ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2017
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 07.01.17
JAN-2017

Esec sau mizerie organizatorica

Am achizitionat bilete pentru REVELION 2017 in GRECIA la hotelul AKTI MUSSON prin agentia [***].

Am mai facut aceasta excursie si acest revelion si anul trecut si a fost frumos, bine, nemaipomenit din toate punctele de vedere cu exceptia drumului atat la dus cat si la intors cu un jaf de autocar care a fost infect ca stare tehnica si de confort pentru un asa drum lung. Anul acesta am refacut acest drum in ciuda dezavantajului prezentat mai sus cu speranta ca nu poate fi mai rau...

Din nefericire pentru mine si sotia mea dar si pentru multi buni prieteni cu care ne revedeam de anul trecut pot spune ca am avut un fiasco total. Am plecat din BRASOV cu un jaf de autocar, o MAGAOAIE PE ROTI care a facut 5 ore pana in BUCURESTI. AM REUSIT CU CHIU CU VAI SA AJUNGEM IN bulgaria dar nu pot preciza cu exactitate localitatea fiind noapte. Am reusit sa ajungem la o asa zisa statie SERVICE - NISTE GARAJE DE DOI LEI, care au mesterit circa 1 ora noi cei din autocar, aproximativ 70 persoane stand in frig. Cu chiu cu vai am pornit spre GRECIA unde am ajuns dupa 23 de ore de mers de la plecarea din ROMANIA. Am avut ghid sofer grec si bulgar iar ghid pe dra A.L careia profesional, al pregatirii intelectuale nu am ce sa ii reprosez.

Am ajuns la hotelul mai sus mntionat unde camerele erau adevarate ghetarii sau camere mortuare deoarece doar cu cateva ore inainte de a ajunge noi au facut focul pentru incalzire.

Contractul desi prevedea cina si mic dejun acestea au fost [***] cum [***] a fost si masa CINA FESTIVA. Dimineata in toate cele cinci zile un singur tip de salam ca nu avea nici un tip de gust, nici o proprietate organoleptica si un cascaval... guma de mestecat care nici macar ca sapun de spalat nu se putea folosi.

Baia nu avea sapun, gel de dus, apa calda eara calaie, si abia picura.

Evit sa descriu cina festiva pentru ca as scrie romane si nu ar avea sens si nici rost pentru ca sunt mai mult decat convins ca nu se va lua nici o masura si se merge pe dictonul MERGE SI ASA...

La intoarcere am fost transbordati de trei ori plecand spre tara cu acelasi autocar defect cu care am plecat spre grecia.

Imediat ce am trecut frontiera GRECIA-BULGARIA am coborat sa mai urc in autocar si am luat asupra mea pasaportul. Eram la cateva sute de metri de frontiera cu GRECIA. Am sa incerc sa amplasez imagini cu autocarul care baga fum si gaze in interiorul autocarului. Nu stiu daca voi reusi acest lucru. La insistente fffff mari indolenta si iresponsabila ghida a cerut trimiterea unui nou autocar. Am fost dusi cu vorba ca un autocar va veni dinspre SOFIA sa ne recupereze.

Am ajuns la un punct de popas la cca 50-60 de la acest incident in gaze si frig. Ajunsi in punctul cheie nici vorba de autocar care sa ne astepte asa cum efectiv mintite tovarasa ghid A.L.

Dupa imbarcarea in noul autocar, in tranzitarea BULGARIEI, soferul a adormit la volan si aveam toate sansele sa nu mai ajungem acasa. Mentionez ca [***] ghidei extrem de mare a venit si pe motivul de a nu prezenta un minim de scuze sau altceva... etc.

Ei bine am ajuns in BUCURESTI cu autocarul condus de un singur sofer pe tranzitarea intregii BULGARII. Ajunsi in Bucuresti suntem anuntati pentru o noua transbordare pe motivul ca autocarul fusese platit doar pana acolo. Ce parere aveti domnilor de aceste frumoase si amuzamte lucruri de vacanta in care puteam plati cu viata.

Reamintesc ca nu reprosez nimic profesional ghidei care a fost ireprosabila dar din punct de vedere al responsabilitatii legata de siguranta grupului, conditiilor de cazare a fost [***] NEPREZENTAND SCUZE si pe deasupra mincinoasa umbland cu acadeaua...

Trimis de HORICA62 in 07.01.17 21:33:13
Validat / Publicat: 07.01.17 22:17:10

VIZUALIZĂRI: 3661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (HORICA62); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.01.17 22:15:42]

@HORICA62: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

nicole33
[08.01.17 17:33:27]

@HORICA62:

Am citit de două ori chiar articolul tău, fără a înțelege mare lucru. M-am uitat și la poze: doar autocare, parcări de autocare şi câţiva turişti, numere de înmatriculare bulgăreşti. Ce legătură au toate astea cu hotelul sau cu Grecia?

Nu merg niciodată cu autocarul, dar am o curiozitate: de câţi şoferi era nevoie, în opinia ta, doar pentru tranzitarea Bulgariei?

Eşti nemulţumit, fă-le reclamaţie la ANPC, la Poliţie sau unde vrei tu.

Despre hotel chiar nu am aflat mare lucru. Ba da, că nu ţi-a plăcut mâncarea. Cu un an înainte te-au răsfăţat doar cu caviar şi acum ţi-au dat caşcaval cu gust de săpun?

Mult mai interesant ar fi fost să postezi câteva poze din hotel şi împrejurimi şi să ne povesteşti ce ai făcut cinci zile în Grecia.

Regret timpul pierdut cu citirea acestei "reclamaţii", că articol nu-l pot numi.

flaviana77
[09.01.17 09:24:05]

mi se pare un articol tendentios.

am citit de doua ori si nu scrie absolut nimic despre Revelion si despre ce anume s-a facut in timpul petrecut acolo.

bun, am inteles s-a stricat autocarul etc. dar odata ce ai ajuns acolo, ar fi trebuit sa uiti de acest aspect si sa te bucuri de timpul petrecut acolo.

din ce ai scris aici, se pare ca mai bine ramaneai acasa decat sa mergi acolo. fara nici o suparare, insa asta e parerea mea.

nu inteleg de ce nu ai scris despre hotel, despre cina festiva de revelion, despre ce ai vazut cat ai stat acolo, etc.

HORICA62AUTOR REVIEW
[09.01.17 17:20:02]

Am luat parte la "minunatul sejur"descris mai sus si pot adeveri cele afirmate de catre colegii mei de calatorie.

Drumul a fost un calvar care se repeta de ani si ani.

Mai trist este faptul ca ne-am obisnuit deja, noi romanii cu astfel de conditii si in loc sa cerem socotela pentru mizeriile pe care ni le ofera majoritatea firmelor, ne complacem cu "asta este", ba ne mai si certam cu cei care protesteaza.

Felicit pe realizatorul articolului pentru ca a luat atitudine.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.01.17 17:36:57]

@HORICA62: Sa inteleg ca te feliciti singur??

Pentru ca eu am inteles din prima ca " ai luat parte la minunatul sejur" descris de.... tine...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.01.17 17:49:27]

Cate vreme vor exista turisti care cred ca au facut afacerea vietii cand cumpara astfel de sejururi la pret de nimic si asteapta sa aiba conditii de cazare si transport de lux, atata timp vor exista si astfel de pseudo agentii care vor vinde astfel de excursii.

Cand turistii romani vor avea o cultura turistica solida si nu vor mai cumpara cai verzi pe pereti, aceste agentii vor da faliment.

Dar cum foarte multi alearga dupa chilipiruri, le prevad viata lunga indiferent cati nemultumiti vor fi.

Este o vorba care se aplica foarte bine si in turism: Putin dai, putin primesti!

JCN
[16.01.17 23:47:42]

Nu inteleg de ce nu lasati numele agentiei, pe mine de exemplu chiar ma intereseaza cu ce agentie a fost. Despre hotel nu am aflat prea multe din acest review...

dorin4x4
[06.02.17 21:05:59]

Cu toata stima si compasiunea, daca ati fost o data si nu a fost in regula, de ce ati mai mers si a doua oara?!

ionserioja
[02.03.17 09:15:46]