ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2024
    SEP-2024
    Cuplu

Extrem de nemulțumit

O excursie de coșmar în Turcia [...]

Mult așteptatul concediu, marele tur de 12 zile în Turcia (4500 de km), pe urmele civilizațiilor: grecească, hitită, bizantină și otomană, s-a dovedit un adevărat coșmar.

“Autocarul” era un autobuz vechi (din 2006), inconfortabil și care abia se târa la deal, din a cărui cauză eram veșnic în întârziere și am ratat numeroase obiective din program. Autobuzul nu avea aer condiționat reglabil, nici geamuri heliomate sau wi-fi.

Hotelurile de 3 și 4 stele au fost pline de de defecte: nu funcționau cartelele, geamuri defecte, miros de mucegai, nu funcționa liftul, aerul condiționat, frigiderul, televizorul sau nu aveam deloc energie electrică. Schimbarea camerelor se făcea greu și cu nervi.

Deși la plecare am fost asigurați că vom avea ghid de limba română, în realitate însoțitoarea (Mihaela) ne-a precizat de numeroase ori că ea nu este ghid ci doar însoțitoare, care nu are dreptul să ne vorbească la obiectivele vizitate, unde trebuie să avem ghid local (niciunul nu știa românește și vorbeau prost engleza), care trebuie plătit suplimentar (bacșiș) dacă vrem să ne spună ceva.

Însoțitoarea de la agenție a fost complet depășită de probleme, abulică, din cauza obiectivă că autobuzul mergea cam cu 50 km/oră, dar și din cauza lipsei de experiență, incompetenței, inculturii, reaua credință și avariție.

Firma [... ] nu a răspuns numeroaselor sesizări telefonice și online făcute în timpul excursiei, de numeroși participanți, deși era vorba de doleanțe obiective și de încălcări flagrante ale contractului de prestări servicii.

În concluzie am avut o excursie ratată, cu servicii de foarte proastă calitate, în care în loc de a petrece un timp plăcut și instructiv, am avut parte doar de nervi, disconfort și zero cunoștiințe noi.

NU recomand o astfel de excursie nimănui.

... deși dacă aveți vreun dușman, poate fi o bună idee de răzbunare...

Trimis de ux128041* in 24.09.24 13:58:08
    Validat / Publicat: 24.09.24 17:04:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istambul
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Edirne

VIZUALIZĂRI: 348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux128041*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.09.24 17:03:37]

Odată cu primele... „impresii” ... trimise, @ux128041: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 15616&hid=10840.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat ceva, ar fi chiar util — link încărcare video.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux128041 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [24.09.24 17:52:08]

@ux128041:

Îţi înţeleg dezamăgirea. Situaţii de acest gen se întâmplă destul de des în cazul circuitelor, mergându-se pe minimizarea costurilor, în timp ce satisfacţia turiştilor este pe ultimul loc.

Ar fi interesant de aflat cât te-a costat "distracţia" şi care au fost locurile vizitate sau pe care trebuia să le fi vizitat, în fine.

NU recomand o astfel de excursie nimănui.   ... deși dacă aveți vreun dușman, poate fi o bună idee de răzbunare...

Bună idee! De reţinut!

adso
    [24.09.24 18:12:49]

@nicole33:

Bună idee! De reţinut!

Iti trimiti dusmanul in excursia organizata de [... ]

[24.09.24 20:56:34]

@ux128041: Și eu sunt curioasa ce ați vizitat si cat a costat, deoarece este foarte sumara prezentarea.

[24.09.24 21:45:58]

@Mirinda:

Si eu sunt curioasa ce ați vizitat si cat a costat, deoarece este foarte sumara prezentarea.

Putin probabil sa aflam mai multe detalii.

Mie nu mi se pare deloc o prezentare, ci doar o reclamație la adresa agenției a carei prestație l-a nemulțumit atât de mult, probabil pe buna dreptate, astfel ca scopul a fost atins in mare măsura.

Pacat de timpul pierdut, de nervi, de tot!

ux128041*AUTOR REVIEW
    [26.09.24 10:10:56]

@nicole33:

[...]

Excursia era bine gândită, dar fără ghid și confort a fost un fiasco total.

ux128041*AUTOR REVIEW
    [26.09.24 10:13:10]

Programul escursiei [...]

Dacă vreți puteți risca. Poate aveți un alt ghid și alt autobuz.

[26.09.24 10:21:23]

@ux128041*: multumesc

[26.09.24 11:12:43]

@ux128041*: Menționarea agențiilor este, REPET, interzisă pe AFA

Aceste informații se pot trimite, însă, prin mesaj privat

Avertisment

[26.09.24 12:41:39]

@ux128041*: Sa trimiteți un email și către agentie sa discute cu partenerul extern. Deobicei agențiile colaborează cu agenții externe partenere și nu tot timpul lucrurile decurg ok și este important feedbackul sa discute la rândul lor si sa nu se repete situatia cu alti turisti. Sper ca peste câteva luni sa va amuzați de aceasta experienta.

[26.09.24 13:05:42]

Timp pierdut!

Cât timp atât autocarul cât și ghidul aparțin touroperatorului roman, ce treaba are cu partenerul turc? Doar știau prea bine starea tehnica a parcului auto, precum și “competenta” însoțitorilor angajați tot de ei

Sper ca peste câteva luni sa va amuzați de aceasta experienta.

Eu i-as recomanda mai multă atenție la rezervarea circuitelor de acest gen, nu sa facă haz de necaz după ce și-a ratat vacanța

[26.09.24 13:33:35]

@nicole33: Am fost în multe circuite vreo 5-6 în Turcia, insa toate autocarele erau înmatriculate în Turcia și ghidul era turc de la agenția partenera. De fapt legislatia lor este stricta si nu au voie sa fie ghizi decat persoane acreditate vorbitoare de limba turca, restul persoanelor sunt insotitori de grup tot de la agentia partenera. Evident ca vorbesc din experienta proprie.

[26.09.24 14:28:25]

@Mirinda:

Eu nu am fost niciodată in vreun circuit de acest gen, dar am tot studiat și varianta aceasta. Cam știu și care sunt principalii organizatori de asemenea circuite. Care sunt sponsorii încă nu am aflat, dar am propriile bănuieli

In rest, ma bazez pe logica și pe ce mai citesc 😄

Situatia de aici este puțin diferită fiind vorba de un circuit exclusiv cu autocarul . Dacă plecarea este cu autocarul din București, iar tour-operatorul deține propria firma de transport cu o flota impresionanta, care ar fi logica închirierii de autocare turcesti???

Însoțitorul de grup este mai mult ca sigur tot roman și tot de la firma din România

Din câte știu eu, ghizii străini nu au voie sa vorbească / prezinte turiștilor informații doar in interiorul obiectivului vizitat, unde au dreptul la ghidaj doar ghizii turci acreditați, însă ce-i împiedica pe ghizii romani sa vorbească și sa explice turiștilor una alta in autocar in drum spre un obiectiv sau altul? Desigur in afara de rea voința și de incompetenta

Regulile astea se aplica nu doar in Turcia, ci și in multe alte tari, gen Grecia, Tunisia, Spania, Portugalia, Maroc, unde este necesar și un ghid local.

[26.09.24 16:15:13]

@nicole33: Nu te contrazic, doar ca în practica lucrurile stau diferit. La ultimul tur am avut doar ghid sau însoțitor turc care vorbea și romana si turca, iar la celelalte am avut un ghid turc și un însoțitor tot de la parteneri externi vorbitor de romana. Nu am avut ghizi sau însoțitori de la firma din România niciodată, doar pentru excursiile în Istanbul, insa este alt circuit mai mic.

Mirinda
    Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, excursii tematice Turcia: