Impresii și recomandări [pag. 2881 / 3972]
Afișate impresii [28801 - 28810] din total 39716 impresii de CĂLĂTORIE
Vacanța în Thailanda / diverse#
- NOIEMBRIE, 2013
- de: ANDRONICA [11.11.13]
Thailanda - o mare dezamagire cu gust amar acrisor si iute
Tocmai m-am intors dintr-un sejur de 15 zile in Thailanda 4 zile la Bangkok, 5 in Phuket si Phi Phi si 6 zile in nord, Chiang Mai si Pai. Trebuie sa recunosc ca toate impresiile mi se par invechite sau exagerate, imi pare rau ca nu am mers mai repede cu vreo 10, 15 ani cand inca mai puteam gasi ceva autentic. Nu am gasit din pacate tara zambetelor si a orhideelor decat in reviste si in hotelurile de 5*, viata reala e altfel din pacate, cum am iesit din hotel am dat nas in nas cu realitatea! [...] — vezi review [+23 poze]
Canionul 'Şapte Scări' [Dâmbu Morii] / MASIVUL PIATRA MARE
- NOIEMBRIE, 2013
- de: Claudiu U. [10.11.13]
Un nou început - S-a redeschis Canionul 7 Scări
”Un nou început”!!! Nu poate decât să mă bucure faptul că am ocazia de a folosi din nou acest titlu şi sper cu toată încrederea că nu va fi pentru ultima oară. Cu trei ani în urmă, mai exact în august 2010, postam un prim articol (vezi impresii) în care povesteam despre Canionul 7 Scări şi despre starea dezolantă în care se afla. Tot atunci îmi exprimam regretul pentru nepăsarea ce plana asupra acestui obiectiv turistic dar şi speranţa că poate se va face ceva [...] — vezi review [+50 poze]
Muzee în Râmnicu Vâlcea și împrejurimi / RÂMNICU VÂLCEA
- NOIEMBRIE, 2013
- de: mireille [10.11.13]
Parfum de epocă în MUZEUL DE ARTA „CASA SIMIAN''
Am cautat cu surprindere o rubrica cu muzeele din Ramnicu Valcea, dar nu am gasit nimic, deci, e posibil ca eu sa deschid o poarta noua, pentru cei ce doresc sa viziteze singurul muzeu de arta din oras. In aceasta vara am simtit nevoia launtrica de un aport de arta, noua si proaspata, dar afara era canicula mare, mon cher, si am amanat vizita pentru aceste zile, vazand culorile toamnei, pe gardul CASEI SIMIAN, transformata in Muzeu de Arta, in 1968. Un afis supercolorat ,,Angela Tomaselli [...] — vezi review [+41 poze]
Descoperă Maafushi / RESORTURI / ATOLI [CAZARE]
- NOIEMBRIE, 2013
- de: roxana.tomina [09.11.13]
Paradisul din Oceanul Indian - South Male Atoll
Tocmai ce am revenit din Insulele Maldive. De data aceasta am ales o insula mult mai indepartata de capitala, unde poti ajunge in aproximativ 3 ore cu public ferry-ul sau 30 de minute cu speed boat-ul. Speed boat-ul costa insa 250 de usd, in vreme ce pentru cealalta optiune vei plati doar 2 dolari. Sa zicem doar ca nu a fost deloc greu de ales: D Maafushi este o insula micuta localizata in sudul extrem, South Male atoll, plajele aici arata spectaculos, inca de cand incepusem sa ne apropiem [...] — vezi review [+15 poze]
Vacanța în Istanbul / ISTANBUL
- NOIEMBRIE, 2013
- de: maria55 † [09.11.13]
'Marmaray' mega proiect!
Fiind cazata in zona Yenikapi am observat din loc in loc niste indicatoare spre Marmaray. Acum, dupa atata publicitate facuta acestui proiect, mega trebuie sa recunosc, am ales sa vizitez Dolmabahce Palace utilizand acest mijloc de transport, mai ales ca aflasem de la receptia hotelului ca pt 15 zile de la inaugurare costul biletului era 0... free! Opss! Aici e de mine... 2 in 1 ca economie de timp, bani, dar accentuez pe timp. Timpul este cel care te preseaza atunci cand vrei sa vezi sau sa [...] — vezi review
Descoperă Palma de Mallorca / MALLORCA
- NOIEMBRIE, 2013
- de: AnAlina* [08.11.13]
Palma de Mallorca - Cele mai vizitate obiective turistice
Majoritatea informaţiilor pe care le voi expune în review-urile despre Palma de Mallorca sunt cumulate pe parcursul celor 15 luni petrecute în acest oraş, din întrebările pe care le-am adresat localnicilor sau instituţiilor în cauză şi din documentarea zilnică din ziare, reviste şi cărţi. Încerc să fiu cât se poate de obiectivă şi de asemenea să mă pot exprima atât din punctul de vedere al unui turist cât şi al unui localnic. :) Un pic din istoria oraşului Palma... [...] — vezi review [+40 poze]
Arsenal Park - Aquapark, AventuraParc, Muzeu etc / ORĂȘTIE [HD]
- OCTOMBRIE, 2013
- de: Utube [01.02.17]
Pactul de la Varșovia – Live! Arsenal Park – Orăștie
Acesta este un articol mai vechi pe care am uitat să-l postez la momentul oportun. L-am găsit acum câteva zile când am „făcut curat” prin calculator. Sper să vă placă şi să vă ajute. Era o frumoasă zi de toamnă şi mă deplasam cu maşina de la Deva la Sibiu. Șoseaua era destul de bună, lejeră şi mă apropiam de Orăştie. Urc un deal iar în dreapta văd un monument, un corn uriaş de vită, de vreo 10 metri înălţime, pus pe un postament de beton. Pe dreapta şi pe [...] — vezi review [+99 poze]
Asterix - parc de distracţii [Plailly, Oise] / PARIS
- OCTOMBRIE, 2013
- de: Jamy [23.05.16]
Asterix - Parc de distractii
Asterix este situat la aproximativ 40 minute de Paris. Noi am luat trenul de la gara de nord si am avut linie directa. Deși este deschis inca din 1989, Asterix nu are nici pe departe succesul înregistrat de fratele mai mare Disneyland. Lume putin. Cam pustiu... Noi ne-am dus gasca de 10 fete si pentru distracție... si ne-am distrat! Dar sa te duci in 2 intr-un parc de distracții pustiu mai bine nu te mai duci! El ca si structura are tot ce-i trebuie. Este foarte bine organizat. Si la [...] — vezi review [+6 poze]
Disneyland Paris (parc de distracții) / DISNEYLAND [zona]
- OCTOMBRIE, 2013
- de: Jamy [23.05.16]
Disneyland - orașul copilăriei veşnice
Sunt un copil mare cu copil chiar daca am o varsta! Ador Disneylandul! Am fost de 3 ori cate o zi! Ai imi promit mie ca ma mai duc! Nu mi-a scăpat nimic in care sa nu ma dau! Am mancat mere glazurate, vata pe bat, bombonele! Doamne ce fericire! Toată lumea este fericita acolo! La intrare cam prinzi coada si Iri trebuie răbdare ca fiecare persoana este controlată si in genta. Mâncarea este mai scumpă in parc decat in afara dar nu exagerat ca sa nu va permiteți. Dar cine sa mai aibă [...] — vezi review [+8 poze]
Descoperă Versailles / VERSAILLES
- OCTOMBRIE, 2013
- de: Jamy [23.05.16]











