ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2010
DE rex
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 31.10.10
OCT-2010

Pentru cele mai exigente gusturi

Sovata toamna. Cer senin, aer curat, liniste.

Am gasit o pensiune, se cheama Sara, in centrul statiunii unde am avut parte de cele mai placute surprize care ne-au incantat ochii si inimile. Conditii excelente, bun gust si intimitate, totul la un pret rezonabil. Am apreciat mult faptul ca nu ne ,,vizitau'' camera decat la cerere, fara sa fie nevoie de anunturi in usa gen ,,Nu deranjati! ", pe care le ignora multe cameriste. Nici nu ne asteptam sa coste atat de putin dupa ce vizitasem o serie de vile vechi si ponosite, la acelasi pret.

Am stat cinci zile, dar se merita sa petrecem acolo cel putin doua saptamani cu fetita, vara, la strandul de pe Lacul Ursu, sa ne facem abonament la salina de la Praid.

Peisajele sunt superbe, nimic nu pare fortat si ne la locul lui.

Cu mancarea ne-am descurcat... e cam scump sa mananci pe acolo, bine ca exista mac si kfc.

Trimis de rex in 03.11.10 21:27:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS]. A mai fost în/la: Aproape peste tot.

VIZUALIZĂRI: 3530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de ansamblu

alinutzza140*
    [04.11.10 08:44:23]

Foarte frumoasa pensiunea. Reastaurant au? De ce nu ai punctat la distractie?

ymca
    [04.11.10 12:59:24]

si mie mi-a placut mult exteriorul si o priveam cu placere de fiecare data cand treceam pe acolo.

totusi mentionez ca ea se afla exact pe strada principala a statiunii iar vara pe acel trotuar mic din fata se perinda zeci de mii de turisti, este galagie si aglomeratie multa, se aude muzica de la restaurantele de peste drum.

sunt oameni carora la prieste aceasta agitatie si nu o mentionez ca fiind un punct slab al pensiunii, dar e bine de stiut acest aspect. poate sunt oameni care doresc sa stea langa padure si sa asculte fosnetul frunzelor si atunci eu zic ca aceasta pensiune nu se potriveste, dupa cum nu se potriveste niciuna de pe strada principala din Sovata.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [04.11.10 13:17:32]

parca imi amintesc de un afis de pe o fereastra a acestei pensiuni, cum ca ar fi fost de vanzare. mai era? s-o fi vandut intre timp?

pe mine m-au incantat "fiarele" de pe terasa restaurantului.

[04.11.10 20:22:18]

Poate ca in varf de sezon e aglomeratie si galagie. Acum, seara pe strada treceau in medie trei culpuri la fiecare cinci minute. Era liniste. Initial am cerut cazare la camerele cu vederea in spate, pe acelasi motiv: vroiam sa evitam zgomotele de pe strada. Proprietara ne-a convins ca nu se se va auzi absolut nimic din strada si a avut dreptate.

Nu am fost la Sovata vara, daca vom merge, ne-am caza tot aici dar nu cu vederea inspre strada. In spate e plin de copaci.

[04.11.10 20:29:47]

Am vazut si noi anuntul dupa aceea. Chiar am ras, cred ca asta e bafta noastra, sa ne cazam in pensiuni scoase la vanzare... recent am fost la Lepsa si ne-am cazat tot in una la fel.

Roboteii si berzele din fata sunt ok, dar nu sunt genul meu. Apreciez munca celui care le-a facut, dar consider ca nu se prea incadrau in peisaj.

[04.11.10 20:44:59]

Au restaurant si ne ofereau micul dejun cu meniu diferit in fiecare zi. Asta insemna sa ne trezim dimineata si sa plecam la drum cu burta plina. Am preferat sa mancam in deplasare. In ultimele concedii am avut meniuri all inclusive si ne-am invatat mofturosi.

Aveam frigider si in balcon era un spatiu de depozitare pentru alimente.

Nu am punctat la capitolul distractie pentru ca plimbarile in aer liber nu le consider distractive, ci relaxante.

hlli
    [04.11.10 22:18:48]

In ce ai scris, inteleg ca te refereai la Sovata. Ai mai dorit sa adaugi ceva si despre Sighisoara? Sau tot despre Sovata ne spuneai?

Pensiunea chiar arata bine ca si arhitectura. La fel si interiorul, vad ca nu-i rau.

Am fost de multe ori la Sovata, in toate anotimpurile anului, si de fiecare data m-am simtit deosebit de bine. Toamna, peisaul din jurul lacului Ursu este mirific.

[04.11.10 22:35:07]

Am stat mai multe zile la Sara, pentru fiecare zi ne-am fixat cate un traseu: Targu Mures, Praid, Sighisoara si Sovata... si inainte de a ne caza am trecut si prin Cheile Bicazului.

Chiar asa de plina de turisti e statiunea Sovata, vara?

Pensiunile acelea vechi, au si ele turisti? Multe pareau parasite.

hlli
    [04.11.10 23:24:04]

Acum 3 ani, la inceputul lui septembrie, am fost pentru o saptamina la Praid, unde mama mea facea o cura la salina. Si cum Praid-ul nu ofera prea multe in afara salinei, dupa mesele le petreceam mai mult la Sovata.

Era un septembrie frumos cu vreme calda, vara parca nu se mai dadea plecata... asa ca era mare animatie in statiune. Timpul fiind cald, mai era si strandul de la lacul Ursu deschis. Aleile din jurul lacului erau pline de plimbareti. Nici terasele nu duceau lipsa de clienti. Nu mi se parea a fi o statiune moarta, chiar mi se parea plina de viata.

Dar pensiunea Sara nu este intr-o vila veche, renovata? Mie asa mi se pare din ce imi amintesc eu depre aspectul cladirilor de acolo... Sau este o constructie noua?

[05.11.10 12:41:39]

Din cate spun altii care au fost acolo, e construita in 2007. Dar nu-i dai mai mult de un an-doi. Inca miroase a nou.

dandana
    [21.07.13 18:25:05]

Am trecut in primavara prin Sovata si evident am remarcat pensiunea si apoi figurinele din metal. Chiar ne gandeam ca ar fi o optiune pentru o eventuala sedere in Sovata, apoi am mai vazut inca vreo 2 locuri care ne-au facut cu ochiul pe aceeasi strada.

Acum vreau sa ma refer la poza 10... am pozat si eu bisericuta pentru oroarea de acoperis... nu stiu ce minte "luminata" a putut sa puna acoperis de plastic (!) imitatie de tigla ceramica la o bisericuta veche de lemn...

[22.07.13 22:32:12]

@hlli: @rex ca: "Am vizitat Sighisoara, am ramas profund impresionati de specificul locului... superb. " (68 km cu masina, asta pentru cei care nu ajung atat de usor prin aceste zone)... respect

alinutzza140*, dandana, hlli, rex, ymca
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Vila Sara: