ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2024
Familie
REZONABIL

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Nu a fost așa cum mi-am închipuit

Salut. Abia m-am întors de la acest hotel, unde am petrecut 7 nopți, perioada 14.08.2024 / 21.08.2024,3 adt și un copil 9 ani, cameră family. Impresiile nu sunt pozitive, așa că le voi descrie.

Am călătorit din București spre hotel pe relația Ruse-Veliko Tarnovo-Stara Zagora, vama dintre BG-GR fiind prin Makaza! Sunt 715 km pe acest segment făcuți în circa 10 h. La retur am ales același traseu. Foarte ok pentru mine.

Alimentarile le-am făcut doar în Bulgaria, combustibilii fiind mai ieftini decât România și/sau Grecia. Ca și observație: în Grecia, de la Makaza până sa intri pe brațul Athos, circa 200 km, nu sunt benzinării pe autostradă!!! Dacă ai nevoie să alimentezi, trebuie să ieși de pe autostradă.

Hotelul este un complex de vile, terasat, distanța față de plajă, piscină sau restaurant este în funcție de unde ești cazat! Să spunem că de la cel mai înalt punct al resortului până la malul marii sunt cam 150 m.

Parcarea este un pic problematică, deoarece nu sunt locuri de parcare suficiente... Și trebuie să te orientezi. În perioada sejurului nostru oaspeții au fost sârbi, bulgari, evident greci, români și câteva cupluri de englezi.

Cel mai tare aspect la serviciile oferite: WI Fi. Indiferent unde te aflai în resort exista wifi. Chiar și pe plajă. Mi-a plăcut enorm!

Checkin-ul s-a făcut repede, cameră family cu 2 dormitoare. Cel principal dotat cu pat matrimonial, cel secundar, de fapt un hol transformat în dormitor, cu paturi separate și, surpriză, cu o fereastra mică care dădea în holul vilei! Terasă în fața camerei cu scaune și masa și uscător!

Baia micuță, cu toaletă, o cabină de duș suficient de încăpătoare, uscător de păr. O recomandare: luați-vă gel de duș, săpun lichid/solid deoarece veți găsi în baie niște săpunuri mici, care sigur nu vă ajung.

Nu mi-a plăcut faptul că doamna care făcea curățenie ne-a bătut la ușa pentru a face menajul doar la ore nepotrivite (14.30-15.00).

Restaurant: situat în partea superioara a corpului recepției, spațios, cu terasa (putea admira marea și insula Ammoulani)... Meniul - la mic dejun aproape zilnic aceleași preparate, prânzul cuprindea iarăși aceleași preparate, cu mici excepții includeau și ceva nou, iar cina mai varia cu preparate care să-ți aducă aminte ca nu ești în stare de criză! Am apreciat amabilitatea tinerilor care debarasau mesele, fiind atenți la orice solicitare.

Plaja - la ea se ajungea printr-un tunel, curat, pentru siguranța turiștilor și a traficului. Se deschidea la ora 07.00, când cei mai harnici sau fără somn, se duc și ocupă șezlonguri unde doresc. În funcție de zona unde aveai cazarea puteai face între 5 minute și 15 minute până la plajă! Cel mai greu era la întoarcere. Trebuia să începi urcusul... Plaja este cu nisip și pietricele, întrarea în apă este tot cu pietricele însă după ce treci de ele, reapare nisipul. Apa este curată, fără alte vietăți, în afara de mici bancuri cu pești de dimensiuni mici. Pentru cei mai sensibili recomand niște încălțări pentru apă, pe care le puteți lua atât din țară, cât și de la minimarketul de lângă recepție. Adâncimea apei este relativ mică pe un segment de 40 m spre larg, apoi depășește peste 1,80 m. La plajă există și un beach bar unde puteți să consumați bere, cocktailuri - mi s-au părut oribile și cafea. Este deschis de la 10.00-18.00.

De pe plajă se puteau închiria mici ambarcatiuni cu motor pentru diferite plimbări.

Piscina - nu foarte mare, cu adancimi începând de la 30 cm până la 1,20 m, și dedicată cu predilectie copiilor mici. Apă curată. Pool bar și la piscina, cu aceleași facilități ca la plajă.

Partea de entertaiment a fost doar într-un weekend (sâmbătă și duminică). Mediu spre slăbuț ca și grad de satisfacție.

Cam atât de la mine. Sper să vă ajute cât de cât detaliile oferite. Încercați să vă informați cât mai bine înainte de a face o rezervare! Vacanțe reușite!

Trimis de Mangrova in 22.08.24 18:35:36
Validat / Publicat: 22.08.24 21:13:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: *

VIZUALIZĂRI: 426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mangrova); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.08.24 21:13:42]

Bun revenit pe site, cu impresii

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 115311&hid=6515.

• Alte impresii din această RUBRICĂAristoteles Holiday Resort & SPA Hotel:

• pagină generată în 0.058670997619629 sec