GRAD SATISFACȚIE
NOTARE MEDIE REZULTATĂ
Atât de aproape, dar atât de departe
Radio Erevan a fost întrebat:
– Este adevărat că socialismul va aduce prosperitate?
Radio Erevan răspunde:
– Da. Problema este că nu se știe cui.
Radio Erevan a fost întrebat:
– Este adevărat că în Uniunea Sovietică există libertate de exprimare ca în America?
Radio Erevan răspunde:
– În principiu, da. În America poți să strigi „Jos cu Reagan!” și nu pățești nimic. La fel, la Moscova poți să strigi „Jos cu Reagan!” și nu pățești nimic
Radio Erevan a fost întrebat:
– Va fi război?
Radio Erevan răspunde:
– Nu, dar va fi o asemenea luptă pentru pace încât nu va mai rămâne piatră pe piatră
Cam așa cred că gândesc mulți dintre noi. Distanța dintre București și Yerevan este de doar 2 ore și jumătate de zbor cam cât până în Europa de vest. Cu toate acestea percepția generală este cumva că această țară este departe de noi. Cert este că așa părea, deoarece nu am prea avut de-a lungul istoriei zboruri directe și ca să ajungem acolo trebuia să facem o escală prin Istanbul.
Ce știam de Armenia?
Știam că este o țară din Caucaz, cumva destul de aproape de noi. Stiam de genocidul din primul război mondial al turcilor care au ucis aproape un milion de suflete. Chiar am văzut recent un film pe această temă. Genocid care nu este recunoscut de multe state și care a lăsat o urmă adâncă în conștiința acestui popor. Simbolul Armeniei, muntele Ararat, care se observă foarte bine din capitala Erevan se află acum sub ocupația Turciei.
Mai știam deasemenea de Radio Erevan de care erau legate atâtea bancuri în special pe vremea comuniștilor.
Deasemenea știu că într-o anumită perioadă echipa națională a României a fost antrenată de Mihai Stoichiță și Marius Lăcătuș.
În București trăiesc și armeni există un cartier armenesc, dar și o biserică armenească. Avem politicieni ca Varujan Vosganian și Varujan Pambucian intrați în Parlament pe listele alocate minorităților naționale. Alți armeni celebri de la noi sunt antrenorul de fotbal Florin Halagian, cântăreața Corina Chiriac, Garabet Ibrăileanu unul dintre cei mai importanți critici și istorici literari români, Harry Tavitian muzician de renume international, dar și Manuc Bei celebru om de afaceri și diplomat numele său este legat de Hanul lui Manuc.
Armeni celebri prin lume sunt artiștii Cher și Charles Aznavour, tenismenul Andres Agassi, fotbalistul Youri Djorkaeff ori celebra Kim Kardashian care efectiv nu știu cu ce se ocupă.
Stați așa, că mai știam ceva de această țară, respectiv de celebru cognac Ararat, care nu este cu nimic mai prejos decât alte băuturi mult mai celebre, de pe alte meleaguri. Și nu în ultimul rând bomboanele Marlenka! Ce nu ați auzit de ele? Nici eu, dar mi-a deschis ochii fii-mea care mi-a spus că sunt foarte bune și chiar are dreptate.
Ce am aflat?
Armenia este un stat din Euroasia situat în regiunea Caucazului de Sud, la granița dintre Europa de Est și Asia de Vest.
Suprafața este de aproximativ 29.743 km². Capitala țării este Yerevan, unul dintre cele mai vechi orașe locuite continuu din lume. Se învecinează la vest cu Turcia, la nord cu Georgia, la est cu Azerbaijan și la sud cu Iran. Relieful este predominant muntos, altitudinea medie depășește 1.800 m. Capitala Erevan sau Yerevan cum o denumesc ei este amplasată la altitudinea 900-1400 metri. Cel mai înalt vârf este Mount Aragats (4.090 m). Cel mai important lac este Lake Sevan, unul dintre cele mai mari lacuri alpine cu apă dulce din Eurasia. Clima este continentală, cu veri calde și uscate și ierni reci, mai ales în zonele montane.
Teritoriul Armeniei a fost locuit încă din preistorie. În secolul al IX-lea î. Hr. a apărut regatul Urartu, considerat unul dintre precursorii statului armean. În secolul I î. Hr., sub regele Tigranes the Great, Armenia a devenit un puternic regat care se întindea de la Marea Caspică până la Marea Mediterană. Un moment fundamental a avut loc în anul 301 d. Hr., când Armenia a devenit primul stat din lume care a adoptat oficial creștinismul ca religie de stat, sub regele Tiridates III și prin activitatea lui Gregory the Illuminator. Între secolele V–XI, Armenia a cunoscut perioade de independență și de dominație străină, fiind disputată de imperiile bizantin, persan și arab. În această perioadă s-au construit numeroase mănăstiri și biserici care reprezintă și astăzi simboluri ale culturii armene. În secolele XVI–XIX, teritoriul armean a fost împărțit între Imperiul otoman și Imperiul Persan. Ulterior, partea estică a intrat sub controlul Imperiului Rus. În timpul genocidiului armean (1915–1917), sute de mii de armeni au fost deportați și au murit în Imperiul Otoman. Acest eveniment reprezintă unul dintre cele mai importante și sensibile capitole ale istoriei armene.
În 1918 a fost proclamată Prima Republică Armeană. În 1920 Armenia a devenit republică sovietică și a fost integrată în Uniunea Sovietică. La 21 septembrie 1991, Armenia și-a declarat independența după destrămarea Uniunii Sovietice.
Armenia este renumită pentru alfabetul armean creat în anul 405 de Mesrop Mashtots, tradiția sa creștină foarte veche, mănăstirile medievale precum Mânăstirea Geghard și Mânăstirea Tatev.
Diaspora armeană răspândită în întreaga lume. Dacă populația Armeniei este de doar 3 milioane locuitori se spune că aproximativ alte 7 milioane de armeni trăiesc pe alte meleaguri, inclusive la noi în țară. Astăzi, Armenia este un stat independent cu o puternică identitate culturală și istorică, considerată una dintre cele mai vechi națiuni ale lumii.
Recent compania maghiară low cost care operează multe zboruri din București a adăugat orașul Erevan în oferta sa și au scos și bilete promoționale la doar 50 de euro de persoană dus întors. Tocmai ce fusesem o zi la Constanța cu treabă și doar motorina și masa la un restaurant pescăresc din portul Constanța m-a dus 800 de lei, așa că am luat rapid decizia să dau o șansă unei țări mai ieftine, mai ales că nu ajunsesem până acuma în zona Caucazului. Și bine am făcut! Nu pot spune vai ce surpriză nemaipomenită am găsit pe-acolo, doar am văzut locuri noi încărcate de istorie, am cunoscut alți oameni poate puțin asemănători cu noi, am mâncat bine și ne-am simțit bine în special în Erevan.
Am stat trei zile în Armenia de joi seara până duminică seara. Vineri am luat o excursie cu getyourguide ca să vedem ceva din împrejurimi, iar celelalte două zile au fost alocate vizitării per-pedes a capitalei Armenie, Erevan. Am bătut-o în lung și-n lat și am făcut peste 50.000 de pași. Ceea ce am văzut acolo o să vă povestesc într-un articol anterior.
La final ne-am făcut calculele, două bilete de avion, cazare trei nopți la un hotel de patru stele cu mic dejun, transferuri, mâncare, băutură, intrări muzee și alte cheltuieli personale ne-au dus la suma de doar 2400 lei. Chilipir.
Una peste alta a fost un sejur scurt, dar extrem de interesant, drept pentru care vă recomand să nu ocoliți această țară.
AmFostAcolo fără reclame?
- Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
- Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult
Trimis de robert in 02.06.26 13:20:13
- Alte destinații turistice prin care a fost: Algeria, Argentina, Bahamas, Benin, Brazilia, Camerun, Chile, China, Coasta de Fildeș, Cuba, Egipt, Emiratele Arabe Unite, Etiopia, Europa, Gambia, Ghana, Guineea Bissau, Honduras, Hong Kong, India, Indonezia, Insulele Cayman, Jamaica, Kenya, Macao, Maldive, Mexic, Pakistan, Republica Centrafricana, Republica Dominicană, Rusia, Senegal, Sheychelles, Sri Lanka, SUA, Tanzania, Thailanda, Togo, Tunisia.
NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
ECOURI la acest articol
- Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
- Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
- Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație:
in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o
ÎNTREBARE NOUĂ
(întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
- Sep.2019 Excursie opțională din Yerevan, pe traseul Echmiadzin, Oshakan, Zvartnots — scris în 26.12.19 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ
- Sep.2019 O zi pe Valea Râului Azat — scris în 21.12.19 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ
- Sep.2019 Dilijan – Mica Elveție armenească — scris în 10.11.19 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ
- Sep.2019 Povești de la Sevan – Lacul Negru armenesc — scris în 07.11.19 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ
- Sep.2019 Tatev, de văzut în sudul Armeniei! — scris în 18.10.19 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ
- Sep.2019 Plimbare reușită, inedită de la Yerevan la Goris — scris în 10.10.19 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ




















