ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2022
ÎNSCRIS: 18.03.22
MAR-2022

încărcat de pe telefon!

Circuit groaznic [Antalya, Pamukkale, Hierapolis, Laodicea]

Va recomand sa ocoliti agentia [... ], am fost plecata cu acestia in Circuit Antalya, Pamukkale, Hierapolis, Laodicea. Dar de fapt, nu ai inclus in circuit obiectivele turistice adica Pamukkale, Hierapolis, Laodicea.

Desi, pe circuit si pe descriere e mentionat ca vei ajunge in aceste locuri, ti se spune de doamna ghida Stela ca tu ai inclus de fapt doar transportul din hotel in hotel, acesta e circuitul, Daca vrei sa vezi, evident, ce scrie pe circuit ca vei vizita trebuie sa achiti alti bani acolo, mai exact, Pachetul Premium (124 de euro) si ai 4 pranzuri incluse si te duce sa vezi Pamukkale, Laodicea si Hierapolis.

Daca nu vrei pranzurile trebuie sa platesti 79 de euro, altfel te lasa in hotel, in ce resorturi au ei cazarile si nici vorba sa te duca sa vezi ceea ce e mentionat pe descrierea pachetului Circuit Pamukkale, Hierapolis, Laodicea.

Ti se face si o alta mega oferta, cu 5 euro, iti ofera apa in autocar 2 litri pe intreg circuitul, adica de fapt, daca ramai la hotel si nu iei pachetul premium nu mai vezi nici apa, ca doar autobuzul e plecat pe traseu. Va recomand sa nu luati, apa este foarte ieftina in Turcia.

Cazarile sunt facute in resorturi care sunt departe de orasele principale si veti fi obligati daca doriti sa vizitati sa platiti pachetul Premium.

Evident, opririle se fac obligatoriu, unde au ei parteneriate si obtin ceva profit de pe urma ta, daca reclami ca era mentionat pe circuit ca apare si orasul Denzili, sa vezi vreun obiectiv ceva, vreo moschee, ti se spune ca in Denzili se viziteaza strict o fabrica de textile.

Cand s au reclamat nemultumirile ghida a spus cu o nonsalanta ca nici Dumnezeu nu are cum sa schimbe ceva si ca prin contractul ce noi il semnam cu [... ] ei sunt total acoperiti si pot sa faca lucrurile asa cum ei vor.

De exemplu, la fabricile de textile, bijuterii, piele iti da timp si 10 ore daca e nevoie, dar cand zici sa vizitezi mai mult ca doar asta e scopul circuitului, ti se spune ca 2 ore sunt suficiente.

Asistenta turistica culmineaza prin obligativitatea bacsisului de 20 de euro de persoana, desi, pe intreaga perioada a circuitului s au explicat nemultumirile avute, ti se spune de ghida ca trebuie dat pentru ca ea, personal, a dat bacsis pe la hoteluri, soferi, etc si ca daca nu dai, ea va fi nevoita sa le achite din bani ei.

Sunt foarte multe aspecte negative care au avut loc. Ce pot sa va spun cu siguranta ca niciodata nu voi mai merge nicaieri cu [... ] si va recomand sa ocoliti aceasta agentie.

Trimis de ux123999 in 18.03.22 21:44:22
Validat / Publicat: 19.03.22 07:28:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1786 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux123999); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.03.22 07:26:00]

@ux123999: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuite, excursii tematice Turcia, Vacanţa în Turcia" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Pamukkale]

Conform politicii site-ului, reviews-urile cu evaluari „zero peste tot” sunt publicate FARA NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite (probabil) de minima obiectivitate așteptată.

Dacă dorește, autorul poate reveni asupra evaluărilor, încercând să fie mai obiectiv — fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII, fie scriind un ecou (dacă timpul alocat editării a expirat)

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux123999 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

[19.03.22 07:26:46]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 06911&hid=10840.

[19.03.22 08:40:53]

Buna!

De interes ar fi fost dacă ai fi pus și prețul excursiei în caseta corespunzătoare, așa orientativ pentru cei interesați!

Din căte știu eu și mai ales din ce am mai citit pe la colegii de pe AFA, așa se procedeză cu excursiile, eu zic că si firma de turism organizatoare v-a pus în vedere acest aspect și nu ar fi trebuit să fie un element surpriză descoperit la fața locului prin intermediul unui ghid.

Ce ai descris acolo vis a vis de opriri la magazine partenere, apă, etc. este clar o procedură standard în turism, căci nimeni nu face muncă voluntară și apoi orice informație costă pentru cei comozi, nimeni nu îți ofreră un serviciu (chiar și de ghidaj turistic) moca.

Personal când cumpăr cu serviciu turistic (de orice natura), mă holbez bine în contractul încheiat să văd ce cumpăr, da mi s-a întamplat și mie să nu citesc cu atenție ce serviciu am achiziționat și normal am suportat cu stoicism consecințele (de exemplu) plimbări pe la magazine partenere... o cazare într-o camera economica, etc.

Cu bine!

[19.03.22 09:32:16]

@ux123999:

Circuit groaznic...

Hmmm... Mie nu circuitul în sine, de altfel unul interesant, mi se pare groaznic, ci mai degrabă lipsa cvasitotală de informare şi goana după chilipiruri .

Sună al naibii de tentant să pleci o săptămână în Turcia cu avionul, să beneficiezi de cazare cinci nopţi la hoteluri de cinci stele şi alte două la hoteluri de patru stele, de demipensiune şi autocar la dispoziţie să te plimbe de colo până dincolo pe distanţe considerabile, plus asistenţă turistică în limba română, toate astea la un preţ mai mic decât preţul unui bilet de avion cu Turkish până în Antalya şi atât.

Grav este că doritorii de asemenea chilipiruri doar se bucură crezând că au dat lovitura vieţii lor, fără să se întrebe măcar o secundă cine suportă diferenţele de preţ şi de ce.

Reclamaţii pe tema acestor circuite turceşti am tot citit şi voi mai citi. Ştiu şi cine este organizatorul acestor vacanţe, cel mai probabil sponsorizate.

Dacă nu ar fi fost drumurile lungi cu autocarul, greu de suportat de mine, poate aş fi fost şi eu tentată să cumpăr, însă asumându-mi costuri suplimentare care ar fi dublat cel puţin costul efectiv al excursiei şi/sau organizarea acolo pe cont propriu a programului de vizitare, alegând doar obiectivele turistice şi eliminându-le pe cele "comerciale" .

[19.03.22 09:44:08]

@nicole33:

Chiar și așa mie personal mi se pare un pret corect cerut de toti operatorii de turism implicați, să ne gandim (prin comparație) cât costă o intrare la un muzeu prin occindent, mai pune aici transport local, ghid, o sticlă cu apă (minim)... ce să vezi?! circuitele turcești fiind mai ieftine toti dorim servicii turistice moca sau chilipir cum bine ai spus tu.

[19.03.22 09:47:57]

@adrianbogdan:

O simplă căutare pe internet te lămureşte imediat că un asemenea circuit în luna martie nu poate costa mai mult de 350-360 euro, fără suplimentele de prânzuri şi excursii menţionate şi de către autoare. Mai puţin decât un bilet de avion pentru Antalya cu escală la Istanbul şi cred că şi asta spune multe. Cazarea 7 nopţi la hoteluri de 4 şi 5 stele cu demipensiune şi toate celealte ies bonus .

Cred că îţi mai aminteşti discuţiile, unele neprincipiale , iscate în urmă cu doi ani şi jumătate când mai mulţi colegi ai noştri au participat la un circuit asemănător în Cappadocia, cu acelaşi organizator şi atunci chiar la preţuri mai mici.

Cei mai mulţumiţi au fost cei din grupul cel mai numeros care, printr-o organizare PROPRIE exemplară şi de admirat, au reuşit să-şi facă SINGURI o vacanţă superinteresantă şi la costuri incredibil de bune.

Ceilalţi, din seriile anterioare, au înţeles că trebuie să mai scoată alţi bani, destul de mulţi, din buzunar pentru a acoperi partea "turistică" a vacanţei, pentru că altfel ar fi rămas majoritar cu vizitarea fabricilor de diverse prostii , timp pierdut în opinia mea.

[19.03.22 10:00:23]

@adrianbogdan:

Asta este realitatea, oricum şi oricât ar încerca unii să o de-a după cireş.

Nu ştiu cum să numesc naivitatea unora care au aşteptări complet nerealiste de la o vacanţă foarte ieftină şi care nu fac decât să evidenţieze minusurile şi propriile nemulţumiri, omiţând şi avantajele evidente de care au beneficiat.

Uite un alt exemplu:

Nemulţumirea nu este legată de condiţiile şi serviciile oferite de resort, ci de poziţionarea hotelului. La cinci stele cu demipensiune nici nu ai cum spune că nu ai avut ce mânca sau mai ştiu eu ce.

Oamenii nu se gândesc că pot vizita oraşul din apropiere cu dolmuşul (foarte ieftin) sau cu taxiul, că pot lua prânzul unde doresc etc. şi perseverează în greşeală.

ux123999PHONEAUTOR REVIEW
[19.03.22 10:04:38]

@adrianbogdan: Circuitul a costat 350 Euro.

Intrarea in Hierapolis daca nu se platea pachetul Premium era 60 de lire, 1 lira este 30 de bani.

[19.03.22 10:38:50]

[19.03.22 10:47:31]

@ux123999: buna! multumesc pentru pret!

Eu vorbeam într-un ecou mai sus despre prețurile plătite pe intrări/excursii locale la obiective turistice în Europa occidentă, era o simplă comparație.

E uite aici greșești, ca să ajung acolo la Hierapolis, ai nevoie de minim următoarele servicii turistice/sau nu ?

1. transport pană la poarta obiectivului,

2. normal ar fi sa am nevoie si de un ghid,

3. de apa,

4. serviciu GPS (pentru coordonate)

și mă rog si un minim de profit (asta ar fi un pachet turistic sa zicem complet pentru o excursie locală), in afară de acest serviciu enumerat mai sus, normal te mai duce agentia si pe la niste covaore, ulei de măsline sau ce-o mai fi, normal că se gandește comercial, doar nu fac oamenii âia munca voluntară.

O zi fumoasă!

[19.03.22 11:43:43]

@adrianbogdan:

Impresia mea este că autoarea, plecând total nepregătită/neinformată în acest circuit, s-a văzut nevoită să achiziţioneze suplimentar acel pachet de excursii pentru a mai salva ceva şi a bifa obiectivele turistice pe care îşi dorea să le viziteze. De la costul suplimentar al pachetului Premium par să plece mare parte din nemulţumiri.

E uite aici greșești, ca să ajung acolo la Hierapolis, ai nevoie de minim următoarele servicii turistice/sau nu?

1. transport pană la poarta obiectivului,

2. normal ar fi sa am nevoie si de un ghid,

3. de apa,

4. serviciu GPS (pentru coordonate)

La modul general vorbind, cam astea sunt serviciile pe care le plăteşti unei agenţii pentru o excursie, dar, în cazul particular al acestei excursii, lucrurile sunt mult mai simple şi fiecare este liber să aleagă cum crede că este mai convenabil.

Circuitul a inclus două nopţi de cazare în Pamukkale. În acest caz, eu nu consider că ai nevoie nici de ghid, nici de transport pentru a vizita principalele puncte de interes. Ok, ştiu, este cam greu să urci pe jos tot dealul ăla, dar nu imposibil când ai 20+. Recunosc că eu doar l-am coborât şi a fost frumos.

Ajungi sus şi acolo vezi Castelul de Bumbac, poate faci o baie în Piscina Cleopatrei, cu apă termală, dacă vremea din martie îţi permite, vizitezi Hierapolis - situl arheologic şi Muzeul - şi fără ghid, mai citind una alta pe panourile de acolo sau îţi cumperi de la magazinele de suveniruri din zonă un ghid turistic, util pentru a înţelege mai bine cele văzute, deseori mai bun ca un ghidaj slab , apă rece găseşti la toate tarabele şi nu costă o avere, chiar dacă preţurile sunt sensibil mai mari ca în alte părţi, iar de GPS nu prea ai nevoie, pentru că nu prea poţi să te rătăceşti, de sus ai o vedere panoramică perfectă şi te poţi orienta cu uşurinţă şi, în plus, există aplicaţii pe telefon cu funcţionare offline pe care oricine şi le poate descărca gratuit încă de acasă.

Eu aşa aş fi procedat dacă ajungeam acolo în condiţiile circuitului, folosind tot timpul pentru a vizita în ritmul meu tot ceea ce mă interesa şi asumându-mi plata individuală a biletelor de intrare, puţin mai scumpe decât cele de grup.

În urmă cu mulţi ani intrarea la Hierapolis costa 7 TL care însemnau atunci cam 3,5 euro, deci cam tot pe acolo. Mult mai scump era Castelul de Bumbac

ANILUPHONE
[19.03.22 15:43:11]

Adevărul este că atunci când pleci într-o vacanță-circuit trebuie să te documentezi foarte bine. Știu cu ce agenție ați făcut acest circuit pentru că îi urmăresc și eu ofertele... care sunt cele mai ieftine și mai tentante dar excursiile opționale dublează costurile circuitului!!!

Au dreptate colegele mele citindule ecourile... eu mă număr printre turiștii comozi care vor în vacanță cu agenție să fim duși de mânuță pe la obiective... dar pentru asta sunt conștientă că trebuie să plătesc în plus!!!

Apropo și eu am fost cu aceeași agenție în Capadocia și a fost super... dar a mai depins și de noi cum ne-am organizat la fața locului!!!

În rest numai de bine!

MirindaPHONE
[08.04.22 10:09:39]

Eu consider acest review benefic ca îți poți seta așteptările corect. Legat de circuit hotelurile se schimba de la circuit la circuit si trebuie sa iti regandesti planul. Conform informaților trebuia sa stam la un hotel si am stat la altul. Nu are legătură cu prețul dar are legătură cu circuitul in sine cum este organizat. In Antalya am stat în trecut la Lara Grand Hotel care era aproape de Antalya si ajungeai rapid în centru. Permanent schimba hotelurile sa nu prea ai multe posibilități si sa plătești alte costuri pentru cina, pranz sau excursii opționale. Overall este un circuit care merita făcut si poti sa iti faci singur programul dar trebuie sa te documentezi înainte si sa iti regandesti planul. Legat de vizite la magazine nu le poți rata ca sunt organizate fix pe traseul de întoarcere de la un obiectiv la altul sau de la o localitate la alta cu autocarul. Legat de cost fiecare decide cat doreste sa plătească și ce servicii doreste sa achiziționeze. Poti sa plătești 350 eur si sa vezi aceleași locuri cu cel care plătește 99 eur dar se documentează si își asuma niște riscuri adiționale. Au fost persoane în grup care au mers 10 km pe jos sa viziteze Pamukkale. Este de apreciat dar nu toată lumea doreste sa facă un astfel de efort. Eu am preferat taxiul.

adrianbogdan, ANILU, Mirinda, ux123999
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, excursii tematice Turcia: