Impresii și recomandări [2772 / 3972]

Afișate impresii [27711 - 27720] de CĂLĂTORIE
Unde mâncăm, bem în Praga? / PRAGA
  • APRILIE, 2010
  • de: Sanziana [19.04.10]
  • RECOMANDĂ

De mancat, de baut... si de dat

Partea culinara a Cehiei pentru mine a reprezentat o provocare, cei ce ma cunosc stiu cat de ahtiata sunt dupa noutati gastronomice, dupa provocari culinare si nu in ultimul rand ma intereseaza cum se reflecta cultura unui popor in bucatarie. Mergand la Praga nu mi-am facut nici o problema in ceea ce priveste mancarea, imi soptise o pasarica ca pana si eu cu regimul meu incalcit voi gasi ceva bun de mancat (regim pe care bineinteles ca l-am pierdut undeva pe la granita:) In primele zile se [...] — vezi review [+20 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
  • APRILIE, 2010
  • de: kmy [16.04.10]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Riviera

Restaurantul Riviera este un restaurant cu specific romanesc şi internaţional. Restaurantul este situat pe Bulevardul Basarabia, nr 23, în sectorul 3. Terasa restaurantului are vedere la lacul Parcului Naţional. Restaurantul dispune de parcare destul de generoasă. În acest loc am petrecut momente de neuitat la diverse evenimente, dar şi atunci cînd pur şi simplu am vrut să evadez din bucătăria apartamentului meu şi să mă destind ascultînd o muzică de calitate. Preturile [...] — vezi review [+19 poze]
O zi în Saschiz / SASCHIZ [MS]
  • APRILIE, 2010
  • de: biancuta [15.04.10]
  • RECOMANDĂ

Cetatea Saschiz – marea batalie cu timpul

Inainte de a ajunge la Cetatea Rupea, ne-am adus aminte ca in drum trecem pe langa Cetatea Saschiz, asa ca nu puteam sa nu oprim si aici. Am oprit in fata Turnului cu Ceas, una din cele mai frumoase constructii medievale din Transilvania, construit in anii 1600 dupa primul Turn cu Ceas din Sighisoara, cel care a ars in incendiu. Papusa din turn se numeste Bogdan, este din lemn si bate din sfert in sfert de ora. Langa turn este o biserica a carei constructie a inceput in 1477 si a fost terminata [...] — vezi review [+26 poze]
Salina Unirea Slănic Prahova / SLĂNIC [PH]
  • APRILIE, 2010
  • de: magdalena [12.04.10]
  • NURECOMANDĂ

Tunelul de Sare – varianta la Salina Unirea

Intrucat eram de ceva vreme raciti, ne-am gandit sa respiram aerul binefacator al Salinei din Slanic Prahova. Pentru a ajunge la Slanic se pot folosi doua variante rutiere: din Ploiesti alegeti fie drumul judetean (pe care l-am ales noi si care este mai greoi, in sensul ca intalnesti des carutasi, biciclisti si trecatori, dar e bun), cat si DN1A (cam o ora am facut). Cand am ajuns, am avut parte de o surpriza neplacuta, in sensul ca salina este inchisa din martie, pentru ca nu mai are [...] — vezi review [+24 poze]
Cetatea Rupea / RUPEA [BV]
  • APRILIE, 2010
  • de: biancuta [09.04.10]
  • RECOMANDĂ

Cetatea Rupea – multa istorie

De cate ori am avut drum spre Brasov, am zarit pe deal zidurile impunatoare ale Cetatii Rupea. Dorind sa antrenam cu drumul pe micuta nostra de un anisor pentru a o pregati de un eventual concediu mai indepartat, ne-am hotarat sa venim pana aici. Cetatea Rupea e unul din cele mai vechi vestigii arheologice din Romania, avand o “varsta” de 5500-3500 i. e. n. Pe vremea dacilor acest asezamant s-a numit Ramidava. Se spune ca aici s-a sinucis Decebal, in anul 106 e. n. , in aceasta cetate [...] — vezi review [+25 poze]
Descoperă Nessebar / NESSEBAR
  • APRILIE, 2010
  • de: sniga [07.04.10]
  • RECOMANDĂ

Istorie si poezie (Nessebarul vechi)

Nessebarul, locul despre care s-a scris si s-au postat poze. Frumusetea locului, atmosfera si tipatul constant al pescarusilor, te fac sa te simti intr-un fel de nedescris. Nu sant suficiente cateva ore de plimbare doar. Am facut cateva poze, ne-am plimbat si am plecat. Daca voi mai merge vreodata in Bulgaria, acesta este locul in care mi-as dori sa stau cateva zile, sa simt, sa miros, sa-mi umplu sufletul cu atmosfera aceea, sa ma trezesc in tipatul pescarusilor si-n mirosul de lemn, in [...] — vezi review [+30 poze]
Descoperă nordul Ungariei / [ALTE ZONE]
  • APRILIE, 2010
  • de: mariana [06.04.10]
  • RECOMANDĂ

Nordul Ungariei

Incep aceste impresii cu specificarea ca am fost acolo de sarbatorile pascale in acest an, dornici a cunoaste si obiceiurile altora. Am urmat traseul Timisoara -Cenad-Hodmezovasarhely-Szentes-Eger (302 km), apoi Eger-Ozd-Putnok-Aggtelek (96 km) iar la intoarcere Aggtelek-Miskolc-Tokaj-Nyiregyhaza-Debrecen-Bors-Oradea-Arad-Timisoara. Eger Punctul central al orasului este cetatea, primele informatii provenind din anii 1001-1009, cand episcopia zonei isi stabileste aici resedinta. Cetatea se [...] — vezi review [+27 poze]
Vacanța la Roma / ROMA
  • MARTIE, 2010
  • de: cdiana [07.07.13]
  • RECOMANDĂ

Roma – incursiune in Imperiul Roman

Un alt oras pe care mi-am dorit sa il vedem (si pe care am reusit sa il vedem in primavara anului 2010) a fost Roma. Tot ce stiam despre acest oras provenea de la orele de istorie pe care le-am facut in scoala. Stiam ca este un oras cu o insemnatate istorica deosebita, stiam ca sunt multe lucruri interesante de vazut si mai stiam unde este localizat pe harta. Dupa ce am achizitionat biletele de avion spre Roma (de data asta fara copil, stiind ca va fi greu sa ne plimbam cu el dupa noi), am [...] — vezi review [+26 poze]
Vacanța la Roma / ROMA
  • MARTIE, 2010
  • de: Dan Sova [11.04.11]
  • RECOMANDĂ

Veni Vedi Roma in low cost... de nu-mi mai venea sa plec

Urmatoarea tinta pe lista cu orasele must see, era inevitabil Roma. Zis si facut, asa ca am dat iama pe low costurile de pe plaiurile mioritce si ne-am imbarcat la 'avioanele roz' pt ca erau putin mai ieftine decat concurenta, de altfel am observat ca este singura companie la care oamenii aplauda isteric la aterizare, bineinteles de bucurie. Cazarea am gasit-o pe internet, mai exact un apartament vis-a-vis de gara Termini, de 3 camere (initial trebuia sa fim 6 persoane) care te ducea cam la [...] — vezi review [+17 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
  • MARTIE, 2010
  • de: mirelab [10.08.10]
  • NURECOMANDĂ

Crama Domneasca - O experienta greu de uitat

Alegem o zi de primavara (pe naiba, zapada mai sus de glezde scartiind bine sub apasarea ghetelor) pentru a merge la un pahar de vorba cu (virgula) colegii. Zis si facut: Unde sa fie, unde sa fie? Pai acolo nu…pai dincolo am mai fost…hai ca s-a votat: Crama Domneasca. Eeee, suna bine mi-am zis…nume boieresc…in centrul istoric (care daca va mai vrea bunul Dumnezeu il vom vedea si renovat) …asa ca toate motivele sa mergi “la pomul laudat”. Ajung pe la ora 19 si intru tantosa pe [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.3160719871521 sec
    ecranul dvs: 1 x 1