Impresii și recomandări [pag. 2849 / 3972]
Afișate impresii [28481 - 28490] din total 39718 impresii de CĂLĂTORIE
Descoperă Kladovo / KLADOVO
- AUGUST, 2014
- de: iulianic [10.09.14]
Kladovo - Oraşul de la graniţă
În ultima zi a minisejurului nostru în Serbia, părăsind Lepenski Vir şi casele din mezolitic, am parcurs ultimii 17 km până la Donji Milanovac. Pentru a ne asigura în vederea drumului pe care urma să îl parcurgem până la Bucureşti, am decis să facem o nouă alimentare cu carburant, la aceeaşi benzinărie NIS la care mai opriserăm. Continuând de-a lungul Dunării, am lăsat în urmă Tekija - satul aflat vis-a-vis de Orşova, reconstruit pe o nouă vatră o dată cu apariţia [...] — vezi review [+25 poze]
Descoperă Serbia / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
- AUGUST, 2014
- de: iulianic [08.09.14]
La Cetatea Ram
Dacă v-a plăcut la Cetatea Golubac atât cât mi-a plăcut şi mie, dacă vă plac în general cetăţile atât cât îmi plac şi mie, astăzi vă invit să mă însoţiţi într-o vizită imaginară la o altă cetate - mai puţin cunoscută - Cetatea Ram. Nu ştiam nimic despre existenţa ei, dar, oare nu sunt în lume atâtea obiective turistice de care eu nu am auzit? Cu siguranţă, sunt multe, foarte multe! Mă bucur însă că această lungă listă astăzi s-a mai diminuat cu un [...] — vezi review [+28 poze]
Vacanţa în Olanda / #CĂLĂTORII prin OLANDA
- AUGUST, 2014
- de: mireille [07.09.14]
Sneek, Festivalul sculpturilor de nisip și magia de la Hollywood
SNEEK, FESTIVALUL SCULPTURILOR DE NISIP – CĂLĂTORIE EFEMERĂ LA HOLLYWOOD ,,O zi în care nu ai răs, e o zi pierdută ‘’-Charlot O PRIVIRE PE FURIȘ ÎN ORAȘUL SNEEK Aș dori să mă însoțiți astăzi într-un oras frizon, despre care nu cred că au auzit mulți turiști, se cheamă Sneek, (se pronuntă ca în engleză –șarpe), este un oras istoric de 2000 de ani ,romanii au fost primii lui turisti, este așezat în zona lacurilor din provincia nordica Friesland, dar [...] — vezi review [+27 poze]
Unde mâncăm în Barcelona? / BARCELONA
- AUGUST, 2014
- de: EmilianM [05.09.14]
CATEDRA Braserie Steak Bar & Grill - Un loc prietenos, unde poti manca in tihna ce iti place
Anul acesta mi-am petrecut concediul in Spania. O saptamana in Barcelona si o saptamana in Valencia (vezi impresii). A fost o experienta deosebita atat pentru mine cat si pentru sotia mea. Placuta. Am facut cam ce ne-am propus, dar mai ales am facut ce ne-a placut. Si unul din aceste lucruri a fost sa luam masa la CATEDRA pe via Laietana, in apropierea statiei de metrou (linia galbena) Jaume I. Si am facut asta de mai multe ori. Cum am ajuns aici? Pai ne-am plimbat/ ratacit (in sensul [...] — vezi review
Descoperă Golubac / GOLUBAC
- AUGUST, 2014
- de: iulianic [05.09.14]
La Cetatea Golubac
Aflată pe malul Dunării, la câţiva kilometri de orăşelul care-i poartă numele, Cetatea Golubac este un edificiu impunător care răsare din muntele pietros, coboară pe coastă şi se pierde în apele fluviului. În drum spre Belgrad, într-unul din circuitele anilor anteriori, am trecut prin cetate şi doar un scurt popas, prea scurt, ne-a dat posibilitatea de a o contempla în toată măreţia ei. Vizita de acum câteva zile la Vinci - Golubac mi-a oferit şansa de a reveni şi de a [...] — vezi review [+29 poze]
Descoperă Sarmizegetusa Regia [M-ții Orăştiei] / COSTEȘTI [HD]
- AUGUST, 2014
- de: Michi [04.09.14]
Sarmisegetuza Regia, capitala dacilor liberi
În scurta vacanţă de la sfârşitul lunii august am dorit să revedem ruinele cetăţii Sarmisegetuza Regia din munţii Orăştiei. Mulţi dintre noi care nu suntem specialişti şi ţinând seama de câtă istorie s-a făcut în şcoală, suntem tentaţi să spunem din cauza numelui Regia că a fost o cetate romană. Cetatea despre care scriu şi care a fost capitala Daciei libere s-a numit Sarmisegetuza, al doilea nume fiind dat de romani după cucerirea şi distrugerea ei în anii 105-106 [...] — vezi review [+32 poze]
Unde mâncăm în zona Cheia? / CHEIA
- AUGUST, 2014
- de: FrancescaClara [03.09.14]
Pranz imbelsugat la Pensiunea Mara, Cheia
Trecand prin Cheia in drum spre Ploiesti, dupa cateva ore de condus, si trecut fiind de miezul zilei, un popas in scopul testarii ofertei gastronomice locale se impunea. Situata pe DN1A, am ales pensiunea Mara, care se gaseste... chiar pe drum, deci foarte accesibila pentru calatori carora le sade bine cu drumul. Bun, am intrat in curte, am dat de multe foisoare care adaposteau mese mai mici sau mai mari, de 4 sau 6 sau poate chiar 8-10 persoane. Majoritatea erau ocupate, asa ca am [...] — vezi review [+3 poze]
Unde mâncăm în zona C-lung Moldovenesc? / CÂMPULUNG MOLDOVENESC
- AUGUST, 2014
- de: Dan&Ema [03.09.14]
Restaurant Bucovina din Campulung Moldovenesc
Voiam sa incep direct scurtul comentariu referitor la serviciile oferite de acest restaurant, dar cand am deschis fereastra pentru inserarea acestui review, mi-a sarit in ochi nota medie mica inregistrata la aceasta rubrica (nota 7 si grad de recomandare 67%) si nu stiu de ce nu ma mir... E drept ca nu trebuie trasa o concluzie (generalizat) pentru ca acest scor este obtinut (fara review-ul meu din numai 3 impresii), dar iata un motiv in plus sa postez ca sa se stranga cat mai multe variante si [...] — vezi review
Unde mâncăm în Mamaia? / MAMAIA
- AUGUST, 2014
- de: MONITA [31.08.14]
Prânz bufet suedez la Restaurantul hotelului DORNA
Printr-un concurs de imprejurari am avut ocazia sa iau pranzul la Hotel Dorna pe 28 august 2014 si am fost mai mult decat multumita de serviciile oferite. Mancarea este foarte gustoasa si bine gatita. Trebuie sa precizez ca sunt extrem de pretentioasa la curatenie si gust. Am fost 4 adulti si un copil de 2 ani si 3 luni. Precizez ca baietelul meu este extrem de sensibil la stomac si desi a gustat din mai multe feluri nu a avut nicio problema. Din punctul meu de vedere ma gandesc foarte [...] — vezi review
Vacanța în Lombardia-Piemont / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- AUGUST, 2014
- de: anidance [30.08.14]









