ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2015
ÎNSCRIS: 25.09.14

Am atins Olimpul!

Prima dorinţă de participare a noastră la o întrunire AFA, primul galben – al meu! Cartonaş, deh, că mă mai mâncau uneori degeţelele să scriu ceva. Şi nu numai de bine! Am mai încercat marea muntelui cu degetul. Plătit, rezervat şi iese surpriza! M-am liniştit un pic! Se anunţa un weekend de poveste. La Predeal... Belvedere! Şi am aşteptat...

În ultima vineri a lui martie, dis de dimineaţă: al doilea galben. Ăsta era COD. Şi dat de INMH: “... în Prahova, Braşov... ” Am vrut să plecăm devreme, că doar bagajele erau nefăcute, maşina nespalată, frigiderul aproape gol, copchila proaspăt trezită din somn. Da’ am zis să mai stăm un pik! Şi-am tot stat! Până pe la 4! Apoi am pornit la drum pe ploaie, pe cod, pe autostradă... Da’ am ajuns la fix. Adică la fix vreo 2 ore şi ceva! Pe o vreme câinoasă, am parcat în nămol şi... am intrat! În hotel! În ciuda aglomeraţiei ceva te făcea să te simţi bine. Ceva-ul ăla era un soi de deja-vu. @amfostacolo era prezent în fiecare colţişor al lobby-ului. Sau la bar! La fiecare etaj sau în singurul lift! Pe scări, culoare sau în camere!

Drumul spre recepţie reprezenta o întreagă aventură: trecând de diversele grupuri-grupuleţe adunate ad-hoc, te împiedicai de o măsuţă şi de două doamne (parcă @roth şi @maria55) ! Ele îţi dădeau nişte chestii (pe vremea mea se numeau ecusoane) să le porţi la gât pe tot timpul sejurului!!! Mai rău decât într-o corporaţie! Şi atunci să vezi drăcie: “Eu nu te ştiu! Mai mult pe nevastă-ta! ” :) M-ar fi mirat să fie altfel! Pentru că atunci când vrea şi simte ceva, @arru scrie mult şi pune suflet în fiecare cuvinţel... Da’ hai că nu trebuie să-i fac eu reclamă că i se urcă la cap! De ajuns că şi-a luat nu’ş ce diplomă :)

Făcut check-inu’, luat cartela, urcat, aruncat bagajele în cameră şi coborât iar în lobby. Făcut cunoştinţe noi, de şi din suflet. Nu le dau nume! :) Se ştiu ei ăia care mi-au umplut casa de biluţe! Şi de acolo am coborât spre restaurant! Aici era COD ROŞU! De veselie!

Citisem eu pe vremuri că trebuie să urci ca să ajungi în Olimp. Acum o luai în jos :) O scară, o uşă, altă scară... şi gata!!! Erai în mijlocul unei noi comunităţi “ALFA-religioase” a căror Biblie se pare că e “AmFostAcolo”. Am mers spăşiţi spre locul nostru, cu privirea în pământ (nu de ruşine, da’ trebuia să avem grijă şi de pitică)! Credeam că trebuie să trecem pe lângă tot felul de sfinţi, zei, biserici (eram deja pregătit să-mi fac cruce cu limba în cerul gurii atunci când mă aflam în preajma lor), sfincşi, castre, castele, turnuri, domniţe, cavaleri, îngeri sau îngeraşi! Aiurea: erau doar foarte mulţi oameni! Peste 200!!! Mai în vârstă sau mai tineri, mai înalţi sau mai puţin răsăriţi, mai slabi sau... mai împliniţi! Şi cu tot felul de porecle: de la denumirea unei stele, la animăluţele din pădure, de la “a” la “z”! Odată depăşite emoţiile (enorme!) am ajuns la masa 2, lungăăăă şi plină de useri minunaţi şi de “gaşcă”! Te făcea un pik să te simţi ca la nuntă (masa!). Nu s-a furat mireasa, nu am dat daru’, am ţinut şi un pic de post negru, da’ am halit un tort delicios!

Nu vreau s-o mai lungesc – nu masa, ci povestirea! În fond nu spun nika nou faţă de ceilalţi, cu toate că aş vrea! Nu e chiar atât de simplu pentru nişte nou-veniţi! Nişte muritori de rând ce au vrut să vadă cu ochii lor zeităţile Olimpului AFA: pe Zeus-ul saitului şi ai lui zei/sfinţi (vechi sau foarte vechi - mămoşi, frumoşi, războinici, răzbunători, iubitori sau protectori):) Nu putem decât să le mulţumim celor care au interacţionat cu noi măcar o clipă. În restaurant, lobby sau în sala de conferinţe, la o ţigară, la masă, pe balcon, la un suc sau la o bere! Oriunde! Fie el/ea zeitate sau muritor de rând! :)

“Şi să scrii că mi-a plăcut de Eric, Karina, Alexandra, Claudia Maria cu rochiţă, Sofia Alexandra cu fustiţă şi mai erau câţiva da’ le-am uitat numele. Scuze! :) Aaaaa... să nu uiţi să scrii: e cea mai tare vacanţă din viaţa mea :) ” Păi mai are rost să mai strecor eu ceva despre cazare sau masă? Mai bine nu! :)

La buna REvedere

PS. Ne pare rău ca n-am întâlnit două persoane dragi nouă în ale scrisului: una bântuie pe la tot felul de spectacole de flamenco, iar altul ne zice mereu “Haidi pa! ”

Trimis de DaRKruCS in 02.04.15 11:21:12
Validat / Publicat: 02.04.15 12:27:44

VIZUALIZĂRI: 2059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22056 PMA (din 58 voturi)

danamandache [02.04.15 12:54:47] »

Asa da!!! Acesta este spiritul AFA! Mi-a facut mare placere sa citesc acest articol!

Larissa [02.04.15 13:30:57] »

@DaRKruCS - Da, chiar, alinaro si capca1 mi-au lipsit si mie, nu i-am cunoscut pana acum, doar pe mesaje. Haios scris, bravo!

Carmen Ion [02.04.15 14:11:56] »

@DaRKruCS - Citit, plăcut, votat! Într-adevăr, acesta este spiritul AFA! Cât despre alinaro şi căpcă1, las' că i-om prinde noi cândva la înghesuială!

amero [02.04.15 14:22:51] »

@Carmen Ion - indraznesc si eu cateva cuvinte, frumos si bine scris rew. a scris @DaRKruCS, iar despre alinaro imi permit sa va spun caci nu a trecut nici macar o luna de la intalnirea mea cu ea pe meleaguri iberice ca isi doreste sa participe si a promis ca va face tot posibilul macar anul viitor sa vina in tara in perioada desfasurarii intalnirii afa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
iulianic [02.04.15 15:33:56] »

@DaRKruCS - Eei, dacă ai amintit de personaje preaiubite pe care ai fi vrut să le întâlneşti, să le cunosţi, află că sunt în asentimentul tău.

Şi dacă îmi dai voie, aş mai adăuga două persoane. Fiind la prima întâlnire AFA, nu cred că le cunoşti. Este vorba despre @Mariana Olaru, o doamnă cu un scris şi cu o conversaţie la fel de frumoase şi de veselul, inegalabilul şi inconfundabilul @TraianS. Nu ne-a spus, dar eu ştiu că Traian - chiar şi în lipsă - a fost mereu alături de noi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
maria55 † [02.04.15 18:08:33] »

Un singur cuvant:

savuros!

papone [02.04.15 20:05:35] »

la o ţigară, la masă, pe balcon, la un suc sau la o bere!

Maaah! Cred ca zici si de mine pe undeva prin fraza asta. Adica daca scoti din ea sucul, si pui un "Jager", e clar ca io eram!

Ma bucur ca v-am cunoscut! Toate cele bune!

buterfly* [02.04.15 20:23:00] »

..... ei lasa ca nu era de aruncat nici limoncello ala... mai de fete asa..... mai de vara.....

DaRKruCS [02.04.15 23:24:37] »

@all - Scuze pentru întârziere, da' acum am picat de pe meleagurile scârbiceşti. Mulţumesc pentru voturi dar, mai ales, pentru ecouri! Şi acum...

@danamandache - Şi mie mi-a făcut plăcere că m-aţi citit! Cât despre spirit, să-mi fie cu iertare... Eu sigur nu sunt! Cui i-ar plăcea să fie deranjat ca să satisfacă 3 dorinţe?

@larissa2015 - Jur că nu le-am rostit "nikurile" Dar îmi doream să-i "descopăr" şi pe ei!

@Carmen Ion - Mulţumesc frumos stimată doamnă. Pentru ecou şi pentru vot! Cât despre spirit... am scris mai sus În plus nu mă ajută nici faţa! Poate e de vină avântul "pionieresc" al unor noi useri?

@amero - M-aţi convins! Mă înscriu de pe acum pentru întrunirea de anul viitor. Şi mă bucur că v-a plăcut povestirea mea.

@iulianic - Eeeee... lista mea era muuuuult mai lungă! Se regăseau cu certitudine şi cei adăugaţi de dumneavoastră (pe care i-am şi citit) + TOŢI cei care au fost la Predeal + cei care nu au putut veni acolo! Având în vedere că nu am fost decât 0,2% din useri prezenţi la întrunire, gândesc că-mi vor trebui cel puţin 300 de ani de-acum încolo să cunosc toată lista!

@maria55 - Iar eu replic cu două: sunteţi fenomenală! Şi un bonus: mă bucur că v-am cunoscut!

@papone - Păi normal că am zis şi de tine! Chiar prea mult! D-aia am tăiat jageru' şi am pus suc în loc. Plăcerea a fost de partea noastră. Şi sărutări de mâini "pufoşeniei" tale.

@buterfly -... pe care a băut-o arru. Eu am rămas cu berea! Mulţumim de trataţie şi mă bucur că v-am cunoscut. Pupici pentru Erik de la Rucsandra!

La buna REvedere!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
balasa violeta [02.04.15 23:26:45] »

@DaRKruCS - imi place, imi place si... ai dat 10 si... si esti tanar si n-ai pus poze si... oi fi schimbat si eu vreo vorba cu tine, cu arru sau cu copchila?

Felicitari!

DaRKruCS [03.04.15 00:04:03] »

@balasa violeta - Sunt sigur v-aţi întâlnit cu puştoaica pe ringul pe dans. Poate că aţi şi discutat ceva cu ea. Nouă ne-a dat ignore pe toată perioada întrunirii! Chiar dacă nu ne-am intersectat decât poate privirile, să ştiţi că v-am admirat vivacitatea. Şi vă asigur că nu sunt chiar atât de tânăr! Chiar dacă mă simt!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
vega06 [03.04.15 16:28:50] »

@DaRKruCS -

Votul meu il ai din toata inima. Am citit review-urile tale si consider stilul in care scrii, zglobiu si savuros (vezi in special review-ul daspre Manastirea Plumbuita), ca pe un mijloc natural antisress. Ne-a facut mare placere sa va cunoastem, pe tine, pe Arru si bineinteles si pe Rucsi, micuta de la grupa mare .

Si lasa bilutele copilului in pace.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
DaRKruCS [04.04.15 02:35:16] »

@vega06 - De la inimă, la inimi!!! Mărturisesc că am cam stat ceva în cumpănă (cam trei zile) până să-l public: l-am scris, l-am şters, l-am rescris, l-am reşters şi iar l-am re-rescris... Până m-am lăsat în voia ei (tot de inimă vorbesc): mi-a dictat fiece cuvinţel! Ce să mai zic acum, când m-am dat jos din cumpană? Sunt încântat că amfostacolo, că am întâlnit oameni speciali (din primele minute până la plecare) şi că v-am cunoscut. Sărutări de mâini doamnei Gina şi pupici pentru amândoi de la aia mică!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
vega06 [04.04.15 13:10:31] »

@DaRKruCS -

Oau... Esti de Guinness Book, ce mai . Trei zile sa stai in cumpana, sa scrii, sa stergi, sa rescrii, sa re-stergi, sa re-rescrii, sa re-re-stergi etc, etc, etc... Sa-nteleg ca te-ai dus si tu la balet si ai luat niscaiva ore p’acolo?

Hai ca de mancat din cumpana pot sa mi te inchipui, dar nu-mi imaginez ce faceai cu mersul la toaleta, statul in cumpana fiind o pozitie nu tocmai comoda pentru asa ceva. Sau mersul la serviciu?? Chiar, cum oare se conduce masina stand in cumpana, asta implicand folosirea unui singur picior si a nici unei maini? Tii cu dintii de volan?

Castigul de a fi acolo, a fost al tuturor celor ce au participat la Intalnire si trecand peste unele probleme generate de restaurant, raman amintirile frumoase ale atmosferei de sarbatoare, cunoasterea unor oameni noi, surpriza de a afla cine se afla in spatele unor user name-uri si formarea de noi prietenii.

Ok... Mainile lu’ doamna Gina (asa cum ii zici tu), iti multumesc si ii intoarcem si noi pupicii lu’ aia mica.

Bine, hai ca va dam si voua (tie si lui Arru) vreo 2 - 3, sa nu fiti gelosi. De pupici zic . S-aveti un weekend perfect.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Dabator [06.04.15 00:01:52] »

@DaRKruCS:

De la inimă, la inimi!!!

Oh, sintagma asta m-a dus imediat cu gândul la Șuie Paparude: Pentru că inima ta moare/atunci când sunetul dispare și chiar dacă nu e neapărat genul meu, îmi permit să vă dedic (tuturor) această melodie, care este o stare de fapt:

youtube

Ah, uitasem. review-ul se înscrie în categoria cu stropi...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
alinaro [06.04.15 10:16:21] »

@DaRKruCS -

Io-te că aterizez şi eu în sfârşit pe aici, după câteva zile de Paşte catolic şi plimbări aferente (am chişioarele rupte de atâta odihnă activă).

Citii eu frumos despre întâlnirea voastră si când văzui PS-ul... zic... eu să fiu aia... să fie alta... pâna îmi confirmară ecourile treaba.

Ce să zic... Vă foarte mulţumesc, m-am emoţionat şi să ştii/ştiţi că mereu sunt cu gândul la întâlnirile astea atunci când se petrec. Trag nădejde să ajung şi eu într-o bună zi, cu siguranţă se va întâmpla.

Pâna atunci... vă mulţumesc din suflet si vă doresc... tot ce vreţi voi.

Cu drag şi din inimă!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
DaRKruCS [07.04.15 02:42:27] »

@Dabator - Mă bucură faptul că doar un singur ecou a fost suficient să vă trezească atâtea emoţii! De-abia aştept să ne reîntâlnim!

DaRKruCS [07.04.15 23:00:09] »

@alinaro: ???? atunci vă așteptăm cu drag. A mea soata și-a propus să nu mai rateze nicio întâlnire ???? Ai nu suntem chiar singurii care ar fi dorit sa va vada. Cum spunea si @Carmen Ion: vă prindem noi la înghesuială ???? Mai o beuturica, mai un dans sau doar la o vorbă ???? Sărbători cu bine!

Dan&Ema [20.06.15 20:32:02] »

un zuperbonus nu iti strica!

DaRKruCS [21.06.15 11:16:52] »

@Dan&Ema: Niciodată ???? merci mult pentru vizita

dorgo [04.07.15 19:32:53] »

@DaRKruCS - Mi-a placut entuziamul tau, al debutantului, pe acest sait. Asa eram si eu in urma cu 5 ani, cand erau putine rw scrise, deci era mai usor... se zice ca nu-i greu s-ajungi pe Olimp, mai greu e sa ramai acolo sus si din muritor sa te preschimbi in zeu... de fapt voi, generatia "under 50", va trebui sa continuati traseul acestui sait, noi cei "over 50" sau cei la care entuziasmul s-a cam dus, am parasit scena si am trecut in sala. La fel si eu, am sa-mi respect promisiunea, (400 de reviuri pana la sfarsit de an), dupa care

"Am sa imi mai menajez ai computerului propriu bitzi

Si-am sa trec si eu in sala sau in loja, printre chibitzi"

Succes!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Carmen Ion [04.07.15 20:03:15] »

@dorgo - Nu ştiu de unde ţi-a venit ideea asta cu "scriu... n reviewuri" şi pe urmă mă retrag ca să fac loc altora. "

Vârsta şi vechimea pe AFA, cred eu, n-ar trebui să aibă nimic de-a face cu o asemenea decizie: călătoreşti atâta timp cât poţi (cât îţi permite sănătatea şi buzunarul) şi dacă vrei şi-ţi face plăcere, scrii. Dacă nu, nu.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
nicole33 [04.07.15 20:20:55] »

@Carmen Ion -

Nu-ți face griji. Se vede că nu-l cunoști pe domnul doctor. Așa amenința că se retrage și înainte de a atinge suma de 300 de review-uri scrise pe site, iar acum se apropie vertiginos de 400. Eu una sunt convinsă că nu se va opri din scris, ci va continua spre 500 și tot așa, microbul AFA fiind demult inoculat.

În pofida pauzelor dese, unele de lungă durată, luate cu voie sau fără de voie în decursul celor cinci ani de activitate, este unul din cei mai prolifici useri de pe site, cu siguranță în top 10.

Nu am timp să verific, dar poate mă ajută un moderator: cine are cele mai multe impresii scrise pe site?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
webmasterX [04.07.15 20:22:46] »
DaRKruCS [04.07.15 20:23:31] »

@dorgo: Nu e vorba de entuziasm. Cum spuneam mai sus, poate un pic de avânt pionieresc ???? Cât despre preluarea ștafetei să mă iertați, da' nu sunt de acord. Vechii afa pot impune linia site-ului. Si chiar daca au impresia că nu mai pot ține ritmul, va asigur ca se înșală. De cele mai multe ori, măcar pentru cunoscători, calitatea primează in fata cantitatii. Iar aici @Carmen Ion are mare dreptate: cat timp esti sănătos, ai bani, vizitezi si vrei sa scrii esti binevenit pe acest sait. In fond, se pare ca afa e singurul site unde poti scrie oricum, oricat si cam despre orice merita vizitat pe lumea asta. La multe articole va doresc amândurora! ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
nicole33 [04.07.15 20:26:31] »

@webmasterX -

Mulțumesc, dar întrebarea mea era dacă există un top al autorilor bazat pe NUMĂRUL articolelor scrise, nu al punctajelor obținute, știut fiind că unii autori scriu mai rar, dar foarte bine și obțin mai multe puncte, spre deosebire de alții care au mai multe articole, dar mai puține puncte.

webmaster [04.07.15 20:34:27] »

@nicole33 - top 5 autori (revs publicate):

dorgo 390; iulianic 330; Michi 298; Diaura 289; Costi 276.

nicole33 [04.07.15 20:39:09] »

@webmaster -

Mulțumesc.

Un top cu adevărat impresionant. Tot respectul.

DaRKruCS [05.07.15 02:37:55] »

@webmaster: Mă simt nevoit să-mi fac mea culpa: indiferent de cantitatea articolelor postate de catre "olimpieni", mare parte sunt niste adevărate documentare. Si le găsim doar aici! Respect ALL... nu doar TOP 5! La buna REvedere!

balasa violeta [05.07.15 12:29:47] »

@webmaster - ii felicit, review-urile lor mi-au fost de ajutor si le doresc tot binele din lume!

Tuturor, vacante minunate!

alinaro, amero, balasa violeta, buterfly*, Carmen Ion, Dan&Ema, danamandache, dorgo, hlli, iulianic, maria55, nicole33
Alte articole din această RUBRICĂ2015 - Întâlnire AFA Belvedere Predeal: