ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2013
ÎNSCRIS: 08.09.13
AUG-2013

Un sejur minunat in Grecia!

Suntem din Bucuresti si iubim Grecia, pe care o vizitam de cate ori avem ocazia. Anul acesta am preferat sa mergem in nordul Greciei, pentru ca nu am vrut ca sotul sa conduca mult.

Initial am vrut sa mergem in Halkidiki, dupa care am ales Riviera Olimpica.

Am ajuns in Salonic chiar de Sfanta Maria si am ramas o noapte acolo sa ne bucuram de orasul in sarbatoare. Adormirea Maicii Domnului (sarbatorita pe 15 august) este considerata in Grecia una dintre cele mai mari sarbatori, alaturi de Craciun si de Paste. Am mers apoi la Paralia Katerini unde ne-am cazat doua nopti la Hotel Akti Musson, dupa care am mers la Platamonas, unde ne-am cazat la Hotel Kymata si am ramas pentru 5 nopti. Am ales cele doua statiuni pentru ca in Paralia stiam ca plaja este cu nisip fin, iar la Platamonas este o zona cu multa verdeata, munte langa mare si o atmosfera foarte pitoreasca.

In acest review doresc sa vorbesc insa despre statiunea Paralia Katerini si Hotel Akti Musson. Am considerat oportun sa scriu acest comentariu pentru ca am citit atat pe acest forum multe prejudecati si comentarii injuste despre aceasta statiune si mai ales despre hotelul Akti Musson.

Am mers acolo la recomandarea fiicei noastre care cunostea hotelul de anul trecut si am fost foarte multumiti atat de cazare, de masa (am avut doar micul dejun inclus, dar a fost un bufet consistent), dar mai ales de personalul de la hotel care este foarte primitor si vorbeste limba romana. Hotelul are un design modern, camerele sunt spatioase si curate (curatenia in camere se face zilnic). Evident ca in camere sunt si mici imperfectiuni, dar care in fond au fost cauzate tot de turisti care au locuit in camera respectiva.

La barul hotelului au preturi foarte accesibile (cafe frappe, suc sau bere la cutie costa de exmplu 1 EURO). De fapt, toata statiunea are preturi foarte accesibile, mai ales in comparatie cu Europa de Vest. Ma deranjeaza cand citesc comentarii ale unor oameni care denigreaza un loc doar pentru ca este accesibil sau pentru ca acolo merg multi romani. Eu ma bucur de cate ori aud vorbindu-se romaneste atunci cand suntem plecati in strainatate, ne face placere sa vorbim cu romanii pe care ii intalnim acolo si lucreaza in baruri, hoteluri, restaurante etc. Este ca si cum ai regasi un pic din tara ta oriunde ai merge in lumea asta.

In concluzie, recomand cu incredere si Paralia Katerini si Hotel Akti Musson. Mergeti acolo fara prejudecati, noi am avut o vacanta foarte reusita cu un foarte bun raport calitate pret!

PS: Daca doriti sa incercati un restaurant bun de peste in Paralia Katerini, va recomand restaurantul Molos din port. Au un peste excelent!

Trimis de aiscurtu in 08.09.13 20:38:00
Validat / Publicat: 08.09.13 23:41:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Thessalonik, Corfu, Atena, Paros

VIZUALIZĂRI: 2906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aiscurtu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Akti Musson

[08.09.13 22:01:15]

@aiscurtu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

flllo
[09.09.13 19:22:43]

@aiscurtu: Va rog sa puneti si fotografii de la hotel, plaja etc... multumesc

george87
[12.09.13 20:45:46]

@aiscurtu: mic dejun consistent? detaliaza te rog. niste poze ar fi fost de mare folos.

tind sa cred ca ai fost pus de hotel sa mai ridici rating-ul.

Adiangi
[15.09.13 12:43:28]

Daca se poate numi curatenie, un dat cu mopul peste mizerie, atunci da, aveti dreptate, se face curatenie in fiecare zi!

P.S Daca sunt anumite "imperfectiuni", nu credeti ca ar fi bine sa fie si reparate?

[15.09.13 22:06:58]

@george87: Stimate Dle George, nu inteleg de ce de cate ori scrie cineva un review pozitiv trebuie sa fie un review "comandat" de la hotel?! Oare oamenii au uitat sa multumeasca in ziua de azi? Chiar trebuie romanii sa fie o natie de nemultumiti? Cand am spus mic dejun consistent am facut in primul rand comparatie cu tari de genul Franta sau Italia, unde primesti in cel mai fericit caz un croissant si o felie de salam... Dar nimeni nu comenteaza acolo, pentru ca este Europa de Vest... La micul dejun la acest hotel aveau urmatoarele: lapte, cereale, mai multe tipuri de gem, miere, nutella, iaurt, fursecuri, salam, cascaval, compot, oua fierte, carnaciori prajiti, cafea, sucuri, masline. Cred ca nu am omis nimic... Nu am facut poze bufetului de la micul dejun deorece nu am considerat ca este necesar dar cu siguranta se pot obtine toate aceste informatii si poze direct de la hotel asa cum se face in general pentru a raspunde unui potential client. Comunicarea directa cu hotelul este recomandata atunci cand sunt nelamuriri - ei vorbesc limba romana si puteti sa scrieti in lb romana cu incredere.

[15.09.13 22:14:11]

@flllo: Am postat niste poze ale hotelului si din Paralia. Am regasit aceasta statiune pitoreasca cu multa placere. Plaja este cu nisip fin si este o plaja foarte buna fata de Platamonas unde sunt multe pietre. De exemplu in perioada sederii in Platamonas, o statiune cu multa verdeata in schimb fara a beneficia de o plaja cu nisip fin - a trebuit sa mergem la cativa Kilometri pentru a gasi o plaja cu nisip. Paralia Katerini este o statiune foarte bine pozitionata geografic de unde se pot face multe excursii frumoase in zona. Hotelul Akti este in apropiere de plaja la 2 minute de mers pe jos - se afla pe a 3 a strada paralela cu plaja si marea.

[15.09.13 22:19:27]

@Adiangi: Buna seara - review ul scris este al unui turist normal si nu al unui politist si nu am gasit acele imperfectiuni care merita sa fie postate. Eu personal nu sunt de acord cu dvs - Hotelul Akti nu este un hotel murdar si exista o curatenie zilnic facuta. Evident exista mereu oameni care isi doresc mai mult si mereu pot fi oameni nefericiti in cele mai frumoase locatii din lume. Imi mentin opinia de a ma fi simtit foarte bine in Paralia si la hotel Akti si ma voi intoarce cu placere!

Adiangi
[15.09.13 22:27:51]

@aiscurtu: Daca esti numit politist pentru faptul ca vrei ca locul in care esti sa fie curat, atunci pot sa spun ca nu ma deranjeaza apelativul acesta. Eu ma bucur ca v-ati simtit bine in acel hotel. Eu stiu unde am fost cazati si cum am fost serviti la acest hotel. Iar daca vrei sa vorbesti cu cineva din hotel si sa ii spui nelamuririle/neplacerile, chiar nu ai cu cine sa vorbesti, in acele momente nimeni nu stie engleza sau romana. Nu am avut asteptari de 7* dar nici nu ne asteptam la asa ceva. Dar in schimb am vazut ca gasesti conditii mult mai bune la un hoteluri precum Adriani care desi nu arata asa de luxos au o curatenie de nota 10.

Adiangi, aiscurtu, flllo, george87
Alte impresii din această RUBRICĂAkti Musson Hotel: