili si telefoane date aiurea unor oameni cu 1000 de fete vorba unei doamne di grup, care te mint cu nonsalanta si nu vor sa isi asume nicio responsabilitate...

Trimis de sandrine in 30.10.15 13:20:17
Validat / Publicat: 30.10.15 14:59:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4941 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandrine); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.10.15 14:48:29]

@sandrine: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=====

• Alte impresii din această RUBRICĂSejur pe Costa Brava: