ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2023
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 si 12
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Pensiunea Portile Ocnei, o destinatie perfecta pentru noi.

De Pensiunea Porțile Ocnei din Târgu Ocna am auzit, în urma unei recomandări primite de la o prietena.

Din momentul in care am descoperit-o (2020) și pana în prezent, am mers de 3-4 ori.

Din Focsani si pana la pensiune drumul e scurt, facem cam o ora si douazeci de minute.

De la drumul principal, trebuie sa o iei pe un drum de tara, rulezi preț de doua minute si pe stânga e poarta pensiunii. Parcarea este aglomerată, pentru noi este un semn bun, in sensul ca dacă ar avea servicii mediocre, n-ar fi atat de căutată.

Prima impresie pe care am avut-o când am ajuns a fost ca exista un gospodar în acel loc. Mai târziu veți vedea cum arata curtea.

Înainte sa încep sa detaliez, vreau să menționez că va fi o impresie comună pentru toate vizitele, iar pozele vor fi amestecate.

despre SERVICII

De cum am ajuns, am mers la receptie pentru cazare. Receptia se afla in corpul A al pensiunii, corp comun cu restaurantul.

Cazarea s-a facut imediat. Personalul foarte dragut, atat la receptie, cat si la restaurant.

Plata se poate face si cu tichete/card de vacanta, ceea ce reprezinta un mare plus.

Rezervarea se poate face direct de pe site-ul pensiunii, gradul de rezervare fiind prezentat in timp real.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Familia mea este formata din doi adulti si doi copii care incep sa fie bagati la plata serviciilor, asa ca noi suntem mereu in cautare de cazari care sa ne permita sa stam toti intr-o camera, dar care sa ofere pat suplimentar pentru cel mare.

Aici am rezervat camera dubla deluxe cu canapea extensibila. Camera suficient de mare care sa ne faca sa ne simtim bine, neinghesuiti.

Cand am intrat in camera, senzatia a fost de camera de hotel. Stilul pe care l-au ales este stilul meu preferat, spre clasic si deloc minimalist.

Camera avea pat dublu, comoda cu sertare, oglinda, un dulap, seif, canapea extensibila cu lenjerie proprie (in lădita o gasiti).

O data am avut balcon generos care dadea inspre curtea pensiunii, o priveliste foarte placuta asupra amenajarii acesteia. Alta dată am avut balcon care dadea spre o curte neamenajata, posibil a vecinilor sau tot a pensiunii, dar in partea din spate, privelistea in jos nu era ofertanta, dar de la nivelul 1 se vedeau frumos muntii.

Ne-am odihnit bine atat cei din pat, cat si cei de pe canapea????.

O singura data am fost cazati in corpul A, camera a fost mai mica si mai modesta, pretul mai mic, desigur.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Toate mesele le-am servit la restaurantul pensiunii. Nu am ales oferta All Inclusive, deoarece copilul nostru cel mic este foarte selectiv si l-am lasat sa aleaga ce mananca.

In 2020, octombrie, an de pandemie, servitul mesei s-a facut in curtea pensiunii, la terasa.

In pachetul ales de noi am avut micul dejun integrat. Acesta este prestabilit, indestulator, poti alege daca doresti ceai sau cafea sau lapte cald. Nu este bufet. Ca si preparate perindate in farfurii, pot aminti: omleta, bacon, preparate din carne feliate masline, branzeturi, legume, unt, dulceata.

Pranzul si cina á la carte, preparate gustoase, preturi accesibile. Pot aminti: ciorbe, meniu burger, păstrăv, preparate din carne de pui, meniu crispy, clatite, papanasi. Am serbat si ziua mea acolo cu prietenii si am luat un platou pentru toti, continea diverse sortimente de carne la gratat branza, mămăligă, acrituri.

Bauturile accesibile, vinul casei bun. Alte detalii nu sunt in masura sa dau????.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Curtea interioara este plina de verdeata si exista o mare varietate de flori, ingrijite de acel/acei gospodar/i despre care aminteam mai devreme.

In mijloc este un iaz artificial, cu pestisori. Deliciul copiilor era sa stea sa ii admire de pe podul care se afla pe mijlocul iazului.

Exista si un leagan, o macheta a unei fantani, genul moldovenesc, un foisor si o terasa cu parter si etaj.

Langa terasa este un loc de joaca, are trambulina si tobogan. Parca era imprejmuit, nu mai stiu.

Imprejurimile sunt ofertante. Depinde cat esti dispus sa mergi catre obiectivele turistice. Voi aminti cateva.

Salina Targu Ocna-nu am mai ajuns la ea pentru ca o vizitasem deja inainte de a pleca in concediu.

In apropiere de pensiune se afla Monumentul Eroilor de pe Dealul Magura. Ajungeti aici dupa ce se parcurge un drum sinuos si in rampa, presarat cu borne memoriale (ale bataliilor-Plevna, Oituz...). Muzeul este mai mereu inchis, are un numar de telefon dar ne-am multumit cu a-l admira din exterior.

Mai sus de monument, pe acelasi drum, se afla Manastirea Magura Ocnei la care nu am fost.

Castelul Ghica din Dofteana, o poveste trista, din punctul meu de vedere, a unui frumos edificiu romanesc, ocupat si prădat de armatele nemtesti (sper sa imi fi amintit bine, nu ma impuscati!). Curtea caselului imensa, are si un iaz neamenajat. N-ar strica o ingrijire corespunzatoare, dar din cate am inteles acest edificiu a trecut succesiv din mana autoritatilor locale in mana proprietarilor si a privatilor, iar asta se observa.

Lacul Uz si barajul său, o enormitate de apa, menit sa asigure alimentarea localitatilor limitrofe. Barajul nu este practicabil, se poate admira de sus, este pazit.

Sotul meu este pescar si cu ocazia acestei iesiri in natura si a daptului ca am ajuns pana sus la baraj, ne-am continuat drumul catre "nicaieri" si am gasit o superba cascata. Spun nicăieri pentru ca nu mai exista semnal sa putem sti unde ne aflam. Sa ajungem la cascada am luat-o printr-o râpă, efectiv. Eram neechipati corespunzator, traseul era umed si mi-a fost teama pentru copii. La coborat a fost periculos, la urcat, ceva mai bine, dar a meritat, veti vedea ce am gasit jos.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

N-am mentionat asta pana acum, dar pensiunea dispune de SPA. Acesta se află in corpul B si cuprinde:

-o piscina mare si adâncă (1,55m cred). Spun adanca pentru ca eu sunt scunda si cand intru sunt intr-o continua miscare deoarece nu ajung la fund.

-jacuzzy

-jacuzzy cu apa sarata

-sauna uscata.

Inainte de a intra la balaceala, exista vestiar si grupuri sanitare. Pensiunea ofera in camera prosoape pentru SPA, nu si papuci sau halate. Din punctul meu de vedere, cazarea e bine de facut in corpul B, pentru a nu strabate curtea in halat sau prosop.

Pe marginea piscinei sunt sezlonguri suficiente, exista dus si obiecte de ajutorare a copiilor care vor sa inoate. Exista un numar de telefon pentru a comanda bauturi de la bar.

SPA-ul are geamuri tip acordeon, cred ca vara de deschid si pliaza. Noi preferam locatia in sezonul mai rece.

Toti am fost extrem de multumiti de SPA.

In acelasi corp B exista un cabinet de masaj, este contra cost, programarea se face din timp, dar am inteles de la o colega ca diamna care vine lucreaza la baza medicala a stratiunii Slanic Moldova si are maini minunate. Este si o sala de fitness cu diverse aparate, am mers cu copiii, au pedalat si alergat putin. Era in topul preferintelor lor, fiind mai maricei.

In corpul A este la etaj un spatiu de joaca pentru copii. Nu va pot spune multe ai mei doar au intrat si iesit.

Trag concluzia ca aici ne simtim minunat, ori de câte ori venim, ne place cum suntem tratati, serviciile sunt peste pretul platit. Este o atmosferă placuta, familiară.

Trimis de raluca banu in 18.03.23 11:42:05
Validat / Publicat: 18.03.23 12:21:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU OCNA [BC]. A mai fost în/la: La aceeasi pensiune.

VIZUALIZĂRI: 1008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca banu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Prin zona, destul de aproape

webmasterX [18.03.23 11:55:32] »

Review nefinalizat - rog folosește linkul EDIT IMPRESII pentru a completa „datele tehnice” lipsă — nr. nopți, transport, preț/calitate etc

Suspendat până la conformitate

webmasterX [18.03.23 11:56:18] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Porțile Ocnei, TÎRGU OCNA [BC]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterX [18.03.23 12:06:08] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 10675&hid=14342.

raluca banuscris / TELEFON [18.03.23 12:07:32] »

@webmasterX:

Multumesc mult ca l-ati salvat! Credeam ca am scris intreaga dimineata si s-a pierdut. Am bagat date tehnice, pretul cazarii e aproximativ, qcum urmeaza pozele.

raluca banuscris / TELEFON [18.03.23 12:37:00] »

@webmasterX: am selectat 45 poze, am dat incarca si nu au aparut. O iau de la capat???

webmasterX [18.03.23 18:38:53] »

@raluca banu: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

mprofeanuscris / TELEFON [19.03.23 15:33:40] »

@raluca banu: Arată bine cazarea, să înțeleg că a costat 500 lei pe noapte cu sau fără mic dejun. Mă bucur că ai prezentat și zona cu obiective turistice de văzut în preajmă, pentru doritori.

raluca banuscris / TELEFON [19.03.23 15:58:42] »

@mprofeanu: pretul indicat este estimativ, va pot spune, insa, ca penru familia mea cu ambii copii care intra la plata, in ianuarie 2023 cazarea cu mic dejun era 1350 (pret la distanta de aproape un an si jumatate de cazarea din review)

Se plateste un avans de 200 lei.

Am scris si despre imprejurimi, deoarece ne-a prins bine sa si vizitam ceva. La fel poate si altor turisti.

In plus, cand am scris recenzia, nici nu stiam ca exista si altele la aceeasi categorie si am vrut sa ating toate aspectele.

mprofeanu, raluca banu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Porțile Ocnei: