ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2024
ÎNSCRIS: 25.02.14
MAY-2024
Familie

încărcat de pe telefon!

O locatie aproape perfecta!

Gata, m-am decis sa scriu si un “short” review despre Mauritius si in special despre cele 8 zile petrecute pe aceasta insula in mijlocul oceanului Indian unde la 6PM se face noapte si la 6AM apare lumina. In avion spre casa (aproape 10 ore cu Turkish) poate voi scrie si ceva despre Mexic sau celalalte doua sejururi tip big family group din Sardinia si Creta pe care inca nu le-am adaugat aici.

In primul rand vorbim despre o insula diferita de ideea de insula africana gen Zanzibar. Insula este majoritar indiana, apoi ceva creoli/asiatici si putini africani drept urmare insula este safe pentru plimbari si safe cand vine vorba de probleme cu legea. Se vorbeste peste tot engleza si franceza asa ca nu are nimeni probleme de comunicare. Este fosta colonie franceza / engleza ulterior si din acest motiv condusul este pe dreapta si toate denumirile in franceza. Gasim pe insula ceva temple hindu micute si foarte putine de alta religie, in rest se poate observa usor o imagine diferita vest vs est. Pe partea de vest sunt orase mai dezvoltate si economia este mai puternica, plaje mai putin salbatice, dar si zone cu nisip fin alb, pe partea estica sunt mai multe resorturi iar zona de NV este cea mai moderna vazuta de mine cu mall si restaurante mai spre high class. Legat de drumuri se prezinta nesperat de bine, avand autostrada si drumuri bune pe intreaga insula. Circulatia in orase e cam haos (oricum nu se poate compara cu tarile africane aici fiind mult mai ok) dar cu grija poti conduce linistit. Pentru mine a fost prima experienta de condus pe dreapta.

Plajele sunt multe frumoase si diferite, unele cu palmieri, altele cu pietre vulcanice, altele cu vegetatie tropicala. Gasesti fix ceea ce cauti si iti doresti.

Ei au 2 sezoane aici... vara si “iarna” . Noi venind la inceput de mai am prins iarna. Dar ce iarna :))... mai-octombrie temperatura este de 28-30 de grade si sanse mai multe de ploi scurte de max 20 min, deci mai multa umezeala. Noi am prins 5 ploi de maxim 15 min, dar fiind pe partea estica zona Belle Mare am avut vant in unele zile. Vara este mai calda si mai uscata. Apa oceanului este calda... mai mereu peste 26-27 grade. Concluzia puteti veni cand aveti chef :) si timp liber.

In al doilea rand as vrea sa scriu despre aceasta excursie. Am luat cu 10 zile inainte excursia si am prins un pret ok. In jur de 7000 euro pentru 2 adulti si 2 copii hotel de 5* (Long Beach Belle Mare) cu HB. Prezentare hotelului este intr-o rubrica separata. De adaugat ptr acolo ca avem wifi bun si in fiecare noapte show musical, plus one cocktail day sau dance day. Zbourile le-am luat din Cluj ptr ca doar asa am gasit cu Turkish asa ca am mai adaugat si condusul la acest sejur. Din Cluj avionul pleaca dimineata si ajunge la pranz in Istanbul. Cum aveam zborul lung la 1:30’am next day si bilete cu numere care incep cu 235* am avut de ales (la ghiseul turkish din afara zonei de transit) dintre a petrece half day in oras sau a merge la un hotel de 5* undeva la intrare in oras. Eram prea obositi si mai facusem acel trip de oras asa ca am ales sa mergem la hotel ptr piscina si masa si relax. Am primit 2 camere plus transport plus masa tip bufet revenind la aeroport la ora 22:00, neplatind nimic.

Odata ajunsi in Mauritius am cumparat doua cartele de mobil (200gb pentru 30 zile cu 750 rupi) si am schimbat euro in aeroport la un curs de 49 rupi per 10 euro. Un curs bunicel zic eu. Ca si calcul 1 leu = 10 rupi. Transferul la hotel a fost inclus si a durat cam 40 min.

Am luat masina de la o firma locala cu livrare la hotel cu 120 euro ptr 5 zile plus extra 80’euro pentru full insurance de la firma online ei aici neavand optiunea de full. Desi a fost prima data cand am condus pe stanga a fost ok si recomand masina fata de excursiile prea scumpe oferite de hotel sau agentii. In plus poti inchiria private bus daca este grup de minim 6 sa merite.

Am mers cu masina 4 zile si am facut excursiile oferite de altii pe cont propriu. Benzina este 6.6 lei litrul si am estimat gresit plinul de rezervor. Am mers catre cascada mare de 80m plus acel nisip din 7 culori si testoasele de 1m (cost 1925 rupi toti 4). Pe drum am oprit si la distileria de rom (cost 550 rupi per adult) In alta zi am facut o alta excursie catre Port Maurice si de acolo catre insula superba Isle Des Cerfs. Am luat din port direct barca rapida cu 2500 ruppi pentru 3 persoane. A durat cam 20 min sa ajungem si acolo am ales sa stam 2 ore. O insula frumoasa si o zona faina pentru poze. Am mai mers cu masina si la diferite plaje. Tamarin beach pentru surferi, Mon choisy (lunga si cu nisip fin si ceva alege), Belle Mare langa resort o plaja cu nisip fin alb destul de salbatica si cu ceva alege si multi corali, dar eu as recomanda urmatoarele: Pereybare & Trou de biches... foarte faine si cu palmieri care ajung direct in apa - plaje publice si cu locuri de parcare. Apropo de parcari... nu am avut probleme poate si ptr ca este cam off-season la ei.

Zona de Est este zona de corali... din pacate morti. Din ce am vazut facand snorkeling (este inclus si la hotel gratuit) peste 80% din corali sunt morti asa ca acele culori superbe nu prea le vezi. Diversitatea pestilor cel putin in zona de est nu este asa wow dar am prins cu noroc momente in apa cu pesti colorati. Nu stiu in schimb cum este in vest acolo doar am vizitiat 2 plaje si am facut excursii. Pana in prezent din tot ce am vazut Marea Rosie nu are rival!

Recomand pentru resturante si shopping zona de NV - Grand Bay. Nu am fost in capitala Port Luis si am trecut prin Cartier Militaire (ok orasul - mai european decat restul). Mie personal imi plac zonele mai salbatice de plaja cu palmieri si iarba dar si sa explorez si din ce am vazut din intreaga insula cel mai mult mi-a placut zona de NV. Este mai viu totul acolo si mai modern.

Preturile sunt sub Romania. Este o tara saraca care traieste din turism si cultura trestiei de zahar. La supermaketuri un suc costa 40 rupie (4 lei) iar un pringles 85 rupie. Am mancat de doua ori la restaurante traditionale la pranz si am cheltuit toti 4 maxim 3000 rupie adica 300 lei, dar cum aveam la hotel bufet seara deja incercasem tot. Recomand sa incercati mango local, ananas local, fructul pasiunii si guave!

Cam atat pentru moment.

Trimis de patrick007 in 05.05.24 12:26:49
Validat / Publicat: 05.05.24 15:16:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAURITIUS
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Multe. Tot litoralul romanesc.

VIZUALIZĂRI: 303 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (patrick007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 View de sus pe la ora 4:30pm

elenaadinaPHONE
[06.05.24 09:36:59]

Foarte utile informațiile din articol!

Prețul pentru mașina închiriată mi se pare foarte bun!

Ați plătit la hotel taxă de mediu?

Se poate plăti cu cardul?

E avantajos?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

patrick007PHONEAUTOR REVIEW
[06.05.24 10:45:47]

@elenaadina: va pot da aici un numar direct de la persoana care mi-a adus masina la hotel. Atat am platit 120’euro catre ei cash si 80 euro in plus catre o companie de asigurari ptr full insurance, ei nu ofera. Nr de contact: +230 5250 4620.

Da, peste tot pe insula se poate plati cu cardul mai putin la cei care vand ambulant. Noi am folosit doar cash pentru ca am schimbat in aeroport la un curs bunicel. La 600 euro schimbati am pierdut fata de oficial cam 40 lei . In plus in doua locatii (cascada si supermarket) am platit direct cu euro la un curs sub cel din aeroport dar cu maxim 1 rupie sub!

Nu am platit nimic la hotel. Acum nu stiu daca intra in pachet sau nu.

elenaadinaPHONE
[06.05.24 12:37:32]

@patrick007:

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

Vacanțe frumoase în continuare!

elenaadina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mauritius: