ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2024
CAZARE ÎN 2 x DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

Sejur relaxant la Vila Sara

Să găsești cazare în plin sezon la Sovata, să fie în centrul stațiunii, nu foarte scumpă și să începi să cauți cu două săptămîni înainte de sejur, e aproape misiune imposibilă! Și cu toate astea, am avut noroc, am găsit pe Booking și așa am ajuns la Vila Sara, la sfârșitul lui iulie, anul acesta. Fiind împreună cu altă familie, am rezervat două camere duble, pentru 4 nopți, cu prețul de 1400 de lei pe cameră.

PENSIUNEA

Vila Sara este o clădire emblematică în Sovata prin aspectul ei interbelic. Este situată ultracentral, pe strada Trandafirilor, lângă hotel Mureșul, la 200 de metri de Lacul Ursu. În spatele clădirii este o parcare încăpătoare cu acces din șosea. Pensiunea are o arhitectură specifică zonei, cu balcoane de lemn, pline de flori. Intrarea spre recepție se face din strada Trandafirilor, printr-o curte unde este amenajată o mică terasă, cu flori și niște sculpturi interesante din metal. Din recepția spațioasă, se urcă pe scări spre cele două etaje.

CAMERA

Am ajuns la hotel la ora 12, și am parcat, urmând să ne cazăm la ora 14, așa cum era check-in-ul oficial. Fiind în plin sezon, camerele nu erau gata și este de înțeles. Recepționera ne-a întâmpinat cu amabilitate. Am primit camerele la etajul I, cu vedere frumoasă spre stațiune. Sunt și camere care au vedere spre parcarea din spate, nu mi-ar fi plăcut. Camera este spațioasă, amenajată simplu, în stil rustic, cu mult lemn: mobilier, tavan. Pardoseala e din gresie peste care sunt covorașe frumoase, din lână. Patul dublu, mare, confortabil. Dulapul încăpător, mic mobilier pentru depozitare, cuier, tot ce este necesar. Mi-a plăcut mult balconul, închis, devenind astfel o mică încăpere însorită, cu o masă, scaune și un suport pliabil, foarte practic, pentru uscat prosoape. Partea mai puțin plăcută a fost că în cameră era cam întuneric din cauza balconului închis iar lumina artificială existentă era foarte slabă. Pe unitatea de aer condiționat era un bilet care indica faptul că nu funcționează, nu am avut nevoie, oricum.

BAIA - spațioasă, foarte curată, dar a avut un ușor iz de canal. Ventilatorul a funcționat bine. Cabina de duș era încăpătoare, curată, nu lăsa să se scurgă apa. Chiuveta a fost cam micuță, cu o poliță pentru cosmetice. În afară de suportul pentru prosoape, nu aveai pe ce să pui lucruri, haine, dar ne-am descurcat și așa.

POSIBILITĂȚI DE A SERVI MASA

Vila Sara nu are restaurant, deci nu oferă mic dejun. Noi am fost la Kali, restaurantul hotelului Mureșul, aflat chiar lângă pensiune, unde am mâncat foarte bine, mic dejun bufet suedez, la 60 de lei de persoană. Chiar a meritat, pentru că am fost răsfățați cu multe multe preparate care mai de care mai gustoase, nu știam ce să mai alegem.

Pe terasa pensiunii se poate servi o cafea foarte bună sau băuturi răcoritoare.

ODIHNĂ & RELAXARE

Pe parcursul sejurului am avut parte de liniște, chiar dacă pensiunea e situată la stradă. Balconașul izolează fonic foarte bine. Oricium, Sovata e o stațiune în care dormi bine, toată forfota încetează pe la ora 23, plus că te doboară aerul oxigenat de munte și bălăceala în lac.

STAȚIUNEA

Nu mă satur niciodată de Sovata! M-aș întoarce mereu. Sovata are tot ce ne trebuie pentru un sejur relaxant fie că e toamnă, vară, iarnă sau primăvară. Mare și munte la un loc, confort și delicii culinare, peisaje minunate, aer curat, liniște, amabilitate din partea oamenilor care lucrează în stațiune... Să nu mai pomenesc de relaxarea pe care ne-o oferă drumețiile matinale pe traseele frumoase, unde facem mereu„vânători” foto de ciuperci, flori și insecte. Anul acesta am văzut o căprioară cu pui, la câțiva pași de noi! Bălăceala în lac e și ea atât de plăcută!

Ne întoarcem mereu din Sovata odihniți, mulțumiți, cu bateriile încărcate și... cu provizii de Marlenka, kurtos și bere CzikiSor. Ce mi-a atras atenția și mi-a plăcut la nebunie vara asta, e că în toată stațiunea, pe la terase era muzică disco, din anii 80, anii copilăriei noastre. Muzica asta dinamică și pozitivă, are cumva puterea să ne întoarcă în timp, mai ales pe cei de la 45 in sus. Senzația aia când auzi Modern Talking și îți vine să dansezi un fox... :)) Probabil că stațiunea se pliază pe un anumit tip de turist, de o anumită vârstă. Oricum, pentru noi - și sunt convinsă că și pentru alții, Sovata e o oază de normalitate și bun simț într-o lume care tinde spre exces, zgomot și destrăbălare. Sau poate că îmbătrânim! :)

CONCLUZIE

Vila Sara este o opțiune de luat în calcul pentru cazarea la Sovata, are prețuri bune chiar și în plin sezon, locația e excelentă, oferă confort și liniște.

Trimis de Rofri in 19.09.24 18:54:05
Validat / Publicat: 19.09.24 21:01:48

VIZUALIZĂRI: 1016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rofri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Prin pădurea fermecată

[19.09.24 21:33:33]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Rodel
    [19.09.24 22:30:19]

Sfârșit de mai, început de iunie, trei zile în Sovata, stațiune de care m-am îndrăgostit. Atunci am admirat din exterior Vila Sara cu a sa arhitectură deosebită, ce se încadrează perfect în stilul stațiunii, și bogăția de flori de la balcoane.

cris1982PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.09.24 15:24:14]

@Rofri:

Și noi am simțit la fel. M-am îndrăgostit de Sovata și ne dorim să revenim cât mai curând, deși drumul destul de lung până acolo ne cam descurajează.

Chiar ne-am simțit foarte bine, asemenea civilizație și amabilitate nu cred că am mai găsit într-o altă stațiune din România. Inclusiv turiștii mi-au plăcut, comportându-se în ton cu locul în care se aflau.

cris1982, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Vila Sara: