ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2024
ÎNSCRIS: 03.09.12
JUL-2024
Cuplu

încărcat de pe telefon!

Zbor deasupra cascadei subacvatice din Maurițius, imagini care îți taie respirația!

Despre „Cascada subacvatică” am aflat întâmplător în 2022, când am început să vizionez pe YouTube obiective de vizitat în Mauritius.

Mi-a plăcut atât de mult ce am văzut încât  s-a transformat repede într-o obsesie,   ce avea să se materializeze în vara anului 2024.

Câteva informații despre cascadă:„Cascada subacvatică” din zona Le Morne, Mauritius, este mai degrabă o uimitoare iluzie optică decât o cascadă adevărată.

Situat în largul coastei de sud-vest a insulei, acest fenomen este creat de mișcarea sedimentelor și a nisipului de pe fundul oceanului Indian.

Pe măsură ce curenții se mișcă, ei transportă particule fine departe de țărm, creând iluzia unei cascade care curge în jos în abis.

Efectul este cel mai vizibil de sus, cum ar fi din avioane, drone sau  imagini din satelit și este o atracție populară pentru turiștii și fotografii din toată lumea.

Experiența personală :

Pentru a-mi indeplini visul am căutat cazări în zona Le Morne.

Aveam de ales între două variante posibile: un zbor deasupra cascadei cu elicopterul sau unul cu hidroavionul.

Am renunțat la cea cu elicopterul întrucât baza de plecare era la 45 minute de mers cu mașina și am ales varianta cu hidroavionul,   care se afla doar la 7 km distanță de hotelul unde eram cazați.

Cu elicopterul mai fusesem anul acesta la Rio de Janeiro și la Iguazu,   însă cu hidroavionul era ceva nou.

Pentru zborul cu hidroavionul am făcut rezervare online din țară cu 14 zile înainte de plecare, întrucât locurile se ocupau foarte repede.

Zborul propriu zis  a costat 148 de euro de persoană,   15 minute.

Am mai plătit încă 30 de euro transferul dus întors de la hotel si până la plaja La Prairie unde se afla aeroclubul (  Lagoonflight  Mauritius).

Plata am făcut-o la fața locului, înainte de zbor, cu cardul.

Mașina de transfer ne-a luat de la recepția hotelului la ora 09.30 și cu hidroavionul am decolat în jurul orei 10.15.

Inițial am vrut să zburăm amândoi (eu și soțul), dar pe drumul de transfer cerul s-a acoperit de nori și a început să plouă,   ceea ce ne-a dezumflat.

Așa că am ales să zbor doar eu, soțul urmând să mă filmeze de pe țărm.

Până la hidroavion am mers vreo 30 de m, desculță prin apa mării, de circa 15 cm adâncime.

Am fost echipată cu o vestă de salvare, am urcat în hidroavion și am făcut cunoștință cu pilotul, care mi-a făcut un mic instructaj despre zbor.

Mi-a pus pe cap niște căști și am pornit la drum. Spațiul din hidroavion era mult mai mic decât intr-un elicopter și vizibilitatea era alta.

Ne-am deplasat cu viteză plutind deasupra valurilor după care ne-am înălțat tot mai mult.

Din fericire,   norii s-au mai împrăștiat,   iar cerul s-a înseninat, putând astfel să mă bucur de peisajul superb: munți,   soare și apele în culori fantastice ale oceanului.

Am survolat zona Le Morne și în câteva minute ne aflam deasupra cascadei.

Intr-adevăr,   fenomenul optic îți taie respirația!

Cele 15 minute au durat exact cât să înconjurăm de două ori cascada.

Bucuria și exaltarea însă au durat mult mai mult,   tot restul vacanței și chiar și acum când revăd filmarea video și fotografiile capturate.

Sunt fericită că mi-am îndeplinit încă un vis și mulțumesc divinității și universului că mi-au oferit șansa și ocazia să văd ceva atât de superb!

Vacanțe minunate vă doresc în deplină sănătate,   siguranță și bucurie!

Trimis de elenaadina in 30.07.24 15:07:22
Validat / Publicat: 30.07.24 16:23:41
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa, Asia, Africa, America de Sud, Oceanul Indian

VIZUALIZĂRI: 934 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Cascada subacvatică

aurel34
[30.07.24 16:50:34]

Superb. Multumesc pt filmare, e un fel de miere pe la botul tuturor

doinafil
[30.07.24 18:28:51]

Tare faină alegere ai făcut! Te felicit pentru ce ai văzut și mă bucur pentru tine! Filmulețele sunt groooozaaaaaveeeee! ....și...ca de obicei îți trimit mulți

[31.07.24 10:02:55]

@aurel34:

Mulțumesc!

Șugubăț ecou!

Știu că sunt și persoane care se vor oftica, dar le doresc din tot sufletul să fie sănătoase și fericite, oriunde s-ar afla!

[31.07.24 10:04:59]

@doinafil:

Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!!!

O zi minunată!

Elena-
[31.07.24 12:02:35]

Foarte frumos! Votat cu drag!

[31.07.24 13:01:51]

@Elena-:

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și toate informațiile prețioase oferite, care mi-au fost de mare folos în sejurul din Mauritius!

habronPHONE
[02.08.24 14:27:01]

Superb, felicitări pentru experiența extraordinară! 😘Sigur soțului i-a părut rău ca nu a urcat cu tine. 😥

[02.08.24 15:33:49]

@habron:

Mulțumesc pentru vizită și ecou!

Soțul a fost cam derutat, cât timp am zburat vremea s-a îndreptat și chiar nu știa ce să facă, apoi s-a gândit că oricum am filmat și va vedea și el.

Vremea în Mauritius a fost tare ciudată, atât de schimbătoare, parcă era la noi în prima săptămână din martie, când sunt ' babele'.

habronPHONE
[03.08.24 10:06:34]

Mă bucur pentru voi! Să aveți parte de vacanțe cat mai frumoase și reușite 😘 Mi-ai încântat privirea cu video încărcat, l-am repetat de 3 ori 😂

[03.08.24 10:52:22]

@habron:

Mulțumesc frumos!

Și vouă vă doresc vacanțe cât mai frumoase și reușite, în deplină sănătate și bucurie!

aurel34, doinafil, habron
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mauritius: