ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2010
DIN: Focsani
ÎNSCRIS: 10.08.09
MAY-2010

Putina dezamagire - Pensiunea Alex

Mi-am dorit atat sa ajung la aceasta pensiune cu specific unguresc! Poate si pentru faptul ca sunt atrasa de tot ceea ce inseamna specific al fiecarei zone si curioasa de obiceiurile, chiar si culinare ale diferitor zone.

M-am documentat, am intrebat si eram sigura ca voi fi in extaz cand voi ajunge acolo!

Insa... lucrurile nu stau intotdeauna asa cum te astepti!

Pe o vreme cu inceput de ploaie, am ajuns la restaurantul pensiunii, in minte cu imagini si impresii postate de cei ce au fost inaintea mea acolo.

Am fost intampinati, in mod elegant de catre o domnisoara care ne-a intrebat ce salon preferam. L-am ales pe cel de fumatori si am urcat la etaj. Din pacate, n-am putut alege o masa langa ferestrele cu vedere spre munte, pentru ca pe cele care erau libere tronau vase murdare, iar pe banci haine ale clientilor care stateau la alte mese (desi restaurantul era dotat cu cuier). Prin urmare, "privelistea" a fost stanga perete si dreapta restul oamenilor.

Am comandat o ciorba de fasole la chifla, cu mentiunea ca daca aceasta este moale (caz in care painea absoarbe toata partea lichida a felului de mancare), ne dorim altceva! Convinsi de ospatarita ca totul e OK, am ales acest fel, insa, s-a intamplat exact ceea ce nu ne-am fi dorit. Am mancat doar boabele de fasole. In fine, nu vreau sa par carcotasa, dar ma asteptam la cu totul altceva!

Felul doi a venit tot la "recomandarea" gazdelor, avand in vedere ca ne aflam pe taramul lor si a urmat deci un gulas de miel cu galusti. Hm! Mult spus galusti, pentru ca erau niste chestii mici, fainoase si reci! Atentie, nici macar caldute, RECI! Partenerul meu a dorit sa manance si desert si anume papanasi, insa implacabilul "nu avem" nu a putut fi combatut cu nicio alta oferta de felul 3.

Ce-a mai fost foarte deranjant a fost si faptul ca bancile pe care stai sunt efectiv lipite de cele din spatele tau, in felul acesta poti sa auzi fara niciun efort conversatia vecinului din spate. Ma mai asteptam sa gasesc acolo o muzica ambientala care sa-mi aduca aminte de muzica ungureasca. Nicidecum! O boxa in surdina cu un post de radio care nu reusea oricum sa acopere zgomotul prea "greu" pentru mine, al celorlalti clienti.

Pot sa acord doar un 7 din 10, cu multa, multa indulgenta. Poate in sezonul cald e mai bine acolo! Sau sper ca e mai bine!

A! Inca ceva! In meniu erau mentionate preturile camerelor! 100 de lei camera dubla cu mic dejun inclus.

Trimis de Clotilde in 20.05.10 16:09:55

VIZUALIZĂRI: 1912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Clotilde); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Interior...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

magdalena [20.05.10 16:53:40] »

Si noi am luat un mic dejun aici intr-un an. Am stat O ORA sa aduca o biata omleta de ni se lungisera urechile! Nu mai zic cat am mai stat sa o mai si platim!

webmasterXY* [20.05.10 16:54:48] »

Mutat la secţiuea dedicată alimentaţiei publice; ar fi rămas la rubrica pensiunii doar dacă v-aţi fi şi cazat acolo.

Diaura* [21.05.10 13:09:09] »

E trist ca dupa o asteptare plina de nerabdare , realitatea nu a fost pe masura reclamei si a renumelui.

Diaura*, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: