ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2019
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 01.09.10
JUN-2019

Prima vacanţă în Grecia

De abia m-am intors din Grecia si inca mai simt briza marii si muzica greceasca mangaind urechile cu melodiile lor superbe, poate pentru multi care ati mai fost aici acestea sunt banalitati dar eu personal am ramas incantat de Grecia.

De si acesta vacanta a fost neprogramata, am decis sa merg aici in Paralia Katerinis la Hotel Akti Muson dupa o oferta interesanta de nerefuzat (7 nopti, demipensiune+transport cu Autocarul -200 eur /persoana) mai ales ca pret in conditiile in care in tara aceasta are un cost in jur de 2000 lei de persoana.

Punctul de plecare a fost Bucuresti Autogara Filaret (o autogara mizerabila, se perinda pe acolo tot felul de persoane dubioase iti este frica sa ramai acolo peste noapte) ora 23.30 dupa o intarziere de 1,30 ore fata de ora programata (motivatia firmei ca a fost aglomerat traseul dar au plecat cu intarziere inca de la sediu din spusele altor turisti).

Drumul a fost ca de obicei obositor, cu multe opriri din 3 in 3 ore, am ajuns la destinatie in jur de ora 12.00, cazarea dupa ora 14.00, multa aglomeratie acolo mai ales cu bagajele, tura care trebuia sa plece erau si ei scosi din camere cu bagajele la ora 10 iar plecarea spre Romania la ora 16.00 asta nu mi-a placut la acest hotel nu dispune de un spatiu de depozitat bagajele inchis si securizat, toti primesc recomandarea sa depoziteze bagajele afara langa piscina fara nici o urma de securitate (cica nu se fura in Grecia).

Intru-n final pe la ora 14.10 am primit si camera cu dotari mai modeste fata de un hotel de 3 stele din Romania dar gandind la pretul platit am zis ca este bine ca avem unde dormi.

Ca si dotare camera are frigider, televizor tip plasma, uscator, aer conditionat contracost 5eur/zi, pat matrimonial+un pat de o persoana, Internet gratuit.

Curatenia sa facut zilnic, mesele au fost suficiente ca si cantitate,

Micu dejun a fost mereu acelasi desi era bufet suedez in schimb Cina a fost in fiecare zi ceva diferit si sa servit tot ca si bufet suedez. Se poate manca si pranzul la ei tot bufet suedez la un pret de 6,50 eur. Noi am mai mancat Pranzul si la vecini cu hotelu au meniul zilei la 6 eur. Berea este in jur de 3 eur.

In mare parte a timpului am facut numeroase excursii cu autocarul pus la dispozitie de Agentie, am fost la Meteore pret 23eur/pers, Croaziera Insula Schiatos 32eur/pers cu Capitanul Kostas si nava sa, Excursie Muntele Olimp 12 eur/pers, Seara greceasca 18 eur/pers.

Cateva zile am fost la plaje sa iau primul bronz din anul 2019, aici asa este regula cumperi o bautura de 3,50 eur si ai sezlong gratuit toata ziua (pastrati chitanta sau daca nu va dato cereti-o, dupa amiaza daca reveniti o cere) apa marii fara valuri, intrare in apa lina de mica adancime, nisip fin, soare la maxim ce sa-ti mai doresti.

In ultima zi ni sa oferit Pranzul gratuit la cei care am achizitionat Seara Greceasca, am ajuns cu bine acasa dupa un drum obositor in al loc de plecare Drobeta Turnu –Severin (in ultima zi am aflat ca Agentia avea pus la dispozitie si un alt autocar pe alta ruta care a ajuns si la Severin si m-am repliat rapid ca sa evit mizeria din Autogara Filaret)

Per total sunt foarte incantat de aceasta vacanta si daca mai gasesc asa oferte nu voi ezita sa le contractez.

Tuturor va urez vacante minunate cu mult soare!!

Trimis de costyy † in 01.07.19 23:16:50
Validat / Publicat: 01.07.19 23:48:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costyy †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 EXCURSIA METEORE

[02.07.19 00:19:28]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

alinafulg
[02.07.19 20:58:58]

Ah, mi s-a facut dor de Grecia. In prima nostra vacanta in Paralia Katerini, in urma cu multi ani, am facut excursia in Skiathos si cea de la Muntele Olimp, voiam si Meteorele dar nu am mai facut fizic față, era mijlocul lui august si o caldura cumplita.

Ne-am luat revansa peste cativa ani cand la intoarcere din Insula Lefkada am ramas o noapte in Kalambaka si am reusit sa le vedem.

Grecia este minunata. Salutari cu drag!

Daisy Petal
[27.03.20 13:39:14]

Mă bucură faptul că ți-a plăcut Grecia. Dacă ai șansa să mergi și prin locuri mai puțin bătute de turiști, Grecia este facinantă și încărcată de istorie.

Legat de

scosi din camere cu bagajele la ora 10 iar plecarea spre Romania la ora 16.00

, asta e practica din majoritatea hotelurilor/pensiunilor etc. elene. Țin minte că și eu am pățit la fel atunci când am fost în Paralia Katerini. Spre deosebire, însă, de stațiunile din Halkidiki, acolo prețurile la restaurante/taverne erau mai mici, iar porțiile vizibil mai mari. Și da, într-adevăr, în Grecia nu prea se fură, iar asta fiindcă pedepsele pentru delicte sunt foarte aspre, iar cei care sunt tentați de așa ceva se gândesc de două ori înainte.

Aerul condiționat, în general, se plătește per zi de folosire, iar șezlongurile de plajă sunt, ca aproape peste tot, plătite prin comandarea unei bături/cafele etc. de minimum 3,5 euro. Excepție face Thassoss, unde în multe locuri poți ocupa șezlonguri gratis contra promisiunii că vei mânca la taverna care le deține.

În rest, îți urez vacanțe plăcute și minunate.

costyy †AUTOR REVIEW
[28.03.20 21:44:06]

@Daisy Petal: Multumesc, anul acesta alesesem Tassos dar cu conditiile astea de acum nu stiu daca se realiza vacanta, sa speram ca va fi bine si o sa fim sanatosi.

alinafulg, costyy, Daisy Petal
Alte impresii din această RUBRICĂAkti Musson Hotel: