ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ PC
EXCELENT

Zile de relaxare minunate la Portile Ocnei

Am dorit sa merg intr-o zona unde exista salina ca sa fac tratament pentru sinuzita si am incercat sa gasesc o locatie mai aproape de Tulcea si pentru ca pe facebook au fost cativa dintre membri AFA care recomanda acesta pensiune, am zis de ce sa nu incerc si eu mai ales ca pensiunea avea si ea salina. Contactul cu pensiunea a fost destul de usor prin numarul afisat pe postarea lor de pe facebook, mai ales ca in luna septembrie cand doream sa ajung aveau pentru cursul saptamanii oferta de 200 lei pe noapte cu pensiune completa si acces spa. E drept ca ksv a pus o poza cu camera care parea cam mica si patul cu o latura aproape de perete dar mi-am asumat de la inceput riscul asta cand am ales camera alegand-o pe cea mai ieftina, camera dubla. La urma urmei pentru mine la vremea aceea m-am gandit ca nu e importanta camera dar ulterior patul lipit de perete nu prea a fost confortabil pentru mine care stateam la perete (deci conteaza). Am avut camera 101 si doar 2 camere sunt cu o latura lipita de perete (101 si 102) restul sunt cu pat pe mijloc. Acum stiu ce sa aleg cand voi mai merge pentru ca toate celelalte lucruri mi-au placut. Cind am facut rezervarea am vorbit cu un baiat foarte dragut si amabil care mi-a explicat tot ce trebuie sa fac. Tot el ne-a intampinat si cand am venit si desi am venit inainte de check in camera era gata si am putut sa intram sa ne lasam bagajele si sa facem un tur de pensiune pana la masa. Se intra cu pranzul la acesta pensiune si desi pe meniul afisat pe toata saptamana la intrare era trecut felul 1 si felul 2 aveau pe masa de la intrare fructe (pepene, struguri, prune). Pe fiecare masa aveau cate o sticla cu apa plata dar am observat apoi ca o poti sa o schimbi cu apa minerala (era inclusa in pranz, asta inseamna ca au tinut cont de recenzii prin care lumea se plangea ca e apa doar la mic dejun si au pus sticle pe masa si la pranz si la cina, la fel si cu fructele ca desert). In alte dati era chec, cornulete si sau briose).

Camera era asa cum am spus mai sus, ca dimensiune era ok pentru noi si baia de altfel. Avea aer conditionat (nu a fost cazul sa-l folosim), caldura la calorifere cand a fost noapte mai rece, TV, dulap, masuta cu 2 taburete, cuier, frigider. In schimb aveam iesire spre terasa comuna care avea o vedere superba catre munti. Tot acolo am socializat cu diverse persoane. Fiind o pensiune mica, nu hotel ai ocazia sa te intalnesti si sa comunici usor cu cei din jur ceea ce pentru noi a fost ok pt ca noua ne place sa socializam. Exteriorul mi-a placut mult, am facut multe poze, mai ales ca erau atatea flori si aranjamente frumoase. Avea loc de joaca si in interior si in exterior. Avea si o zona de plaja cu sezlonguri unde puteai sta la soare sau citi o carte. Persoanele care erau cazate in corpul B cu zona de spa, mi-au spus ca in spate era si o piscina exterioara cu sezlonguri. Noi am stat in corpul A, cu camere mai putin imbunatatite dar nu auzeam trenul sau masinile de pe sosea. Toate paturile de la acesta pensiune au spuma cu memorie si am dormit bine in ele.

In corpul B era centrul spa care cuprindea: piscina interioara, jacuzzi cu apa dulce, jacuzzi cu apa sarata, bazin cu jeturi cu apa sarata, sauna uscata, salina, camera de relaxare, sala de fitness. Binenteles ca le-am incercat pe toate. Pentru camera de relaxare trebuia sa ceri codul de intrare de la receptie. Puteai sa stai oricat acolo dar daca ieseai nu mai puteai intra din nou decat daca erai cu sotul si iti deschidea usa. Aveau acolo paturi de acelea de relaxare care te masau, un TV mare unde aveai acces la youtube sa-ti pui muzica de relaxare si peretii imbracati cu muschi. In ziua venirii jacuzzi cu apa dulce a inceput sa functioneze dupa 1.30 pentru ca am vazut ca au schimbat apa si luau probe la fel si sauna care era si ea in dezinfectie. De a 2 a zi toate au functionat normal. In ziua in care ne-am cazat, dupa ce am mancat, am coborat la piscina (bazinul are inaltimea de 1,70 si e destul de mare deci foarte bun pentru innot, apa avea 28 grade celsius dupa termometrul din bazin si chiar asa era) am folosit jacuzzi (apa mai calda decat in bazin cam 32 grade celsius) si binenteles am fost la salina pensiunii.

Pot sa zic ca nu ne-am plictisit pe perioada cat am stat mai ales ca am prins o perioada cand nu erau copii pentru ca era sfarsitul lui septembrie. Am prins o vreme superba si am vizitat destule locatii din zona. Dupa mic dejun (foarte indestulator) plecam in plimbare, iar dupa amiaza stateam in zona spa. Am fost si la salina Targu Ocna in una din zile.

Mi-a placut aici, as mai reveni si recomand si altor persoane. Noi am prin si o zi de wekend vineri spre sambata si pretul este diferit adica 250 lei de persoana pentru ca am venit de marti dar daca veneai de luni cu iesire vineri pretul era 200 lei pe noapte de persoana

Trimis de aurora56 in 15.10.24 12:25:08
Validat / Publicat: 15.10.24 13:20:12
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Italia, Spania, Ungaria, Grecia

VIZUALIZĂRI: 99 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 terasa de sus
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

mprofeanu
    [16.10.24 11:53:18]

@aurora56: Chiar relaxare în zona Salinei din Târgu Ocna! Arată tare bine pensiunea, are de toate iar prețul pentru două persoane cu pensiune completă este foarte bun! Un loc liniștit și plăcut!

aurora56AUTOR REVIEW
    [16.10.24 20:55:18]

@mprofeanu: Da, chiar mi-am refacut fortele si m-am odihnit. E o locatie linistita chiar daca mai trece si trenul dar nu prea se aude in fata pensiunii.

mprofeanu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Porțile Ocnei: