ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2009
AUG-2009
3 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Royal Park = Toxiinfectie alimentara!

In primul rand ma bucur sa aud ca au fost si persoane multumite de sejurul petrecut in acest complex, mai precis in hotelul Royal. Oare nu am fost in acelasi loc?

Pot spune ca bulgarii au nota zece la drumuri (in comparatie cu noi), dar la servire si servicii... adica la un hotel cu pretentii... 4 stele... nu cred ca ai fi gasit nici in Romania personal necalificat care sa nu cunoasca minimul conversational in limba engleza. Si, mai mult, cand ii rugai sa vorbeasca in engleza de balta majoritatea pufneau nemultumiti si iti intorceau spatele.

Dar sa incepem cu inceputul. Ziua: 16 august. Ora sosirii: 11. 45. Anunt mare la receptie: check in: ora 14. 00.

Merg la receptie (cu copilul in brate, care avea fix 1 an) si ii rog amabil sa faca tot posibilul sa ne dea camera mai repede pentru ca al meu bebelus trebuie sa doarma, sa fie schimbat etc. Si ei, la fel de amabili, mi-au spus ca fac tot posibilul.

Din jumatate in jumatate de ora m-am dus si le-am cerut respectiva camera pana am ajuns la ora 15. 00 (TREI) !!! Asta a fost tot posibilul facut de ei, in conditiile in care ceilalti turisti ajunsi o data cu noi erau demult cazati. La 15. 20 s-a intamplat minunea si la noi.

Trecand peste, camera a fost platita pentru sea view - adika extra-money. Intr-adevar, privelistea era superba (se poate vedea in foto) numai ca cu greu se putea numea a fii catre mare.

CEA MAI MARE NEMULTUMIRE si care m-a convins ca nu voi mai calca prea curand prin Bulgaria este cea in privinta mancarii. Pot spune ca am fost in anul ulterior tot in Bulgaria, la hotel de 3 stele, si acolo mancarea a fost mai buna decat la asa-numitele patru stelutze la care stateam.

Cine a pomenit ca ciorba de pui sa fie din RESTURI de pui? Si nu vorbim aici de tacamuri (alea intra la categoria delicatese) si nici de resturile fripturii de cu o seara inainte (caci se mai practica). Vorbim despre pielite, tendoane si artere. Beahhh...

Printre alte nenumarate nemultumiri din teritoriul food amintesc cu scarba despre parul plutitor din sos, mancarea din restaurante a la carte adusa tot din autoservire (singura diferenta era ca o aducea o tanti si nu ti-o luai singur) sau de fructele, in special pepeni aruncate de picolii sictiritii ca in troace nici decum pe o tava aflata pe o masa, aflata intr-un hotel de de 4 (PATRU) STELE!

Inutil sa mai spun ca toti turistii cu copii se vaitau ca cei mici au facut toxiinfectie alimentara.

Noi am avut noroc, am facut acasa, pe rand, toxiinfectie alimentara, de la cel mai mic la cel mai mare (macar nu ne-am stricat vacanta, ar putea spune unii).

Aaaaaaaa! Cum era sa uit?

Foarte tare era metoda de rezervare a sezloangelor! Ha, ha, ha! Se practica aceeasi metoda si in Antalya, numai cu o mica diferenta: in Turcia sunt suficiente locuri pentru toata lumea! La bulgarotii insa, majoritatea isi facuse obiceiul de isi punea prosopul sau prosoapele pe cate sezloange aveau chef, pentru intreg familionul si prietenii. Asta pe la 2-3 noaptea. Si venea omu’ la sapte pe plaja si… surpriza!!! Toate sezloangele aveau prosoape cu pietre pe ele. Adica erau rezervate. Era inevitabila cel putin o cearta pe zi (la care am asistat si din care am facut parte) intre grupul celor rezervati de la 2 si celor care veneau pe plaja la 7 si, care, negasind un locsor erau obligati sa se aseze pe locurile rezervate.

Era sa uit... Recomandarile de pe site-uri... duceti-va, este locul ideal pentru o vacanta cu copiii... Era una, cica animatoare la barul de pe plaja, care latra ca lupul la luna, incercand sa acopere o bubuiala generala (adik muzica) de zguduia camera, cu tot cu termopanele de la fereastra (asta seara pe la ora 23).

Si, pentru cine n-a retinut, noi am ajuns pe 16 august in respectiva locatie, adica, in plin sezon prin alte tari mai calde. Aici, amfiteatrul era inchis, animatie - nicht, circ - nicht, spectacole pentru copii... nicht. Adica baietii erau off the season. Noroc ca am avut un toboganel unde se mai invartea copilul. Adica unul la cateva sute, daca nu mii de turisti... :(

Ce mai tura-vura, o vacanta de vis… aproape cosmar!

Trimis de onicutz in 12.10.09 14:58:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Hotel Perla

VIZUALIZĂRI: 3426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (onicutz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Acesta era balconul cu vedere la mare... pentru care am platit extra...

[12.10.09 16:08:55]

onicutz, nu cumva e vorba despre Hotelul Royal Park din Complexul Andaluzia?? Acest hotel EXISTA deja pe site...

mihaiu77
[12.10.09 16:40:20]

Webmaster, dupa imaginea postata de onicutz, este hotelul de care zici tu. Dar, pe de alta parte, nu stiu sa se numeasca Andaluzia sau Royal Park complexul. Acestea sunt numele hotelurilor si nu ale complexului. In concluzie, impresia aceasta trebuie sa stea langa celelalte la Hotel Royal Park din Elenite.

Cand o sa am mai mult timp, o sa pun si impresiile mele de la acest hotel, din aug. 2009.

Onicutz, iti dau dreptate in mare parte dar nu sunt de acord cu 0% la rubrica plaja si marea, pt ca sunt ok ambele. Stiu ca esti suparat pe serviciile acestui hotel (cum sunt si eu) dar plaja si marea sunt bune, spre foarte bune.

kiddutz
[12.10.09 16:46:07]

Bun...in mare parte sunt de acord cu cele scrise mai sus...avand in vedere ca persoana care a scris asta e sora mea....insa...sa nu uitam un lucru romania...e muuuult in urma..adica...cand vreodata in urmatorii 20 de ani va exista si in romania all-inclusive? si...chiar dak nu era mancarea excelenta...bautura era ok...nu era cea mai buna dar era...atat la hotel cat si la baruletele de pe plaja si in club...dak se paote numi club..era un fel de mini-discoteca....una peste alta eu..in timpul sederii mele m-am distrat...mai bene dekt m-as fii distrat in romania.

[12.10.09 17:47:47]

@mihaiu77: multumesc ptr clarificari (personal apreciez, btw, si echilibrul din parerile tale)

O sa mut impresiile si pozele langa celelalte reviews-uri de la hotelul Royal Park

[12.10.09 18:11:53]

mutat review-ul si foto la rubrica hotelului Royal Park [Complex Andalusia], adica aici unde a "aterizat" deja

mihaiu77: m-as bucura (si sunt convins ca nu sunt singurul) sa gasesti candva timpul necesar sa postezi si impresiile tale. Ai avea sanse sa intri in Top200 (esti pe locul 207 210, actualmente; cu un review si ceva poze ai "sari" undeva catre locul 150, cred) -- poate prinzi ceva reduceri pentru anul viitor -- vezi premiile anuntate astazi pentru 7 ianuarie.

onicutzAUTOR REVIEW
[12.10.09 20:08:47]

Baietii!

O clarificare pentru cine nu stie, n-a fost etc.

Complexul Royal are in compozitie mai multe hoteluri, si anume: Hotel Atrium, Hotel Andalusia, Hotel Royal Park si Hotel Royal Bay. La hoteluri se adauga complexul de vile, incadrate tot in Complexul Royal.

onicutzAUTOR REVIEW
[12.10.09 20:16:33]

Pentru mihaiu77:

Sal, La plaja am dat nota respectiva deoarece:

1) te bateai (si la propriu) pe sezloange cu alti turisti;

2) daca ai fi un copil cu varsta de 1 an nu ai putea calca prea bine prin nisip - din cauza pietroaielor.

Cu apa n-am nimic, a fost ok, i-as putea aprecia chiar pe bulgarashi ca isi dadeau silinta si adunau algele.

[12.10.09 20:39:45]

onicutz: la fel cum tu ai afirmat ca hotelurile sunt incadrate in Complexul Royal, altcineva, in trecut, care a fost si el/ea acolo, a specificat at se poate de explicit ca hotelurile sunt incluse in "Complexul Andalusia"

E posibil ca amandoi sa aveti dreptate, poate s-a numit odata Complexul Andalusia si acum Complex Royal. Sau invers Ma voi documenta si voi actualiza, daca e cazul, denumirea.

Oricum ar fi, era evident ca este vorba despre ACELASI hotel, nu era nevoie sa fie creata o rubrica noua -- daca doreai sa fi semnalat o eventuala inadvertenta in denumirea Complexului, cel mai bine era sa o faci in interiorul review-ului, sau ca side-note.

[13.10.09 15:02:30]

okey, m-am documentat si situatia sta in felul urmator:

Proprietarul celebrului "victoria Palace" Sunny Beach (despre care s-a scris foare mult pe acest site, vara trecuta) a preluat si fostul Complex Andalusia din Elenite si i-a schimbat numele in "Royal Club Victoria Elenite".

Complexul cuprinde intr-adevar hotelurile Andalusia, Royal Park, Royal Bay, Atrium, precum si Holiday Village Elenite. Hotelurile se vand, tousi, separat (desi au cam aproximativ cam acelasi pret).

Am actualizat numele complexului peste tot unde aparea pe site, din "Complexul Andalusia" in "Complexul Royal Club Victoria"

[01.03.10 13:24:33]

aşa este toxinfecţie alimentară din cauza alimentelor care se reintroduc în circuit...

ptr cei care aveţi copii aveţi grijă

după ce o păţiţi degeaba postaţi că nu mai are rost... nu??? !!!

[05.05.10 16:18:02]

postul anterior scris de Boyton a fost sters pentru atac virulent la persoana.

Boyton: Chiar daca esenta exprimata de tine mai sus este in opinia mea corecta (asteptari prea mari pentru pretul platit), te invit ca data viitoare sa-ti alegi mai cu grija cuvintele si sa combati ideile exprimate si nu persoana care le-a scris aici.

Cartonas galben si doua zile suspendare ptr Boyton.

Boyton
[12.05.10 08:32:33]

da dar toxiinfectia alimentara poti face si de la abuz de mancare si credetima ca stiu cam ce fel de persoane sant astea cu pretenti si uita ce au acasa cand au venit in concediu

webmasterXY*
[12.05.10 09:18:25]

danyelp_77, eu zic sa iti acord o sapt de repaos AmFostAcolo, timp in care vei avea suficient timp sa te hotarasti daca poti purta un dialog civilizat pe acest site!

Ultimul tau ecou a fost sters, neavand ce cauta aici.

[15.06.10 15:48:04]

Extraordinar .....domnu webmaster cât de binevoitor sunte-ţi cu mine.....vă rog să scrieţi cu diacritice româneşti tocmai ca să ne înţelegem şi ca să oferiţi exemplu ptr ceilalţi vorbitori.

Şi să fiu sincer puţin mă interesează că mi banezi adresa şi nu o spun doar de dragul de a fi retoric cu tine.

Scrisesm tocmai ca să îi răspund unui anumit tip de individ care consideră că le ştie pe toate şi cataloghează pe oricine....şi văd că îi dai dreptate acestei frunţi luminate şi care denotă că e un produs al îmbogăţirii rapide de după '89. mă întreb dacă se bronzează cu ulei de măsline sau nu mai e cazul.

[15.06.10 16:13:36]

danyelp_77: pentru ca discernamenatul propriu pare ca nu te ajuta intr-un mod satisfacator, iata o mana de ajutor ca sa intelegi mai bine situatia: dna webmaster99 nu a 'dat dreptate' nimanui, si-a facut pur si simplu datoria pedepsindu-te pentru limbajul de mahala folosit, limbaj care te descalifica CLAR.

Poate esti tu altfel obisnuit -- de la natura si de la familie -- dar pe acest site 1) se combat pareri exprimate si nu persoana care le-a emis; 2) parerile se combat folosind un ton civilizat.

[15.06.10 16:21:10]

am impresia că limbajul tău de lemn nu va înceta să te caracterizeze sau e doar o politică de a voastră tocmai ca şi mesajul care îl postaţi când se încarcă pagina de acceptare a discuţiei.

iar pe mine nu mă descalifică nici un fel de limbaj şi am citit ce a scris persoana în cauză cu multe peste limita bunului simţ...dar am impresia că bunul simţ este doar ptr cine se nimereşte....nu mai căuta în baza ta de date răspunsuri şablon ptr ce scriu eu că nu faci decât să te repeţi ca o disc ...nu spun de care...

şi scrie cu diacritice ptr că nu te înţeleg gen : parerile, esti, si etc ce limbă e asta grecească cu alfabet latin.....sau ajungi ca secuii să scrii cu alfabet runic.

Dragoș_MD
[15.06.10 16:27:42]

in general nu scriu despre asta aici; dar e culmea ca un utilizator care emite pretentii:

scrie cu diacritice ptr că nu te înţeleg

ar trebui sa stie si ca:

sunte-ţi = corect: sunteti

mesajul care îl postaţi => corect: mesajul pe care îl postaţi

si ma opresc aici...

[15.06.10 16:32:07]

eşti pe drumul cel bun

[15.06.10 16:42:39]

danyelp_77: daca ai venit aici doar pentru a-ti manifesta agresivitatea, ai gresit in mod categoric site-ul.

Ai o noua pauza de 7 zile pentru a reflecta daca si pentru ce doresti sa-ti faci simtita prezenta pe aici.

Boyton, danyelp_77, kiddutz, mihaiu77, onicutz
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: