ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2024
BUN

Din nou în Tulcea

Hotel Esplanada 4*

Str Portului, Tulcea

M-am întors din nou la Tulcea dupa o saptamâna, de data asta cu un grup de turisti din orasul meu.

Ne-am întâlnit direct la hotel eu fiind prin zona toata vara. Agentia a negociat pentru grup cu hotelul Esplanada situat pe esplanada Dunarii, pretul unei camera este usor ridicat dar pentru grup se negociaza la un pret rezonabil.

Am platit pentru cazare doua nopti cu mic dejun, cina în prima seara cu muzica asigurata de ansamblul Baladele Deltei, a doua zi excursie în Delta Dunarii 10 ore cu barca motorizata si dejun  cu peste la Mila 23 cu muzica asigurata de Corul lipovean Sinicika, suma de  1100 lei de persoana. Am platit sejurul fara transport. A treia zi a fost vizita la cetatea Enisala  dar noi ne-am dus cu auto personal si a mai intrat si cetatea Histria…

Hotelul are doua lifturi, parcare privata gratuita, wi-fi, spa, mic dejun tip bufet,  receptia amabila, am ajuns înaintea grupului si am fost cazati imediat, am primit camera cu vedere la Dunare la etajul 4, privelistea superba spre bratul Sf Gheorghe si esplanada si vedeam in zare chiar si Monumentul Independentei, sus pe colina.

Camera mare, cu o latura usor arcuita, fereastra cu ochiuri mari ocupa cam 80% din acest perete arcuit asigurând o panorama minunata asupra fluviului. Din motive de securitate se deschide doar o fereastra din mijloc si doar usor înclinata, fereasta este asigurata cu plasa contra tântarilor tip armonica. Mobila de culoare maro în stare buna, patul confortabil dar din pacate cu o singura perna de fiecare, lenjeria de calitate buna si curata, veioze deasupra patului, întrerupatoare si prize lânga pat pentru confort, lânga fereastra este o masuta rotunda cu doua fotolii.

Pe masuta rotunda este o tava cu doua pahare din sticla, la fel si în baie, ma saturasem sa gasesc doar pahare subtiri din plastic prin alte parti. Minifrigiderul în functiune si plin cu sticle de apa plata, apa minerala cu bule, bere Heineken, doua doze de coca-cola, suc cappy, alune si sticlute cu alcool, preturi cumsecade!

Un blat lung pe care este o mapa cu infos, lista cu preturile de la restaurant, un carton care te instiinteaza ca, camera este pentru nefumatori, deasupra blatului este un TV cu diagonala mare si o oglinda, plus un taburet.

Podeaua este acoperita cu o mocheta grena cu model, curata.

La intrare în camera pe stânga e un cuier cu oglinda, un suport pentru bagaje si un dulap in care am gasit doua halate albe si papuci de unica folosinta.

Baia

Baia este spatioasa, chiuveta încadrata într-un blat lung, am apreciat asta, am putut însira diverse lucruri necesare pentru o lady (stiti voi, perii, cosmetice, sprayuri diverse…) si oglinda lunga cât blatul. Super! Doua pahare din sticla si doua kit-uri ce contineau o casca de dus si un set de cusut, ce bine ca eu le-am uitat pe ale mele sa le iau.  Oglinda de machiaj si uscatorul de par nelipsite.

Cada este curata, prosoapele în stare buna.

Dupa prima zi, camerista a golit cosul si a schimbat prosoapele utilizate.

Pe hol mocheta e în stare buna si curata, iluminat cu senzori, ici colo fotolii confortabile. Lânga lifturi este un dispozitiv pentru curatatul pantofilor, cu crema în doua culori maro si negru, nu l-am folosit pentru ca noi eram încaltati cu sneakersi….

Mic dejun

Restaurantul este la mezanin, mic dejun tip bufet, destul de bogat: omleta, ochiuri si oua fierte, crenvursti, sunca si cârnaciori prajiti, cascaval, brânzeturi, salata de vinete, masline, salam, sunca presata, rosii, castraveti, patiserii dulci si sarate, gogosi glazurate, croissante cu crema calde abia scoase din cuptor, banane si struguri si, si… cafea buna! Un mic frigider pentru cutiute cu iaurt natur sau cu fructe.

Cina

In prima seara am avut asigurata cina acompaniata cu muzica populara locala si diversa din partea ansamblului Baladele Deltei. Spectacolul a fost frumos, cine a vrut a si dansat. Meniul: friptura la gratar de porc si de pui cu cartofi si salata de varza cu morcovi, tuica tare, o carafa de vin alb, apa plata si ca desert o felie de  înghetata stropita cu ciocolata.

Holul de intrare în hotel este mare, are geamuri  din tavan pâna în podele cu vedere spre fluviu si pontoane, receptia este pe partea stânga, mijlocul holului este plin de fotolii, canapele si masute, pe dreapta e barul garnisit cu diverse licori. La intrare în hotel e o statuie ce reprezinta doua pasari cu picioare lungi ce impart un peste, sincer? nu am identificat pasarile, probabil o alegorie sau sculptorul a vrut ceva si a iesit altceva…

Faleza Ivan Patzaichin a fost modernizata, fântâna are un nou program de jocuri de lumini si apa, monumentul dedicat marelui sportiv format din  “Columna lui Ivan” cu multimea de pagai (pagaie -vâsla scurta cu o singura pala si care se manevreaza cu ambele mâini fara a o sprijini de ambarcatiune) ridicate în aer, se zice ca multimea de pagai reprezinta numarul de victorii al sportivului de exceptie care a fost Ivan Patzaichin si metopa lunga de 12 m ce prezinta momente importante din viata de sportiv.

In excursia de a doua zi in inima Deltei, la Mila 23 am vizitat si Muzeul dedicat lui Ivan Patzaichin proaspat deschis. Despre acest muzeu vreau sa va vorbesc într-un review separat.

Am apreciat la acest hotel curatenia, amabilitatea, cafeaua buna si pozitia pe faleza Dunarii. De-a lungul falezei sunt pontoane cu ambarcatiuni ce ofera excursii în Delta pe diferite trasee si pe perioade de 2h, 5h sau o zi întreaga la preturi începând de la 120 lei …

Pe faleza sunt si magazine duty- free dar preturile sunt cam mari, mai mari ca in magazinele df din aeroporturi, cel putin magazinul cu haine...

Am ramas datoare sa vizitez Casa Avramide (str Progresului nr 32)   de data trecuta, am fost acum si nu mi-a parut rau. Am avut un bilet combinat cu Muzeul de Arta si le-am vizitat pe amândoua cu mareata suma de 7 lei. Casa în sine e frumoasa si gazduieste o expozitie a pictorului Eugeniu Barau. Pictura lui ne aminteste de creatiile lui Pieter Bruegel cel Batrân si Hieronymus Bosch. Pictorul prezinta în tablourile lui ipocrizia, minciuna, raul sub toate formele. Daca ajungeti prin Tulcea vizitati aceasta expozitie, merita!

Trimis de Yolanda in 06.06.24 22:17:25
Validat / Publicat: 07.06.24 06:59:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TULCEA.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 vedere din camera spre faleza
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

[07.06.24 06:58:16]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Esplanada Hotel, TULCEA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

YolandaAUTOR REVIEW
    [07.06.24 07:43:15]

@webmasterX: multumesc!

Aseara eram foarte obosita si nu mai aveam rabdare sa gasesc rubrica potrivita.

[07.06.24 08:15:12]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂEsplanada Hotel: